I 1. kvartal 2025 ble det overført 1163 milliarder kroner fra utlandet til norske bankkontoer i Norge tilhørende ikke-finansielle foretak og privatpersoner. Det ble i samme periode overført 1146 milliarder kroner til utlandet viser statistikken over betalingsstrømmer mellom Norge og utlandet. Målt mot kvartalet før er dette henholdsvis en nedgang på 10,9 prosent og 12,5 prosent. 

Inngående betalingsstrømmer gikk ned i de fleste næringene i 1. kvartal, og størst nedgang var i industrien, som gikk ned med 36,3 milliarder kroner, tilsvarende 15,7 prosent. Også de utgående betalingsstrømmer gikk ned i 1. kvartal. Nedgangen var, i likhet med de i inngående strømningene, drevet av næringen industri - med en reduksjon på 35,6 milliarder kroner, tilsvarende 15 prosent.

Fordelt på regioner var nedgangen for inngående og utgående banktransaksjoner størst i Norden etterfulgt av Nord, -Sentral-Amerika og Karibia. Inn- og utgående transaksjoner fra Norden gikk ned henholdsvis med 54,5 milliarder kroner og med 73,7 milliarder kroner. Inn- og utgående transaksjoner fra Nord, -Sentral-Amerika og Karibia viste en nedgang på henholdsvis 35,6 milliarder kroner og 28,3 milliarder kroner

Sammenlignet med 1. kvartal 2024 viser tallene en nedgang på 3,9 prosent i bankoverføringer fra utlandet. Bankoverføringer fra Norge til utlandet viser derimot en svak økning på 3,3 prosent sammenlignet med samme kvartal i fjor.

Næringen elektrisitets-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning viste en markant reduksjon i både inngående og utgående betalingsstrømmer, på henholdsvis 102,4 milliarder kroner og 77,9 milliarder kroner. Dette tilsvarer nedgang på henholdsvis 40,2 prosent og 31,5 prosent mot samme kvartal i fjor. 

Figur 1. Grensekryssende betalinger per kvartal. Milliarder kroner