Sted: Møtet ble avholdt i SSBs lokaler, Akersveien 26
Møtetid: Onsdag 3. desember 2025 kl. 9–14
I referatet:
Til stede
Saker
Rådets behandling
Til stede
Fra Rådet:
- Birger Vikøren
- Grete Brochmann
- Wenche Dramstad
- Jørgen Elmeskov
- Oddrun Samdal
- Helge Veum
- Astrid Undheim
Fra administrasjonen:
- Geir Axelsen, administrerende direktør
- Bjørnar Gundersen, administrasjonsdirektør
- Hege Turnes, kommunikasjonsdirektør
- Richard Ragnarsøn, internasjonalt sekretariat
- Marit Hoel (sekretariatet, referent)
- Åsne Vigran (sekretariatet)
Øvrige deltakere:
- Xeni Dimakos (sak 2025/6/3)
- Christian Thindberg, Ann-Kristin Brændvang, Per Morten Holt, Lasse Sandberg (sak 2025/6/4)
- Ragnhild Rein Bore og Kristin Glomsås (sak 2025/6/5)
Saker
Til vurdering
2025/6/1 Godkjenning av innkalling og saksliste
2025/6/2 Foreløpig tildelingsbrev for SSB
2025/6/3 Plan for oppfølging av etterlevelse
2025/6/4 Status for omlegging til Dapla
Til orientering
2025/6/5 Mer brukervennlig formidling i Statistikkbanken
2025/6/6 SSBs 150-års jubileum i 2026
2025/6/7 Årshjul 2026
Direktørens hjørne
- Strategiprosessen
- Strategi for deling av data
- Feil i publisert KPI
Eventuelt
Møte med de ansattes representanter
Rådets egentid
Rådets behandling
Rådets leder ønsket velkommen til møtet.
Sak 2025/6/1 Godkjennelse av innkalling
Dokument:
Sak2025_6_1 Innkalling_møte i Rådet_20251203
Det var ingen merknader til utsendt innkalling med saksliste. Sakslista ble godkjent.
Saker til vurdering
Sak 2025/5/2 Foreløpig tildelingsbrev for SSB
Dokument:
Sak2025_6_2 Statsbudsjettet 2026 - Tildelingsbrev til Statistisk sentralbyrå
Finansdepartementet ba i e-post 21. november 2025 om innspill fra rådet til utkast til tildelingsbrev for SSB.
Lederen ba om rådets vurdering av utkastet til tildelingsbrev.
Rådet hadde følgende synspunkter:
- SSB har konkrete og ambisiøse planer på flere områder, herunder overgangen til Dapla, ny strategi for deling av data, oppfølging av handlingsplanen for informasjonssikkerhet og av etterlevelse (nye retningslinjer og opprettelse av en enhet).
- Disse viktige prosessene og utfordringene som SSB står i er omtalt, men det er ikke konkrete leveransepunkter relatert til dette utfordringsbildet, og som balanserer ambisjoner og budsjett.
Oppsummering: Rådet vil gi innspill om at Finansdepartementet kan vurdere om det bør stilles mer konkrete krav til framdrift på viktige utviklingsområder i SSB i framtidige tildelingsbrev.
Sak 2025/6/3 Plan for oppfølging av etterlevelse
Dokument:
Sak2025_6_3 Notat_Plan for oppfølging av etterlevelse
Sak2025_6_3 Vedlegg_Etterlevelse i SSB
Administrerende direktør orienterte om bakgrunnen for saken. Den valgte løsningen for en enhet for etterlevelse er å etablere den som en integrert del av seksjon for metoder. Det legges vekt på synergigevinster gjennom samarbeid mellom etterlevelse og kvalitetsområdet. Fire stillinger knyttet til informasjonssikkerhet, beredskap og personvern ble flyttet fra staben i administrasjonsavdelingen til seksjon for metoder fra 1. oktober 2025. Det er foreløpig ikke gjort organisatoriske endringer i seksjonen. Behovet for å styrke ressursbruken til etterlevelse vil bli vurdert i budsjettprosessen for 2026.
Xeni Dimakos fra avdeling for metodeutvikling og datainnsamling orienterte om planene for oppfølging av etterlevelse. Enheten for etterlevelse skal være en støttefunksjon som sikrer at nødvendig rammeverk finnes, og at det følges. Enheten skal også kunne utføre kontroller eller andre undersøkelser av etterlevelse. Ansvaret for etterlevelse ligger i linja. Det må gjøres en grensedragning mot andre oppgaver og linjer i SSB, som også ivaretar samordning mellom virksomhetsstyring, internkontroll og oppfølging av etterlevelse. Dersom enheten får tilført ressurser i 2026, vil det være mulig å styrke satsingen på etterlevelse.
Det er viktig å danne et godt grunnlag for arbeidet med etterlevelse. I starten prioriteres oppgaver som gir oversikt, struktur og system for det videre arbeidet, på områder som dokumentstyring og avvikshåndtering.
Administrerende direktør ba om rådets vurdering av forslag til mandat og planer for enhet for etterlevelse.
Rådet hadde følgende synspunkter:
- SSB har presentert et grundig underlag som gir et godt startpunkt for oppfølgingen. Oversikten over etablerte funksjoner for etterlevelse viser at SSB gjør mye bra allerede, men det er også mye som gjenstår.
- Det er viktig at enheten for etterlevelse har en spisset rolle, et klart ansvar og en tydelig plassering i organisasjonskartet med rapportering til administrerende direktør. Det må være klart hvilket ansvar enheten for etterlevelse har for systemet, oppfølging av ulike styrende dokumenter og rammeverk, og hva som ligger i kontrollfunksjonen. Ansvaret for å utarbeide dokumentasjon og etterleve regler og rutiner ligger i linja. Det er nyttig å presisere at førstelinja er risikoeier, for eksempel når det gjelder informasjonssikkerhet.
- SSB må sørge for at det ikke blir dobbelorganisering av oppgaver. Knytningen mellom etterlevelse, beredskap, informasjonssikkerhet og personvern, samt påvirkningen av kunstig intelligens på disse feltene, kan tydeliggjøres. Det er viktig at enheten for etterlevelse har god tilgang på juridisk kompetanse.
- Ved å flytte noen oppgaver til linja, i tråd med punktet over, vil enheten kunne spisse og styrke sin oppfølging også innenfor eksisterende ressursrammer. Det kan medføre at ressursbehovet i utøvende ledd øker. I neste fase av prosessen bør det beskrives klart hva de som skal sørge for etterlevelse i linja, skal gjøre.
- SSB skisserer hvordan enheten kan utvides over tid dersom det tilføres ressurser. Det vil være nyttig å utdype noe om risikoen og tidslinja for en slik utvikling. Det kan klargjøres hvor lang den forberedende fasen er, når aktivitetene begynner å berøre linja i vesentlig grad, og når arbeidet forventes å få en effektiv rolle i organisasjonen. Det kan være nyttig å klargjøre hva som kan oppnås på kort sikt, for eksempel gjennom overvåking av utvalgte områder. Enheten for etterlevelse bør samle informasjon fra organisasjonen om hvor det er svake punkter.
- Planen bør omfatte evaluering en viss tid etter etableringen av enheten for etterlevelse, basert på klare suksesskriterier.
SSB takket for relevante kommentarer fra rådet. Ansvarsfordelingen mellom førstelinja og enheten for etterlevelse skal vurderes nærmere og kommuniseres tydelig. Oppgaver knyttet til personvern, sikkerhet og beredskap følger med stillingene som er flyttet, og det gjelder både etterlevelse og operative oppgaver. SSB vil systematisere arbeidet og få bedre oversikt over risiko og gevinster for å vurdere hvilke grep som bør prioriteres. Det er viktig å etablere kriteriene for hva som er godt nok i en første fase. Enheten og arbeidet kan justeres over tid for å rendyrke etterlevelsesfunksjonen.
Oppsummering: Rådet støttet SSBs planer for å klargjøre og styrke oppfølgingen av etterlevelse. Rådet understreket viktigheten av at enheten har en spisset rolle, et klart ansvar og en tydelig plassering i organisasjonskartet, mens ansvaret for å etterleve regler og rutiner ligger i linja.
Sak 2025/6/4 Status for omlegging til Dapla
Dokument:
Sak2025_5_4 Notat_Status for omlegging til Dapla
Christian Thindberg fra avdeling for IT orienterte om at 120 statistikker forventes å være lagt om 90 prosent eller mer ved nyttår. Siden rådsmøtet i september har antallet gått fra 81 til 95 statistikker, og for ett år siden var tallet 34. Selv om SSB ikke når målet om 168 statistikker på Dapla ved utgangen av 2025, vurderes effekten av å ha satt et tydelig mål å være betydelig.
Ann-Kristin Brændvang fra avdeling for person- og sosialstatistikk sa at en kritisk masse av statistikkene i avdelingen er lagt over til Dapla. Mange medarbeidere gir uttrykk for at viktige utfordringer er håndtert, og at det har blitt lettere å finne løsninger. Per Morten Holt fra avdeling for nærings- og miljøstatistikk nevnte at stemningen er betydelig endret, og at det påvirker arbeidsmiljøet positivt. Det er forskjell på hvor langt seksjonene har kommet, og avdelingen har noen komplekse statistikker som det er krevende å legge om. Lasse Sandberg fra avdeling for økonomisk statistikk trakk fram at medarbeiderne har et sterkt ønske om komme i gang med de statistikkene som er svært omfattende. Det kan ha noen uheldige konsekvenser å ligge etter resten av omleggingen. En seksjon har lagt over nesten alle sine statistikker.
SSB vil gjennomføre en prosess for å formulere mål for 2026 og senere. Tre mulige hovedløp er 1) flest mulig statistikker over på kortest mulig tid, 2) komplekse statistikker først og 3) fase ut IT-systemer først. Alle hovedløpene har momenter i seg som er viktige i neste periode, slik at det i praksis mest sannsynlig vil bli en kombinasjon. SSB får 13 millioner kroner over statsbudsjettet til støtte for raskere overgang til Dapla i 2026. Planen er å rekruttere medarbeidere med hovedbakgrunn fra informatikkfaget, primært til statistikkavdelingene, men også til IT-avdelingen.
Risikokartet for omleggingen til Dapla følges opp jevnlig i utviklingsmøtet (UM) og årlig i felles samling mellom UM og direktørmøtet. Sannsynligheten for omfattende sikkerhets- eller driftssvikt på Dapla vurderes som lav, men konsekvensen vil være høy og økende etter hvert som mer og mer legges over. Stabil og sikker drift på Dapla har vært et prioritert område i 2025 og vil fortsatt ha høy oppmerksomhet framover.
Administrerende direktør ba om rådets vurdering av risikoen ved hovedløpene som er skissert og hvilke organisasjonsmessige forhold som bør vektlegges i forbindelse ved innrullering av de nye medarbeiderne.
Rådet hadde følgende synspunkter:
- Statistikkene med størst gevinstpotensial bør prioriteres høyt for omlegging. Det er fortsatt ikke presentert en tydelig gevinstplan for prosjektet. Behovet for å effektivisere og få ned kostnadene ser ut til være styrende. Den økonomiske siden av omleggingen er viktig. Avvikling av bakkesystemene vil redusere kostnader.
- SSB bør legge vekt på farten for å holde motivasjonen i arbeidet oppe. Det kan tale for å prioritere flest mulig statistikker først. På den andre siden bør SSB utnytte engasjementet for å starte med de komplekse statistikkene.
- Risikoen ved å vente med de komplekse statistikkene og fellesfunksjonene bør vurderes. Når enkeltstatistikker legges over før viktige fellesfunksjoner er på plass, kan man miste gevinster eller måtte gjøre noe arbeid på nytt. Skjemaundersøkelser har for eksempel stor nytte av automatisk dataeditering, og også andre fellesfunksjoner vil være nyttige.
SSB merket seg at synspunktene fra rådet pekte på en kombinasjon av hovedløpene. Direktørmøtet skal behandle et forslag til prosjekt for nedstenging av bakkesystemer i januar. Effektivisering er en viktig gevinst i den budsjettsituasjonen SSB vil stå i framover.
Oppsummering: Rådet understreket viktigheten av at SSB lykkes med den resterende omleggingen til Dapla. Rådet pekte på at SSB må balansere flere hensyn når det skal planlegges hva som skal gjøres i hvilken rekkefølge.
Saker til orientering
Sak 2025/6/5 Mer brukervennlig formidling i Statistikkbanken
Dokument:
Sak2025_6_5 Notat_Mer brukervennlig formidling i Statistikkbanken
Hege Turnes fra kommunikasjonsavdelingen orienterte om at SSB har utviklet et nytt API og et nytt brukergrensesnitt i Statistikkbanken, PxWeb2.0, i samarbeid med statistikkbyrået i Sverige. Det nye brukergrensesnittet gir en mer brukervennlig formidlingsløsning. Ragnhild Rein Bore som har sittet i den norsk-svenske styringsgruppa, sa at det har vært et godt samarbeid mellom landene, men avgjørende at SSB har drevet arbeidet.
Prosjektleder Kristin Glomsås orienterte om statistikkbanken og om utviklingsprosjektet før hun ga en demonstrasjon av den nye løsningen. Målet har vært å gjøre det enklere for brukerne, blant annet gjennom færrest mulig klikk for å få opp en tabell. Det har kommet gode tilbakemeldinger i brukertester. Nå arbeides det med å tilpasse løsningen godt til SSB. Et nytt API med bedre funksjonalitet er motoren for annen funksjonalitet. PxWeb er en åpen kilde-applikasjon som er i bruk i 47 land, av 122 organisasjoner og offentlige etater.
Sak 2025/6/6 SSBs 150-års jubileum i 2026
Hege Turnes fra kommunikasjonsavdelingen orienterte om planene for jubileumsåret 2026 når
SSB er 150 år. Det er nedsatt et prosjekt som har tre føringer – nøkternt, faglig og framtidsrettet. Hensikten er å vise for omverdenen SSBs betydning for samfunns- og demokratiutviklingen og gjøre statistikk og forskning fra SSB mer tilgjengelig for allmenheten. Det vil være jubileumssider på ssb.no og fire fagseminarer i Oslo sentrum i uke 17. Det blir en jubileumsfeiring for SSBs ansatte 9. september. Det er en fagdag og en fest i SSBs lokaler etterpå. Rådet vil få invitasjon til jubileumsdagen.
Sak 2025/6/7 Årshjul 2026
Dokument:
Sak2025_6_7 Årshjul2026
Marit Hoel fra sekretariatet presenterte forslaget til årshjul for rådet i 2026. Det var forslag om fem møter, og møtedatoene ble fastsatt. Planen viser en del faste saker og andre tentative temaer. Årshjulet blir oppdatert i forkant av hvert rådsmøte.
Direktørens hjørne
Strategiprosessen
Direktørmøtet har konkludert med at hovedmålene i nåværende strategi står seg godt. Det pågår en prosess for å revurdere delmålene og gjøre operative prioriteringer, blant annet på bakgrunn av analysen av eksterne faktorer som påvirker virksomheten, som ble gjennomført tidligere i høst. Rammene for prosessen er forankret i Finansdepartementet. Oppdateringen av strategien vil bli lagt fram for rådet i løpet av våren. Departementet vil godkjenne strategien til slutt.
Strategi for deling av data
SSB har sluttført strategien og hatt møte med Finansdepartementet etterpå. Synspunktene fra rådet har hatt betydning for den endelige utformingen av strategien. Ett av målene er at tradisjonell deling skal være utfaset innen utgangen av 2027. Bruken av sikre analyserom vil skje gjennom samarbeid med norske universiteter og i samsvar med internasjonalt regelverk.
Feil i publisert KPI
Det var en feil i konsumprisindeksen (KPI) som ble publisert i november. Virkningen på strømprisene som følge av den nye ordningen med Norgespris ble beregnet feil. KPI er en markedssensitiv statistikk. Statistikken ble rettet så raskt som mulig. SSB har forklart hva som skjedde i en artikkel på ssb.no og også publisert en metodeartikkel. Feil i statistikkpubliseringer skjer ikke ofte. Hvis det skjer, er det viktig å informere brukerne og rette tallene så raskt som mulig.
Eventuelt
Ingen saker.
Oslo, 3. desember 2025
Birger Vikøren
leder (sign.)
Jørgen Elmeskov
nestleder (sign.)
Grete Brochmann
(sign.)
Wenche Dramstad
(sign.)
Oddrun Samdal
(sign.)
Astrid Undheim
(sign.)
Helge Veum
(sign.)