Et Discussion Paper er en foreløpig versjon av et forskningsarbeid som forfatterne ønsker diskusjon rundt og innspill på, før de eventuelt reviderer og prøver å få publisert en endelig versjon i et vitenskapelig tidsskrift. Discussion papers blir kommentert av andre forskere i SSB før publisering, men både konklusjoner og metodevalg står for forfatterens egen regning.

Mange kommuner har målsettinger om begrensinger i nedbygging av natur, som for eksempel prinsippet om «ingen netto tap» (NNL). Dette betyr at utbygging skal kompenseres slik at det ikke blir mindre natur totalt.

I denne artikkelen bruker en forenklet økonomisk modell for å vurdere hvordan ulike kompensasjonsordninger påvirker samfunnets velferd. Vi ser både på lokale ordninger og samarbeid mellom naboregioner, og tar hensyn til naturverdier som kommer lokalsamfunnet til gode.

Resultatene viser at krav om ingen nettotap av natur ofte ikke gir den beste løsningen for samfunnet. Men det kan være en fordel at kompensasjonsordninger kan skje uten offentlige tilskudd.

Samarbeid mellom regioner gir bedre resultater enn om hver region jobber alene. Hvis målet er «ingen netto tap», kan et kompensasjonsmarked oppnå dette på en kostnadseffektiv måte – fordi kostnaden ved restaurering balanseres mot gevinsten ved utbygging. Derimot, hvis markedet sikter mot netto gevinst eller netto tap, blir både utbygging og restaurering ineffektiv.

Til slutt foreslår studien at man heller bør bruke et system med verdibaserte tillatelser – som tar hensyn til naturverdier – fremfor å bare måle areal. Dette kan redusere noen av svakhetene ved arealbaserte løsninger.