Tall for både karakterer og nasjonale prøver

Fra desember 2021 er statistikkene for Nasjonale prøver og Karakterer ved avsluttet grunnskole slått sammen til én statistikk, Karakterer og nasjonale prøver i grunnskolen.

Karakterer og nasjonale prøver i grunnskolen

Oppdatert: 17. november 2021

Neste oppdatering: Foreløpig ikke fastsatt

Gjennomsnittlig standpunktkarakter i matematikk
Gjennomsnittlig standpunktkarakter i matematikk
2021
3,8
Gjennomsnittlig standpunktkarakter og skalapoeng fra nasjonale prøver
Gjennomsnittlig standpunktkarakter og skalapoeng fra nasjonale prøver1
2021
Standpunktkarakterer, 10.trinn
MatematikkEngelsk skriftligNorsk hovedmål
Foreldrenes utdanningsnivå
Alle utdanningsnivå3,84,14,0
Universitets- og høgskoleutdanning4,24,54,1
Ikke universitets- og høgskolenivå3,23,73,5
2021
Skalapoeng, 5.trinn
RegningEngelskLesing
Foreldrenes utdanningsnivå
Alle utdanningsnivå515050
Ikke universitets- og høgskolenivå474947
Universitets- og høgskoleutdanning525152
1Karakterer ved avsluttet grunnskole publiseres i august, mens nye tall for nasjonale prøver publiseres i november.
Standardtegn i tabeller

Utvalgte tabeller og figurer fra denne statistikken

Gjennomsnittlig grunnskolepoeng, etter kjønn, fylke og foreldrenes utdanningsnivå.
Gjennomsnittlig grunnskolepoeng, etter kjønn, fylke og foreldrenes utdanningsnivå.1
2021
Antall eleverAlle utdanningsnivåForeldres utdanningsnivå
Grunnskole eller ingen fullført utdanningVideregåendeskole-nivå eller påbygging videregåendeUniversitets- og høgskolenivå, 4 år eller mindreUniversitets- og høgskolenivå, mer enn 4 årUoppgitt
Alle elever59 07843,337,040,644,647,735,8
Gutter30 06841,134,838,342,345,733,9
Jenter29 01045,539,143,046,949,837,8
Viken14 60343,336,940,744,647,736,5
Oslo6 03545,038,241,945,948,737,9
Innlandet3 92042,936,140,544,948,135,3
Vestfold og Telemark4 67342,937,040,644,647,334,8
Agder3 56742,637,640,344,047,333,9
Rogaland5 63043,135,940,444,447,136,4
Vestland7 16443,537,040,644,847,736,0
Møre og Romsdal3 10943,036,741,244,347,136,4
Trøndelag - Trööndelage5 17942,735,339,643,847,533,7
Nordland - Nordlánnda2 65343,237,540,944,947,935,7
Troms og Finnmark - Romsa ja Finnmárku2 52842,737,740,643,546,535,8
10 poeng er ikke medregnet
Grunnet regjeringens beslutning om å avlyse eksamen i grunnskolen er grunnskolepoeng i 2020 og 2021 kun basert på standpunktkarakterer, og er derfor ikke sammenlignbare med grunnskolepoeng fra andre skoleår.
Standardtegn i tabeller
Gjennomsnittlige standpunktkarakterer, etter kjønn og foreldrenes utdanningsnivå
Gjennomsnittlige standpunktkarakterer, etter kjønn og foreldrenes utdanningsnivå
2021
Alle eleverGutterJenterForeldres utdanningsnivå
Grunnskole eller ingen fullført utdanningVideregåendeskole-nivå eller påbygging videregåendeUniversitets- og høgskolenivå, 4 år eller mindreUniversitets- og høgskolenivå, mer enn 4 årUoppgitt
Engelsk skriftlig4,13,94,43,53,94,34,63,3
Engelsk muntlig4,44,24,63,84,14,54,93,5
Kunst og håndverk4,54,24,94,04,44,64,84,0
Kroppsøving4,74,84,74,24,54,95,04,2
Matematikk3,83,73,92,93,44,04,43,1
Mat og helse4,64,34,94,14,44,74,93,9
Musikk4,54,34,73,94,34,64,93,8
Naturfag4,24,04,53,53,94,44,83,4
Norsk hovedmål4,03,74,33,33,74,14,53,0
Norsk sidemål3,93,64,23,33,64,04,33,4
Norsk muntlig4,44,14,73,74,14,54,83,5
Kristendom, religion, livssyn og etikk4,44,14,73,74,14,54,93,6
Samfunnsfag4,44,24,63,64,14,64,93,5
Standardtegn i tabeller
Elever fordelt på mestringsnivå, nasjonale prøver 5. trinn, etter kjønn og foreldrenes utdanningsnivå. Prosent
Elever fordelt på mestringsnivå, nasjonale prøver 5. trinn, etter kjønn og foreldrenes utdanningsnivå. Prosent
2021
Mestringsnivå engelskMestringsnivå lesingMestringsnivå regning
123123123
Begge kjønn
Alle utdanningsnivåer25,045,329,722,855,921,323,351,425,3
Grunnskole eller ingen fullført utdanning29,248,222,742,850,96,345,445,78,9
Videregåendeskole-nivå29,945,724,431,157,011,931,352,915,9
Universitets- og høgskoleutdanning22,444,832,816,556,227,216,851,631,5
Uoppgitt28,341,430,344,148,07,939,845,314,9
Gutter
Alle utdanningsnivåer22,146,131,825,655,319,118,249,931,8
Grunnskole eller ingen fullført utdanning26,750,422,945,748,65,835,751,113,2
Videregåendeskole-nivå26,946,926,234,954,610,525,453,321,4
Universitets- og høgskoleutdanning19,445,335,319,156,624,312,948,538,6
Uoppgitt29,643,626,848,144,67,333,246,520,3
Jenter
Alle utdanningsnivåer27,944,427,620,056,523,528,552,918,6
Grunnskole eller ingen fullført utdanning31,546,122,440,253,06,754,640,54,9
Videregåendeskole-nivå32,844,622,627,459,213,437,252,510,3
Universitets- og høgskoleutdanning25,444,330,313,955,830,321,054,924,2
Uoppgitt27,139,533,440,551,28,446,444,19,5
Standardtegn i tabeller
Elever fordelt på mestringsnivå, nasjonale prøver 8. trinn, etter kjønn og foreldrenes utdanningsnivå. Prosent
Elever fordelt på mestringsnivå, nasjonale prøver 8. trinn, etter kjønn og foreldrenes utdanningsnivå. Prosent
2021
Mestringsnivå engelskMestringsnivå lesingMestringsnivå regning
123451234512345
Begge kjønn
Alle utdanningsnivåer8,017,742,621,010,79,717,241,321,89,98,322,238,421,110,0
Grunnskole eller ingen fullført utdanning18,025,640,312,33,824,130,435,18,22,122,136,031,08,72,1
Videregåendeskole-nivå11,022,644,316,25,913,122,544,715,64,211,229,539,815,04,5
Universitets- og høgskoleutdanning4,914,242,424,513,95,812,740,926,813,74,816,938,925,813,7
Uoppgitt21,426,031,313,28,234,929,426,56,92,423,633,628,210,83,8
Gutter
Alle utdanningsnivåer8,216,941,821,711,411,819,042,319,77,37,018,836,924,213,1
Grunnskole eller ingen fullført utdanning19,524,740,411,83,727,831,333,66,21,119,034,133,111,12,7
Videregåendeskole-nivå11,321,644,116,66,415,724,744,112,52,99,625,440,618,06,4
Universitets- og høgskoleutdanning5,113,641,225,514,77,514,642,924,810,24,113,535,828,917,7
Uoppgitt22,725,330,713,77,538,827,625,46,61,719,731,430,513,94,4
Jenter
Alle utdanningsnivåer7,718,543,520,310,17,615,340,324,112,79,625,939,917,96,7
Grunnskole eller ingen fullført utdanning16,526,540,212,93,920,529,536,610,23,125,438,028,96,21,5
Videregåendeskole-nivå10,723,744,615,75,310,420,345,218,65,412,933,839,011,82,6
Universitets- og høgskoleutdanning4,814,843,723,613,14,110,738,828,917,55,620,442,122,59,4
Uoppgitt20,126,631,812,78,831,431,027,57,13,027,235,726,07,93,2
Standardtegn i tabeller
Elever fordelt på mestringsnivå, nasjonale prøver 8. trinn, etter kjønn og innvandringsbakgrunn. Prosent
Elever fordelt på mestringsnivå, nasjonale prøver 8. trinn, etter kjønn og innvandringsbakgrunn. Prosent
2021
Mestringsnivå engelskMestringsnivå lesingMestringsnivå regning
123451234512345
Begge kjønn
Innvandrere15,021,138,316,49,123,528,432,711,24,118,030,032,314,05,6
Norskfødte med innvandrerforeldre7,518,443,220,710,215,524,539,115,45,512,826,735,916,77,8
Den øvrige befolkningen7,317,243,021,511,07,815,342,423,510,96,921,039,222,310,6
Gutter
Innvandrere16,421,338,115,78,526,928,832,59,12,715,328,132,716,77,3
Norskfødte med innvandrerforeldre8,518,842,720,19,917,926,738,013,63,810,823,336,319,610,0
Den øvrige befolkningen7,416,342,022,511,89,817,243,721,38,15,817,437,425,414,0
Jenter
Innvandrere13,621,038,617,19,720,228,033,013,25,620,832,032,011,24,0
Norskfødte med innvandrerforeldre6,518,043,721,310,512,922,240,317,27,414,930,335,513,85,5
Den øvrige befolkningen7,218,344,020,510,15,913,341,025,913,98,024,841,119,07,1
Standardtegn i tabeller
Elever fordelt på mestringsnivå, nasjonale prøver 5. trinn, etter kjønn og innvandringsbakgrunn. Prosent
Elever fordelt på mestringsnivå, nasjonale prøver 5. trinn, etter kjønn og innvandringsbakgrunn. Prosent
2021
Mestringsnivå engelskMestringsnivå lesingMestringsnivå regning
123123123
Begge kjønn
Innvandrere25,843,231,041,548,410,236,547,516,0
Norskfødte med innvandrerforeldre17,247,635,233,854,112,133,449,217,4
Den øvrige befolkningen26,045,128,920,056,723,320,952,027,1
Gutter
Innvandrere26,245,428,444,845,89,429,248,122,7
Norskfødte med innvandrerforeldre17,149,733,236,952,410,725,251,623,3
Den øvrige befolkningen22,545,731,822,856,320,816,549,933,6
Jenter
Innvandrere25,441,233,438,350,710,943,747,09,3
Norskfødte med innvandrerforeldre17,445,637,030,855,713,541,446,911,7
Den øvrige befolkningen29,744,525,917,157,025,925,554,220,3
Standardtegn i tabeller

Om statistikken

Statistikken inneholder resultater fra nasjonale prøver og karakterer ved avsluttet grunnskole. Nasjonale prøver blir gjennomført i lesing, regning og engelsk, både på barneskolen og ungdomsskolen. Statistikken inneholder også data om elevens standpunktkarakterer, eksamenskarakterer og grunnskolepoeng i 10. trinn.

Skolefylke

Fylkestilhørighet settes ut fra skolens eller lærestedets adresse per 1. oktober det aktuelle skoleåret.

Eierforhold

Skolene blir inndelt i statlige, fylkeskommunale, kommunale og private skoler. De tre førstnevnte eierforholdene inngår i gruppen offentlige skoler.

Karakterer ved avsluttet grunnskole

Standpunktkarakter

Er en karakter som eleven får ved avslutningen av opplæringen i faget, jevnfør læreplanverket, og som føres på vitnemålet.

Standpunktkarakteren må baseres på et bredt vurderingsgrunnlag som samlet viser kompetansen eleven har i faget.

Karakterskalaen går fra 1 til 6, der 6 er høyeste karakter. De enkelte tallkarakterene har dette innholdet:

  • Karakteren 1 uttrykker at eleven har svært lav kompetanse i faget.
  • Karakteren 2 uttrykker at eleven har lav kompetanse i faget.
  • Karakteren 3 uttrykker at eleven har nokså god kompetanse i faget.
  • Karakteren 4 uttrykker at eleven har god kompetanse i faget.
  • Karakteren 5 uttrykker at eleven har meget god kompetanse i faget.
  • Karakteren 6 uttrykker at eleven har svært god kompetanse i faget.

For nærmere informasjon om fastsettelse av standpunktkarakter henviser vi til forskrift til opplæringsloven.

Eksamenskarakter

Er en karakter i muntlig eller skriftlig eksamen i faget, og som føres på vitnemålet.

Eksamen skal være i samsvar med læreplanverket. Elever i grunnskolen trekkes normalt ut til sentralt gitt skriftlig eksamen i norsk (hovedmål og sidemål), engelsk eller matematikk. I tillegg trekkes elevene normalt ut til én lokalt gitt muntlig eksamen.

Karakterskalaen går fra 1 til 6, der 6 er høyeste karakter.

For nærmere informasjon om eksamensordningen henviser vi til forskrift til opplæringsloven.

Grunnskolepoeng

Grunnskolepoeng er et samlemål for alle karakterene. De oppsummerer alle elevens resultater i forskjellige fag, og er med på å danne grunnlaget for opptak til videregående skole.

Poengsummen regnes ut ved å summere verdien av alle karakterene, og deretter dele på antall karakterer. Dette gjennomsnittet, med to desimaler, multipliseres med 10.

En liten andel av elevene som avslutter grunnskolen, får ikke beregnet grunnskolepoeng. Dette er elever som mangler karakter i over halvparten av fagene.

Elever som ikke har fått beregnet grunnskolepoeng, er ikke inkludert i statistikken.

Nasjonale prøver

Mestringsnivå

Resultatene fra de nasjonale prøvene presenteres i form av mestringsnivåer.

Skalaen med ulike mestringsnivå har tre nivåer for 5. trinn, der 1 er lavest og 3 høyest. Skalaen har fem nivåer for 8. trinn, der 1 er lavest og 5 høyest.

Elevene blir fordelt på de ulike mestringsnivåene etter sin poengsum på prøvene.

Skalapoeng

I tillegg til mestringsnivåene publiseres elevenes resultater på en skala med et gjennomsnitt på 50 skalapoeng og et standardavvik på 10.

Elevenes poengsum er aldri like fra en prøve til en annen, og det vil alltid være forskjeller i vanskelighetsgrad på prøvene fra et år til et annet.

Utdanningsdirektoratet har derfor utviklet en felles skala som beskriver ferdighetene til elevene med samme tall, til tross for at elevenes resultater er fra ulike prøver. For å få elevenes resultater på en slik felles skala, brukes en IRT-modell (Item Response Theory). Deretter blir elevenes resultater regnet om til skalapoeng, der gjennomsnittet er satt til 50.

Du kan lese mer om mestringsnivåene, skalapoeng og hva nasjonale prøver måler hos Utdanningsdirektoratet.

Foreldres høyeste fullførte utdanning er hentet fra registerinformasjon i nasjonal utdanningsdatabase (NUDB). Det ernivådefinisjonene av befolkningens utdanningsnivå som brukes.

Elevens sosiale bakgrunn defineres ut fra den av foreldrene som har høyest utdanningsnivå.

Innvandringskategori er kodet etter Standard for innvandringskategori 2008. Kategoriene A, D, E, F og G inngår i den øvrige befolkningen.

Landgruppe er kodet etter SSB sin alternative landgruppering:

  • Landgruppe 1: EU/EØS, USA, Canada, Australia og New Zealand.
  • Landgruppe 2: Asia, Afrika, Latin-Amerika, Oseania unntatt Australia og New Zealand, og Europa utenom EU/EØS.

Sentraliteten i elevens skolekommune er kodet etter Standard for sentralitet 2020.

Karakterer og nasjonale prøver i grunnskolen

Foreløpig ikke fastsatt

360 Seksjon for utdannings- og kulturstatistikk

Statistikken publiseres for fylker og på nasjonalt nivå.

For karakterer og resultater fra nasjonale prøver på kommune- og skolenivå henviser vi til grunnskolestatistikk på Utdanningsdirektoratets nettsider.

Årlig.

Ikke relevant.

All utdanningsstatistikk i SSB er lagret på forsvarlige og standardiserte måter i samråd med blant annet Datatilsynet.

Fra desember 2021 er statistikkene for Nasjonale prøver og Karakterer ved avsluttet grunnskole slått sammen til én statistikk, Karakterer og nasjonale prøver i grunnskolen.

Karakterer ved avsluttet grunnskole

Formålet med statistikken er å gi en oversikt over karakternivå og karakterfordelinger i ulike fag for elever i grunnskolen. Den skal også synliggjøre hvordan karakterene varierer mellom grupper av elever ut fra kjennetegn som kjønn, foreldres utdanningsnivå, innvandringsbakgrunn og skolefylke. Skolene, kommunene og de nasjonale myndighetene bruker grunnskolekarakterer i arbeidet med å forbedre kvaliteten på opplæringen. Karakterene fra grunnskolen benyttes også som grunnlag ved inntak til videregående opplæring.

Statistikken gir informasjon om standpunktkarakterer og eksamensresultater. Disse karakterene inngår i elevenes sluttvurdering og skal gi informasjon om elevenes kompetanse ved avslutningen av grunnskoleopplæringen. Vurderingen skal være fundert i målene i læreplanverket.

Karakterene inngår i et sammenhengende prøve- og vurderingssystem som er en del av det nasjonale kvalitetsvurderingssystemet for grunnopplæringen. I denne statistikken sammenligner vi også karakterene med de samme elevenes resultater på nasjonale prøver på 8. trinn.

Nasjonale prøver

Formålet med nasjonale prøver er å vurdere elevenes ferdigheter i lesing og regning og i deler av faget engelsk. Prøvene er en del av underveisvurderingen og gjennomføres om høsten på 5., 8. og 9. trinn.

Nasjonale prøver på 5. og 8. trinn har blitt gjennomført årlig siden 2007. Fra høsten 2010 har det blitt gjennomført nasjonale prøver i lesing og regning på 9. trinn.

Prøvene avholdes på begynnelsen av 5. og 8. trinn, men tar utgangspunkt i kompetansemål i læreplaner for 4. og 7. trinn. Elevene på 9. trinn gjennomfører de samme prøvene som elevene på 8. trinn.

Det gjennomføres tre prøver på 5. og 8. trinn, i lesing på norsk, regning og lesing på engelsk. Det avholdes kun prøver i lesing og regning på 9. trinn. Fra og med høsten 2010 har prøvene i regning og lesing på engelsk blitt avholdt elektronisk.

Prøvene i lesing og regning skal kartlegge i hvilken grad elevenes ferdigheter er i samsvar med mål for de grunnleggende ferdighetene lesing på norsk og regning. Disse ferdighetene er integrert i Kunnskapsløftet (LK06). Engelsk er ikke en del av de grunnleggende ferdighetene i LK06. Prøvene i engelsk skiller seg fra de andre nasjonale prøvene ved at den tar utgangspunkt i kompetansemål i faget.

Viktige brukere av statistikken er offentlig forvaltning, interesseorganisasjoner, media, forskere og næringsliv. Kunnskapsdepartementet og Utdanningsdirektoratet er spesielt sentrale brukere.

Skolene, kommunene og de nasjonale myndighetene bruker grunnskolekarakterer og resultater fra nasjonale prøver i arbeidet med å forbedre kvaliteten på opplæringen. Karakterene fra grunnskolen benyttes også som grunnlag ved inntak til videregående opplæring.

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert kl. 08:00 på ssb.no etter forhåndsvarsling senest tre måneder før i Statistikkalenderen. Dette er et av de viktigste prinsippene i SSB for å sikre likebehandling av brukerne.

Denne statistikken kan sees i sammenheng med statistikk over elever i grunnskolen.

For karakterer og resultater fra nasjonale prøver på kommune- og skolenivå henviser vi til grunnskolestatistikk på Utdanningsdirektoratets nettsider. Det er noe avvik mellom tallene i vår statistikk og tallene som Utdanningsdirektoratet publiserer fordi utvalgskriteriene er ulike.

Lov av 21. juni 2019 nr. 32 om offisiell statistikk og Statistisk sentralbyrå § 10.

Ikke relevant.

Karakterer ved avsluttet grunnskole

Statistikken omfatter avgangskarakterer for elever på 10. trinn i grunnskolen. Voksne (over 17 år), privatister, samt elever ved Steinerskoler og norske skoler i utlandet er utelatt. Fra og med 2012 ble elever i spesialskoler inkludert i statistikken. Statistikken omfatter standpunktkarakterer og eksamenskarakterer i de mest sentrale fagene i grunnskolen samt samlemålet grunnskolepoeng. Elever uten grunnskolepoeng er ikke inkludert i statistikken.

Statistikken gir en oversikt over karakternivå og karakterfordelinger i ulike fag. Den synliggjør også hvordan elevenes karakterer varierer etter kjønn, foreldres utdanningsnivå, innvandringsbakgrunn og skolefylke.

Nasjonale prøver

Nasjonale prøver gjennomføres på 5., 8. og fra 2010 9. trinn. Prøvene er obligatoriske for alle disse elevene, jf. forskriften til opplæringsloven av 23. juni 2006, § 2-4, og forskriften til friskolelova av 14. juli 2006, § 2-4. Skolen kan etter gitte vilkår fatte vedtak om fritak fra plikten til å delta i nasjonale prøver.

Statistikken omfatter elever i grunnskolen som har gjennomført nasjonale prøver i engelsk, lesing og/eller regning. Elever som er fritatt fra deltagelse, eller av annen grunn ikke har gjennomført de nasjonale prøvene, er ikke inkludert.

Utdanningsdirektoratet har publisert tall for elever som er fritatt fra deltagelse eller av annen grunn ikke har gjennomført nasjonale prøver.

Statistikken er en fulltelling.

Skolene rapporterer inn karakterer til fylkeskommunenes administrative datasystem for inntak til videregående opplæring (VIGO). De rapporterer også inn resultatene fra nasjonale prøver gjennom prøveadministrasjonssystemet (PAS) som er eid av Utdanningsdirektoratet.

Datainnsamling

Datagrunnlaget for avsluttet grunnskole er registerdata på individnivå, hentet fra fylkeskommunenes inntakssystem (VIGO). Datagrunnlaget for nasjonale prøver er registerdata på individnivå mottatt fra prøveadministrasjonssystemet (PAS).

Editering

SSB gjennomfører maskinelle kontroller av data etter mottak. Disse omfatter dublettkontroll, sjekk av variasjoner mellom årets og fjorårets datamateriale, og tester om observasjoner har gyldige verdier på variablene. Fødsels- og personnummer kontrolleres for gyldighet mot SSBs befolkningsdatabase.

Etter kontroll av mottatte data legger vi til kjennemerker fra andre registre som for eksempel opplysninger om innvandringsbakgrunn og foreldres utdanningsnivå.

Beregning

Vi beregner andelen elever per karakter ved å dele antall elever med en gitt karakter i faget med antallet elever totalt som har fått karakter i faget.

Vi beregner andelen elever per karakter ved å dele antall elever med en gitt karakter i faget med antallet elever totalt som har fått karakter i faget.

Grunnskolepoeng regnes ut ved å summere verdien av alle karakterene, og deretter dele på antall karakterer. Dette gjennomsnittet, med to desimaler, multipliseres med 10.

Beregninger av antall elever på de ulike mestringsnivåene er basert på opptellinger av antall elever etter ulike kjennetegn, for eksempel kjønn og foreldrenes utdanningsnivå. Andeler på de ulike mestringsnivåene beregnes ved å dele antall elever på mestringsnivået med antallet elever på alle mestringsnivåer.

Ikke relevant.

Hovedregelen er at en ikke offentliggjør tall dersom færre enn tre personer ligger til grunn for en celle i tabellen, og dette medfører fare for identifisering. Det vil si at tallet kan føres tilbake til identifiserbar person. Dette følger lov av 21. juni 2019 nr. 32 om offisiell statistikk og Statistisk sentralbyrå § 7.

For karakterstatistikken benyttes følgende kriterier:

  • Dersom antallet bak en eller flere enkeltkarakterer er mellom en og fire elever og totalt antall elever i gruppen er mindre enn 30, skal ikke fordelingen på de ulike karakterene vises.
  • Dersom alle elevene i en gruppe er plassert på samme enkeltkarakter, skal ikke fordelingen på de ulike karakterene vises.
  • Verdien for gjennomsnitt skal ikke vises dersom gjennomsnittet er basert på færre enn ti elever.

Karakterer ved avsluttet grunnskole

Kunnskapsløftet på 10. trinn ble innført fra og med skoleåret 2007/2008. Derfor er det ikke direkte samsvar med karakterene i fag fra tidligere skoleår, og man bør være forsiktig med å trekke konklusjoner basert på sammenlikninger over tid.

Beregningen av grunnskolepoeng har endret seg over tid, og grunnskolepoeng fra før skoleåret 2006/2007 er ikke sammenlignbare med grunnskolepoeng fra senere skoleår. Overgangsordningen som gjaldt skoleårene 2006/2007 og 2007/2008 innebar at enkelte fag ikke ble talt med. Dette er nærmere beskrevet i forskrift til opplæringsloven § 24-2.

Fra og med skoleåret 2014/2015 inngår standpunktkarakteren i valgfag i beregningen av grunnskolepoeng.

På fylkesnivå og nasjonalt nivå er det stor stabilitet i karakterer fra år til år. Ved sammenligninger mellom fylker er det viktig å huske at elevsammensettingen, for eksempel når det gjelder foreldres utdanningsnivå og innvandringsbakgrunn, varierer i ulike deler av landet.

Når man sammenligner resultatene mellom små grupper, er det viktig å merke seg at enkeltelevers karakterer vil kunne gi store utslag på karakterfordelinger og gjennomsnittskarakter. I små grupper vil endringer over tid også primært være en konsekvens av variasjoner i elevgrunnlaget fra år til år.

Ved sammenligninger av karakterer ved avsluttet grunnskole med de samme elevenes resultater på nasjonale prøver på 8. trinn er det viktig å merke at kompetansen som måles i de nasjonale prøvene, ikke er det samme som måles gjennom en standpunktkarakter i enkeltfag.

Fra og med skoleåret 2015/2016 inngår Svalbard i Troms i statistikktabeller på fylkesnivå.

Grunnet regjeringens beslutning om å avlyse eksamen i grunnskolen er grunnskolepoeng i skoleårene 2019/2020 og 2020/2021 kun basert på standpunktkarakterer, og er derfor ikke sammenlignbare med grunnskolepoeng fra andre skoleår.

Nasjonale prøver

Fram til 2013 har poenggrensene for hvert mestringsnivå blitt satt på nytt hvert år. Fra og med 2014 er grensene i engelsk og regning for hvert av nivåene faste, og fra og med 2016 ble nivåene i lesing faste. Det er mulig å måle utviklingen til elevenes resultater i engelsk og regning over tid fra og med 2015 og for lesing fra 2017.

Når det gjelder nasjonale prøver fra 2007-2013, er det viktig å understreke at endringer over tid for en gruppe elever ikke bør sees på som en absolutt endring. Man bør være varsom med å tolke framgang i resultater som annet enn framgang i forhold til andre grupper eller i forhold til den fastsatte fordelingen på nasjonalt nivå.

Fra og med de nasjonale prøvene høsten 2010 er det mulig å sammenligne resultatene til elevene på 8. trinn med de samme elevenes resultater på 5. trinn tre år tidligere. For en del elever har vi ikke resultater fra 5. trinn tre år tidligere. Ved sammenligninger mellom 5. og 8. trinn er det også viktig å huske at mestringsnivåskalaen har tre nivåer på 5. trinn og fem nivåer på 8. trinn.

Nasjonale prøver i engelsk på 5. trinn ble avlyst i 2011, det finnes derfor ikke resultater fra denne prøven dette året.

Når datagrunnlaget er uttrekk fra registre, forekommer ikke måle- og bearbeidingsfeil, frafallsfeil og uttaksfeil på samme måte som når man henter inn opplysninger via skjema. Den sentrale kilden til usikkerhet og feil ved slike uttak er om data er riktig registrert inn eller om uttrekket er riktig spesifisert. Dersom det er feiltolkning eller manglende forståelse av definisjonene i databasen, vil skjevheter som skyldes definisjoner påvirke datagrunnlaget.

Data kan inneholde målefeil som resultat av manuell registering. Vi korrigerer dette gjennom kvalitetssikring i forbindelse med mottak og editering av data.

Selv om statistikken ikke er basert på utvalgstrekking, må vi være forsiktige når vi sammenligner gjennomsnitt basert på få elever. Resultater for grupper med få elever vil være sårbare for enkeltprestasjoner, der én elevs svært gode eller dårlige resultat vil kunne påvirke gjennomsnittet i stor grad.

Ikke relevant.

Kontakt