FoU-ressurser på 5,3 milliarder kroner rettet mot sjømatnæringen i 2023

Totalt oppga respondentene driftsutgifter til FoU innenfor sjømatnæringen på 5,3 milliarder kroner i 2023. FoU-ressursene til havbruk utgjorde nesten 4 milliarder kroner, mens FoU-ressurser til fiskerirelatert FoU utgjorde i underkant av 1,4 milliarder kroner.

Av de totale FoU-ressursene rettet mot sjømatnæringen, utførte næringslivet FoU for 2,9 milliarder kroner i 2023 (foretak med 5 + sysselsatte). Instituttsektoren bidro med FoU-ressurser på i underkant av 1,6 milliarder kroner, mens universitets- og høgskolesektorens bidrag utgjorde 800 millioner kroner.

Næringslivet var særlig dominerende innenfor havbruk med vel 60 prosent av totale ressurser til FoU på dette området, mens instituttsektoren var størst innenfor fiskerirelatert FoU, med rundt 45 prosent av totale ressursene.

FoU knyttet til teknologi og utstyr utgjorde 1,1 milliarder kroner

For sjømatnæringen samlet var FoU knyttet til teknologi og utstyr det største området. Innenfor havbruk var forskningsområdet helse og sykdom størst (860 millioner kroner), etterfulgt av fôr, fôrressurser, ernæring, samt teknologi og utstyr. Disse tre områdene sto samlet sett for over 60 prosent av havbruksforskningen i Norge i 2023. Innenfor fiskerirelatert FoU var overvåking og estimering (fra marin FoU) størst med om lag 370 millioner kroner i driftsutgifter til FoU. Nest største område var her FoU innenfor teknologi og utstyr, etterfulgt av næringsmiddel og foredlingsindustri.

9 prosent realvekst i sjømatnæringens FoU fra 2017 til 2023, nedgang i 2024

For sjømatnæringen samlet var det en realvekst fra 2017 til 2023 på ni prosent. Dette er samme vekst som for Norges totale driftsutgifter til FoU i perioden. Innenfor havbruk lå realveksten i FoU-utgiftene over veksten i total FoU for årene 2017–2023 med 14 prosent, mens det for fiskerirelatert FoU ble rapportert om en realnedgang på fem prosent i perioden. Det er i den minste sektoren, universitets- og høgskolesektoren vi finner den største realveksten med 84 prosent. I institutt-sektoren var det en nedgang i driftsutgiftene til FoU på syv prosent, mens næringslivet hadde en realvekst på seks prosent i denne perioden. Næringslivet finansierte mesteparten av FoU-aktiviteten.

For 2024 har vi kun tall for næringsliv (10 + sysselsatte) og instituttsektor; det er en negativ utvikling i FoU-aktiviteten i begge sektorer og det samme gjaldt landets totale driftsutgifter til FoU. I instituttsektoren var det en samlet realnedgang i sjømatnæringen på 22 prosent med størst nedgang i fiskerirelatert FoU. Noe av nedgangen her kan skyldes endring i rapportering ved enkelte miljøer. I næringslivet var det i 2024 en realnedgang i sjømatnæringen på 11 prosent. For næringslivet er det innenfor havbruk, vi finner den sterkeste nedgangen i FoU-utgiftene.