Nytt: Arealbruk til havs

Statistikken Arealbruk og arealressurser utvides med informasjon om arealbruk i norske havområder. Arealbruk i hav (2025) publiseres for første gang 30. oktober 2026.

Statistikk innhold

Statistikk om

Arealbruk og arealressurser

Statistikken inneholder tabeller som beskriver nåværende arealbruk i Norge. Bebygd areal klassifiseres etter bruksformål (arealbruk). Arealressurser beskriver markslag i områder som ikke er bebygd. Arealbruk til havs beskriver hvordan og til hvilke formål et havområde brukes, og omfatter både énbruks- og flerbruksområder.

Oppdatert: 30. oktober 2026
Neste oppdatering: Foreløpig ikke fastsatt

Utvalgte tall fra denne statistikken

  • Arealressurser etter hovedklasser. Landet. Kvadratkilometer. Prosent.
    Arealressurser etter hovedklasser. Landet. Kvadratkilometer. Prosent.
    2026
    Km²Prosent
    Landet, utenom Svalbard323 771100,0
    Bebygd område5 6981,8
    Jordbruksareal11 1893,5
    Skog122 16637,7
    Åpen fastmark116 39636,0
    Åpen myr17 7495,5
    Bart fjell, grus- og blokkmark27 8338,6
    Varig snø, is og bre2 4300,8
    Ferskvann20 3096,3
    Standardtegn i tabeller
  • Fordeling av landets bebygde areal. Kvadratkilometer. Prosent.
    Fordeling av landets bebygde areal. Kvadratkilometer. Prosent.
    2026
    Km²Prosent
    Bebygde områder i alt5 698100,0
    Boligbebyggelse1 28422,5
    Fritidsbebyggelse4568,0
    Bebygd område for landbruk og fiske5349,4
    Næring, offentlig og privat tjenesteyting5519,7
    Transport, telekommunikasjon og teknisk infrastruktur2 20138,6
    Andre bebygde områder67111,8
    Standardtegn i tabeller
  • Arealressurser etter hovedklasser. Fylker. Prosent.
    Arealressurser etter hovedklasser. Fylker. Prosent.
    2026
    Prosent av fylkets totale areal
    Bebygd arealJordbruksarealSkogÅpen fastmarkÅpen myrBart fjell, grus- og blokkmarkVarig snø, is og breFerskvann
    Østfold7,018,863,21,81,40,80,06,9
    Akershus7,915,066,51,02,20,10,07,3
    Oslo - Oslove27,52,161,71,50,90,10,06,2
    Innlandet1,84,349,725,26,56,70,55,3
    Buskerud2,53,751,325,35,44,00,07,9
    Vestfold10,119,463,41,90,50,90,03,8
    Telemark1,81,953,127,43,22,70,09,8
    Agder2,32,353,426,73,92,20,09,2
    Rogaland3,911,327,640,52,06,00,08,8
    Vestland1,83,027,141,62,015,33,35,9
    Møre og Romsdal2,24,230,941,13,813,50,43,8
    Trøndelag - Trööndelage1,44,240,334,611,21,60,06,6
    Nordland - Nordlánnda1,01,928,743,13,912,92,06,4
    Troms - Romsa - Tromssa0,91,527,944,44,016,80,74,0
    Finnmark - Finnmárku - Finmarkku0,30,325,250,07,410,70,16,0
    Svalbard0,00,00,09,81,124,256,20,9
    Standardtegn i tabeller
  • Fordeling av fylkenes bebygde areal. Prosent.
    Fordeling av fylkenes bebygde areal. Prosent.
    2026
    Prosent av fylkets bebygde areal
    BoligbebyggelseFritidsbebyggelseBebygd område for landbruk og fiskeNæring, offentlig og privat tjenesteytingTransport, telekommunikasjon og teknisk infrastrukturAndre bebygde områder
    Østfold28,67,710,810,231,211,4
    Akershus33,74,67,69,230,914,0
    Oslo - Oslove40,50,90,57,931,418,9
    Innlandet15,910,412,06,945,59,3
    Buskerud19,212,78,98,538,612,2
    Vestfold30,36,48,911,829,513,1
    Telemark19,811,08,59,240,011,6
    Agder22,810,47,18,939,511,4
    Rogaland25,45,110,913,433,212,0
    Vestland24,97,18,99,337,212,6
    Møre og Romsdal23,55,811,211,535,512,5
    Trøndelag - Trööndelage17,98,011,89,141,911,3
    Nordland - Nordlánnda19,68,27,611,342,510,9
    Troms - Romsa - Tromssa20,96,98,38,442,313,1
    Finnmark - Finnmárku - Finmarkku15,06,33,818,845,910,2
    Svalbard9,35,60,311,664,29,0
    Standardtegn i tabeller
  • Arealbruk til havs innenfor territorialfarvann ved fastlands-Norge etter hovedklasser. Landet. Dekar.
    Arealbruk til havs innenfor territorialfarvann ved fastlands-Norge etter hovedklasser. Landet. Dekar.
    2025
    Areal (Dekar)
    Akvakultur1 101 021,90
    Havneanlegg og havneområde38 090,17
    Mudring, dumping og annen utfylling i sjø25 628,34
    Undersjøiske kabler og rørledninger15 763,48
    Installasjoner - Petroleumsvirksomhet18,05
    Havvind21 030,45
    Sjøforsvaret20 857 795,20
    Farleds- og ankringsområde40 585 579,80
    Fiskeri og fangstområde77 360 528,34
    Kulturminner6 161,33
    Standardtegn i tabeller
  • Arealbruk til havs innen territorialfarvann etter hovedklasser. Fylker. Dekar.
    Arealbruk til havs innen territorialfarvann etter hovedklasser. Fylker. Dekar.
    2025
    Areal (dekar)
    AkvakulturHavneanlegg og havneområdeMudring, dumping og annen utfylling i sjøUndersjøiske kabler, rørledninger og energiinfrastrukturSjøforsvaret og kulturminnerFarleds- og ankringsområdeFiskeri og fangstområde
    Østfold..1 979,48498,71108,49160 785,97363 309,80641 575,49
    Akershus210,001 651,44412,4270,99358,85152 728,44171 356,48
    Oslo - Oslove..794,0370,3316,99140,588 489,128 515,55
    Innlandet1 .......
    Buskerud..120,96228,8714,5891,2018 850,404 478,27
    Vestfold670,422 533,15420,34105,77155 760,47655 435,811 511 908,53
    Telemark..1 356,961 331,38334,31204,01251 846,44531 459,77
    Agder11 593,572 602,181 320,86481,512 228 515,951 166 334,951 830 567,06
    Rogaland62 551,693 105,991 918,3623 957,31493 221,752 462 798,933 365 794,95
    Vestland313 482,459 165,363 691,236 006,101 944 496,744 953 844,886 449 091,22
    Møre og Romsdal122 047,454 095,361 122,753 067,501 225,342 729 641,286 712 593,05
    Trøndelag - Trööndelage169 253,073 651,201 233,91755,175 145 944,023 413 743,295 802 802,28
    Nordland - Nordlánnda239 487,364 318,908 070,39737,474 217 168,4413 926 547,4420 201 758,62
    Troms - Romsa - Tromssa119 515,191 740,483 261,63341,803 796 602,044 470 096,3811 183 634,15
    Finnmark - Finnmárku - Finmarkku62 210,70974,682 047,16813,992 719 441,196 011 912,6418 944 992,91
    Svalbard..370,0060,0080,000,002 608 390,00134 020,00
    Jan Mayen............126 090,00
    1Ingen kyst- eller havområder i fylket.
    Standardtegn i tabeller
  • Arealbruk til havs i norske havområder etter hovedklasser. Maritime soner. Kvadratkilometer.
    Arealbruk til havs i norske havområder etter hovedklasser. Maritime soner. Kvadratkilometer.
    2025
    Areal (km²)Totalt areal (km²)
    Territorialfarvann ved Fastlands-NorgeTerritorialfarvann ved SvalbardTerritorialfarvann ved Jan MayenNorges økonomiske soneFiskevernsonen ved SvalbardFiskerisonen ved Jan Mayen
    Akvakultur1 101,02....10,36....1 111,38
    Havneanlegg og havneområde38,090,37........38,46
    Mudring, dumping og annen utfylling i sjø25,630,06..3,14......
    Undersjøiske kabler, rørledninger og energiinfrastruktur36,810,08..5 240,93....5 277,97
    Sjøforsvaret20 857,80....29 744,10....50 601,90
    Farleds- og ankringsområde40 585,582 608,39..504,77620,06..44 318,80
    Fiskeri og fangstområde77 360,53134,02126,09119 615,8143 263,40319,35240 819,20
    Kulturminner6,160,00..0,08......
    Standardtegn i tabeller
  • Arealbruk til havs i kystnære havområder etter hovedklasser. Fylker. Dekar.
    Arealbruk til havs i kystnære havområder etter hovedklasser. Fylker. Dekar.1
    2025
    Areal (dekar)
    AkvakulturHavneanlegg og havneområdeMudring, dumping og annen utfylling i sjøUndersjøiske kabler, rørledninger og energiinfrastrukturSjøforsvaret og kulturminnerFarleds- og ankringsområdeFiskeri og fangstområde
    Østfold..1 979,48498,71108,32160 785,97363 309,80591 814,41
    Akershus210,001 651,44412,4270,99358,85152 728,44171 356,48
    Oslo - Oslove..794,0370,3316,99140,588 489,128 515,55
    Innlandet2 .......
    Buskerud..120,96228,8714,5891,2018 850,404 478,27
    Vestfold670,422 533,15412,5097,18155 756,32525 685,84813 673,24
    Telemark..1 356,961 263,27334,06204,01162 147,92164 133,38
    Agder11 593,572 602,181 258,29397,1410 814,43519 059,01892 804,84
    Rogaland62 551,693 105,991 801,431 435,3665 087,262 195 681,881 724 198,61
    Vestland313 482,459 165,363 660,062 347,55401 099,844 920 155,624 541 397,01
    Møre og Romsdal122 047,454 095,361 122,751 350,681 225,292 729 641,284 430 653,15
    Trøndelag - Trööndelage169 253,073 651,201 233,91632,062 000 658,333 312 042,915 204 576,19
    Nordland - Nordlánnda239 487,364 318,908 031,13726,182 776 801,2913 839 204,7514 699 757,23
    Troms - Romsa - Tromssa119 515,191 740,483 253,78341,802 058 151,324 359 614,258 000 985,77
    Finnmark - Finnmárku - Finmarkku62 210,70974,681 757,16603,32903 089,335 661 878,8912 351 688,95
    1Fastlands-Norge
    2Ingen kyst- eller havområder i fylket.
    Standardtegn i tabeller
  • Arealbruk til havs etter hovedklasser. Havforvaltingsplanområde. Kvadratkilometer.
    Arealbruk til havs etter hovedklasser. Havforvaltingsplanområde. Kvadratkilometer.
    2025
    Areal (km²)
    Barentshavet- LofotenNorskehavetNordsjøen og Skagerrak
    Akvakultur..10,360,07
    Havneanlegg og havneområde0,370..
    Mudring, dumping og annen utfylling i sjø0,570,163,29
    Undersjøiske kabler, rørledninger og energiinfrastruktur461,961 429,553 378,42
    Sjøforsvaret8 808,7621 207,2213 956,49
    Farleds- og ankringsområde4 647,767 081,282 022,12
    Fiskeri og fangstområde137 555,2822 219,5334 884,31
    Kulturminner0,010,320,32
    Standardtegn i tabeller

Om statistikken

Informasjonen under «Om statistikken» ble sist oppdatert 27. oktober 2026.

Arealbruk

Arealbruk beskriver bebygde områder etter formål, og kan for eksempel omfatte områder som brukes til bolig, næring, rekreasjon eller samferdselsformål.

Arealressurs

Fellesbetegnelse på de ubebygde områdene klassifisert etter markslagstyper. Dette sier noe om hvordan overflaten på arealene ser ut (grunnforhold og vegetasjon), og hvor egnet de er for dyrking og naturlig plantevekst.

Bebygd areal/område

Alle typer bebyggelse, konstruksjoner og permanent opparbeidet overflate samt tilhørende arealer. Det vil si at ved en enebolig vil det være med arealer til hage og gårdsplass, ved en skole vil skolegården være med, veger har med et areal til vegkant osv.

Ubebygd areal/område

Arealer/områder uten permanent opparbeidet overflate, samt jordbruksareal (dyrka mark og beite).

Aktsomhetsområder

Aktsomhetsområder er arealer der det ut fra en overordnet kartlegging eller modellering er sannsynlig at det kan være naturfare. Disse arealene vil dermed kunne inneholde arealer som ikke er utsatt for naturfare, men er avgrenset etter en felles sammenlignbar metodikk.

Naturfarearealer

Naturfarearealer er arealer som er mer detaljert identifisert å være omfattet av naturfare, gjerne med angitt sannsynlighet for fare angitt ved gjentaksintervall eller annen gradering. Naturfarekartleggingene er ikke heldekkende for Norge og det kan dermed være områder som er utsatt for naturfare, men som ikke er med i avgrensingene.

Arealbruk til havs

Arealbruk til havs

Arealbruk til havs defineres som bruken, funksjonen eller det sosioøkonomiske formålet knyttet til et havområde. Begrepet omfatter all menneskelig aktivitet, utbygging, anlegg og ressursutnyttelse som beslaglegger eller benytter arealer på havbunnen, i vannsøylen og på havoverflaten.

Faktisk arealbruk beskriver dagens bruk av et havområde uavhengig av planstatus og planformål for havområdet.

Planlagt arealbruk beskriver bruk eller formål fastsatt eller lagt til grunn i arealplaner, sektorvedtak eller andre relevante styringsdokumenter.

Stedbunden arealbruk i sjø omfatter stasjonære virksomheter, installasjoner eller strukturer innenfor faste, definerte områder, for eksempel akvakultur og andre menneskeskapte installasjoner i havområder.

Ikke-stedbunden arealbruk i sjø er arealbruk knyttet til aktiviteter uten fast geografisk avgrensning, som fiskeri, skipsfart og reiseliv.

Enbruksområder

Enbruksområder er områder der kun én type arealbruk eller ett arealformål er tillatt.

Flerbruksområder

Flerbruksområder er områder der flere typer arealbruk eller arealformål kan kombineres innenfor samme område.

Akvakultur

Arealbruk til akvakultur omfatter både produksjonsanlegget i overflaten og arealet som benyttes til fortøyning og forankring.

Fiskeri- og fangstområde

Fiskeri- og fangstområde er havområder som brukes til høsting av viltlevende marine ressurser.

Havneinfrastruktur

Havneinfrastruktur omfatter faste og flytende konstruksjoner og havneanlegg i sjø.

Havneområde i sjø

Avgrenset sjøareal ved havn, kai eller småbåthavn som brukes for fartøysrelaterte havnefunksjoner, herunder anløp, manøvrering, fortøyning og opphold. Klassen representerer funksjonell arealbruk i sjø og omfatter ikke juridiske eller administrative havnegrenser, farleder eller fysisk havneinfrastruktur.

Havvind

Arealbruk til havvind omfatter havvindområder og infrastruktur knyttet til produksjon av energi fra vind, herunder bunnfaste og flytende vindkraftanlegg.

Installasjoner – Petroleumsvirksomhet

Installasjoner knyttet til petroleumsvirksomhet omfatter faste og flyttbare innretninger, både på havbunnen og i overflaten, samt andre arealer knyttet til petroleumsvirksomhet, herunder petroleumsfelt, utvinningsbrønner og aktive letebrønner.

Kulturminner

Kulturminner under vann i sjø er spor etter menneskelig virksomhet i fysiske miljøer. Kulturminners lokalitet er et avgrenset område med ett eller flere enkeltminner.

Mudring, dumping og annen utfylling i sjø

Mudring, dumping og annen utfylling i sjø omfatter områder med pågående aktivitet eller der det har foregått mudring, dumping eller utfylling i løpet av de siste fem årene. Kategorien omfatter også områder med vrak og utslippspunkter for kommunalt avløpsvann.

Sjøforsvaret

Sjøforsvarets arealbruk omfatter skyte- og øvingsfelt samt militære restriksjons- og forbudsområder i sjø knyttet til Sjøforsvarets virksomhet.

Sjøtrafikkområde

Sjøtrafikkområde omfatter havområder som er avsatt til eller brukes til skipstrafikk og annen maritim ferdsel.

Farleds- og ankringsområde

Farleds- og ankringsområde omfatter farleder, ferdselsområder og referanseruter med tilhørende bufferområder, samt sjøområder som brukes til ankring, herunder arealer som beslaglegges av fartøy til ankers samt anker- og fortøyningss stemer for skip i opplag.

Undersjøiske kabler og rørledninger

Undersjøiske kabler og rørledningeromfatter fysisk infrastruktur på eller i havbunnen for transport av olje, gass, vann, avløpsvann, samt til overføring av elektrisk kra t eller elektronisk kommunikasjon.

Nautisk mil (NM)

1 nautisk mil (NM) tilsvarer 1 852 meter.

Kystvann

Kystvann omfatter havområdene fra kystkontur og ut til 1 NM utenfor grunnlinjen. Områdene omfattes av plan og bygningslovens virk område.

Grunnlinjen

Grunnlinjen er «rette linjestykker trukket opp mellom punkter på de ytterste nes og skjær som stikker opp over havet ved lavvann». Kilde Geonorge.

Relatert innhold