Alle varer og tjenester som inngår i konsumprisindeksen (KPI) er klassifisert og gruppert etter det som kalles standard for klassifisering av individuelt konsum etter formål, eller COICOP. Dette er en internasjonal standard som nå er oppdatert. Den oppdaterte versjonen tas i bruk i KPI fra og med indeksen for januar 2026. Samtidig vil basisåret til indeksen, altså året indeksen settes lik 100, endres fra 2015 til 2025.
Hva innebærer endringene for brukerne av KPI?
En viktig praktisk endring er at fra og med 10. februar vil KPI-tallene for den totale indeksen og indeksene inndelt etter konsumgrupper finnes i nye statistikkbanktabeller på ssb.no. Noen av konsumgruppene vil dessuten se annerledes ut i de nye tabellene.
Den oppdaterte konsumklassifiseringen har 13 hovedgrupper, i stedet for dagens 12 (se tabell nederst i artikkelen). Blant de største endringene er at «forsikring og finansielle tjenester» skilles ut som en egen gruppe, slik at gruppen «andre varer og tjenester» ikke lenger omfatter disse tjenestene. En annen endring på overordnet nivå er at enkelte varer og tjenester som tidligere lå i gruppen «fritid og kultur» flyttes til «informasjon og kommunikasjon». Eksempler på dette er programvare, IT-utstyr og audiovisuelt utstyr.
Fordi det skjer endringer i både aggregerte og mer detaljerte grupper, vil ikke alle vare- og tjenestegrupper man har vært vant til å finne i statistikkbanken finnes i de nye tabellene.
Komplett oversikt over både den gamle og den nye konsumklassifiseringen finnes i SSBs metadatatjeneste KLASS på ssb.no. Man kan også lese om bakgrunnen for oppdateringen og detaljene i den nye COICOP-klassifiseringen på nettsiden til FNs statistikk-kommisjon (unstats.un.org), som har koordinert det internasjonale arbeidet.
Indekser for nye konsumgrupper regnes tilbake i tid
De nye statistikkbanktabellene vil inneholde indeksserier som er regnet tilbake i tid etter den nye klassifiseringen, slik at brukere kan se historisk prisutvikling for ulike vare- og tjenestegrupper etter den nye inndelingen.
Det er likevel ikke alle konsumgrupper i de nye tabellene som vil ha historiske serier bakover i tid. Det gjelder spesielt for de aller mest detaljerte gruppene, men også enkelte mer aggregerte serier.
Den generelle prisveksten målt i tidligere år vil ikke endres eller revideres som følge av tilbakeregning etter ny konsumklassifisering, hverken målt ved total KPI eller KPI-JAE.
Endret basisår påvirker ikke tidligere publiserte endringsrater
Som nevnt endres også KPIs basisår fra og med 2026. For KPI, KPI-JAE og andre indekser som ikke endrer innhold som følge av ny konsumklassifisering, vil endret basisår ikke påvirke tidligere publiserte endringsrater. Rebaseringen fra 2015=100 til 2025=100 innebærer kun et skift i nivået på hver enkelt indeksserie, uten at endringsratene mellom hvilke som helst to tidspunkter i seriene påvirkes (med forbehold om at det kan forekomme enkelte avrundingsavvik).
API-brukere må tilpasse automatiske kall på berørte statistikkbanktabeller
Brukere som har satt opp API-kall mot statistikkbanktabeller med KPI etter konsumgruppe må endre på disse. De gamle tabellene (tabell nummer 03013, 05327, 03014 og 05335) vil arkiveres og erstattes av nye.
Nye vekter innarbeides fra årsskiftet
Som vanlig oppdateres vektene som brukes i KPI ved årsskiftet, ved at nye tall på husholdningenes konsum fra nasjonalregnskapet innarbeides i indeksberegningen. For 2026 betyr det at vektene vil reflektere arbeidet som er gjort i den såkalte hovedrevisjonen av nasjonalregnskapet. Resultatene av denne ble publisert i slutten av november, noe du kan lese mer om i en egen artikkel på ssb.no.
| COICOP-kode | Gamle hovedgrupper | Nye hovedgrupper |
|---|---|---|
| 01 | Matvarer og alkoholfrie drikkevarer | Matvarer og alkoholfrie drikkevarer |
| 02 | Alkoholholdige drikkevarer og tobakk | Alkoholholdige drikkevarer og tobakk |
| 03 | Klær og skotøy | Klær og skotøy |
| 04 | Bolig, lys og brensel | Bolig, elektrisitet og brensel |
| 05 | Møbler, husholdningsartikler og vedlikehold av innbo | Møbler, husholdningsartikler og vedlikehold av innbo |
| 06 | Helsepleie | Helse |
| 07 | Transport | Transport |
| 08 | Post- og teletjenester | Informasjon og kommunikasjon |
| 09 | Kultur og fritid | Fritid, sport og kultur |
| 10 | Utdanning | Utdanning |
| 11 | Hotell- og restauranttjenester | Serverings- og overnattingstjenester |
| 12 | Andre varer og tjenester | Forsikring og finansielle tjenester |
| 13 | Andre varer og tjenester |