Et Discussion Paper er en foreløpig versjon av et forskningsarbeid som forfatterne ønsker diskusjon rundt og innspill på, før de eventuelt reviderer og prøver å få publisert en endelig versjon i et vitenskapelig tidsskrift. Discussion papers blir kommentert av andre forskere i SSB før publisering, men både konklusjoner og metodevalg står for forfatterens egen regning.
Vi analyserer hvordan kontantytelser og rimeligere tjenester påvirker barnefattigdom både på kort og lang sikt. Den viktigste forskjellen mellom kontantytelser og gratis barnehage er at sistnevnte støtteordning ikke kommer familier til gode dersom barna ikke går i barnehage. Effekten av et gratis barnehagetilbud avhenger derfor av i hvor stor grad familier som hittil ikke har benyttet barnehage, tar i bruk tilbudet når det blir gratis og hvordan dette igjen påvirker barnas sosiale og kognitive utvikling på kort og lang sikt.
I analysene på kort sikt anvender vi en mikrosimuleringsmodell for å beregne hvor mange flere barn som vil begynne i barnehage når tilbudet gjøres gratis og hvordan dette påvirker foreldrenes arbeidstilbud. For de langsiktige effektene vurderer vi i hvilken grad eksisterende forskning finner positive effekter på barns utvikling av både økte kontantoverføringer til foreldre og økt bruk av barnehager. Litteraturen peker på gunstige effekter både av høyere kontantoverføringer, som økt barnetrygd, og av barnehagedeltakelse. Vi konkluderer med at gratis barnehage kan gi særlig store fordeler for barn fra sosialt utsatte familier, og at dette dermed styrker begrunnelsen for å gjøre tilbudet gratis.