Kalkulatorer
Inngang til statistikkbanken
Artikler og statistikker
Nye artikler, analyser og publikasjoner
Uttaksalder og forventet levealder etter pensjonsreformen
Denne rapporten analyserer sammenhengen mellom uttaksalder for alderspensjon og faktisk levealder etter pensjonsreformen i 2011. Reformen innførte levealdersjustering og fleksibelt uttak, som gir den enkelte økonomiske insentiver til å tilpasse pensjonsuttaket til forventet levetid.
De unge sikret Norske Samers Riksforbund valgseier
Ved sametingsvalget 2025 stemte de unge i stor grad på Norske Samers Riksforbund, noe som bidro sterkt til valgseier. Dette gjaldt både unge nyinnmeldte og unge som har stått i sametingets valgmanntall fra tidligere. De eldre stemte i større grad på Nordkalottfolket.
Datasentrene vokser raskt – men hvilke verdier skaper de for Norge?
Datasenternæringen vokser raskt og skaper flest arbeidsplasser i etableringsfasen. I driftsfasen er effektene mer beskjedne, og verdiskaping per enhet brukt energi har blitt betydelig lavere hos datasentre enn i tradisjonell kraftintensiv industri.
Liten nedgang i bygge- og anleggsaktiviteten i 1. kvartal 2026
Produksjonsaktiviteten i bygge- og anleggsnæringen falt marginalt med 0,2 prosent i 1. kvartal 2026 sammenlignet med 4. kvartal 2025, ifølge sesongjusterte tall. Fra februar til mars økte aktiviteten med 0,5 prosent. I mars 2026 er aktiviteten 1,4 prosent lavere enn i samme periode i 2025


