I 2025 er det igjen en nedgang i varegruppene brennevin, vin og øl, viser nye tall fra Alkoholomsetningen. Største nedgangen hadde brennevin med 4,8 prosent sammenlignet med 2024. Varegruppene vin og øl hadde en nedgang på 1,8 prosent og 1,3 prosent. Den eneste varegruppen som igjen har hatt en økning er rusbrus.
– I andre kvartal av 2025 så vi en uvanlig nedgang i salg av rusbrus, men når vi sammenligner hele året med 2024 ser vi en økning på 3 prosent i 2025, sier Jonas Lauveng i Statistisk Sentralbyrå.
Den totale vareliteromsetningen i 2025 på 383 millioner liter er en nedgang på 1,2 prosent. Omsetningen fordeler seg på den største varegruppen øl med 258 millioner vareliter, deretter ligger det vin med 85 millioner vareliter. Rusbrus har med den 3 prosent økningen i 2025 kommet seg til en omsetning på 30 millioner vareliter, mens brennevin har gått ned til 11 millioner vareliter.
Svak nedgang i 4. kvartal 2025
For 4. kvartal ble det tilsammen omsatt 98 millioner vareliter alkohol. Dette er en svak nedgang av omsetningen med 0,5 prosent sammenlignet med samme periode i 2024.
– Varegruppen brennevin som er den minste gruppen målt i vareliter, har hatt den største nedgangen med 5,6 prosent sammenlignet med samme kvartal i 2024, sier Jonas Lauveng.
Brennevin har gått fra 3,6 millioner vareliter i 2024 til 3,4 millioner vareliter i 2025. I tillegg til brennevin har også vin hatt en stor nedgang i 4. kvartal, den gruppen gikk ned med hele 2,7 prosent vareliter.
Rusbrus som hadde den største nedgangen i 2. kvartalet, har i 4. kvartal hatt en oppgang på 2,8 prosent sammenlignet med kvartalet i 2024. Den økningen gjorde at total nedgangen per vareliter bare ligger på 0,5 prosent for 4. kvartal.
Statistikken omfatter alle alkoholholdige drikkevarer som avgiftsdeklareres av produsenter og importører i løpet av et kvartal. Avgiftsplikten oppstår ved import eller uttak av alkoholholdige drikkevarer fra et lokale som tollregionen har godkjent til produksjon eller lagring av avgiftspliktige varer. Alkohol til medisinsk, teknisk eller vitenskapelig bruk er ikke med i tallene. Det uregistrerte forbruket i form av hjemmeprodusert alkohol, turistimport, taxfree og smuglervarer er heller ikke inkludert.
