Stadig flere søker til felleskap hvor man kan utøve sin tro eller livssyn sammen med andre. Selv om medlemstallet i Den norske kirke fortsetter å synke, ser man en økning i andre tros- og livssynsretninger.
– Det er rekordmange medlemmer i tros- og livssynssamfunn utenfor Den norske kirke i 2025, forteller rådgiver Andrea Ihler Evensen i Statistisk sentralbyrå.
Over 4,2 millioner nordmenn er registrert som medlemmer av et tros- eller livssynssamfunn, noe som tilsvarer omtrent 75 prosent av befolkningen. Over 775.000 av disse er medlemmer av samfunn utenfor Den norske kirke. Det er en økning på 18 000 medlemmer siden i fjor.
Dette er tros- og livssynssamfunnene med Foreløpige tall for medlemmer av Den norske kirke (DNK) for 2024. Endelige tall for DNK blir publisert 16. Juni 2025. Øvrige samfunn på listen viser medlemmer i 2025. Tallene for DNK hentes 31.12.24, mens tallene for øvrige tros- og livssynssamfunn hentes 01.01.25:
- Den norske kirke (3 449 014)
- Andre kristne trossamfunn (384 324)
- Islam (197 390)
- Livssynsamfunn (146 818)
- Buddhisme (22 176)
- Hinduisme (14 320)
- Sikhisme (4 338)
- Andre tros- og livssynssamfunn (4 129)
- Baha’i (1 049)
- Jødedom (763)
Kan tilhøre trosretning uten å være medlem
Hvert år må tros- og livssynssamfunn som krever statstilskudd sende inn sine medlemslister, og det er denne innrapporteringen som er grunnlaget for statistikken.
– Medlemslistene kan gi oss en viss pekepinn på hvor mange i Norge som identifiserer seg innenfor de ulike retningene, sier Evensen.
De som ønsker å bruke statistikken til å svare på hvor mange muslimer, kristne, hinduer, jøder eller buddhister det finnes i Norge, må være klar over et viktig forbehold;
– Vi vet at det er mange som ikke er medlem av et samfunn selv om de føler tilknytning til en bestemt tro eller livssyn. På den andre siden kan det også være flere som ikke nødvendigvis vil definere seg som for eksempel kristen eller muslim selv om de er medlemmer av et kristent eller muslimsk trossamfunn, påpeker Evensen.
Det finnes også tros- og livssynssamfunn som, av ulike grunner, ikke krever statstilskudd. Et av kravene for å kunne motta tilskudd er at samfunnet må ha minst 50 medlemmer.
– Likevel er det flere samfunn med færre enn 50 medlemmer som søker, og disse telles også med i SSBs statistikk, sier Evensen.
Størst vekst i muslimske trossamfunn, men flertallet er kristne
Blant trossamfunnene er det de med hovedretning innenfor Islam som har hatt størst medlemsvekst siden i fjor, med en økning på omtrent 7 000 medlemmer.
I 2006 var det registrert 72 000 medlemmer av muslimske trossamfunn. Og siden den gang har man sett en jevn økning i medlemstallet, som i 2025 ligger på over 197 000 personer.
Det er likevel et godt stykke opp til den mest utbredte trosretningen.
– Kristne trossamfunn er dominerende i Norge med over 3,8 millioner medlemmer, noe som utgjør mer enn 90 prosent av alle som er knyttet til et tros- og livssynssamfunn, sier Evensen.
Den største økningen i medlemmer de siste fem årene finner man imidlertid blant samfunn som ikke er knyttet til religion. Siden 2020 har livssynssamfunn, slik som for eksempel Human-Etisk Forbud og Humanistene, vokst med 48 prosent. I 2025 har livssynssamfunnene nesten 147 000 medlemmer.
– Vi ser også en medlemsvekst i jødiske og hinduistiske trossamfunn sammenlignet med i fjor. På den andre siden ser vi en nedgang blant medlemmer knyttet til Baha’i, Buddhisme og Sikhisme, legger Evensen til.
Flere medlemmer, men mindre del av befolkningen
Til tross for medlemsvekst blant flere tros- og livssynsretninger er andelen blant befolkningen som er medlemmer av et slikt samfunn likevel synkende.
– Det er to grunner til at vi likevel ser en nedgang i andel av befolkningen som er medlem av et tros- og livssynssamfunn. Den ene er befolkningsvekst, men en annen viktig faktor er at det årlig er flere tusen som melder seg ut av Den norske kirke, mens det er langt færre som melder seg inn, sier Evensen.
Andelen av befolkningen som er medlem av Den norske kirke har sunket fra 85 prosent til 62 prosent mellom 1994 og 2024. I 2024 var det 15 000 personer som meldte seg ut.
– Selv om antallet medlemmer i tros- og livssynssamfunn utenfor Den norske kirke vokser, er det likevel en jevn nedgang i andelen av befolkningen som er registrert som medlem av et tros- eller livssynssamfunn, avslutter Evensen.