359037
/sosiale-forhold-og-kriminalitet/statistikker/lovbruddo/aar
359037
statistikk
2018-10-18T08:00:00.000Z
Sosiale forhold og kriminalitet;Svalbard
no
lovbruddo, Ofre for anmeldte lovbrudd, kriminalitet, straffesaker, lovbruddsofre, fornærmede, tyveriofre, voldsofre, lovbruddsgrupper (for eksempel voldskriminalitet, vinningskriminalitet, seksualkriminalitet), lovbruddstyper (for eksempel tyveri, drap, voldtekt)Kriminalitet og rettsvesen, Sosiale forhold og kriminalitet, Sosiale forhold og kriminalitet, Svalbard
true

Ofre for anmeldte lovbrudd

Oppdatert

Neste oppdatering

Foreløpig ikke fastsatt

Nøkkeltall

140 263

personoffer for anmeldte lovbrudd i 2017

Lovbrudd anmeldt i alt og med personoffer, og personoffer for anmeldte lovbrudd i alt, eiendomstyveri og vold og mishandling. Absolutte tall
2017
Lovbrudd anmeldt, i alt318 617
Lovbrudd anmeldt, med personoffer151 269
Personoffer for anmeldte lovbrudd, i alt140 263
Personoffer for eiendomstyveri67 718
Personoffer for vold og mishandling32 199

Se flere tabeller om emnet

Tabell 1 
Lovbrudd anmeldt, etter type fornærmet og lovbruddsgruppe. Absolutte tall

Lovbrudd anmeldt, etter type fornærmet og lovbruddsgruppe. Absolutte tall
I altPersonAnnen juridisk enhet/foretakUten offer eller uoppgitt
2017
Alle lovbruddsgrupper318 617151 26944 012123 336
¬ Eiendomstyveri94 88770 04022 4762 371
¬ Annet vinningslovbrudd28 90717 2186 8794 810
¬ Eiendomsskade17 4749 3686 3411 765
¬ Vold og mishandling36 68731 4681 1104 109
¬ Seksuallovbrudd7 9866 288171 681
¬ Rusmiddellovbrudd46 9304091 13145 390
¬ Ordens- og integritetskrenkelse35 3089 2432 72023 345
¬ Trafikkovertredelse45 7495 6542 47237 623
¬ Annet lovbrudd4 6891 5818662 242

Tabell 2 
Personoffer, etter antall lovbrudd, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent

Personoffer, etter antall lovbrudd, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent
I alt1 lovbrudd2 lovbrudd3 lovbrudd4 eller flere lovbrudd
2017
Absolutte tall
I alt140 263126 12011 1512 007985
Kjønn
Menn79 18271 3526 2981 077455
Kvinner61 08154 7684 853930530
Alder
0-9 år4 8074 363386517
10-19 år15 01913 2831 300309127
20-29 år31 49128 0082 726513244
30-39 år26 10023 1592 295431215
40-49 år26 17023 5532 084327206
50-59 år19 01417 3281 355212119
60-69 år10 79710 01263910541
70-79 år4 9164 5912604322
80 år og over1 7961 69883123
Uoppgitt alder1531252341
Prosent
I alt100,089,98,01,40,7
Kjønn
Menn100,090,18,01,40,6
Kvinner100,089,77,91,50,9
Alder
0-9 år100,090,88,01,10,1
10-19 år100,088,48,72,10,8
20-29 år100,088,98,71,60,8
30-39 år100,088,78,81,70,8
40-49 år100,090,08,01,20,8
50-59 år100,091,17,11,10,6
60-69 år100,092,75,91,00,4
70-79 år100,093,45,30,90,4
80 år og over100,094,54,60,70,2
Uoppgitt alder100,081,715,02,60,7

Tabell 3 
Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe, kjønn og alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe, kjønn og alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Alle lovbruddsgrupper¬ Eiendomstyveri¬ Annet vinningslovbrudd¬ Eiendomsskade¬ Vold og mishandling¬ Seksuallovbrudd¬ Ordens- og integritetskrenkelse¬ Trafikkovertredelse¬ Annet lovbrudd (inkl. Rusmiddellovbrudd)
2017
Absolutte tall
I alt140 26366 29815 3498 23330 0465 7586 7305 9691 880
Kjønn
Menn79 18239 0048 6935 40716 3851 1353 7103 5881 260
Kvinner61 08127 2946 6562 82613 6614 6233 0202 381620
Alder
0-9 år4 80742753 4261 0765216435
10-19 år15 0194 2321 0222345 2593 039503599131
20-29 år31 49116 2892 9491 3747 1759381 4321 024310
30-39 år26 10013 0592 8641 5865 3983101 4841 055344
40-49 år26 17013 9613 0501 7934 3151871 3501 121393
50-59 år19 0149 9022 4121 6252 71861957990349
60-69 år10 7975 3861 8121 0021 17123583598222
70-79 år4 9162 4599034814191127029281
80 år og over1 796968330133115109912615
Uoppgitt alder15300050103000
Per 1 000 innbyggere
I alt26,712,62,91,65,71,11,31,10,4
Kjønn
Menn29,914,73,32,06,20,41,41,40,5
Kvinner23,410,52,61,15,21,81,20,90,2
Alder
0-9 år7,70,10,00,05,51,70,10,30,1
10-19 år23,66,61,60,48,34,80,80,90,2
20-29 år44,322,94,11,910,11,32,01,40,4
30-39 år37,318,74,12,37,70,42,11,50,5
40-49 år35,318,84,12,45,80,31,81,50,5
50-59 år28,414,83,62,44,10,11,41,50,5
60-69 år18,99,43,21,82,10,01,01,00,4
70-79 år12,96,52,41,31,10,00,70,80,2
80 år og over8,14,41,50,60,50,00,40,60,1
Uoppgitt alder..................

Tabell 4 
Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe og ettårig alder. Absolutte tall

Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe og ettårig alder. Absolutte tall
Alle lovbruddsgrupper¬ Eiendomstyveri¬ Annet vinningslovbrudd¬ Eiendomsskade¬ Vold og mishandling¬ Seksuallovbrudd¬ Ordens- og integritetskrenkelse¬ Trafikkovertredelse¬ Annet lovbrudd (inkl. Rusmiddellovbrudd)
2017
Absolutte tall
I alt140 26366 29815 3498 23330 0465 7586 7305 9691 880
0 år44011038141493
1 år19000015621463
2 år29501222061470
3 år4870103461261112
4 år6022103971745176
5 år5383003721326223
6 år6141004291499224
7 år5726214211147192
8 år5565023791295279
9 år51324103251297243
10 år565282632515611298
11 år560503330916212147
12 år707662234124215336
13 år1 2001466249246829489
14 år1 357168200542533453415
15 år1 432242632534491513316
16 år1 677431100176433204810612
17 år1 888623158256152847210011
18 år2 8621 2253538674621111110624
19 år2 7711 253315917121721099623
20 år3 0741 484292997861471548824
21 år3 1621 5813291057481511189634
22 år3 2121 6862801357351211299531
23 år3 0821 584293139722811388936
24 år3 2041 6922871217358214911127
25 år3 2241 7072911577048614610726
26 år3 2061 6603041367427914210835
27 år3 3001 7243011677346415711538
28 år3 1501 6792991696586613311531
29 år2 8771 4922731466116116610028
30 år2 8731 456294163634391569833
31 år2 7451 3532951475854616611340
32 år2 6511 3093031495813214011027
33 år2 6071 2752841665552916410430
34 år2 6201 2932801525692315511137
35 år2 6141 3142941555313414811127
36 år2 5581 302301161506301289832
37 år2 4871 243271156490271649343
38 år2 5111 2612681845012413710630
39 år2 4341 2532741534462612611145
40 år2 4351 2482641654582713110339
41 år2 3761 256268148432231329225
42 år2 5891 4303271443902612811034
43 år2 7801 4853211794691715212730
44 år2 6691 4273261734262014412033
45 år2 7401 4813381774181713612350
46 år2 7781 5413002004361813510939
47 år2 6251 3792912114501613410044
48 år2 6251 3773101894411112212451
49 år2 5531 3373052073951213611348
50 år2 4111 2242752213861312512344
51 år2 2641 2142531763471311111535
52 år2 3081 231304183321810111842
53 år2 0221 08126616428561018435
54 år1 9471 01425615527941009841
55 år1 84194020716429729011031
56 år1 6798662321452077918843
57 år1 5688071931582085789227
58 år1 5177772211361932728828
59 år1 4577482051231951887423
60 år1 4016892321211875726827
61 år1 3256731971371591716225
62 år1 2186351751131342607821
63 år1 1345591751101232646833
64 år1 1395711761181252586722
65 år998460195901054546525
66 år97848017798932575219
67 år95949617572880574823
68 år83243715370722444014
69 år81338615773853465013
70 år82342115580652494011
71 år73337013667652374115
72 år63030412169531422911
73 år62230910665632323510
74 år4772438954341222212
75 år413200763835125317
76 år354184612333122264
77 år305164592218013236
78 år304151553425016194
79 år255113452928112261
80 år og over1 796968330133115109912615
Uoppgitt alder15300050103000
Per 1 000 innbyggere
I alt26,712,62,91,65,71,11,31,10,4
0 år7,40,00,00,06,40,70,10,20,1
1 år3,20,00,00,02,60,40,10,10,1
2 år4,90,00,00,03,61,00,10,10,0
3 år8,00,00,00,05,72,10,00,20,0
4 år9,60,00,00,06,32,80,10,30,1
5 år8,50,00,00,05,92,10,10,30,0
6 år9,40,00,00,06,62,30,10,30,1
7 år8,70,10,00,06,41,70,10,30,0
8 år8,60,10,00,05,82,00,10,40,1
9 år8,10,40,00,05,12,00,10,40,0
10 år8,90,40,00,15,12,50,20,50,1
11 år9,00,80,00,05,02,60,20,20,1
12 år11,31,10,00,05,53,90,20,50,1
13 år19,32,40,10,07,97,50,50,80,1
14 år22,32,80,30,08,98,70,70,60,2
15 år23,03,91,00,08,67,90,80,50,3
16 år25,76,61,50,39,94,90,71,60,2
17 år28,79,52,40,49,44,31,11,50,2
18 år43,918,85,41,311,53,21,71,60,4
19 år41,618,84,71,410,72,61,61,40,3
20 år45,221,84,31,511,62,22,31,30,4
21 år46,623,34,91,511,02,21,71,40,5
22 år47,224,84,12,010,81,81,91,40,5
23 år44,823,04,32,010,51,22,01,30,5
24 år45,424,04,11,710,41,22,11,60,4
25 år44,423,54,02,29,71,22,01,50,4
26 år43,022,34,11,810,01,11,91,40,5
27 år44,423,24,02,29,90,92,11,50,5
28 år42,422,64,02,38,90,91,81,50,4
29 år39,920,73,82,08,50,82,31,40,4
30 år39,820,24,12,38,80,52,21,40,5
31 år38,619,04,22,18,20,62,31,60,6
32 år37,618,54,32,18,20,52,01,60,4
33 år37,118,24,02,47,90,42,31,50,4
34 år37,018,34,02,18,00,32,21,60,5
35 år37,719,04,22,27,70,52,11,60,4
36 år36,418,54,32,37,20,41,81,40,5
37 år35,817,93,92,27,10,42,41,30,6
38 år36,418,33,92,77,30,32,01,50,4
39 år36,218,74,12,36,60,41,91,70,7
40 år35,418,13,82,46,70,41,91,50,6
41 år33,617,83,82,16,10,31,91,30,4
42 år35,219,44,42,05,30,41,71,50,5
43 år37,720,14,32,46,40,22,11,70,4
44 år35,018,74,32,35,60,31,91,60,4
45 år35,919,44,42,35,50,21,81,60,7
46 år36,820,44,02,75,80,21,81,40,5
47 år34,117,93,82,75,90,21,71,30,6
48 år34,518,14,12,55,80,11,61,60,7
49 år34,518,14,12,85,30,21,81,50,6
50 år32,816,63,73,05,20,21,71,70,6
51 år31,316,83,52,44,80,21,51,60,5
52 år32,517,34,32,64,50,11,41,70,6
53 år29,715,93,92,44,20,11,51,20,5
54 år29,415,33,92,34,20,11,51,50,6
55 år28,314,43,22,54,60,01,41,70,5
56 år26,113,53,62,33,20,11,41,40,7
57 år24,412,63,02,53,20,11,21,40,4
58 år23,912,23,52,13,00,01,11,40,4
59 år23,512,13,32,03,10,01,41,20,4
60 år22,411,03,71,93,00,11,21,10,4
61 år21,911,13,22,32,60,01,21,00,4
62 år20,610,83,01,92,30,01,01,30,4
63 år19,59,63,01,92,10,01,11,20,6
64 år20,010,03,12,12,20,01,01,20,4
65 år18,58,53,61,71,90,11,01,20,5
66 år17,98,83,21,81,70,01,00,90,3
67 år17,69,13,21,31,60,01,00,90,4
68 år15,28,02,81,31,30,00,80,70,3
69 år14,77,02,81,31,50,10,80,90,2
70 år14,57,42,71,41,10,00,90,70,2
71 år14,77,42,71,31,30,00,70,80,3
72 år13,46,52,61,51,10,00,90,60,2
73 år15,17,52,61,61,50,00,80,90,2
74 år12,86,52,41,40,90,00,60,60,3
75 år13,06,32,41,21,10,00,81,00,2
76 år11,05,71,90,71,00,00,70,80,1
77 år10,15,41,90,70,60,00,40,80,2
78 år10,85,42,01,20,90,00,60,70,1
79 år9,94,41,71,11,10,00,51,00,0
80 år og over8,14,41,50,60,50,00,40,60,1
Uoppgitt alder..................

Tabell 5 
Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Alle lovbruddsgrupper¬ Eiendomstyveri¬ Annet vinningslovbrudd¬ Eiendomsskade¬ Vold og mishandling¬ Seksuallovbrudd¬ Ordens- og integritetskrenkelse¬ Trafikkovertredelse¬ Annet lovbrudd (inkl. Rusmiddellovbrudd)
2017
Absolutte tall
I alt140 26366 29815 3498 23330 0465 7586 7305 9691 880
Hele landet138 56565 53015 2628 17229 6585 6556 6875 8141 787
Østfold8 0263 6188365011 833398366361113
Akershus16 1728 1291 7089123 124588731825155
Oslo25 55114 4691 9761 1804 7655391 698793131
Hedmark4 4311 88662125097022621320362
Oppland3 4141 39345917879618116417073
Buskerud6 6413 1028033981 35630028631284
Vestfold6 1782 9675063631 35220536832295
Telemark4 8192 2205173501 09921515120166
Aust-Agder2 9631 35028316974211413512050
Vest-Agder5 2852 7143983151 30017619511869
Rogaland13 1876 5191 7998112 464474422517181
Hordaland13 3466 4031 6997682 722590419559186
Sogn og Fjordane1 75459722813448494879535
Møre og Romsdal5 0501 6947203731 211332344266110
Sør-Trøndelag (-2017)8 2874 0201 0484471 64635937529399
Nord-Trøndelag (-2017)2 7959545732026571331249458
Nordland4 8841 4445204191 53236727523691
Troms - Romsa3 6731 42437223497422318519170
Finnmark - Finnmárku2 10262419616862914014913858
Svalbard730021001
Norge, uoppgitt fylke000000000
Utlandet, uten oppgitt fylke1 68476387603831024215493
Uoppgitt fylke1450151110
Per 1 000 innbyggere
I alt26,712,62,91,65,71,11,31,10,4
Hele landet26,412,52,91,65,61,11,31,10,3
Østfold27,412,42,91,76,31,41,21,20,4
Akershus26,813,52,81,55,21,01,21,40,3
Oslo38,321,73,01,87,10,82,51,20,2
Hedmark22,69,63,21,34,91,21,11,00,3
Oppland18,07,42,40,94,21,00,90,90,4
Buskerud23,711,12,91,44,81,11,01,10,3
Vestfold25,012,02,01,55,50,81,51,30,4
Telemark27,812,83,02,06,31,20,91,20,4
Aust-Agder25,411,62,41,46,41,01,21,00,4
Vest-Agder28,714,72,21,77,11,01,10,60,4
Rogaland27,913,83,81,75,21,00,91,10,4
Hordaland25,712,33,31,55,21,10,81,10,4
Sogn og Fjordane15,95,42,11,24,40,90,80,90,3
Møre og Romsdal19,06,42,71,44,51,21,31,00,4
Sør-Trøndelag (-2017)26,112,73,31,45,21,11,20,90,3
Nord-Trøndelag (-2017)20,47,04,21,54,81,00,90,70,4
Nordland20,15,92,11,76,31,51,11,00,4
Troms - Romsa22,28,62,21,45,91,31,11,20,4
Finnmark - Finnmárku27,68,22,62,28,31,82,01,80,8
Svalbard..................
Norge, uoppgitt fylke..................
Utlandet, uten oppgitt fylke..................
Uoppgitt fylke..................

Tabell 6 
Personoffer, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altMennKvinner0-9 år10-19 år20-29 år30-39 år40-49 år50-59 år60-69 år70-79 år80 år og overUoppgitt alder
2017
Absolutte tall
I alt140 26379 18261 0814 80715 01931 49126 10026 17019 01410 7974 9161 796153
Hele landet138 56578 08160 4844 77814 85831 03025 75425 91618 78610 6384 8651 788152
Østfold8 0264 4483 5783359441 5541 3781 5761 1836163181157
Akershus16 1729 2236 9495121 8373 0702 7173 4252 5441 18659826617
Oslo25 55114 42811 1236071 8706 7096 4674 3472 9821 55967832111
Hedmark4 4312 4501 981152519917603868655430216647
Oppland3 4141 9041 510142468725503606476299143466
Buskerud6 6413 6902 9512097571 3561 1711 332929525269903
Vestfold6 1783 5112 6671936661 2161 0541 244921543260729
Telemark4 8192 7232 096134497979742986752455205672
Aust-Agder2 9631 6791 284131373563464592435264106332
Vest-Agder5 2853 0522 2332415681 1368881 002765431180686
Rogaland13 1877 5555 6323991 3952 8112 6432 5911 7531 01541414719
Hordaland13 3467 5365 8103831 3663 3542 4802 3761 7481 03644314515
Sogn og Fjordane1 7541 0247308728941322528321514070302
Møre og Romsdal5 0502 7402 3102606741 101801845639459198694
Sør-Trøndelag (-2017)8 2874 6643 6233317842 1001 4911 5201 0656272659410
Nord-Trøndelag (-2017)2 7951 5731 2221233905944324913792281232510
Nordland4 8842 6672 2172917351 110733802615373163539
Troms - Romsa3 6732 0321 641159452852629645462281136543
Finnmark - Finnmárku2 1021 18092288274468331385267170802910
Svalbard7251022011000
Norge, uoppgitt fylke0000000000000
Utlandet, uten oppgitt fylke1 6841 092592231604603452532271584981
Uoppgitt fylke14956111111200
Per 1 000 innbyggere
I alt26,729,923,47,723,644,337,335,328,418,912,98,1..
Hele landet26,429,523,27,623,343,636,834,928,018,612,88,1..
Østfold27,430,324,510,226,144,839,636,929,717,713,28,8..
Akershus26,830,523,06,623,045,135,036,231,219,614,211,9..
Oslo38,343,433,37,530,056,651,546,440,528,119,315,3..
Hedmark22,625,020,27,722,539,728,732,224,016,512,05,9..
Oppland18,020,016,07,320,631,724,822,918,112,38,34,6..
Buskerud23,726,221,26,522,240,932,732,325,216,312,37,4..
Vestfold25,028,521,57,021,941,935,635,227,218,313,06,2..
Telemark27,831,424,27,323,745,838,740,631,920,713,77,9..
Aust-Agder25,428,622,29,325,039,432,935,929,018,911,86,9..
Vest-Agder28,733,024,410,323,645,138,039,933,122,214,09,0..
Rogaland27,931,524,36,222,743,638,739,030,622,414,79,0..
Hordaland25,728,622,65,921,544,334,633,427,819,412,76,6..
Sogn og Fjordane15,918,213,56,819,530,018,419,914,810,68,15,0..
Møre og Romsdal19,020,217,78,419,933,124,623,518,914,39,65,2..
Sør-Trøndelag (-2017)26,128,923,28,821,141,835,035,227,519,011,97,4..
Nord-Trøndelag (-2017)20,422,718,07,721,834,728,727,421,013,510,63,7..
Nordland20,121,718,511,024,735,427,025,018,712,37,84,4..
Troms - Romsa22,224,120,28,522,735,630,628,121,814,610,88,1..
Finnmark - Finnmárku27,630,125,010,628,643,537,735,026,418,814,39,7..
Svalbard..........................
Norge, uoppgitt fylke..........................
Utlandet, uten oppgitt fylke..........................
Uoppgitt fylke..........................

Tabell 7 
Personoffer, etter hovedlovbruddgruppe og bosted (kommunestørrelse). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer, etter hovedlovbruddgruppe og bosted (kommunestørrelse). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Alle lovbruddsgrupper¬ Eiendomstyveri¬ Annet vinningslovbrudd¬ Eiendomsskade¬ Vold og mishandling¬ Seksuallovbrudd¬ Ordens- og integritetskrenkelse¬ Trafikkovertredelse¬ Annet lovbrudd (inkl. Rusmiddellovbrudd)
2017
Absolutte tall
I alt140 26366 29815 3498 23330 0465 7586 7305 9691 880
Hele landet138 56565 53015 2628 17229 6585 6556 6875 8141 787
Alle kommuner138 55865 52715 2628 17229 6565 6546 6875 8141 786
0-1 999 innbyggere2 03965029212551015314610063
2 000-4 999 innbyggere7 5652 5301 0775201 952490407383206
5 000-9 999 innbyggere12 2794 2701 7217933 184754716605236
10 000-19 999 innbyggere18 5787 6312 4681 2204 319932845870293
20 000-29 999 innbyggere14 3776 3481 7269053 166636712650234
30 000-49 999 innbyggere15 8487 3501 7009873 573690678698172
50 000 innbyggere eller flere67 87236 7486 2783 62212 9521 9993 1832 508582
Norge, uoppgitt kommunestørrelse730021001
Utlandet, uten oppgitt kommunestørrelse1 68476387603831024215493
Uoppgitt kommunestørrelse1450151110
Per 1 000 innbyggere
I alt26,712,62,91,65,71,11,31,10,4
Hele landet26,412,52,91,65,61,11,31,10,3
Alle kommuner26,412,52,91,65,61,11,31,10,3
0-1 999 innbyggere17,65,62,51,14,41,31,30,90,5
2 000-4 999 innbyggere17,86,02,51,24,61,21,00,90,5
5 000-9 999 innbyggere20,07,02,81,35,21,21,21,00,4
10 000-19 999 innbyggere23,39,63,11,55,41,21,11,10,4
20 000-29 999 innbyggere23,810,52,91,55,21,11,21,10,4
30 000-49 999 innbyggere27,012,52,91,76,11,21,21,20,3
50 000 innbyggere eller flere32,117,43,01,76,10,91,51,20,3
Norge, uoppgitt kommunestørrelse..................
Utlandet, uten oppgitt kommunestørrelse..................
Uoppgitt kommunestørrelse..................

Tabell 8 
Personoffer, etter kjønn, alder og type hovedlovbrudd. Absolutte tall

Personoffer, etter kjønn, alder og type hovedlovbrudd. Absolutte tall
I altMennKvinner0-9 år10-19 år20-29 år30-39 år40-49 år50-59 år60-69 år70-79 år80 år og overUoppgitt alder
2017
Alle lovbruddstyper140 26379 18261 0814 80715 01931 49126 10026 17019 01410 7974 9161 796153
 
¬ Eiendomstyveri66 29839 00427 294424 23216 28913 05913 9619 9025 3862 4599680
¬¬ Tyveri, i alt65 76838 69827 070424 19416 15312 94413 8649 8235 3492 4349650
¬¬¬ Mindre tyveri1 0556024531842211952141699652230
¬¬¬¬ Mindre tyveri fra butikk og annet salgssted4328150111101182000
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert mindre tyveri1 0125744381832101852031619452230
¬¬¬ Tyveri53 45930 71522 744363 71313 63710 68111 3767 6903 9801 7096370
¬¬¬¬ Tyveri fra butikk og annet salgssted5583072510341459213176581750
¬¬¬¬ Tyveri fra annen næring og offentlig virksomhet2 9831 7791 2041382610515631445223121550
¬¬¬¬ Tyveri fra bolig og fritidsbolig8 5075 2683 23922571 5791 7361 7891 4119894862580
¬¬¬¬¬ Tyveri fra bolig2 8201 5601 26011825904645424502761651500
¬¬¬¬¬ Tyveri fra fritidsbolig572399173014335511712514068200
¬¬¬¬¬ Tyveri fra bod, garasje og areal til bolig og fritidsbolig5 1153 3091 8061619561 2171 130836573253880
¬¬¬¬ Tyveri fra bil og annet motorkjøretøy6 2904 6301 66031601 0831 2681 4041 262757282710
¬¬¬¬ Tyveri av sykkel12 6257 7304 89516032 7522 8733 5851 934642197380
¬¬¬¬ Tyveri fra person22 43710 96411 473272 2737 4584 1843 8232 5531 3076022100
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person i salgslokale6 5722 8473 72514872 6481 260963665350153450
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person i kollektiv transport (fra 1.10.2015)4 1622 0742 08833341 271823736555300119210
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person i gate, park, annet friområde (fra 1.10.2015)3 4921 8571 63553591 186690550370195107300
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person i anlegg for idrett, kultur o.l. (fra 1.10.2015)2 0071 1128957374575322447194632140
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person på annet offentlig og privat sted (fra 1.10.2015)6 2043 0743 130117191 7781 0891 1277693992021100
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert tyveri5937222410131394400
¬¬¬ Grovt tyveri8 0464 8933 15352701 7031 4511 4771 3539715432730
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra butikk og annet salgssted1409941021421353424820
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra annen næring og offentlig virksomhet3772839402254788181382030
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra bolig og fritidsbolig4 2012 6341 5674535656967848156654032160
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra bolig2 4701 4341 0363433964564614393132091500
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra fritidsbolig706488218031339119207193104280
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra bod, garasje og areal til bolig og fritidsbolig1 0257123131715620120416915990380
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra bil og annet motorkjøretøy1 09482926504118618525921813061140
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person2 2311 0461 185115288447131620511351380
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person i salgslokale (fra 1.10.2015)7853154700413691769361281250
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person i kollektiv transport (fra 1.10.2015)482230252035193117783219530
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person i gate, park, annet friområde (fra 1.10.2015)437233204138171866331241580
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person i anlegg for idrett, kultur o.l. (fra 1.10.2015)87523507331616103200
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person på annet eller uspesifisert sted4402162240311187666713917220
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert grovt tyveri3210000201000
¬¬¬ Brukstyveri av bil og annet motorkjøretøy3 2082 4887200127592617797611302130320
¬¬¬¬ Brukstyveri av bil1 5051 09241302431033032726315469280
¬¬¬¬ Brukstyveri av motorsykkel og moped98776522209323717725617343710
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert brukstyveri av motorkjøretøy71663185010451102141751055430
¬¬ Annen bruk og besittelse av andres eiendel5303062240381361159779372530
¬ Annet vinningslovbrudd15 3498 6936 65671 0222 9492 8643 0502 4121 8129033300
¬¬ Heleri og hvitvasking405257148115107838769261160
¬¬¬ Heleri, i alt39725614111510683866824950
¬¬¬¬ Heleri38324214111510477836623950
¬¬¬¬ Grovt heleri141400026321000
¬¬¬ Hvitvasking, i alt8170010112210
¬¬¬¬ Hvitvasking4040010011010
¬¬¬¬ Grov hvitvasking4130000101200
¬¬¬ Annet eller uspesifisert heleri og hvitvasking0000000000000
¬¬ Bedrageri, i alt14 1017 9256 17609442 7172 6422 7902 1931 6868392900
¬¬¬ Mindre bedrageri og liknende2 2761 2061 0700165401415470363284146320
¬¬¬ Bedrageri11 1266 2934 83307592 2052 1202 1681 7141 2956442210
¬¬¬ Grovt bedrageri69942627302011110715211610749370
¬¬ Underslag, i alt686416270450991201501227140300
¬¬¬ Underslag597359238146931011311076133240
¬¬¬ Grovt underslag89573234619191510760
¬¬ Økonomisk utroskap11830011223110
¬¬ Korrupsjon og påvirkningshandel151320022344000
¬¬ Regnskapsovertredelse5230012010100
¬¬ Kreditorrelatert lovbrudd5320001110200
¬¬ Skatt og avgift11830014204000
¬¬¬ Skattesvik3210011100000
¬¬¬ Grovt skattesvik0000000000000
¬¬¬ Annet, skatt og avgift8620003104000
¬¬ Tolloven0000000000000
¬¬¬ Smugling0000000000000
¬¬¬ Annet, tolloven0000000000000
¬¬ Annet næringslivs- og økonomilovbrudd1106149213219152018930
¬ Eiendomsskade8 2335 4072 82652341 3741 5861 7931 6251 0024811330
¬¬ Skadeverk, i alt8 0975 3192 77842281 3631 5641 7631 5819904751290
¬¬¬ Mindre skadeverk82453429003114014518415110056170
¬¬¬¬ Mindre skadeverk på og i bygning2451431020333415342373060
¬¬¬¬ Mindre skadeverk på motorkjøretøy og annet transportmiddel (fra 1.10.2015)3842581260178678897029960
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert mindre skadeverk1951336201121264239341750
¬¬¬ Skadeverk6 9034 5192 38441931 1611 3441 5071 3508393971080
¬¬¬¬ Skadeverk på og i bygning1 7511 104647012200291383367287162490
¬¬¬¬ Skadeverk på motorkjøretøy og annet transportmiddel4 4802 9971 4830161899951958847452183290
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert skadeverk6724182544206210216613610052300
¬¬¬ Grovt skadeverk3702661040462757280512240
¬¬¬¬ Grovt skadeverk på og i bygning12385380115241930201220
¬¬¬¬ Grovt skadeverk på motorkjøretøy og annet transportmiddel23016862034649504427920
¬¬¬¬ Annet grovt skadeverk171340012364100
¬¬ Fare for allmennheten ved brann og annen skade1368848161122304412640
¬ Vold og mishandling30 04616 38513 6613 4265 2597 1755 3984 3152 7181 17141911550
¬¬ Voldslovbrudd18 00710 3457 6623 1243 4414 5482 9482 0131 2064841615626
¬¬¬ Kroppskrenkelse, i alt10 2106 2903 9207872 0223 0291 8121 2588043321153120
¬¬¬¬ Kroppskrenkelse9 7425 9543 7887731 9362 8731 7171 1887753191122920
¬¬¬¬ Grov kroppskrenkelse468336132148615695702913320
¬¬¬ Kroppsskade, i alt2 1161 77434233327756434321167581523
¬¬¬¬ Kroppsskade1 7711 48628522288654345278126431221
¬¬¬¬ Grov kroppsskade34528857113910289434115302
¬¬¬ Drap2815130067464010
¬¬¬ Drap, forsøk553916342015334210
¬¬¬ Uaktsomt påført betydelig skade eller død49292018745126420
¬¬¬¬ Uaktsom kroppsskade38231516635103310
¬¬¬¬ Uaktsom forvoldelse av død11650211023110
¬¬¬ Mishandling i nære relasjoner, i alt5 0511 8863 1652 2921 0615705443251595822173
¬¬¬¬ Mishandling i nære relasjoner4 8781 8203 0582 1911 0325515313171585622173
¬¬¬¬ Grov mishandling i nære relasjoner17366107101291913812000
¬¬¬ Vold mot offentlig tjenestemann28919891061098553279000
¬¬¬ Annet eller uspesifisert voldslovbrudd209114958135147442813320
¬¬ Trusler, i alt5 7483 2752 473787771 3021 1951 161765341110181
¬¬¬ Trusler (fra 1.10.2015)4 7502 7292 021706091 09997097163228496181
¬¬¬ Grove trusler (fra 1.10.2015)2811641175605960373718500
¬¬¬ Trusler mot offentlig tjenestemann38219818403891101035521100
¬¬¬ Andre eller uspesifiserte trusler33518415131055555504118800
¬¬ Ran og utpressing912736176117826017213691472340
¬¬¬ Ran59948911011291681168454261740
¬¬¬ Grovt ran15712235022582525159300
¬¬¬ Utpressing155125300273331272212300
¬¬¬ Annet eller uspesifisert ran og utpressing1010010000000
¬¬ Tvang1667987058333120138300
¬¬ Frihetsberøvelse104495562132191463210
¬¬ Omsorgs- og familieforhold30812518311831435727811022
¬¬ Hensynsløs atferd og personforfølgelse4 7611 7622 99999742944968939627286119361
¬¬ Menneskehandel381325010138421000
¬¬ Terror og terrorrelatert handling2110100100000
¬¬ Annen vold og mishandling0000000000000
¬ Seksuallovbrudd5 7581 1354 6231 0763 03993831018761231110103
¬¬ Voldtekt, i alt2 1852761 909447923485162832264449
¬¬¬ Voldtekt2 1272691 858437897474154812264448
¬¬¬¬ Voldtekt, barn under 14 år707182525416249000000042
¬¬¬¬ Voldtekt, annen eller uspesifisert alder1 420871 3332164847415481226446
¬¬¬ Grov voldtekt587511026118200001
¬¬¬¬ Grov voldtekt, barn under 14 år (fra 1.10.2015)10194500000001
¬¬¬¬ Grov voldtekt, annen eller uspesifisert alder48642621118200000
¬¬ Voldtekt, forsøk10029812635201431000
¬¬ Seksuell omgang i overmaktsforhold10542630542911522110
¬¬ Seksuell omgang, barn 14-15 år321622595290000000026
¬¬ Seksuell omgang mellom nærstående1121993673650300001
¬¬ Seksuell handling1 13229883431657715336251020112
¬¬¬ Seksuell handling, barn under 16 år733259474298423000000012
¬¬¬ Annen seksuell handling uten samtykke39939360181541533625102010
¬¬ Seksuelt krenkende atferd1 165256909115709181624619106413
¬¬¬ Seksuelt krenkende atferd, barn under 16 år (fra 1.10.2015)56019836287460000000013
¬¬¬ Seksuelt krenkende atferd, annen eller uspesifisert alder605585472824918162461910640
¬¬ Annet eller uspesifisert seksuallovbrudd63818045812542450191152002
¬ Rusmiddellovbrudd36422713736071568150261610
¬¬ Narkotikalovbrudd84503401223132184300
¬¬¬ Narkotika, legemiddelloven211560343720200
¬¬¬¬ Narkotika, bruk7430200310100
¬¬¬¬ Narkotika, mindre besittelse141130143410100
¬¬¬ Narkotika, straffeloven, i alt6335280919101464100
¬¬¬¬ Narkotikaovertredelse, straffeloven593227091891354100
¬¬¬¬ Grov narkotikaovertredelse, straffeloven4310011110000
¬¬ Doping0000000000000
¬¬¬ Doping, legemiddelloven0000000000000
¬¬¬ Doping, straffeloven0000000000000
¬¬ Ruspåvirket kjøring2301567431743405340211210
¬¬¬ Promillekjøring, veitrafikk2241527231743405038201210
¬¬¬ Promillekjøring, annet6420000321000
¬¬ Alkohollovovertredelse, i alt36171902811410100
¬¬¬ Alkohollovovertredelse36171902811410100
¬¬¬ Grov alkohollovovertredelse0000000000000
¬¬ Annet eller uspesifisert rusmiddellovbrudd144100342311000
¬ Ordens- og integritetskrenkelse6 7303 7103 020525031 4321 4841 350957583270990
¬¬ Offentlig ordenskrenkelse8255682572772071701541076827130
¬¬¬ Ordensforstyrrelse, i alt419302117135154100683020740
¬¬¬¬ Regional ordensvedtekt, urinering og annet9630022320000
¬¬¬¬ Ordensforstyrrelse i selvforskyldt rus2181645412295543096010
¬¬¬¬ Annen eller uspesifisert ordensforstyrrelse192132600135744351914730
¬¬¬ Våpen-, brann- og eksplosivlovgivning40626614014253708677482090
¬¬¬¬ Bevæpning på offentlig sted39261311079642000
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert våpenlovbrudd67452201611131264320
¬¬¬¬ Brann- og eksplosivlovgivning30019510501635486867421770
¬¬ Myndighetskrenkelse1 365714651321052663033201939935120
¬¬¬ Hindre og motarbeide offentlig myndighet692213479107415614015793381680
¬¬¬¬ Hindre og forulempe offentlig tjenestemann84394501301421152100
¬¬¬¬¬ Forulempe offentlig tjenestemann75344101251219152100
¬¬¬¬¬ Hindre offentlig tjenestemann9540052200000
¬¬¬¬ Motarbeide retts- og straffeforfølgning608174434107312612613678361580
¬¬¬¬¬ Identifikasjonsplikt overfor offentlig myndighet2200110000000
¬¬¬¬¬ Oppholds- og kontaktforbud469993709529310910057301360
¬¬¬¬¬ Annet pålegg fra politi og annen myndighet9540032111010
¬¬¬¬¬ Motarbeide straffegjennomføring2110010100000
¬¬¬¬¬ Annet, motarbeide retts- og straffeforfølgning1266759120281534205210
¬¬¬ Uriktig forklaring og anklage5124061063238813513273431320
¬¬¬¬ Uriktig forklaring1048123051621281712500
¬¬¬¬ Uriktig anklage40832583318721141045631820
¬¬¬ Utlendingslovgivning11740151101110
¬¬¬¬ Innreiseforbud0000000000000
¬¬¬¬ Bistå ulovlig innreise og opphold2110020000000
¬¬¬¬ Annen eller uspesifisert utlendingslovgivning9630131101110
¬¬¬ Tjenestefeil og misbruk av offentlig myndighet1106347751619262014210
¬¬¬ Annen eller uspesifisert myndighetskrenkelse40251512218473300
¬¬ Integritetskrenkelse4 5402 4282 112183219591 011876657416208740
¬¬¬ Dokument- og ID-krenkelse2 8631 5861 2772191645685547393246116380
¬¬¬¬ Dokumentfalsk248152960241585453241060
¬¬¬¬¬ Dokumentfalsk, bruk875928001818151911240
¬¬¬¬¬ Dokumentfalsk, tilvirket og anskaffet1619368022340393413820
¬¬¬¬ Pengefalsk2919100108772310
¬¬¬¬ ID-krenkelse (fra 1.10.2015)2 5241 3791 145218459160247532821399300
¬¬¬¬¬ ID-krenkelse, befatning (fra 1.10.2015)34117616502281765948351460
¬¬¬¬¬ ID-krenkelse, bruk (fra 1.10.2015)2 1831 203980216251052641628017885240
¬¬¬¬ Annen eller uspesifisert dokument- og ID-krenkelse6236260413171157410
¬¬¬ Uberettiget adgang og opphold84047436603014015716814711264220
¬¬¬¬ Inntrengning i bygning og annet sted59936623308871081161198853200
¬¬¬¬ Inntrengning i data- og kommunikasjonssystem24110813302253495228241120
¬¬¬ Offentlig krenkelse av privatlivets fred45316229165695859467321170
¬¬¬ Hatefulle ytringer og diskriminering1378156017464020102200
¬¬¬ Annen eller uspesifisert integritetskrenkelse247125122102733444740241570
¬ Trafikkovertredelse5 9693 5882 3811645991 0241 0551 1219905982921260
¬¬ Veitrafikkovertredelse5 9493 5732 3761645971 0231 0541 1199825932911260
¬¬¬ Uten gyldig førerkort29191011161025210
¬¬¬ Ulovlig hastighet2110001000100
¬¬¬ Personskade1 8841 03784791283298284278265194115760
¬¬¬ Annen eller uspesifisert veitrafikkovertredelse4 0342 5161 51872313724763831715394173490
¬¬ Annen transport- og trafikklovgivning201550211285100
¬ Annet lovbrudd1 5161 033483327123928831229919665140
¬¬ Natur- og miljølovbrudd85744541231409314019417212651100
¬¬¬ Allmennfarlig forgiftning og alvorlig miljølovbrudd10820001232110
¬¬¬ Jakt-, fangst- og fiskerilovbrudd292450104696210
¬¬¬ Annet natur- og miljølovbrudd8184134053139931351861601184880
¬¬ Arbeidsmiljølovgivning5805354502914013310610659610
¬¬ Annen eller uspesifisert straffelovgivning79532612615122111830

Tabell 9 
Personoffer for eiendomstyveri, etter kjønn og ettårig alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for eiendomstyveri, etter kjønn og ettårig alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Personoffer for eiendomstyveriPersonoffer for eiendomstyveri per 1 000 innbyggere
Begge kjønnMennKvinnerBegge kjønnMennKvinner
2017
I alt67 71839 81227 90612,915,010,7
0 år1010,00,00,0
1 år0000,00,00,0
2 år0000,00,00,0
3 år0000,00,00,0
4 år2110,00,00,0
5 år3210,00,10,0
6 år2200,00,10,0
7 år6240,10,10,1
8 år5230,10,10,1
9 år248160,40,20,5
10 år2818100,40,60,3
11 år5236160,81,10,5
12 år6635311,11,11,0
13 år14787602,42,72,0
14 år174108662,93,52,2
15 år2471391084,04,33,6
16 år4442701746,88,05,5
17 år6543662889,910,79,1
18 år1 26063662419,318,919,8
19 år1 28765663119,319,019,7
20 år1 53578974622,622,422,7
21 år1 59581578023,523,123,9
22 år1 73390882525,525,825,1
23 år1 62286575723,624,422,7
24 år1 73696577124,626,422,6
25 år1 73092280823,824,822,8
26 år1 68992976022,724,520,7
27 år1 7651 01674923,726,820,5
28 år1 7231 03369023,227,418,9
29 år1 54891463421,525,117,8
30 år1 48789459320,624,116,9
31 år1 38084853219,423,315,4
32 år1 34079354719,021,915,9
33 år1 31378552818,721,615,6
34 år1 33981852118,922,415,2
35 år1 34082151919,423,115,4
36 år1 33780852919,022,215,6
37 år1 28174753418,520,815,9
38 år1 29176752418,721,515,8
39 år1 27977250719,022,315,6
40 år1 27578149418,521,914,9
41 år1 28874953918,220,715,7
42 år1 46186259919,922,916,7
43 år1 52889163720,723,417,9
44 år1 45985560419,221,816,3
45 år1 51091359719,823,416,1
46 år1 57893664220,924,217,5
47 år1 40683257418,321,115,3
48 år1 39684655018,321,614,8
49 år1 35981754218,421,515,0
50 år1 24876748117,020,213,5
51 år1 23977946017,120,913,1
52 år1 25575649917,720,614,5
53 år1 08369139215,919,911,7
54 år1 03062540515,518,412,5
55 år95857937914,717,411,9
56 år88259029213,717,99,3
57 år82552430112,815,99,6
58 år78250228012,315,69,0
59 år75647827812,215,39,1
60 år70144126011,214,08,4
61 år68044323711,214,57,9
62 år64942122811,014,27,7
63 år5673891789,813,46,1
64 år57636321310,112,77,5
65 år4683001688,711,06,3
66 år4873141738,911,46,3
67 år4983321669,112,26,1
68 år4512941578,210,75,7
69 år3912551367,19,34,9
70 år4252531727,59,16,0
71 år3712331387,49,65,4
72 år3091891206,68,25,0
73 år3131861277,69,36,0
74 år244152926,58,54,7
75 år207121866,58,15,1
76 år188120685,88,04,0
77 år16596695,46,94,2
78 år15278745,46,14,8
79 år11763544,55,43,8
80 år og over9764195574,45,04,0
Uoppgitt alder000......

Tabell 10 
Personoffer for eiendomstyveri, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for eiendomstyveri, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altMennKvinner0-9 år10-19 år20-29 år30-39 år40-49 år50-59 år60-69 år70-79 år80 år og overUoppgitt alder
2017
Absolutte tall
I alt67 71839 81227 906434 35916 67613 38714 26010 0585 4682 4919760
Hele landet66 94839 33327 615434 33416 47513 24414 1289 9335 3692 4529700
Østfold3 7152 2121 5030273746644845647333157700
Akershus8 2614 8363 42565971 6621 4062 0261 4536413291410
Oslo14 9028 4586 444177274 2313 9722 7041 7659113971780
Hedmark1 9101 1317790119425264423325210110340
Oppland1 413828585111537620328821212968210
Buskerud3 1591 8021 3573234660592717508251142520
Vestfold3 0181 8141 2040209621496728517261145410
Telemark2 2601 3988621137457349519402255109310
Aust-Agder1 38084553529029124131821913362240
Vest-Agder2 7751 6841 0911208597481601460255124480
Rogaland6 6453 9482 69714611 4611 4161 496963557206840
Hordaland6 5363 8382 69844471 9101 2611 230902516193730
Sogn og Fjordane60637722917519373109754226120
Møre og Romsdal1 7331 025708212947927232624117973320
Sør-Trøndelag (-2017)4 0762 4371 63921601 197800867556317120570
Nord-Trøndelag (-2017)9725574151992411612011606137110
Nordland1 490893597010241723329921213667240
Troms - Romsa1 45285160109536127030522111756270
Finnmark - Finnmárku642398244157150109126946431100
Svalbard3120001011000
Norge, uoppgitt fylke0000000000000
Utlandet, uten oppgitt fylke765476289025201142132124983760
Uoppgitt fylke5320001011200
Per 1 000 innbyggere
I alt12,915,010,70,16,823,419,119,215,09,66,54,4..
Hele landet12,714,810,60,16,823,218,919,014,89,46,44,4..
Østfold12,715,110,30,07,621,518,519,816,29,66,55,3..
Akershus13,716,011,40,17,524,418,121,417,810,67,86,3..
Oslo22,325,419,30,211,735,731,628,923,916,411,38,5..
Hedmark9,711,57,90,05,218,412,615,711,98,06,13,1..
Oppland7,58,76,20,15,116,410,010,98,15,34,02,1..
Buskerud11,312,89,80,16,919,916,517,413,87,86,54,3..
Vestfold12,214,79,70,06,921,416,820,615,38,87,23,6..
Telemark13,016,110,00,16,521,418,221,317,111,67,33,6..
Aust-Agder11,814,49,20,16,020,417,119,314,69,56,95,0..
Vest-Agder15,118,211,90,08,723,720,623,919,913,19,66,3..
Rogaland14,116,511,60,07,522,720,722,516,812,37,35,1..
Hordaland12,614,610,50,17,025,217,617,314,49,75,53,3..
Sogn og Fjordane5,56,74,20,15,114,06,07,75,23,23,02,0..
Møre og Romsdal6,57,65,40,13,814,48,49,17,15,63,52,4..
Sør-Trøndelag (-2017)12,815,110,50,14,323,818,820,114,39,65,44,5..
Nord-Trøndelag (-2017)7,18,06,10,15,514,110,711,28,93,63,21,6..
Nordland6,17,35,00,03,413,38,69,36,54,53,22,0..
Troms - Romsa8,810,17,40,04,815,113,113,310,46,14,54,0..
Finnmark - Finnmárku8,410,26,60,16,013,912,411,59,37,15,63,4..
Svalbard..........................
Norge, uoppgitt fylke..........................
Utlandet, uten oppgitt fylke..........................
Uoppgitt fylke..........................

Tabell 11 
Personoffer for eiendomstyveri, etter bosted (fylke) og utsatthet i egen bostedskommune. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for eiendomstyveri, etter bosted (fylke) og utsatthet i egen bostedskommune. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altI egen bostedskommuneUtenfor egen bostedskommuneUoppgitt bostedskommune
2017
Absolutte tall
I alt67 71843 03223 916770
Hele landet66 94843 03223 9160
Østfold3 7152 2401 4750
Akershus8 2614 1404 1210
Oslo14 90211 7113 1910
Hedmark1 9101 0398710
Oppland1 4136647490
Buskerud3 1591 7381 4210
Vestfold3 0181 7871 2310
Telemark2 2601 3529080
Aust-Agder1 3808705100
Vest-Agder2 7751 8958800
Rogaland6 6454 2552 3900
Hordaland6 5364 5481 9880
Sogn og Fjordane6062273790
Møre og Romsdal1 7338738600
Sør-Trøndelag (-2017)4 0763 0001 0760
Nord-Trøndelag (-2017)9725284440
Nordland1 4908616290
Troms - Romsa1 4529425100
Finnmark - Finnmárku6423602820
Svalbard3210
Norge, uoppgitt fylke0000
Utlandet, uten oppgitt fylke76500765
Uoppgitt fylke5005
Per 1 000 innbyggere
I alt12,98,24,5..
Hele landet12,78,24,5..
Østfold12,77,65,0..
Akershus13,76,96,8..
Oslo22,317,64,8..
Hedmark9,75,34,4..
Oppland7,53,54,0..
Buskerud11,36,25,1..
Vestfold12,27,25,0..
Telemark13,07,85,2..
Aust-Agder11,87,54,4..
Vest-Agder15,110,34,8..
Rogaland14,19,05,1..
Hordaland12,68,73,8..
Sogn og Fjordane5,52,13,4..
Møre og Romsdal6,53,33,2..
Sør-Trøndelag (-2017)12,89,53,4..
Nord-Trøndelag (-2017)7,13,83,2..
Nordland6,13,52,6..
Troms - Romsa8,85,73,1..
Finnmark - Finnmárku8,44,73,7..
Svalbard........
Norge, uoppgitt fylke........
Utlandet, uten oppgitt fylke........
Uoppgitt fylke........

Tabell 12 
Personoffer for eiendomstyveri, etter antall eiendomstyverier, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent

Personoffer for eiendomstyveri, etter antall eiendomstyverier, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent
I alt1 lovbrudd2 lovbrudd3 lovbrudd4 eller flere lovbrudd
2017
Absolutte tall
I alt67 71864 3913 02426241
Kjønn
Menn39 81237 7551 87316222
Kvinner27 90626 6361 15110019
Alder
0-9 år4343000
10-19 år4 3594 19915820
20-29 år16 67615 7588238510
30-39 år13 38712 634684618
40-49 år14 26013 5036915313
50-59 år10 0589 614397434
60-69 år5 4685 283168143
70-79 år2 4912 4077923
80 år og over9769502420
Uoppgitt alder00000
Prosent
I alt100,095,14,50,40,1
Kjønn
Menn100,094,84,70,40,1
Kvinner100,095,44,10,40,1
Alder
0-9 år100,0100,00,00,00,0
10-19 år100,096,33,60,00,0
20-29 år100,094,54,90,50,1
30-39 år100,094,45,10,50,1
40-49 år100,094,74,80,40,1
50-59 år100,095,63,90,40,0
60-69 år100,096,63,10,30,1
70-79 år100,096,63,20,10,1
80 år og over100,097,32,50,20,0
Uoppgitt alder.....

Tabell 13 
Personoffer for vold og mishandling, etter kjønn og ettårig alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for vold og mishandling, etter kjønn og ettårig alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Personoffer for vold og mishandlingPersonoffer for vold og mishandling per 1 000 innbyggere
Begge kjønnMennKvinnerBegge kjønnMennKvinner
2017
I alt32 19917 47714 7226,16,65,6
0 år4032091946,86,86,8
1 år15889692,62,92,4
2 år2221191033,73,83,5
3 år3451761695,75,75,7
4 år4062191876,56,86,1
5 år3772021756,06,25,7
6 år4332541796,77,65,6
7 år4272521756,57,45,4
8 år3792141655,86,45,2
9 år3301781525,25,54,9
10 år3341891455,25,84,7
11 år3131861275,05,94,2
12 år3541961585,76,15,2
13 år5293521778,511,15,8
14 år5953422539,811,08,5
15 år5883612279,411,37,5
16 år69940429510,712,09,3
17 år66337329010,110,99,2
18 år81048232812,414,310,4
19 år76245430811,513,29,6
20 år85949036912,613,911,2
21 år79045533511,712,910,3
22 år80045334711,812,910,5
23 år78141636511,411,710,9
24 år78944334611,212,110,2
25 år77242135110,611,39,9
26 år79643036610,711,410,0
27 år78140637510,510,710,3
28 år7213663559,79,79,7
29 år6653363299,29,29,2
30 år6803703109,410,08,8
31 år6473343139,19,29,0
32 år6213173048,88,88,8
33 år5902972938,48,28,7
34 år6103003108,68,29,0
35 år5802683128,47,69,2
36 år5482912577,88,07,6
37 år5272732547,67,67,6
38 år5472612867,97,38,6
39 år4782292497,16,67,7
40 år5032652387,37,47,2
41 år4722272456,76,37,1
42 år4181902285,75,06,4
43 år5122352776,96,27,8
44 år4622412216,16,26,0
45 år4502272235,95,86,0
46 år4832472366,46,46,4
47 år4832382456,36,06,5
48 år4712542176,26,55,9
49 år4292341955,86,25,4
50 år4222331895,76,15,3
51 år3771961815,25,25,2
52 år3481931554,95,34,5
53 år3061621444,54,74,3
54 år3031541494,64,54,6
55 år3141821324,85,54,1
56 år223128953,53,93,0
57 år229137923,64,22,9
58 år210121893,33,82,8
59 år203107963,33,43,1
60 år210131793,44,22,5
61 år166103632,73,42,1
62 år14998512,53,31,7
63 år13582532,32,81,8
64 år13180512,32,81,8
65 år11465492,12,41,8
66 år10060401,82,21,5
67 år9660361,82,21,3
68 år7549261,41,81,0
69 år8750371,61,81,3
70 år7336371,31,31,3
71 år6638281,31,61,1
72 år5634221,21,50,9
73 år6638281,61,91,3
74 år3619171,01,10,9
75 år3721161,21,40,9
76 år3520151,11,30,9
77 år191180,60,80,5
78 år2816121,01,20,8
79 år2811171,11,01,2
80 år og over11851670,50,60,5
Uoppgitt alder472621......

Tabell 14 
Personoffer for vold og mishandling, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for vold og mishandling, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altMennKvinner0-9 år10-19 år20-29 år30-39 år40-49 år50-59 år60-69 år70-79 år80 år og overUoppgitt alder
2017
Absolutte tall
I alt32 19917 47714 7223 4805 6477 7545 8284 6832 9351 26344411847
Hele landet31 79717 24914 5483 4585 5807 6085 7454 6412 9111 25243711847
Østfold2 0071 050957236331430377306199784172
Akershus3 3461 8921 45438168972555349930012751138
Oslo5 1822 9632 2194747621 3301 18371045517964214
Hedmark1 0325354971151782531401759857664
Oppland84043440610017916512913472381562
Buskerud1 454791663153244370259235128432020
Vestfold1 450774676146233337256225149781556
Telemark1 19364155278191315189191145641550
Aust-Agder785423362921741561181158240710
Vest-Agder1 376751625175243319234191135601045
Rogaland2 6551 4431 2122924856635213612187427113
Hordaland2 9301 6071 32323643073257445631012748134
Sogn og Fjordane51427623870107116727142221022
Møre og Romsdal1 29166962218824030220817793542441
Sør-Trøndelag (-2017)1 734914820244325427274225150602540
Nord-Trøndelag (-2017)688376312831631641018152261314
Nordland1 620812808234323361271222138501641
Troms - Romsa1 03554848710918126717414789461750
Finnmark - Finnmárku6633503135210217511112056291341
Svalbard2020011000000
Norge, uoppgitt fylke0000000000000
Utlandet, uten oppgitt fylke396223173176614683422411700
Uoppgitt fylke6515100000000
Per 1 000 innbyggere
I alt6,16,65,65,68,910,98,36,34,42,21,20,5..
Hele landet6,06,55,65,58,810,78,26,34,32,21,10,5..
Østfold6,97,26,57,29,212,410,87,25,02,21,70,5..
Akershus5,56,34,84,98,610,67,15,33,72,11,20,6..
Oslo7,88,96,65,812,211,29,47,66,23,21,81,0..
Hedmark5,35,55,15,87,710,96,76,53,62,20,30,6..
Oppland4,44,64,35,27,97,26,45,12,71,60,90,6..
Buskerud5,25,64,84,77,211,17,25,73,51,30,90,2..
Vestfold5,96,35,55,37,611,68,66,44,42,60,70,4..
Telemark6,97,46,44,29,114,79,97,96,22,91,00,6..
Aust-Agder6,77,26,36,511,610,98,47,05,52,90,80,2..
Vest-Agder7,58,16,87,510,112,710,07,65,83,10,80,5..
Rogaland5,66,05,24,57,910,37,65,43,81,61,00,7..
Hordaland5,66,15,23,76,89,78,06,44,92,41,40,6..
Sogn og Fjordane4,74,94,45,57,28,45,95,02,91,71,20,3..
Møre og Romsdal4,84,94,86,17,19,16,44,92,71,71,20,3..
Sør-Trøndelag (-2017)5,55,75,26,58,88,56,45,23,91,81,10,3..
Nord-Trøndelag (-2017)5,05,44,65,29,19,66,74,52,91,51,10,1..
Nordland6,76,66,78,910,911,510,06,94,21,70,80,3..
Troms - Romsa6,26,56,05,99,111,28,56,44,22,41,40,7..
Finnmark - Finnmárku8,78,98,56,310,716,312,610,95,53,22,31,3..
Svalbard..........................
Norge, uoppgitt fylke..........................
Utlandet, uten oppgitt fylke..........................
Uoppgitt fylke..........................

Tabell 15 
Personoffer for vold og mishandling, etter bosted (fylke) og utsatthet i egen bostedskommune. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for vold og mishandling, etter bosted (fylke) og utsatthet i egen bostedskommune. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altI egen bostedskommuneUtenfor egen bostedskommuneUoppgitt bostedskommune
2017
Absolutte tall
I alt32 19923 8137 984402
Hele landet31 79723 8137 9840
Østfold2 0071 3716360
Akershus3 3461 9771 3690
Oslo5 1824 5526300
Hedmark1 0327183140
Oppland8405762640
Buskerud1 4549405140
Vestfold1 4501 0244260
Telemark1 1938703230
Aust-Agder7855772080
Vest-Agder1 3761 0443320
Rogaland2 6551 9427130
Hordaland2 9302 3345960
Sogn og Fjordane5143701440
Møre og Romsdal1 2919713200
Sør-Trøndelag (-2017)1 7341 3653690
Nord-Trøndelag (-2017)6885081800
Nordland1 6201 3123080
Troms - Romsa1 0358252100
Finnmark - Finnmárku6635351280
Svalbard2200
Norge, uoppgitt fylke0000
Utlandet, uten oppgitt fylke39600396
Uoppgitt fylke6006
Per 1 000 innbyggere
I alt6,14,51,5..
Hele landet6,04,51,5..
Østfold6,94,72,2..
Akershus5,53,32,3..
Oslo7,86,80,9..
Hedmark5,33,71,6..
Oppland4,43,01,4..
Buskerud5,23,41,8..
Vestfold5,94,11,7..
Telemark6,95,01,9..
Aust-Agder6,74,91,8..
Vest-Agder7,55,71,8..
Rogaland5,64,11,5..
Hordaland5,64,51,1..
Sogn og Fjordane4,73,41,3..
Møre og Romsdal4,83,61,2..
Sør-Trøndelag (-2017)5,54,31,2..
Nord-Trøndelag (-2017)5,03,71,3..
Nordland6,75,41,3..
Troms - Romsa6,25,01,3..
Finnmark - Finnmárku8,77,01,7..
Svalbard........
Norge, uoppgitt fylke........
Utlandet, uten oppgitt fylke........
Uoppgitt fylke........

Tabell 16 
Personoffer for vold og mishandling, etter antall lovbrudd med vold og mishandling, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent

Personoffer for vold og mishandling, etter antall lovbrudd med vold og mishandling, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent
I alt1 lovbrudd2 lovbrudd3 lovbrudd4 eller flere lovbrudd
2017
Absolutte tall
I alt32 19929 2652 410374150
Kjønn
Menn17 47715 9371 27019179
Kvinner14 72213 3281 14018371
Alder
0-9 år3 4803 239227140
10-19 år5 6475 1753837514
20-29 år7 7546 96562411649
30-39 år5 8285 2304917136
40-49 år4 6834 2333635829
50-59 år2 9352 6762122918
60-69 år1 2631 1757693
70-79 år4444142721
80 år og over118116200
Uoppgitt alder4742500
Prosent
I alt100,090,97,51,20,5
Kjønn
Menn100,091,27,31,10,5
Kvinner100,090,57,71,20,5
Alder
0-9 år100,093,16,50,40,0
10-19 år100,091,66,81,30,2
20-29 år100,089,88,01,50,6
30-39 år100,089,78,41,20,6
40-49 år100,090,47,81,20,6
50-59 år100,091,27,21,00,6
60-69 år100,093,06,00,70,2
70-79 år100,093,26,10,50,2
80 år og over100,098,31,70,00,0
Uoppgitt alder100,089,410,60,00,0

Om statistikken

Statistikken inneholder alle anmeldte lovbrudd registrert av politiet og påtalemyndigheten i løpet av statistikkåret. Opplysninger om type fornærmet og om personofrenes kjønn, alder, bosted (fylke, kommunestørrelse og sentralitet), lovbruddstyper og antall lovbrudd de er utsatt for.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Anmeldt lovbrudd er definert som: Alle lovbrudd registrert av politiet som anmeldelse i løpet av statistikkåret. At et lovbrudd er registrert anmeldt et bestemt år innebærer ikke nødvendigvis at lovbruddet er begått samme året (hhv. 93,8 og 93,2 prosent av alle lovbrudd anmeldt i 2004 og 2005 har gjerningsdato slutt i 2004 og 2005). Trafikk- og tollovertredelser som avgjøres med forenklede forelegg regnes ikke som anmeldte, og er derfor ikke med i statistikken (se Omfang under Produksjon). Saker som anmeldes, etterforskes og avgjøres av Spesialenheten for politisaker inngår ikke i datagrunnlaget til statistikken over ofre for anmeldte lovbrudd (se Sammenheng med annen statistikk under Produksjon).

Lovbrudd er i kriminalstatistikken definert som de handlinger loven til enhver tid beskriver som straffbare. BL/STRASAK/PAL er det frem til i dag anvendt mer enn 1260 forskjellige koder, hvor om lag 660 forskjellige koder brukes aktivt for klassifisering av lovbrudd som skjer i dag. Som følge av ikraftsettelsen av ny straffelov av 2005 den 1.10.2015 ble det lagt inn om lag 430 nye koder for registering av lovbrudd i politiets registersystem, til erstatning for et tilsvarende antall koder for straffeloven av 1902. Som følge av dette anvender SSB den nye versjonen av Standard for lovbruddstyper, Lovbruddstyper 2015, til å klassifisere lovbrudd. Fra og med utgivelsen av årgang 2015 inneholder derfor statistikkene følgende grupperinger av lovbrudd (se også Standard klassifikasjoner i KLASS).

Lovbruddsgruppe, hvor lovbrudd er delt inn i ni hovedgrupper. Disse lovbruddsgruppene er videre inndelt i flere underliggende nivå med nærmere spesifiserte typer lovbrudd (se Type lovbrudd).

Type lovbrudd, hvor lovbrudd er delt inn i om lag 150 unike typer lovbrudd. Likeartede typer av disse er videre gruppert sammen i et varierende antall av høyere aggregerte nivåer, hvor alle på sitt mest grupperte nivå inngår i en av de ni lovbruddsgruppene.

Lovbruddskategori var en fordeling av alle lovbrudd i forbrytelser og forseelser som ble brukt i statistikkens årganger i perioden 1993-2014. For mer om denne utgåtte klassifiseringen, se beskrivelsen av versjonen Lovbruddstyper 2006 i KLASS og 2014-versjonen av Om statistikken.

En forbrytelse var normalt en straffbar handling av grovere karakter enn en forseelse . Forbrytelser og forseelser mot straffeloven er omtalt i henholdsvis 2. og 3. del av straffeloven 1902. Straffbare handlinger beskrevet i andre lover er var ifølge straffeloven 1902 § 2 forbrytelser dersom de har hadde en strafferamme på mer enn tre måneders fengsel, med mindre noe annet er var bestemt. Øvrige straffbare handlinger er var forseelser. Enkelte kategorier lovbrudd (for eksempel skadeverk og enkelte spesiallover) kunne ut fra loven være både forbrytelse og forseelse. Hvis lovbruddskategori ikke er var gitt ut fra den brukte lovbruddskoden, ble politiets registrering av lovbruddskategori benyttet i statistikken.

Type fornærmet: Alle anmeldte lovbrudd fordeles i statistikken etter hvilken Type fornærmet som er registrert i saken. Alle personer eller en andre juridiske enheter som er utsatt og registrert som fornærmet for et eller flere lovbrudd, regnes som ofre . Et lovbrudd kan enten ha en person, en annen juridisk enhet (oftest et foretak) eller være uten et offer – enten fordi det ikke finnes en part som er direkte fornærmet (for eksempel i en del trafikk- og narkotikalovbrudd) eller at registreringen av offeret er mangelfull. I noen tilfeller er flere fornærmede registrert i samme sak , det vil si at flere var ofre for det samme lovbruddet (dette til tross for at prinsippene for registrering av lovbrudd tilsier at hvert offer skal registreres som utsatt for hvert sitt lovbrudd). I slike tilfeller er alle fornærmede beholdt og med i tabellene over ofre. Er både personer og foretak fornærmet i samme sak og lovbrudd, velges personen fremfor foretaket i klassifiseringen av type fornærmet.

Personoffer identifiseres ut fra forskjellige opplysninger om den fornærmede – blant annet fødselsdato, personnummer, kjønn og navn (til forskjell fra annen juridisk enhet, som identifiseres ut fra organisasjonsnummer og navn). Ved mangelfulle opplysninger om person eller organisasjon kategoriseres den fornærmede som person hvis et minimum av personopplysninger er registrert.

I noen tilfeller er en person utsatt for flere lovbrudd (se egne tabeller i publiseringen), og dermed blitt registrert som offer flere ganger i samme statistikkår. Tabellene over personoffer viser antallet forskjellige personer som har vært registrert som offer i løpet av statistikkåret. Med andre ord telles en person kun en gang som personoffer i løpet av statistikkåret. Dette gjelder også for personer uten fødselsnummer, så sant disse kan identifiseres som samme person ved hjelp av fødselsdato, navn, kjønn, bosted og/eller statsborgerskap.

Personer som er registrert som offer for flere lovbrudd i løpet av statistikkåret, blir i tabellene over personofre gruppert ut fra hovedlovbruddet – det vil si det lovbruddet som ifølge loven kan straffes strengest.

I tabellene over personofre for vold og mishandling telles alle som er registrert med minst et lovbrudd i denne lovbruddsgruppen. Tabellene viser med andre ord alle personer som har vært ofre for minst ett tilfelle av vold eller mishandling, og hvor mange av denne type overgrep de er registrert med i løpet av året. Disse tabellene viser da ikke om voldsofrene også har vært utsatt for andre typer lovbrudd og/eller om de har et hovedlovbrudd i en annen lovbruddsgruppe. Tilsvarende gjelder også for tabellene over alle personofrene for eiendomstyveri.

Alder beregnes ut fra fødselsdato og gjerningstidspunktet for lovbruddet (første dato, dernest siste hvis første ikke er oppgitt). Dersom opplysninger om gjerningstidspunktet mangler, beregnes alder ut fra når lovbruddet ble registrert anmeldt. Flere lovbestemmelser om seksuell misbruk av barn, i motsetning til de fleste andre straffebestemmelser i Norge, er spesifisert ut fra offerets alder. SSB har da satt alder som ukjent når registeropplysningene tilsier en alder som er høyere enn alderen i den enkelte lovbestemmelsen. Med unntak av tilfeller hvor datoer er logisk feil (f.eks. at fødselsdato er etter gjerningsdato eller alder er for høy) anvendes data fra registeret til aldersberegningen uten ytterligere kontroller eller revisjoner.

Bosted (fylke, kommunestørrelse og sentralitet) er definert ut fra offerets bostedskommune i Det sentrale folkeregisteret for personopplysninger, ved årets begynnelse. Er personen kun identifiserbar i folkeregisteret ved årets slutt, anvendes opplysningene derfra. For alle personer som ikke identifiseres i folkeregisteret (vha. fødselsdato, personnummer eller navn), anvendes de opplysningene om statsborgerskap, bokommune og postland som er registrert av politiet.

Gjerningssted (fylke) er definert ut fra den gjerningskommune eller det gjerningsland som er oppgitt i politiets registrer. Hvis lovbruddet har mangelfulle opplysninger om gjerningskommune og -land, blir gjerningssted (som kommune, fylke eller Norge/utland) tillagt ut fra andre beskrivelser av gjerningsstedet (for eksempel politisonen).

Utsatthet i bostedskommune innebærer at bosted og gjerningssted er registrert med en gyldig kommuneverdi, og at bostedskommunen og gjerningskommunen er identiske. Hvis bostedskommune er oppgitt, og gjerningsstedet ikke er registrert skjedd i den samme kommunen, vil dette bli kategorisert i statistikken som utsatthet utenfor bostedskommune . Ved bosted utland, uoppgitt eller annen ugyldig bokommune tillegges ikke verdi for utsatthet i eller utenfor bostedskommune (blir uoppgitt). Statistikken over utsatthet i eller utenfor egen bostedskommune vil (blant annet på grunn av tilleggelsen av bosted, se over) kunne påvirkes av flytteaktivitet i perioden mellom tidspunktet for det registrerte bostedet (vanligvis årsskiftet) og det tidspunktet lovbruddet er registrert å ha skjedd. Systematiske forskjeller mellom registrert bosted og faktisk bostedsadresse kan også forekomme.

Standard klassifikasjoner

Følgende SSB standarder, med deres årlige versjoner (se Definisjoner av viktige begrep og variabler under Definisjoner og Sammenlignbarhet over tid og sted under Bakgrunn), benyttes:

Lovbruddsgruppe: Standard for lovbruddstyper, versjon Lovbruddstyper 2015, med oversikt over alle koder med tilhørende kodetekster. Se detaljert oversikt i KLASS.

Type lovbrudd: Standard for lovbruddstyper, versjon Lovbruddstyper 2015, med oversikt over alle koder med tilhørende kodetekster. Se detaljert oversikt i KLASS.

Lovbruddskategori (forbrytelse og forseelse, er en utgått klassifikasjon. Se standarden Lovbruddstyper 2006 i KLASS).

Kjønn

Alder (tiårig og ettårig).

Fylke (gjernings- og bosted).

Kommunestørrelse (gjernings- og bosted) er en gruppering av kommunene etter folkemengde, og i kriminalstatistikkene benyttes en 7-delt inndeling. Denne grupperingen er ikke formalisert som en SSB standard, men brukes av SSB på flere statistikkområder.

Sentralitet (bosted) er en standard regional inndeling av kommunene etter kommunenes geografiske beliggenhet sett i forhold til tettsteder av ulik størrelser (4-delt). Disse er videre inndelt etter geografisk beliggenhet i forhold til landsdelssentrene (9-delt).

I kriminalstatistikkene brukes begge grupperinger som følger av standarden, det vil si den 4-delte og den mer detaljerte 9-delte. I den 4-delte versjonen av standard for sentralitet er alle landets kommuner grupper med de sentrale (3), noe sentrale (2) mindre sentrale (1) og minst sentrale (0) kommuner. Den 9-delte versjonen deler de mest sentrale (nivå 3) inn i ytterligere tre undergrupper, og hver av de andre (nivå 0-2) i to undergrupper:

Landsdelssentrene – det vil si Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand og Tromsø – har høyest nivå (33, det vil si tredje undergruppe av det mest sentrale nivå 3). De nærmeste kommunene er gradert ut fra reisetiden til sentrum av et landsdelssenter. De som ligger innenfor 35 minutter (for Oslo 45 minutter) har høyere sentralitetsnivå (32) enn de som har 36-75 minutters (for Oslo 46-90 minutters) reisetid (31). Hvert av sentralitetsnivåene 0-2 er videre gradert ut fra om reisetiden er mer eller mindre enn 2,5 time (for Oslo 3 timer) til sentrum i det nærmeste landsdelssenteret. For detaljert innhold av denne, og andre regionale inndelinger benyttet i statistikken, se henvisninger til database for standarder.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Ansvarlig seksjon

Seksjon for inntekts- og levekårsstatistikk

Regionalt nivå

Nasjonalt og fylkesnivå.

Hyppighet og aktualitet

Årlig. Publiseres normalt i 2. kvartal etter statistikkåret.

Internasjonal rapportering

Ikke relevant. Det er få land som har statistikk over ofre ut fra sakene som er anmeldt til politiet. Derfor etterspørres denne type statistikk som regel ikke av de internasjonale organer som SSB ellers rapporterer kriminalstatistikk til.

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Innsamlede og ferdig bearbeidete data lagres i henhold til SSB sin standard for arkivering av filer (jamfør DataDok): Rådatafiler og kataloger beholdes slik de er mottatt fra Politiets IKT-tjenester (tidligere Politiets data- og materielltjeneste (PDMT)). Ferdig bearbeidete filer, slik de er klargjort og anvendes for statistikkproduksjon, lagres både som flate tekstfiler og SAS-filer; og dokumenteres i henhold til gjeldende krav i SSB. Alle SAS-programmer benyttet i bearbeidingen og tabellproduksjonen til den enkelte årgangen ivaretas, og er derigjennom dokumentert og kan reproduseres.

Bakgrunn

Formål og historie

Statistisk sentralbyrå (SSB) har tidligere, i forbindelse med et analyseprosjekt, publisert statistikk over anmeldte lovbrudd (1995-1998) med opplysninger om ofre ( Gundersen 2000 ). Disse to statistikkene er imidlertid ikke direkte sammenliknbare – da det er betydelige ulikheter i både datagrunnlaget, bearbeidingen og definisjonene av statistikkenhetene. Statistikken over ofre 2004 regnes derfor som en ny statistikk fra SSB. Statistikken over ofre for anmeldte lovbrudd er utviklet, produsert og publisert på oppdrag fra Justisdepartementet. Produksjon av statistikk ut fra datagrunnlag fra tidligere årganger er vurdert, men av kvalitetshensyn ikke gjennomført. Fra og med 2009 årgangen er statistikken utvidet med nye variable og regionale statistikker (se Sammenlignbarhet over tid og sted under Produksjon, og Definisjoner).

Formålet med statistikken er å kartlegge hvem som blir utsatt for – og anmelder – lovbrudd, etter ulike demografiske bakgrunnsvariabler og type lovbrudd. Gjennom en kartlegging av ofre og anmeldere ønsker vi å gi et bedre grunnlag for å beskrive kriminalitetsbildet, samtidig som den gir oss en bredere forståelse av hva som skjer i rettssystemet. Lovbrudd som omfatter overgrep mot personer er av spesiell interesse og inneholder den beste datakvaliteten, og statistikkene setter derfor et særlig fokus på disse ofrene og de typer lovbrudd som personer utsettes for.

Statistikken er publisert med fordelinger på ulike typer lovbrudd, gruppert ut fra hovedinndelinger i straffelovgivningen og i en form som er å regne som en Standard for lovbruddstyper. Standarden følger i stor grad inndelinger og begrep i den til en hver tid gjeldende straffelovgivning og klassifiserer alle lovbrudd som er beskrevet i de norske straffelovene og spesiallovene (se Standard for lovbruddstyper i KLASS). Fra og med årgang 2015 publiseres statistikken med en ny versjon av Standard for lovbruddstyper: Lovbruddstyper 2015, laget som følge av ny straffelov av 2005 og tilhørende nytt kodeverk i alle register brukt i datagrunnlagene til SSB kriminalstatistikk. Standarden erstatter Lovbruddstyper 2006. Ny inndeling av lovbrudd er for enkelte tabeller gjort tilgjengelig med tilbakegående tall til årgang 2003 i enkelte tabeller i statistikkbanken.

Hovedskillet mellom forbrytelser og forseelser har med ikrafttredelsen av straffeloven av 2005 fra 1.10.2015 helt bortfalt fra den norske straffelovgivningen. Dette skillet er dermed ikke videreført fra og med 2015-årgangen i statistikken over anmeldte lovbrudd.

Brukere og bruksområder

Viktige brukere er ulike etater innenfor rettssystemet og andre som jobber direkte opp mot ofre, flere departement, fagmiljøer som kriminologi, forsknings- og utdanningssektoren, Stortinget og media. Statistikken tjener i tillegg som grunnlag for informasjon til andre som er interessert i tilstanden og utviklingen på kriminalitetsområdet.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling i Statistikkalenderen . Dette er et av de viktigste Prinsipper for likebehandling ved SSBs publisering av statistikk og analyser.  

Sammenheng med annen statistikk

Ofre for lovbrudd anmeldt er en statistikk under området Kriminalitet og rettsvesen. Andre årlige kriminalstatistikker er anmeldte lovbrudd , etterforskede lovbrudd , straffereaksjoner og fengslinger . Ved bruk av flere kriminalstatistikker er det viktig å være klar over at de ulike delene ikke nødvendigvis refererer til den samme populasjon av lovbrudd eller personer. Et lovbrudd kan bli ferdig etterforsket eller gitt en reaksjon i et annet år enn det året det ble anmeldt. For en helhetlig presentasjon av kriminalstatistikkene se i publikasjonen Kriminalitet og rettsvesen 2009 .

En statistikk over ofre anmeldt til politiet er et viktig supplement til den periodiske kartleggingen av utsatthet og uro for lovbrudd i Levekårsundersøkelsene og andre offerundersøkelser (se for eksempel Ellingsen 2010 ) .

Spesialenheten for politisaker har som oppgave å etterforske saker som gjelder spørsmålet om ansatte i politiet eller påtalemyndigheten har begått en straffbar handling i tjenesten. Anmeldelser som blir etterforsket og påtalemessig avgjort av Spesialenheten for politisaker uten ytterligere saksgang i høyere påtale eller domstolene, inngår ikke i datagrunnlaget til statistikkene over anmeldte lovbrudd, ofre for anmeldte lovbrudd og etterforskede lovbrudd. Dersom denne typen anmeldelser ender med straffereaksjoner som registreres i Reaksjonsregisteret vil imidlertid disse sakene inngå i statistikkene over straffereaksjoner. I statistikken over fengslinger er denne type saker inkludert på samme måte som alle andre fengslinger i andre straffesaker. En nærmere undersøkelse av anmeldelsene registrert av Spesialenheten i 2016 viser at det store flertallet av sakene dreier seg om forskjellige typer tjenestefeil og misbruk av offentlig myndighet (i SSBs statistikker klassifisert under Myndighetskrenkelse som er en type lovbrudd som inngår i lovbruddsgruppen Ordens- og integritetskrenkelse). Spesialenheten etterforsker også en rekke andre typer av lovbrudd, blant annet volds- og trafikklovbrudd.

Spesialenheten for politisaker er ikke en del av politiet, men en uavhengig organisasjon som administrativt er underlagt Justisdepartementet og faglig underlagt Riksadvokaten (som også er klageinstans over henleggelser og andre påtalevedtak truffet av Spesialenheten). Spesialenheten for politisaker har i sine årsrapporter statistikk over anmeldelser som er behandlet i løpet av året.

Andre relaterte statistikker fra SSB er statistikk over Dødsårsaker (overtatt av Folkehelseinstituttet fom. statistikkåret 2013) - og statistikk over Veitrafikkulykker med personskader. Drapsstatistikken til Kripos inneholder også statistikk over ofre, men er systematisert ut fra en annen definisjon av utvalget (bl.a. år for gjerning og ikke registrering). I en del sammenhenger vil brukere bli anbefalt å anvende Kripos sin drapsstatistikk fremfor de opplysningene om drap som nå fremgår av SSB sin mer generelle statistikk over ofre. Fra og med årgang 2006 har imidlertid SSB, både i bearbeidingen av anmeldte lovbrudd og ofre for lovbrudd anmeldt, foretatt en egen gjennomgang og revisjon av alle drapssaker. Antall drap og ofre, med demografiske opplysninger, er etter disse revisjonene tilnærmet like i SSB og Kripos sine statistikker.

Lovhjemmel

Statistikkloven §§2-1, 2-2, 3-2 (Skjema/registre).

EØS-referanse

Ikke relevant

Produksjon

Omfang

Statistikken omfatter alle med rollen "fornærmet" i alle anmeldte lovbrudd registrert i løpet av statistikkåret. Hvert registrerte lovbrudd utgjør vanligvis én enhet i materialet. Når anmeldelsen omfatter flere lovovertredelser, skal alle forhold som kan komme til å utgjøre et eget punkt i en siktelse/tiltale registreres. Antall og type anmeldte lovbrudd skal i offerstatistikken være identisk med antall og type i statistikken over anmeldte lovbrudd i samme årgang. Når et lovbrudd inneholder flere forskjellige ofre beholdes alle til statistikkformål.

Statistikken gir opplysninger om lovbruddenes art, antall og gjerningssted. Den gir opplysninger om type fornærmet og ofrenes kjønn, alder, og bosted (se beskrivelse av begrep og kjennemerkerunder Definisjoner). Statistikken omfatter ikke overtredelser mot veitrafikkloven og tolloven hvor reaksjonen forenklet forelegg er ilagt (se statistikk over straffereaksjoner ).

Datakilder og utvalg

Uttrekket gjøres fra politiets analyse- og ledelsesverktøy (PAL), som dekker alle registrerte lovbrudd ved landets politidistrikter, særorgan og høyere påtalemyndighet. Politiets IKT-tjenester står for utkjøringen av datamaterialet. Datagrunnlaget er det samme som for statistikken over anmeldte lovbrudd. I tillegg brukes informasjon fra Det sentrale folkeregisteret for personopplysninger i bearbeidingen, og befolkningsstatistikk i publiseringen. Spesialenheten for politisaker etterforsker straffbare handlinger begått i tjenesten av ansatte i politiet eller påtalemyndigheten. Spesialenheten registrerer saker i en egen registerløsning i BL/STRASAK/PAL, og disse sakene inngår ikke i datagrunnlaget til statistikken over ofre for anmeldte lovbrudd (se Sammenheng med annen statistikk under Produksjon).

Se Omfang, Datainnsamling, revisjon og beregninger, Konfidensialitet og Sammenlignbarhet over tid og sted og Om statistikken for anmeldte lovbrudd .

Datainnsamling, editering og beregninger

Statistikken baserer seg på opplysninger fra politiets straffesaksregister (BL/STRASAK/PAL), som inneholder alle registrerte anmeldelser. Registreringen skjer først i et lokalt databasesystem (BL), hvorpå informasjonen overføres til de sentrale databasene STRASAK/PAL. STRASAK/PAL-registeret er oppdatert sentralt dagen etter registreringen lokalt i BL. Utfylling av informasjon om enkeltsaker i BL/STRASAK/PAL inngår som en oppgave i politi og påtalemyndighetens eget administrative registreringssystem. Innhenting av data fra STRASAK/PAL belaster Politiets IKT-tjenester (PIT) ved utkjøring fra registeret. Uttrekket fra PAL gjøres normalt ca. to uker etter statistikkårets utløp.

Registreringssystemene til politiet inneholder noen gyldighetskontroller av data. I tillegg foretar SSB sine kontroller og revisjoner av materialet: For eksempel blir mangelfulle opplysninger om gjerningskommune tillagt gjerningskommune i den grad det er mulig ut fra annen informasjon fra registeret. Dubletter av lovbrudd og ofre slettes, og ikke logisk gyldige verdier (for eksempel for datoer) revideres eller slettes. Opplysninger om enkeltsaker, med tanke på retting av relativt omfattende eller betydelige feil og mangler i grunnlaget, blir i noen tilfeller innhentet fra Politiets IKT-tjenester, politidistrikt eller Kripos. Fra og med 2006-årgangen blir alle drapssaker kontrollert og revidert (sak for sak) mot informasjon fra Kripos og registeropplysninger fra Politiets IKT-tjenester. Alle identifiserbare personer (ut fra fødselsdato, personnummer og/eller navn) suppleres med informasjon fra befolkningsfiler til SSB.

Politiets gyldighetskontroller og bearbeidingsrutinene ved SSB videreutvikles ved behov, og har som siktemål å gi en stadig forbedring av datamaterialet og de statistikkene som publiseres.

I statistikken telles fire enheter på bakgrunn av dataene fra politiregistrene (for utfyllende beskrivelser av begreper, variabler og beregninger, se Definisjoner):

  • Antall anmeldte lovbrudd med angitte egenskaper, som type offer og lovbruddsgruppe (se statistikk over anmeldte lovbrudd ).
  • Antall unike personofre registrert som offer for et eller flere lovbrudd i løpet av året, og antall av disse personene med ulike egenskaper, som alder, bosted og antall lovbrudd utsatt for. For personer utsatt for flere enn ett lovbrudd i løpet av året tillegges hovedlovbruddet ut fra en grovhetsindikator basert på øvre og nedre strafferamme, samt andre straffeprosessuelle egenskaper for lovbruddet.
  • Antall unike personofre for vold og mishandling, og antall av disse personene med ulike egenskaper, som alder. For personer utsatt for flere enn ett lovbrudd med vold og mishandling i løpet av året beregnes hovedlovbruddet med vold og mishandling (tilsvarende personofre over).
  • Antall unike personofre for eiendomstyveri, og antall av disse personene med ulike egenskaper, som alder. For personer utsatt for flere enn ett eiendomstyveri i løpet av året beregnes hovedeiendomstyveriet(tilsvarende personofre over).

I tillegg foretas prosentberegninger og rater per 1 000 innbyggere (også for ulike aldre, kjønn og regioner). Alle rater per 1 000 innbyggere beregnes med tall for folkemengde 1. januar i statistikkåret (se statistikk over folkemengde ). Alder beregnes som hovedregel ut fra fødselsdato og gjerningstidspunktet for lovbruddet (se Definisjoner av viktige begrep og variabler under Definisjoner).

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

Statistikken inneholder følsomme personopplysninger og informasjon om straffbare forhold som regnes som svært sensitive; og forvaltes av SSB deretter. I det datagrunnlag som anvendes til statistikkformål slettes informasjon som kun er innhentet til bearbeidingsformål (for eksempel navn).

Datagrunnlaget er tilpasset et bestemt statistikkformål, og den enkelte forespørsel om bruk av data til andre formål vurderes ut fra dette. Utlevering av datagrunnlag, eller leveranser av kriminalstatistikk som ikke er offentliggjort av SSB, kan forekomme. Denne type oppdrag er imidlertid begrenset i omfang, og krav til konfidensialitet og datakvaliteten må være oppfylt.

Statistikken publiseres kun på høyere regionalt nivå (oftest hele landet), og ved inndeling i lavere nivå (fylker) publiseres lovbruddene kun i større kategorier; for eksempel av lovbrudd (lovbruddsgrupper) eller alder (tiårig). Prikking av celler med få enheter er derfor ikke nødvendig av hensyn til anonymisering (som for andre kriminalstatistikker publisert etter samme prinsipper). Ved offentliggjøring av statistikk med få enheter, gjøres det imidlertid en vurdering av hensynet til personvern i det enkelte tilfelle.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Andelen lovbrudd med opplysninger om fornærmede varierer noe i de ulike politidistriktene og fylkene. Dette kan ha en sammenheng med ulik registreringspraksis i de ulike politidistriktene, og vil da ha betydning for sammenliknbarheten mellom fylkene – enten den gjøres for bosted eller gjerningssted.

Statistikken over ofre anmeldt i 2004 er første årgang. SSB tar sikte på å fortsette publiseringen av helårsstatistikk over personofre, slik at den vil bli sammenliknbar over tid og sted. Noen mindre endringer har funnet sted siden første årgang:

Lovendringer som påvirker innholdet i statistikkene direkte og betydelig skal, så sant SSB har kjennskap til slike, synliggjøres i de tabeller og årganger hvor slike endringer har skjedd – og er relevante for tilsvarende statistikker over tid. For eksempler på dette, se Ofre for anmeldte lovbrudd 2006 om de nye bestemmelsene om mishandling i familieforhold.

Fra og med statistikkåret 2006 blir alle drapssaker kontrollert og revidert (sak for sak) mot informasjon fra Kripos og registeropplysninger fra Politiets IKT-tjenester. Drapstallene blir derfor noe lavere enn tidligere år, og informasjonen om drapsofrene mer korrekt (se Sammenheng med annen statistikk under Bakgrunn).

Fra og med statistikkåret 2009 inneholder statistikken ofrenes bosted fordelt på kommunestørrelse og sentralitet, samt utsatthet i eller utenfor bostedskommune (seDefinisjoner av viktige begrep og variabler under Definisjoner).

Mange regionale standarder er svært stabile over lang tid, men det skjer også omgrupperinger av disse – som i enkelte tilfeller blir helt avgjørende for innholdet i statistikkene. Dette kan både være direkte synlige forandringer, som vil fremgå av statistikkene med et markert tidsbrudd, eller forandringer i de årlige versjonene av standarder som ikke er umiddelbart synlige ved kun å se på innholdet i de enkelte tabellene. Endringer i regionale standarder som ikke er direkte synlige skjer for eksempel når en kommune bytter fylke, ved en kommunesammenslåing eller når en kommune har endringer i befolkningsmengden som medfører en annen gruppering etter kommunestørrelse (se Definisjoner).

Innføring av ny straffelov 1.10.2015

Etter ikrafttredelse av ny straffelov (Straffelov av 2005) den 1.10.2015, er datagrunnlagene fra politiets register endret. Det er til dels vesentlige forskjeller i struktur, språk og innhold i straffeloven av 1902 og straffeloven av 2005, og i enda større grad i de tilhørende kodeverkene for registrering av lovbrudd i straffesaksregistrene. Begge kodeverkene brukes i straffesaksbehandlingen etter 1.10.2015, i og med at straffebestemmelser normalt ikke har tilbakevirkende kraft. Lovbrudd kan bli registrert og behandlet i rettssystemet lang tid etter at de er begått. Dette medfører at både straffeloven av 1902 og 2005, med hvert sitt kodeverk, vil forekomme i datagrunnlagene til alle kriminalstatistikkene i mange år fremover.

Straffesaker som omhandler brudd på straffebestemmelsene gjeldene før 1.10.2015, og registrert med kodeverk og benevnelser for disse, vil ikke alltid kunne spesifiseres og klassifiseres på samme måte som straffesaker med tilsvarende brudd på straffeloven av 2005. Noen typer lovbrudd i versjon 2015 inneholder derfor kun registrerte brudd på lovgivning gjeldende fra og med 1.10.2015, som i all hovedsak vil være lovbrudd begått 1.10.2015 eller senere. Disse typene lovbrudd er i standarden og statistikkene angitt med «(fra 1.10.2015)» i navnet på klassifikasjonen. Eldre lovbrudd som ikke kan spesifiseres i like stor grad som lovbrudd begått 1.10.2015 eller senere, er plassert i og navngitt som «andre eller uspesifiserte» typer av lovbrudd på samme nivå. Innholdet i statistikkene, og mulighetene for å spesifisere type lovbrudd på de laveste nivåene, vil da i stor grad være avhengig av omfanget av lovbrudd begått før eller etter 1.10.2015. Denne type tidsbrudd vil variere over tid for de ulike typene lovbrudd, og være forskjellig for de ulike typene av kriminalstatistikk. Når slike tidsbrudd er identifisert og medfører et problem for bruken av en kriminalstatistikk, vil det ofte være å anbefale at man bruker tall for den aktuelle typen lovbrudd på et mer overordnet nivå – det vil si tall som er mindre spesifisert og i mindre grad har slike tidsbrudd i seg. Se Standard for lovbruddstyper 2015 i KLASS.

For en helhetlig presentasjon av ny straffelov, se artikkelen De nye kriminalstatistikkene.

 

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

SSB har til en viss grad mulighet for å kvalitetssikre grunnlagsdataene, men må – i større grad enn i statistikkene over gjerningspersoner – anvende opplysningene slik de er i politiets register på uttrekkstidspunktet. SSB har et rimelig klart inntrykk av at politiets registrering av fornærmede ikke følger like strenge krav til presis og riktig identifisering av rolle, eller utfylling av opplysninger om den fornærmede – sammenliknet med registreringen av gjerningspersoner. Dette medfører at det er en noe større usikkerhet knyttet til presisjonsnivået til statistikken over ofre – både med hensyn til omfanget av ofre og hvorvidt rett person i saken er identifisert som fornærmet. Personopplysningene til de personene som var tillagt rolle som fornærmet i 2004-2010, hadde imidlertid en svært høy utfyllingsgrad – og ved utnyttelse av flere variable og kilder er det få personofre som har ukjent verdi i statistikkene over de mest sentrale demografiske variablene (kjønn, alder og bosted).

SSB sine kontroller, revisjoner og slettinger baserer seg i stor grad på generelle prinsipper – uten å gjøre individuelle vurderinger i den enkelte saken. I noen spesielle tilfeller vil de generelle prinsippene ikke være anvendbare og kunne skape nye feil som ikke ligger i grunnlaget. Dette kan for eksempel skje i forbindelse med sletting av dubletter. Ved hjelp av grundige tester av denne type prosedyrer mener imidlertid SSB å ha begrenset denne type feil til et absolutt minimum.

Mangelfulle eller feil opplysninger etterspørres ikke gjennom feillister til Politiets IKT-tjenester eller politidistriktene, men gjennom dialog med Politiets IKT-tjenester er det foretatt revisjoner på grunn av enkelte systemfeil i registeret. Det er i tillegg foretatt revideringer av enkeltsaker i spesielle tilfeller hvor det er oppdaget relativt omfattende eller betydelige feil og mangler i grunnlaget, og da spesielt for drapssaker (se Sammenheng med annen statistikk under Bakgrunn og Datainnsamling, revisjon og beregninger under Produksjon).

Statistisk sentralbyrå har få muligheter til å kontrollere frafall av enheter ved manglende registrering av kjente og ukjente lovbrudd og ofre (se Feilkilder og usikkerhet under Feilkilder). Det er for eksempel relativt store forskjeller mellom de ulike politidistriktenes andeler av lovbrudd som er uten opplysninger om ofre. Selv om det er andre forhold som i hovedsak er årsaken til disse ulikhetene mellom distriktene, kan vi ikke utelukke at noe av ulikhetene har sammenheng med en noe ulik registreringspraksis. En ulik praksis i registreringen av ofre vil da gi ulikt frafall av kjente ofre i ulike deler av landet. Partielle frafall (ved at enkelte kjennemerker ikke er oppgitt på enkelte enheter) forekommer, men ved hjelp av interne kontroller i STRASAK er disse begrenset til mindre sentrale kjennemerker.

Gyldighetskontrollene i registersystemene har variert og er utviklet over tid, og vil i ulik grad ha betydning for utfyllingsgraden og kvaliteten i registrene; som igjen vil kunne påvirke innholdet i de ulike årgangene i statistikkene. SSB har et klart inntrykk av at de stegvis innførte gyldighetskontrollene (først og fremst i BL) har forbedret utfyllingsgraden og kvaliteten, men at enkelte nye krav og kontroller også kan ha bidratt til nye typer frafall og svekkelse av kvaliteten til enkelte opplysninger i datagrunnlaget. I og med at statistikken over ofre for lovbrudd anmeldt først ble laget for 2004, er den ikke påvirket av de historiske endringene forut for dette. I og med at statistikken anvender registrerinformasjonen på en ny måte, og at vi i Norge ikke har noen tidligere tradisjon for denne type anvendelse, er det imidlertid å forvente at nye gyldighetskontroller og retningslinjer som kan påvirke statistikkens innhold vil bli innført i fremtiden.

Se også Om statistikken for anmeldte lovbrudd .

Lovbrudd og straffesaker som ikke har en registreringsdato i statistikkåret på det tidspunkt uttrekket til SSB blir gjort (normalt ca.14. januar), vil ikke inngå i utvalget. Lovbrudd, og ofrene for disse lovbruddene, som på et senere tidspunkt blir registrert som en anmeldelse med registreringsdato i statistikkåret, kommer da ikke med i noen av datagrunnlagene til statistikkene over ofre for anmeldte lovbrudd (eller anmeldte lovbrudd). Slike etterregistrerte lovbrudd vil imidlertid, når de er avgjort, inngå i datagrunnlagene til statistikkene over etterforskede lovbrudd.

I årene 2012 og 2013 var det langt færre etterregistreringer enn tidligere av anmelde lovbrudd og ofre for disse lovbruddene. Det årlige gjennomsnittet var da om lag 1 200 lovbrudd, som utgjør kun 0,3 prosent av alle lovbrudd i den publiserte statistikken. Ulike tester av forskjellige datagrunnlag for perioden 2008-2011 tilsier imidlertid at disse etterregistreringene har medført at ca. 1-2 prosent av alle faktisk anmeldte lovbrudd i denne perioden ikke har inngått i statistikkens årlig utvalg.

SSB har ikke datagrunnlag til å kunne eksakt tallfeste hvilken betydning disse etterregistreringene har for hvor mange personofre i de anmeldte lovbruddene som ikke har kommet med i statistikken. Som det fremgår av Om statistikken for anmeldte lovbrudd vet vi imidlertid at det er en relativt høy andel av narkotikalovbrudd som ikke har kommet med i statistikkene over anmeldte lovbrudd i årene før 2011. Dette påvirker ikke statistikken over ofre i særlig grad, fordi disse anmeldelsene sjeldent har registrerte ofre. Vi vet også at eiendomstyverier, som utgjør en svært stor andel av alle lovbrudd med personofre og hvor tre av fire av de anmeldte lovbruddene er registrert med personer som ofre, relativt sjeldent har blitt etterregistrert. For andre lovbruddsgrupper, som vold og mishandling og seksuallovbrudd, vil imidlertid endringene i omfang av etterregistreringer kunne ha en noe større betydning – spesielt når tallene fra 2011 og tidligere år sammenliknes med statistikkene for senere år.

Selv om omfanget av ofre, dvs. alle med rollen «fornærmet» i alle anmeldte lovbrudd, skulle vært noe større, særlig i årene før 2011, tilsier dette at disse etterregisteringene har en mindre betydning for statistikken over ofre for anmeldte lovbrudd enn for statistikken som kun inneholder de anmeldte lovbruddene.

Kriminalstatistikken omfatter bare den registrerte kriminaliteten, de lovbrudd, og ofre, politiet oppdager eller får kjennskap til. Politiets ressurser og prioriteringer og folks tilbøyelighet til å anmelde lovbrudd har stor betydning for hvilke handlinger som blir en del av kriminalstatistikken. Et ukjent antall lovbrudd blir aldri registrert. Slike uregistrerte lovbrudd kalles gjerne mørketall. Ulike intervjuundersøkelser om selvrapportert kriminalitet og utsatthet for kriminalitet tyder på at kriminaliteten som ikke blir registrert er omfattende, men også at mørketallene kan varier betydelig for ulike typer lovbrudd (se blant andre Levekårsundersøkelsen , SSB). Hva som over tid registreres av kriminalitet er nødvendigvis også påvirket av endringer i lovverk og forskrifter. Disse fenomenene er imidlertid ikke direkte "feil" ved statistikken, men elementer som påvirker den. For mer om hva som påvirker kriminalstatistikken og hvordan den kan tolkes, se i publikasjonen Kriminalitet og rettsvesen 2009 , kapittel 3 .

Revisjon

Ikke relevant

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB