Anslaget for 2025 er i løpende verdi det høyeste som er registrert siden investeringsstatistikken for olje og gass ble opprettet. Oppjusteringen for 2025 drives i stor grad av høyere anslag innenfor kategorien felt i drift.
Investeringsanslaget for 2025 indikerer en vekst i løpende verdi på 9 prosent sammenliknet med tilsvarende anslag for 2024, gitt for et år siden, viser statistikken over investeringer i olje og gass, industri, bergverk og kraftforsyning. I forrige undersøkelse ble det antydet en vekst på bare 4,2 prosent. Bakgrunnen for at det nå indikeres en høyere vekst er at anslaget for 2024 i 2. kvartal i fjor økte i mindre grad enn anslaget for 2025 øker nå, som figur 2 under illustrerer.
For 2026 er anslaget nå på 207 milliarder kroner, som er 4,8 prosent høyere enn førstegangsanslaget gitt i forrige kvartal. Anslaget for 2026 er videre 4,3 prosent lavere enn tilsvarende anslag for 2025, gitt i 2. kvartal i fjor.
Kvartalsvis investeringsstatistikk for næringene rørtransport og utvinning av olje og gass er en del av undersøkelsen investeringer i olje og gass, industri, bergverk og kraftforsyning. For mer om samlede investeringer, se egen artikkel.
Investeringene forventes å toppe seg i år
Olje- og gassinvesteringene økte kraftig i 2023 og 2024. Hovedårsaken til veksten disse årene er at Stortingets oljeskattepakke fra 2020 stimulerte operatørene på norsk sokkel til å levere plan for utbygging og drift (PUD) på en rekke nye felt. Veksten ble spesielt kraftig siden gunstig beskatning forutsatte at PUD måtte leveres før utgangen av 2022, noe som førte til at utbyggingene ble startet opp på omtrent samme tid. De minste av disse utbyggingene er nå blitt ferdigstilt, og er kommet i drift, mens de største er fortsatt under bygging, og nådde sin investeringstopp enten i 2024 eller vil gjøre det i år. Når det i tillegg er kommet svært få nye utbygginger til etter 2022 er det derfor ikke overraskende at det indikeres en moderat nedgang i utbyggingsinvesteringene i år. En svært høy planlagt investeringsaktivitet innen felt i drift ser likevel ut til å gi vekst i de totale investeringene i år. Siden de aller fleste av de pågående utbyggingene har passert sin investeringstopp viser tellingen en klar nedgang i utbyggingsinvesteringer i 2026. Det er ventet å komme en del nye utbygginger framover som vil øke utbyggingsinvesteringene utover det som ligger inne i tellingen nå, mest for 2026, men også litt for i år. Det er likevel lite trolig at de nye utbyggingene vil kunne hindre en nedgang i olje- og gassinvesteringene i 2026.
Oppjustert anslag for 2026
Investeringene i næringene rørtransport og utvinning av olje og gass blir i det oppdaterte anslaget for 2026 oppgitt til 207 milliarder kroner. Dette er 4,8 prosent mer enn i førstegangsanslaget gitt i forrige måling. Økningen i 2026 drives i stor grad av økte anslag innen felt i drift. Økte anslag innen rørtransport og feltutbygging bidrar også til økningen mens de resterende hovedkategoriene er om lag uendret.
Anslaget for 2026 er videre 4,3 prosent lavere enn tilsvarende anslag for 2025, gitt i 2. kvartal i fjor.
Nedgangen som anslås for 2026 drives i stor grad av lavere indikert investeringsaktivitet innen kategorien feltutbygging. I tillegg er anslaget for leting og konseptstudier lavere enn anslaget for 2025 for denne kategorien, gitt for et år siden. I motsatt retning går anslagene for nedstengning og fjerning som er klart høyere enn tilsvarende anslag for 2025. Det antydes også vekst innen kategoriene landvirksomhet og felt i drift, noe som bidrar til å dempe den indikerte nedgangen i 2026 marginalt.
Høyere anslag for 2025
De nyeste investeringsanslagene i næringene rørtransport og utvinning av olje og gass for 2025 blir nå oppgitt til 269 milliarder kroner, som er om lag 15 milliarder kroner mer enn i forrige undersøkelse. Oppjusteringen for 2025 drives i stor grad av høyere anslag innenfor kategorien felt i drift. Anslagsøkningen for denne kategorien på så mye som 13 prosent er kunstig høy fordi flere felt er kommet i drift siden forrige måling, og disse er derfor nå flyttet fra kategorien feltutbygging til felt i drift. Enhetene som inngår i feltutbygging i nåværende måling har derfor i sum også økt sine anslag sammenliknet med undersøkelsen i 1. kvartal, selv om anslaget for kategorien teknisk sett har gått noe ned. Anslagene oppjusteres også for kategoriene rørtransport og leting og konseptstudier, mens anslagene for landvirksomhet og nedstengning og fjerning er om lag uendret.
Investeringsanslaget for 2025 indikerer en vekst på 9 prosent sammenliknet med tilsvarende anslag for 2024, gitt i 2. kvartal i fjor.
Som figur 4 over viser er det felt i drift som driver oppgangen som indikeres for 2025. De andre kategoriene har samlet sett et negativt bidrag. Landvirksomhet, rørtransport og leting og konseptstudier bidrar litt til høyere investeringer mens feltutbygging samt nedstengning og fjerning bidrar til å dempe veksten i 2025.
Moderat sesongjustert investeringsvekst i 1. kvartal
Investeringene i 1. kvartal endte på 61 milliarder kroner. Dette er 9,8 prosent lavere enn det som ble anslått i 1. kvartal, og er 11 prosent lavere enn de påløpte investeringene i 4. kvartal 2024, ujustert. Den sesongjusterte veksten fra 4. til 1. kvartal ble derimot positiv med 0,8 prosent. Bakgrunnen for dette er at investeringene sesongmessig pleier å være langt lavere i 1. kvartal enn i 4. kvartal. Den sesongjusterte oppgangen fra 4. til 1. kvartal kom hovedsakelig innenfor felt i drift, mens det var lavere aktivitet spesielt innen feltutbygging i 1. kvartal.