283721
/befolkning/statistikker/folkemengde/aar-per-1-januar
283721
Folketalet ved nyttår var 5 258 000
statistikk
2017-02-23T08:00:00.000Z
Befolkning;Innvandring og innvandrere;Befolkning
no
folkemengde, Folkemengde og befolkningsendringar, folketal, folkemengde, innbyggjarar, middelfolkemengd, sivilstand (for eksempel gifte, ugifte, skilde), eldre, alder, kjønnBefolkning, Barn, familier og husholdninger, Folketall, Innvandring og innvandrere, Befolkning
true
Årstala per 1. januar inneheld folkemengd etter kjønn og alder ved årsskiftet for heile landet, fylker og kommunar.

Folkemengde og befolkningsendringar

Oppdatert

Neste oppdatering

Nøkkeltal

5 258 317

folketalet i Noreg 1. januar 2017

Folkemengd, etter alder. 1. januar
2017Endring i prosent
2016 - 20172012 - 20172007 - 2017
I alt5 258 3170,95,512,3
 
0 år59 335-0,1-1,91,0
1-5 år307 437-1,1-1,56,3
6-12 år447 9011,45,43,5
13-15 år185 352-0,5-3,2-2,0
16-19 år262 7050,11,27,5
20-44 år1 774 2750,34,111,1
45-66 år1 455 3101,15,515,5
67-79 år545 0223,925,939,2
80 år og over220 9800,4-0,31,3

Sjå fleire tabellar om emnet

Tabell 1 
Folkemengd 1. januar. Heile landet, fylke og kommunar

Folkemengd 1. januar. Heile landet, fylke og kommunar
20162017Folketilvekst i prosent
2016 - 2017
11. januar 2017 vart kommunane 0706 Sandefjord, 0719 Andebu og det meste av 0720 Stokke slegne saman til ein ny kommune 0710 Sandefjord, og om lag 2 200 personar vart overført frå 0720 Stokke til 0704 Tønsberg.
21. januar 2017 vart kommunegrensa mellom 1102 Sandnes og 1124 Sola endra
 
Heile landet5 213 9855 258 3170,9
 
01 Østfold289 867292 8931,0
0101 Halden30 54430 7900,8
0104 Moss32 18232 4070,7
0105 Sarpsborg54 67855 1270,8
0106 Fredrikstad78 96780 1211,5
0111 Hvaler4 5114 5170,1
0118 Aremark1 4041 398-0,4
0119 Marker3 6103 597-0,4
0121 Rømskog6726851,9
0122 Trøgstad5 3435 3670,4
0123 Spydeberg5 7365 7650,5
0124 Askim15 61515 7200,7
0125 Eidsberg11 39611 4060,1
0127 Skiptvet3 7423 7831,1
0128 Rakkestad8 0848 1731,1
0135 Råde7 3577 3980,6
0136 Rygge15 45815 7471,9
0137 Våler (Østf.)5 1865 3352,9
0138 Hobøl5 3825 5573,3
 
02 Akershus594 533604 3681,7
0211 Vestby16 73217 1882,7
0213 Ski30 26130 6981,4
0214 Ås18 99219 2881,6
0215 Frogn15 69515 7430,3
0216 Nesodden18 62318 8691,3
0217 Oppegård26 79226 9880,7
0219 Bærum122 348124 0081,4
0220 Asker60 10660 7811,1
0221 Aurskog-Høland15 91416 1621,6
0226 Sørum17 44317 6651,3
0227 Fet11 37411 5551,6
0228 Rælingen17 42617 7301,7
0229 Enebakk10 87010 9270,5
0230 Lørenskog36 36837 4062,9
0231 Skedsmo52 52253 2761,4
0233 Nittedal22 85723 2131,6
0234 Gjerdrum6 3236 5463,5
0235 Ullensaker34 18935 1022,7
0236 Nes (Ak.)20 78321 2412,2
0237 Eidsvoll23 81124 4152,5
0238 Nannestad12 26712 6573,2
0239 Hurdal2 8372 9102,6
 
03 Oslo658 390666 7591,3
0301 Oslo kommune658 390666 7591,3
 
04 Hedmark195 356196 1900,4
0402 Kongsvinger17 83517 8570,1
0403 Hamar30 12030 5981,6
0412 Ringsaker33 59733 8420,7
0415 Løten7 5887 6330,6
0417 Stange20 11920 3171,0
0418 Nord-Odal5 1315 100-0,6
0419 Sør-Odal7 9017 866-0,4
0420 Eidskog6 1426 127-0,2
0423 Grue4 7634 7770,3
0425 Åsnes7 4567 329-1,7
0426 Våler (Hedm.)3 7603 743-0,5
0427 Elverum21 03021 0860,3
0428 Trysil6 5256 5500,4
0429 Åmot4 4294 5182,0
0430 Stor-Elvdal2 6002 530-2,7
0432 Rendalen1 8811 858-1,2
0434 Engerdal1 3051 274-2,4
0436 Tolga1 6201 6200,0
0437 Tynset5 5805 5840,1
0438 Alvdal2 4262 4410,6
0439 Folldal1 5921 577-0,9
0441 Os (Hedm.)1 9561 9630,4
 
05 Oppland188 953189 4790,3
0501 Lillehammer27 47627 7811,1
0502 Gjøvik30 13730 3190,6
0511 Dovre2 7012 675-1,0
0512 Lesja2 0552 048-0,3
0513 Skjåk2 2042 202-0,1
0514 Lom2 3472 3600,6
0515 Vågå3 6643 640-0,7
0516 Nord-Fron5 7415 723-0,3
0517 Sel5 9355 916-0,3
0519 Sør-Fron3 1543 1630,3
0520 Ringebu4 4624 5020,9
0521 Øyer5 0725 0820,2
0522 Gausdal6 2276 204-0,4
0528 Østre Toten14 90614 887-0,1
0529 Vestre Toten13 18013 1790,0
0532 Jevnaker6 6296 6961,0
0533 Lunner9 0449 0800,4
0534 Gran13 69513 7070,1
0536 Søndre Land5 7585 717-0,7
0538 Nordre Land6 7516 7730,3
0540 Sør-Aurdal3 0583 026-1,0
0541 Etnedal1 3211 3512,3
0542 Nord-Aurdal6 4586 4900,5
0543 Vestre Slidre2 1682 114-2,5
0544 Øystre Slidre3 2203 2480,9
0545 Vang1 5901 5960,4
 
06 Buskerud277 684279 7140,7
0602 Drammen67 89568 3630,7
0604 Kongsberg27 01327 2160,8
0605 Ringerike29 80130 0340,8
0612 Hole6 7676 7720,1
0615 Flå1 0741 0810,7
0616 Nes (Busk.)3 4223 357-1,9
0617 Gol4 5784 6120,7
0618 Hemsedal2 4222 4420,8
0619 Ål4 7114 7190,2
0620 Hol4 4974 5350,8
0621 Sigdal3 5123 502-0,3
0622 Krødsherad2 2752 257-0,8
0623 Modum13 79413 786-0,1
0624 Øvre Eiker18 20518 5622,0
0625 Nedre Eiker24 43124 7181,2
0626 Lier25 73125 7400,0
0627 Røyken21 49221 9312,0
0628 Hurum9 4139 4620,5
0631 Flesberg2 6992 696-0,1
0632 Rollag1 4041 399-0,4
0633 Nore og Uvdal2 5482 530-0,7
 
07 Vestfold244 967247 0480,8
0701 Horten27 17827 2020,1
0702 Holmestrand10 74110 8611,1
0704 Tønsberg142 27644 9226,3
0706 Sandefjord (-2016)145 8200-100,0
0709 Larvik43 86744 0820,5
0710 Sandefjord1062 019.
0711 Svelvik6 6046 6530,7
0713 Sande (Vestf.)9 2979 4962,1
0714 Hof3 1633 1760,4
0716 Re9 3619 4861,3
0719 Andebu (-2016)15 9370-100,0
0720 Stokke (-2016)111 6570-100,0
0722 Nøtterøy21 62121 7480,6
0723 Tjøme4 9714 928-0,9
0728 Lardal2 4742 4750,0
 
08 Telemark172 494173 3070,5
0805 Porsgrunn35 95536 1980,7
0806 Skien53 95254 3160,7
0807 Notodden12 71712 7570,3
0811 Siljan2 3352 3570,9
0814 Bamble14 08814 1380,4
0815 Kragerø10 60710 586-0,2
0817 Drangedal4 1364 1480,3
0819 Nome6 5346 5850,8
0821 Bø (Telem.)6 1016 2622,6
0822 Sauherad4 3384 303-0,8
0826 Tinn5 9405 894-0,8
0827 Hjartdal1 6131 593-1,2
0828 Seljord2 9912 979-0,4
0829 Kviteseid2 4482 442-0,2
0830 Nissedal1 4431 4762,3
0831 Fyresdal1 3231 319-0,3
0833 Tokke2 2462 228-0,8
0834 Vinje3 7273 7260,0
 
09 Aust-Agder115 785116 6730,8
0901 Risør6 9206 9360,2
0904 Grimstad22 55022 6920,6
0906 Arendal44 31344 5760,6
0911 Gjerstad2 4732 5111,5
0912 Vegårshei2 0362 1043,3
0914 Tvedestrand6 0146 0510,6
0919 Froland5 6185 7131,7
0926 Lillesand10 57710 7021,2
0928 Birkenes5 1475 1780,6
0929 Åmli1 8471 8560,5
0935 Iveland1 3171 3421,9
0937 Evje og Hornnes3 5823 6140,9
0938 Bygland1 2041 200-0,3
0940 Valle1 2421 2460,3
0941 Bykle9459520,7
 
10 Vest-Agder182 701184 1160,8
1001 Kristiansand88 44789 2680,9
1002 Mandal15 52915 6000,5
1003 Farsund9 7059 7690,7
1004 Flekkefjord9 0969 090-0,1
1014 Vennesla14 30814 4250,8
1017 Songdalen6 4196 5682,3
1018 Søgne11 26011 3210,5
1021 Marnardal2 2902 3090,8
1026 Åseral942937-0,5
1027 Audnedal1 7501 7650,9
1029 Lindesnes4 9434 9500,1
1032 Lyngdal8 4978 5881,1
1034 Hægebostad1 7021 7020,0
1037 Kvinesdal5 9815 9880,1
1046 Sirdal1 8321 8360,2
 
11 Rogaland470 175472 0240,4
1101 Eigersund14 94214 899-0,3
1102 Sandnes274 82075 4970,9
1103 Stavanger132 644132 7290,1
1106 Haugesund36 95137 1660,6
1111 Sokndal3 3133 3160,1
1112 Lund3 2433 2590,5
1114 Bjerkreim2 8252 8260,0
1119 Hå18 59118 8001,1
1120 Klepp18 97019 0420,4
1121 Time18 57218 6560,5
1122 Gjesdal11 85311 9020,4
1124 Sola226 09626 016-0,3
1127 Randaberg10 73710 8731,3
1129 Forsand1 2381 2450,6
1130 Strand12 46412 6621,6
1133 Hjelmeland2 7372 708-1,1
1134 Suldal3 9033 853-1,3
1135 Sauda4 7104 7601,1
1141 Finnøy3 2213 2350,4
1142 Rennesøy4 8564 8920,7
1144 Kvitsøy5245341,9
1145 Bokn865855-1,2
1146 Tysvær10 92511 0411,1
1149 Karmøy42 18742 2290,1
1151 Utsira2002010,5
1160 Vindafjord8 7888 8280,5
 
12 Hordaland516 497519 9630,7
1201 Bergen277 391278 5560,4
1211 Etne4 1064 1350,7
1216 Sveio5 5935 6561,1
1219 Bømlo11 77811 8060,2
1221 Stord18 77518 8210,2
1222 Fitjar3 1403 1891,6
1223 Tysnes2 7972 8471,8
1224 Kvinnherad13 27113 241-0,2
1227 Jondal1 1041 1080,4
1228 Odda6 9307 0251,4
1231 Ullensvang3 4013 377-0,7
1232 Eidfjord925921-0,4
1233 Ulvik1 1161 1311,3
1234 Granvin9209331,4
1235 Voss14 42514 5140,6
1238 Kvam8 4758 423-0,6
1241 Fusa3 8763 8950,5
1242 Samnanger2 4432 4881,8
1243 Os (Hord.)19 74220 1522,1
1244 Austevoll5 1185 1560,7
1245 Sund6 9757 0581,2
1246 Fjell24 87025 2041,3
1247 Askøy28 38028 8211,6
1251 Vaksdal4 1254 1230,0
1252 Modalen3813830,5
1253 Osterøy7 9578 0260,9
1256 Meland7 8128 0212,7
1259 Øygarden4 8524 9131,3
1260 Radøy5 0775 1281,0
1263 Lindås15 60715 7310,8
1264 Austrheim2 8582 8840,9
1265 Fedje5765871,9
1266 Masfjorden1 7011 7100,5
 
14 Sogn og Fjordane109 530110 2660,7
1401 Flora11 92311 9990,6
1411 Gulen2 3702 3710,0
1412 Solund7857941,1
1413 Hyllestad1 3951 4383,1
1416 Høyanger4 1614 1900,7
1417 Vik2 6892 7221,2
1418 Balestrand1 2941 288-0,5
1419 Leikanger2 2982 3321,5
1420 Sogndal7 8397 9411,3
1421 Aurland1 7641 7871,3
1422 Lærdal2 1722 159-0,6
1424 Årdal5 3595 3630,1
1426 Luster5 0935 1511,1
1428 Askvoll3 0233 0651,4
1429 Fjaler2 8302 8621,1
1430 Gaular2 9422 9660,8
1431 Jølster3 0203 0491,0
1432 Førde12 90013 0090,8
1433 Naustdal2 8402 8480,3
1438 Bremanger3 8463 8470,0
1439 Vågsøy6 0466 031-0,2
1441 Selje2 7742 7910,6
1443 Eid6 0156 0640,8
1444 Hornindal1 2001 198-0,2
1445 Gloppen5 7845 7830,0
1449 Stryn7 1687 2180,7
 
15 Møre og Romsdal265 290266 2740,4
1502 Molde26 73226 8220,3
1504 Ålesund46 74747 1991,0
1505 Kristiansund24 52624 442-0,3
1511 Vanylven3 2563 203-1,6
1514 Sande (M. og R.)2 5592 540-0,7
1515 Herøy (M. og R.)8 9728 957-0,2
1516 Ulstein8 4308 4570,3
1517 Hareid5 1895 185-0,1
1519 Volda9 0379 1020,7
1520 Ørsta10 67710 7440,6
1523 Ørskog2 3102 296-0,6
1524 Norddal1 6521 6630,7
1525 Stranda4 5984 6230,5
1526 Stordal1 0201 005-1,5
1528 Sykkylven7 6757 6950,3
1529 Skodje4 6204 6671,0
1531 Sula8 9529 0070,6
1532 Giske8 0948 1761,0
1534 Haram9 2009 3121,2
1535 Vestnes6 6116 577-0,5
1539 Rauma7 4927 5030,1
1543 Nesset2 9702 963-0,2
1545 Midsund2 0882 085-0,1
1546 Sandøy1 2701 246-1,9
1547 Aukra3 5183 5470,8
1548 Fræna9 7179 7410,2
1551 Eide3 4673 454-0,4
1554 Averøy5 8265 8560,5
1557 Gjemnes2 5932 6110,7
1560 Tingvoll3 1033 1090,2
1563 Sunndal7 1607 126-0,5
1566 Surnadal5 9695 9860,3
1567 Rindal2 0362 026-0,5
1571 Halsa1 5471 5993,4
1573 Smøla2 1412 1600,9
1576 Aure3 5363 5901,5
 
16 Sør-Trøndelag313 370317 3631,3
1601 Trondheim187 353190 4641,7
1612 Hemne4 2604 2590,0
1613 Snillfjord9789820,4
1617 Hitra4 6224 6590,8
1620 Frøya4 7994 9372,9
1621 Ørland5 2095 2911,6
1622 Agdenes1 7331 711-1,3
1624 Rissa6 6446 628-0,2
1627 Bjugn4 7794 8220,9
1630 Åfjord3 2723 263-0,3
1632 Roan961959-0,2
1633 Osen9769780,2
1634 Oppdal6 8866 9731,3
1635 Rennebu2 5622 556-0,2
1636 Meldal3 9543 9600,2
1638 Orkdal11 77911 8911,0
1640 Røros5 6355 623-0,2
1644 Holtålen2 0312 0460,7
1648 Midtre Gauldal6 2986 3190,3
1653 Melhus16 09616 2130,7
1657 Skaun7 7558 0003,2
1662 Klæbu6 0676 050-0,3
1663 Malvik13 73813 8200,6
1664 Selbu4 1324 098-0,8
1665 Tydal8518611,2
 
17 Nord-Trøndelag136 399137 2330,6
1702 Steinkjer21 78121 9720,9
1703 Namsos13 01013 0510,3
1711 Meråker2 5232 508-0,6
1714 Stjørdal23 30823 6251,4
1717 Frosta2 6312 6300,0
1718 Leksvik3 5313 480-1,4
1719 Levanger19 61019 8921,4
1721 Verdal14 88514 849-0,2
1724 Verran2 5272 515-0,5
1725 Namdalseid1 6221 593-1,8
1736 Snåase - Snåsa2 1392 1590,9
1738 Lierne1 3751 3891,0
1739 Raarvihke - Røyrvik4694690,0
1740 Namsskogan8678720,6
1742 Grong2 4662 4670,0
1743 Høylandet1 2501 2641,1
1744 Overhalla3 8253 8400,4
1748 Fosnes633628-0,8
1749 Flatanger1 1031 090-1,2
1750 Vikna4 3874 4180,7
1751 Nærøy5 1265 1380,2
1755 Leka5625843,9
1756 Inderøy6 7696 8000,5
 
18 Nordland241 906242 8660,4
1804 Bodø50 48851 0221,1
1805 Narvik18 78718 756-0,2
1811 Bindal1 4651 4730,5
1812 Sømna2 0312 0470,8
1813 Brønnøy7 9627 956-0,1
1815 Vega1 2441 234-0,8
1816 Vevelstad5075284,1
1818 Herøy (Nordl.)1 7431 7882,6
1820 Alstahaug7 4377 428-0,1
1822 Leirfjord2 2162 2782,8
1824 Vefsn13 42713 4650,3
1825 Grane1 4621 4690,5
1826 Hattfjelldal1 4651 414-3,5
1827 Dønna1 4021 4100,6
1828 Nesna1 8381 837-0,1
1832 Hemnes4 4864 5240,8
1833 Rana26 03926 1010,2
1834 Lurøy1 9231 920-0,2
1835 Træna478465-2,7
1836 Rødøy1 2681 267-0,1
1837 Meløy6 4716 435-0,6
1838 Gildeskål2 0432 024-0,9
1839 Beiarn1 0341 0430,9
1840 Saltdal4 7004 7020,0
1841 Fauske9 6049 7291,3
1845 Sørfold1 9631 958-0,3
1848 Steigen2 5432 5430,0
1849 Hamarøy - Hábmer1 8241 810-0,8
1850 Divtasvuodna - Tysfjord1 9741 960-0,7
1851 Lødingen2 1442 134-0,5
1852 Tjeldsund1 2831 252-2,4
1853 Evenes1 4001 4020,1
1854 Ballangen2 5562 554-0,1
1856 Røst551535-2,9
1857 Værøy765744-2,7
1859 Flakstad1 3361 3491,0
1860 Vestvågøy11 19811 2940,9
1865 Vågan9 3509 4441,0
1866 Hadsel8 0828 009-0,9
1867 Bø (Nordl.)2 6322 624-0,3
1868 Øksnes4 5294 5801,1
1870 Sortland10 21410 3781,6
1871 Andøy4 9804 908-1,4
1874 Moskenes1 0621 0731,0
 
19 Troms164 330165 6320,8
1902 Tromsø73 48074 5411,4
1903 Harstad24 69524 8450,6
1911 Kvæfjord3 0292 986-1,4
1913 Skånland3 0413 0480,2
1917 Ibestad1 4031 394-0,6
1919 Gratangen1 1371 121-1,4
1920 Loabák - Lavangen1 0511 0762,4
1922 Bardu4 0193 994-0,6
1923 Salangen2 2302 220-0,4
1924 Målselv6 7416 7810,6
1925 Sørreisa3 4523 4961,3
1926 Dyrøy1 1581 138-1,7
1927 Tranøy1 5431 540-0,2
1928 Torsken9139210,9
1929 Berg915914-0,1
1931 Lenvik11 61811 6970,7
1933 Balsfjord5 7015 685-0,3
1936 Karlsøy2 2822 273-0,4
1938 Lyngen2 8612 8760,5
1939 Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono1 8651 8901,3
1940 Gáivuotna - Kåfjord2 1502 132-0,8
1941 Skjervøy2 9202 912-0,3
1942 Nordreisa4 8954 9190,5
1943 Kvænangen1 2311 2330,2
 
20 Finnmark75 75876 1490,5
2002 Vardø2 1372 104-1,5
2003 Vadsø6 1606 154-0,1
2004 Hammerfest10 45510 5270,7
2011 Guovdageaidnu - Kautokeino2 9562 938-0,6
2012 Alta20 09720 4461,7
2014 Loppa9519681,8
2015 Hasvik1 0541 037-1,6
2017 Kvalsund1 0351 027-0,8
2018 Måsøy1 2151 204-0,9
2019 Nordkapp3 2763 2910,5
2020 Porsanger - Porsángu - Porsanki3 9783 971-0,2
2021 Kárásjohka - Karasjok2 6682 6961,0
2022 Lebesby1 3181 3300,9
2023 Gamvik1 1391 137-0,2
2024 Berlevåg1 000991-0,9
2025 Deatnu - Tana2 9222 911-0,4
2027 Unjárga - Nesseby959951-0,8
2028 Båtsfjord2 2112 2672,5
2030 Sør-Varanger10 22710 199-0,3

Tabell 2 
Folkemengd, etter fylke. 1. januar

Folkemengd, etter fylke. 1. januar
2017Endring i prosent
2016 - 20172012 - 20172007 - 20171997 - 2017
Østfold292 8931,05,211,621,5
Akershus604 3681,78,618,735,4
Oslo666 7591,38,721,534,8
Hedmark196 1900,41,84,05,5
Oppland189 4790,31,23,53,9
Buskerud279 7140,75,512,921,2
Vestfold247 0480,84,510,419,9
Telemark173 3070,51,94,36,0
Aust-Agder116 6730,84,611,416,0
Vest-Agder184 1160,85,612,521,5
Rogaland472 0240,46,516,731,0
Hordaland519 9630,76,013,821,8
Sogn og Fjordane110 2660,71,93,82,1
Møre og Romsdal266 2740,43,88,510,2
Sør-Trøndelag317 3631,36,513,822,9
Nord-Trøndelag137 2330,62,96,37,9
Nordland242 8660,41,93,21,1
Troms - Romsa165 6320,84,47,59,5
Finnmark - Finnmárku76 1490,53,24,80,8

Tabell 3 
Folkemengd etter kjønn, alder og sivilstand. 1. januar

Folkemengd etter kjønn, alder og sivilstand. 1. januar
2017
I altSivilstand
UgifteGifteEnkjer/enkjemennSeparerteSkildeRegistrerte partnereAttlevande partnararSeparerte partnararSkilde partnarar
Begge kjønn
I alt5 258 3172 743 5691 806 013230 96363 036411 8011 5071191831 126
0-4 år303 493303 49300000000
5-9 år322 811322 81100000000
10-14 år311 406311 40600000000
15-19 år325 020324 8411750310000
20-24 år343 302333 4869 256233132230010
25-29 år367 938304 13358 7351302 2812 6560003
30-34 år354 883212 597127 1864225 0449 549210955
35-39 år345 142155 666161 8838167 07119 426105336136
40-44 år363 010130 274188 0001 4659 29133 591168828185
45-49 år378 720112 760201 0242 70310 58151 187203841213
50-54 år351 52284 488193 0974 3509 27159 7492821832235
55-59 år319 03157 433186 5207 3437 02760 2792572018134
60-64 år297 21735 942186 37212 3774 97757 24919214787
65-69 år273 45421 436178 65220 7073 50448 94314117945
70-74 år232 05913 978149 30531 3272 07835 2379315224
75-79 år148 3297 51985 98735 01098318 78433706
80-84 år104 6025 02949 26940 8044279 05410801
85-89 år71 7693 75623 35140 3771524 1282102
90 år og eldre44 6092 5217 20133 109331 7450000
 
Menn
I alt2 649 1301 467 615921 62149 04530 941178 24488987103585
0-4 år155 857155 85700000000
5-9 år165 749165 74900000000
10-14 år159 157159 15700000000
15-19 år167 960167 934250010000
20-24 år177 559174 7862 663658460000
25-29 år187 079163 81921 794257606800001
30-34 år182 649120 50056 808911 9343 268180426
35-39 år178 07789 09678 3651732 9217 3845621961
40-44 år186 90273 59994 5383374 25513 95498615100
45-49 år194 30263 644102 5656215 22022 000114520113
50-54 år180 77048 27999 6449994 81526 7131651422119
55-59 år162 57533 49195 7691 7633 88227 421150171072
60-64 år149 11421 51395 7262 9482 81925 93711212443
65-69 år136 70512 91994 3415 1592 04622 1068811827
70-74 år113 0648 05680 7857 5281 24215 3655911117
75-79 år68 2524 21048 1397 3685927 91621303
80-84 år44 3362 60029 7778 0282703 6487501
85-89 år26 4971 70615 4057 8931071 3821102
90 år og eldre12 5267005 2776 106204230000
 
Kvinner
I alt2 609 1871 275 954884 392181 91832 095233 5576183280541
0-4 år147 636147 63600000000
5-9 år157 062157 06200000000
10-14 år152 249152 24900000000
15-19 år157 060156 9071500300000
20-24 år165 743158 7006 593172551770010
25-29 år180 859140 31436 9411051 5211 9760002
30-34 år172 23492 09770 3783313 1106 28130529
35-39 år167 06566 57083 5186434 15012 0424911775
40-44 år176 10856 67593 4621 1285 03619 6377021385
45-49 år184 41849 11698 4592 0825 36129 18789321100
50-54 år170 75236 20993 4533 3514 45633 036117410116
55-59 år156 45623 94290 7515 5803 14532 8581073862
60-64 år148 10314 42990 6469 4292 15831 312802344
65-69 år136 7498 51784 31115 5481 45826 837536118
70-74 år118 9955 92268 52023 79983619 87234417
75-79 år80 0773 30937 84827 64239110 86812403
80-84 år60 2662 42919 49232 7761575 4063300
85-89 år45 2722 0507 94632 484452 7461000
90 år og eldre32 0831 8211 92427 003131 3220000

Tabell 4 
Folkemengd, etter alder og fylke. 1. januar

Folkemengd, etter alder og fylke. 1. januar
2017
I alt0 år1-5 år6-12 år13-15 år16-19 år20-44 år45-66 år67-79 år80-89 år90 år eller eldre
Heile landet5 258 31759 335307 437447 901185 352262 7051 774 2751 455 310545 022176 37144 609
Østfold292 8932 88315 76524 53710 72214 90589 76986 64034 56310 6802 429
Akershus604 3686 60337 73757 94823 69131 551192 085172 70059 67718 2554 121
Oslo666 7599 68141 89749 69817 94424 532293 634157 85950 54716 0014 966
Hedmark196 1901 7119 44815 1536 7049 82656 67659 86325 9978 6702 142
Oppland189 4791 7389 29514 6986 7379 63755 60657 19524 4838 1951 895
Buskerud279 7142 74115 76924 0749 92813 85889 24080 58431 3359 6982 487
Vestfold247 0482 39913 29420 7958 78712 73575 66673 24728 6039 2122 310
Telemark173 3071 7008 87813 8696 1908 81352 09351 91721 3236 7171 807
Aust-Agder116 6731 2416 78810 5184 2036 32536 54733 18313 0663 7971 005
Vest-Agder184 1162 16111 41916 9036 94810 06260 83049 84618 3766 1081 463
Rogaland472 0246 12031 85444 70217 79725 241165 767123 72440 41213 1803 227
Hordaland519 9636 43631 95745 08618 55926 158182 880136 55950 39717 2794 652
Sogn og Fjordane110 2661 1006 1679 7424 3496 24232 69331 49312 4264 6791 375
Møre og Romsdal266 2742 78214 95722 9139 93714 05082 88275 67029 71310 5522 818
Sør-Trøndelag317 3633 72118 62226 18910 63515 527114 05384 39431 58010 1472 495
Nord-Trøndelag137 2331 3957 76911 9035 2107 59040 55939 50816 5195 4381 342
Nordland242 8662 35712 83619 4798 56612 92673 18571 80129 5599 7772 380
Troms - Romsa165 6321 7648 99213 6005 6678 52455 47846 77418 1345 4671 232
Finnmark - Finnmárku76 1498023 9936 0942 7784 20324 63222 3538 3122 519463

Tabell 5 
Folkemengd, etter alder og fylke. 1. januar. Prosent.

Folkemengd, etter alder og fylke. 1. januar. Prosent.
2017
I altAlder
0 år1-5 år6-12 år13-15 år16-19 år20-44 år45-66 år67-79 år80-89 år90 år eller eldre
Heile landet100,01,15,88,53,55,033,727,710,43,40,8
Østfold100,01,05,48,43,75,130,629,611,83,60,8
Akershus100,01,16,29,63,95,231,828,69,93,00,7
Oslo100,01,56,37,52,73,744,023,77,62,40,7
Hedmark100,00,94,87,73,45,028,930,513,34,41,1
Oppland100,00,94,97,83,65,129,330,212,94,31,0
Buskerud100,01,05,68,63,55,031,928,811,23,50,9
Vestfold100,01,05,48,43,65,230,629,611,63,70,9
Telemark100,01,05,18,03,65,130,130,012,33,91,0
Aust-Agder100,01,15,89,03,65,431,328,411,23,30,9
Vest-Agder100,01,26,29,23,85,533,027,110,03,30,8
Rogaland100,01,36,79,53,85,335,126,28,62,80,7
Hordaland100,01,26,18,73,65,035,226,39,73,30,9
Sogn og Fjordane100,01,05,68,83,95,729,628,611,34,21,2
Møre og Romsdal100,01,05,68,63,75,331,128,411,24,01,1
Sør-Trøndelag100,01,25,98,33,44,935,926,610,03,20,8
Nord-Trøndelag100,01,05,78,73,85,529,628,812,04,01,0
Nordland100,01,05,38,03,55,330,129,612,24,01,0
Troms - Romsa100,01,15,48,23,45,133,528,210,93,30,7
Finnmark - Finnmárku100,01,15,28,03,65,532,329,410,93,30,6

Tabell 6 
Utanlandske statsborgarar. 1. januar. Heile landet og fylke.

Utanlandske statsborgarar. 1. januar. Heile landet og fylke.
Absolutte talAbsolutte talAbsolutte talProsent av folkemengde i altProsent av folkemengde i altProsent av folkemengde i alt
200720122017200720122017
Hele landet238 305407 262559 2185,18,210,6
 
01 Østfold12 32719 57326 0654,77,08,9
02 Akershus31 04451 53771 9406,19,311,9
03 Oslo58 01887 094107 76810,614,216,2
04 Hedmark6 1989 85913 9073,35,17,1
05 Oppland5 79210 06214 2713,25,37,5
06 Buskerud13 90623 42232 6345,68,811,7
07 Vestfold9 69316 41322 8354,36,99,2
08 Telemark6 81410 39213 9244,19,78,0
09 Aust-Agder4 4887 86810 6234,37,19,1
10 Vest-Agder7 95712 56816 8394,97,29,1
11 Rogaland21 48443 06058 4425,39,712,4
12 Hordaland18 73436 92952 5014,17,510,1
14 Sogn og Fjordane3 5797 14310 9393,46,69,9
15 Møre og Romsdal7 67517 87226 5483,17,010,0
16 Sør-Trøndelag10 86419 78927 9882,86,68,8
17 Nord-Trøndelag3 2055 9599 0902,54,56,6
18 Nordland7 17412 01718 9423,05,07,8
19 Troms5 9759 68015 0063,96,19,1
20 Finnmark3 3786 0258 9564,68,211,8

Tabell 7 
Utanlandske statsborgarar etter statsborgarkap og kjønn. 1. januar

Utanlandske statsborgarar etter statsborgarkap og kjønn. 1. januar
Statsborgerskap2017
Menn og kvinnerMennKvinner
I alt559 218304 695254 523
Av dette:
Polen102 01765 79936 218
Sverige44 39123 23621 155
Litauen42 53824 69217 846
Tyskland24 91513 30111 614
Danmark23 02012 55310 467
Storbritannia16 26010 6335 627
Somalia16 8318 8078 024
Eritrea18 98111 4377 544
Russland11 3893 8767 513
Filippinene12 0992 5299 570
Thailand12 0911 79210 299
Romania14 5038 2376 266
Latvia10 9696 3244 645
USA9 2104 4764 734
Island9 2464 8024 444
Nederland8 4944 7593 735
Afghanistan8 8665 4803 386
Irak5 3993 3512 048
Finland6 4652 6123 853
India6 8393 7653 074

Tabell 8 
Folkemengd og areal, etter kommune (SÅ 57)

Folkemengd og areal, etter kommune (SÅ 57)
Fylke og kommuneFolkemengdAreal. km2Innb. per km2 landarealFolke­tilvekst 2007-2016. Prosent
1. januar 200711. januar 2017I alt23Landareal3
1Kommuneinndeling som 1. januar 2017. (Det har vore grensejusteringer i perioden.)
2Tallene omfattar Kongeriket Norge (Hovedlandet, Svalbard og Jan Mayen). Ferskvann inkluderer elvar fra 2010, tidlegare årganger er justerte. Medrekna 36 500 km² breareal på Svalbard.
3Gjeld hovudlandet. Siste gjeldande utrekningar for arealet.
4Utrekna tal per 1. januar 2007, fordi kommune-/fylkesgrensa er justert etter 1. januar 2007.
Heile landet4 681 1345 258 317385 203304 12517,312,3
       
01 Østfold262 523292 8934 1873 88875,311,6
0101 Halden27 83530 79064259551,710,6
0104 Moss28 63332 4076458558,613,2
0105 Sarpsborg50 59355 127406370149,19,0
0106 Fredrikstad71 29780 121293284282,412,4
0111 Hvaler3 8804 517909050,216,4
0118 Aremark1 4171 3983192825,0-1,3
0119 Marker3 5173 5974133689,82,3
0121 Rømskog6596851831594,33,9
0122 Trøgstad4 9945 36720418828,67,5
0123 Spydeberg4 9485 76514213343,216,5
0124 Askim14 32915 7206966237,99,7
0125 Eidsberg10 35711 40623622949,910,1
0127 Skiptvet3 4133 7831019340,710,8
0128 Rakkestad7 4288 17343542119,410,0
0135 Råde6 6547 39811910570,211,2
0136 Rygge13 83915 7477470225,813,8
0137 Våler4 1525 33525723922,328,5
0138 Hobøl4 5785 55714013939,921,4
       
02 Akershus509 177604 3684 9184 579132,018,7
0211 Vestby13 41417 188134134128,628,1
0213 Ski27 24730 698166162189,812,7
0214 Ås14 87319 288103101190,529,7
0215 Frogn13 89015 7438685185,913,3
0216 Nesodden16 79118 8696161310,712,4
0217 Oppegård23 99326 9883734787,512,5
0219 Bærum106 932124 008192189657,016,0
0220 Asker52 21060 78110197627,616,4
0221 Aurskog-Høland13 58716 16296289418,119,0
0226 Sørum13 80717 66520720088,427,9
0227 Fet9 79911 55517613884,017,9
0228 Rælingen15 06217 7307256314,417,7
0229 Enebakk9 66010 92723319555,913,1
0230 Lørenskog31 36537 4067167556,119,3
0231 Skedsmo44 57753 2767775710,119,5
0233 Nittedal19 96823 213186179129,416,3
0234 Gjerdrum5 3536 546838279,722,3
0235 Ullensaker25 96635 102252250140,235,2
0236 Nes18 21921 24163760934,916,6
0237 Eidsvoll19 33424 41545638663,326,3
0238 Nannestad10 53612 65734132439,020,1
0239 Hurdal2 5942 91028526111,212,2
       
03 Oslo548 617666 7594544261 563,821,5
03 Oslo548 617666 7594544261 563,821,5
       
04 Hedmark188 692196 19027 39826 0877,54,0
0402 Kongsvinger17 23617 8571 03695318,73,6
0403 Hamar27 90930 59835133890,69,6
0412 Ringsaker31 97433 8421 2801 12330,15,8
0415 Løten7 2927 63336936221,14,7
0417 Stange18 64220 31772464131,79,0
0418 Nord-Odal5 0555 10050847510,70,9
0419 Sør-Odal7 7547 86651747916,41,4
0420 Eidskog6 3856 12764060310,2-4,0
0423 Grue5 1524 7778377776,1-7,3
0425 Åsnes7 6047 3291 0411 0047,3-3,6
0426 Våler3 8773 7437056785,5-3,5
0427 Elverum19 26021 0861 2291 20917,49,5
0428 Trysil6 7826 5503 0142 9412,2-3,4
0429 Åmot4 2844 5181 3401 2933,55,5
0430 Stor-Elvdal2 7052 5302 1662 1261,2-6,5
0432 Rendalen2 0551 8583 1803 0610,6-9,6
0434 Engerdal1 4601 2742 1971 9170,7-12,7
0436 Tolga1 7071 6201 1231 0971,5-5,1
0437 Tynset5 3715 5841 8811 8223,14,0
0438 Alvdal2 4302 4419429192,70,5
0439 Folldal1 6951 5771 2771 2601,3-7,0
0441 Os2 0631 9631 0401 0081,9-4,8
       
05 Oppland183 037189 47925 19223 7778,03,5
0501 Lillehammer25 53727 78147845161,68,8
0502 Gjøvik27 93130 31967263048,18,5
0511 Dovre2 8122 6751 3641 3492,0-4,9
0512 Lesja2 1502 0482 2602 1690,9-4,7
0513 Skjåk2 3292 2022 0761 9681,1-5,5
0514 Lom2 4362 3601 9691 8891,2-3,1
0515 Vågå3 7243 6401 3301 2522,9-2,3
0516 Nord-Fron5 7905 7231 1411 0925,2-1,2
0517 Sel6 0995 9169058886,7-3,0
0519 Sør-Fron3 1993 1637427124,4-1,1
0520 Ringebu4 5574 5021 2481 2213,7-1,2
0521 Øyer4 8935 0826406168,23,9
0522 Gausdal6 1146 2041 1911 1465,41,5
0528 Østre Toten14 38914 88756348530,73,5
0529 Vestre Toten12 61013 17925023157,04,5
0532 Jevnaker6 2386 69622619434,57,3
0533 Lunner8 5229 08029227233,46,5
0534 Gran13 11013 70775765720,94,6
0536 Søndre Land5 9325 7177286598,7-3,6
0538 Nordre Land6 7206 7739559207,40,8
0540 Sør-Aurdal3 1943 0261 1091 0682,8-5,3
0541 Etnedal1 3941 3514594433,1-3,1
0542 Nord-Aurdal6 3886 4909078497,61,6
0543 Vestre Slidre2 2122 1144634215,0-4,4
0544 Øystre Slidre3 1663 2489638813,72,6
0545 Vang1 5911 5961 5051 3111,20,3
       
06 Buskerud247 655279 71414 91213 77820,312,9
0602 Drammen58 73068 363138135507,216,4
0604 Kongsberg23 64427 21679375436,115,1
0605 Ringerike28 38530 0341 5551 42221,15,8
0612 Hole5 4366 77219313550,324,6
0615 Flå9891 0817046711,69,3
0616 Nes3 4563 3578107724,4-2,9
0617 Gol4 4354 6125325149,04,0
0618 Hemsedal1 9632 4427547123,424,4
0619 Ål4 6424 7191 1751 0814,41,7
0620 Hol4 4754 5351 8551 6532,71,3
0621 Sigdal3 4963 5028428114,30,2
0622 Krødsherad2 1202 2573753406,66,5
0623 Modum12 58913 78651746329,89,5
0624 Øvre Eiker15 95618 56245741844,416,3
0625 Nedre Eiker21 87724 718122114216,713,0
0626 Lier22 25725 74030228291,315,6
0627 Røyken17 81921 931113111197,123,1
0628 Hurum8 9359 46216315660,55,9
0631 Flesberg2 5232 6965625385,06,9
0632 Rollag1 4021 3994494303,3-0,2
0633 Nore og Uvdal2 5262 5302 5022 2661,10,2
       
07 Vestfold223 804247 0482 2252 149115,010,4
0701 Horten25 01127 2027069397,18,8
0702 Holmestrand9 72610 8618684129,011,7
0704 Tønsberg37 49344 922110109411,819,8
0709 Larvik41 36444 08253550188,06,6
0710 Sandefjord457 27962 019422414149,78,3
0711 Svelvik6 4666 6535856118,32,9
0713 Sande7 8279 49617817454,521,3
0714 Hof3 0993 17616314921,42,5
0716 Re8 3219 48622522242,714,0
0722 Nøtterøy20 30521 7486160359,97,1
0723 Tjøme4 4934 9283939125,49,7
0728 Lardal2 4202 4752782719,12,3
       
08 Telemark166 170173 30715 29813 83212,54,3
0805 Porsgrunn33 97736 198164161225,26,5
0806 Skien50 69654 31677971975,57,1
0807 Notodden12 22112 75791985115,04,4
0811 Siljan2 3622 35721420211,7-0,2
0814 Bamble14 06114 13830428250,10,5
0815 Kragerø10 48110 58630528936,71,0
0817 Drangedal4 1364 1481 0639954,20,3
0819 Nome6 5766 58543038517,10,1
0821 Bø5 3336 26226325824,217,4
0822 Sauherad4 2774 30332129014,90,6
0826 Tinn6 1205 8942 0451 8483,2-3,7
0827 Hjartdal1 6191 5937927372,2-1,6
0828 Seljord2 9332 9797156694,51,6
0829 Kviteseid2 5422 4427086233,9-3,9
0830 Nissedal1 3751 4769057861,97,3
0831 Fyresdal1 3631 3191 2801 1071,2-3,2
0833 Tokke2 4142 2289849052,5-7,7
0834 Vinje3 6843 7263 1062 7251,41,1
       
09 Aust-Agder104 759116 6739 1558 30514,011,4
0901 Risør6 8736 93619317938,70,9
0904 Grimstad19 53622 69230427283,316,2
0906 Arendal40 05744 576270255174,711,3
0911 Gjerstad2 5132 5113223088,2-0,1
0912 Vegårshei1 8642 1043563226,512,9
0914 Tvedestrand5 8226 05121520429,73,9
0919 Froland4 7595 7136456019,520,0
0926 Lillesand9 10910 70219018059,317,5
0928 Birkenes4 4115 1786746308,217,4
0929 Åmli1 8151 8561 1311 0581,82,3
0935 Iveland1 1911 3422622465,412,7
0937 Evje og Hornnes3 3153 6145505157,09,0
0938 Bygland1 2721 2001 3121 1501,0-5,7
0940 Valle1 3201 2461 2651 1301,1-5,6
0941 Bykle9029521 4671 2540,85,5
       
10 Vest-Agder163 702184 1167 2796 67727,612,5
1001 Kristiansand77 84089 268277259344,514,7
1002 Mandal14 20015 60022321174,19,9
1003 Farsund9 3869 76926325238,84,1
1004 Flekkefjord8 8609 09054448218,92,6
1014 Vennesla12 55514 42538436239,814,9
1017 Songdalen5 6646 56821620631,816,0
1018 Søgne9 74311 32115114478,616,2
1021 Marnardal2 1472 3093953766,17,5
1026 Åseral8939378887981,24,9
1027 Audnedal1 5951 7652512367,510,7
1029 Lindesnes4 5204 95031629716,69,5
1032 Lyngdal7 3688 58839137023,216,6
1034 Hægebostad1 5991 7024614244,06,4
1037 Kvinesdal5 5955 9889638866,87,0
1046 Sirdal1 7371 8361 5551 3731,35,7
       
11 Rogaland404 566472 0249 3778 57555,016,7
1101 Eigersund13 59414 89943238738,59,6
1102 Sandnes60 50775 497304285264,824,8
1103 Stavanger117 315132 72971681 951,913,1
1106 Haugesund32 30337 1667368543,715,1
1111 Sokndal3 2663 31629526712,41,5
1112 Lund3 1203 2594083549,24,5
1114 Bjerkreim2 5072 8266515774,912,7
1119 Hå15 07218 80025824875,924,7
1120 Klepp15 27119 042113102186,024,7
1121 Time15 04818 656183171109,224,0
1122 Gjesdal9 62111 90261855821,323,7
1124 Sola20 66626 0166969378,025,9
1127 Randaberg9 50110 8732524451,014,4
1129 Forsand1 1031 2457806991,812,9
1130 Strand10 65412 66221819564,818,8
1133 Hjelmeland2 7072 7081 0899692,80,0
1134 Suldal3 8743 8531 7371 5832,4-0,5
1135 Sauda4 7324 7605465079,40,6
1141 Finnøy2 6723 23510410331,421,1
1142 Rennesøy3 5264 892666575,438,7
1144 Kvitsøy5275346685,01,3
1145 Bokn793855474519,27,8
1146 Tysvær9 51311 04142540027,616,1
1149 Karmøy38 34942 229230220192,410,1
1151 Utsira2142016631,9-6,1
1160 Vindafjord8 1118 82862159914,78,8
       
12 Hordaland456 711519 96315 43714 49735,913,8
1201 Bergen244 620278 556465445625,913,9
1211 Etne3 8584 1357356916,07,2
1216 Sveio4 7645 65624622425,218,7
1219 Bømlo10 89211 80624723550,18,4
1221 Stord16 85018 821144137137,011,7
1222 Fitjar2 8973 18914213423,710,1
1223 Tysnes2 7532 84725524511,63,4
1224 Kvinnherad413 03213 2411 0911 04312,71,6
1227 Jondal41 0561 1082472354,74,9
1228 Odda7 1547 0251 6161 4754,8-1,8
1231 Ullensvang3 4163 3771 3991 2852,6-1,1
1232 Eidfjord9159211 4911 3820,70,7
1233 Ulvik1 1371 1317226631,7-0,5
1234 Granvin9779332112044,6-4,5
1235 Voss13 78614 5141 8061 7308,45,3
1238 Kvam8 2308 42361758014,52,3
1241 Fusa3 7493 89537835411,03,9
1242 Samnanger2 3532 4882692579,75,7
1243 Os15 59520 152140133151,029,2
1244 Austevoll4 3895 15611711445,117,5
1245 Sund5 6707 0581009574,524,5
1246 Fjell20 79125 204148141178,521,2
1247 Askøy23 01828 82110194305,325,2
1251 Vaksdal4 0944 1237156836,00,7
1252 Modalen3563834123801,07,6
1253 Osterøy7 1868 02625524432,911,7
1256 Meland6 0168 021938891,633,3
1259 Øygarden4 1344 913676476,218,8
1260 Radøy4 6585 12811110748,010,1
1263 Lindås13 59415 73147545634,515,7
1264 Austrheim2 5202 884585750,814,4
1265 Fedje6205879965,6-5,3
1266 Masfjorden1 6311 7105565093,44,8
       
14 Sogn og Fjordane106 194110 26618 62217 6626,23,8
1401 Flora11 34111 99969364818,55,8
1411 Gulen2 4062 3715975754,1-1,5
1412 Solund8717942282193,6-8,8
1413 Hyllestad1 4921 4382592485,8-3,6
1416 Høyanger4 4204 1909088375,0-5,2
1417 Vik2 8352 7228337963,4-4,0
1418 Balestrand1 3991 2884304113,1-7,9
1419 Leikanger2 1992 33218017713,16,0
1420 Sogndal6 8227 94174673610,816,4
1421 Aurland1 7151 7871 4681 3761,34,2
1422 Lærdal2 1532 1591 3421 2761,70,3
1424 Årdal5 4915 3639779305,8-2,3
1426 Luster4 8845 1512 7062 6002,05,5
1428 Askvoll3 1433 0653263139,8-2,5
1429 Fjaler2 8702 8624173907,3-0,3
1430 Gaular2 7192 9665825405,59,1
1431 Jølster2 9283 0496716204,94,1
1432 Førde11 46513 00958655323,513,5
1433 Naustdal2 6582 8483693568,07,1
1438 Bremanger3 9303 8478337874,9-2,1
1439 Vågsøy6 0646 03117717135,2-0,5
1441 Selje2 9112 79122622012,7-4,1
1443 Eid5 8486 06446942014,43,7
1444 Hornindal1 2011 1981921786,7-0,2
1445 Gloppen5 7235 7831 0319646,01,0
1449 Stryn6 7067 2181 3771 3215,57,6
       
15 Møre og Romsdal4245 385266 27415 10114 56918,38,5
1502 Molde24 25426 82236335675,410,6
1504 Ålesund41 38547 1999993506,614,0
1505 Kristiansund422 52224 4428786283,743,0
1511 Vanylven3 5363 2033853658,8-9,4
1514 Sande2 5262 540939028,20,6
1515 Herøy8 3218 95712011875,97,6
1516 Ulstein6 8418 457979589,123,6
1517 Hareid4 6755 185827767,510,9
1519 Volda8 3179 10254752517,49,4
1520 Ørsta10 16210 74480478513,75,7
1523 Ørskog2 0882 29613212917,810,0
1524 Norddal1 8171 6639449001,8-8,5
1525 Stranda4 5004 6238668455,52,7
1526 Stordal9841 0052472444,12,1
1528 Sykkylven7 4677 69533832923,43,1
1529 Skodje3 6684 66712011142,127,2
1531 Sula7 5389 0075957157,919,5
1532 Giske6 6478 1764140205,123,0
1534 Haram8 6069 31226125436,68,2
1535 Vestnes6 4026 57735234818,92,7
1539 Rauma7 3257 5031 5021 4425,22,4
1543 Nesset3 0882 9631 0469863,0-4,0
1545 Midsund1 9102 085959422,29,2
1546 Sandøy1 2761 246212158,3-2,4
1547 Aukra3 1423 547595960,112,9
1548 Fræna9 1319 74137036226,96,7
1551 Eide3 3653 45415214623,72,6
1554 Averøy5 3675 85617617333,99,1
1557 Gjemnes2 6472 6113823717,0-1,4
1560 Tingvoll3 0843 1093373229,70,8
1563 Sunndal7 3337 1261 7131 6484,3-2,8
1566 Surnadal6 0495 9861 3661 3154,6-1,0
1567 Rindal42 0612 0266326113,3-1,7
1571 Halsa1 6711 5993012925,5-4,3
1573 Smøla2 1652 1602722618,3-0,2
1576 Aure3 5153 5906416225,82,1
       
16 Sør-Trøndelag4278 836317 36318 84817 83317,813,8
1601 Trondheim161 730190 464342322592,217,8
1612 Hemne44 2474 2596706356,70,3
1613 Snillfjord1 0219825084892,0-3,8
1617 Hitra4 0284 6596806447,215,7
1620 Frøya4 0524 93724123021,521,8
1621 Ørland5 0915 291737372,43,9
1622 Agdenes1 7751 7113172975,8-3,6
1624 Rissa6 3666 62862158811,34,1
1627 Bjugn4 5614 82238435613,65,7
1630 Åfjord3 2583 2639558953,60,2
1632 Roan1 0309593753552,7-6,9
1633 Osen1 0519783873702,6-6,9
1634 Oppdal6 5316 9732 2742 2023,26,8
1635 Rennebu2 6352 5569489252,8-3,0
1636 Meldal3 9003 9606135936,71,5
1638 Orkdal10 81211 89159456421,110,0
1640 Røros5 6715 6231 9561 7563,2-0,8
1644 Holtålen2 0762 0461 2101 1711,7-1,4
1648 Midtre Gauldal5 8896 3191 8611 8073,57,3
1653 Melhus14 30416 21369465424,813,3
1657 Skaun6 2118 00022421337,528,8
1662 Klæbu5 4746 05018617534,610,5
1663 Malvik12 32213 82016816285,412,2
1664 Selbu3 9424 0981 2351 1413,64,0
1665 Tydal8598611 3291 2170,70,2
       
17 Nord-Trøndelag129 069137 23322 41820 7816,66,3
1702 Steinkjer20 62421 9721 5651 42315,46,5
1703 Namsos12 57313 05177975117,43,8
1711 Meråker2 5072 5081 2731 1882,10,0
1714 Stjørdal20 27323 62593891425,916,5
1717 Frosta2 4612 630767435,46,9
1718 Leksvik3 4843 4804304008,7-0,1
1719 Levanger18 17319 89264661032,69,5
1721 Verdal13 96214 8491 5481 48010,06,4
1724 Verran2 6232 5156025584,5-4,1
1725 Namdalseid1 7411 5937707352,2-8,5
1736 Snåase Snåsa2 1972 1592 3432 1501,0-1,7
1738 Lierne1 4851 3892 9622 6310,5-6,5
1739 Røyrvik5264691 5851 3320,4-10,8
1740 Namsskogan9338721 4171 3540,6-6,5
1742 Grong2 3872 4671 1361 0982,23,4
1743 Høylandet1 2661 2647557031,8-0,2
1744 Overhalla3 5053 8407306895,69,6
1748 Fosnes7126285444731,3-11,8
1749 Flatanger1 1681 0904594342,5-6,7
1750 Vikna4 0194 41831931114,29,9
1751 Nærøy5 0735 1381 0681 0145,11,3
1755 Leka5835841101085,40,2
1756 Inderøy46 7946 80036635119,40,1
       
18 Nordland235 436242 86638 47536 0876,73,2
1804 Bodø45 57551 0221 3951 31138,912,0
1805 Narvik18 30118 7562 0231 9059,82,5
1811 Bindal1 6921 4731 2641 1921,2-12,9
1812 Sømna2 0472 04719519210,70,0
1813 Brønnøy7 5487 9561 0461 0018,05,4
1815 Vega1 2991 2341651637,6-5,0
1816 Vevelstad5045285395171,04,8
1818 Herøy1 6821 788646428,06,3
1820 Alstahaug7 2257 42818818739,82,8
1822 Leirfjord2 1232 2784654515,17,3
1824 Vefsn13 57113 4651 9291 8397,3-0,8
1825 Grane1 5401 4692 0041 8830,8-4,6
1826 Hattfjelldal1 4821 4142 6842 4130,6-4,6
1827 Dønna1 4891 4101921867,6-5,3
1828 Nesna1 7761 83718318110,13,4
1832 Hemnes4 5104 5241 5891 4303,20,3
1833 Rana25 19026 1014 4604 2046,23,6
1834 Lurøy1 9701 9202652587,4-2,5
1835 Træna446465171628,34,3
1836 Rødøy1 3431 2677116861,8-5,7
1837 Meløy6 6636 4358747988,1-3,4
1838 Gildeskål2 0812 0246656223,3-2,7
1839 Beiarn1 1481 0431 2221 1810,9-9,1
1840 Saltdal4 6884 7022 2162 0862,30,3
1841 Fauske9 4659 7291 2011 1078,82,8
1845 Sørfold2 0841 9581 6371 4731,3-6,0
1848 Steigen2 6802 5431 0099642,6-5,1
1849 Hábmer Hamarøy1 7711 8101 0349242,02,2
1850 Divtasvuodna Tysfjord2 0521 9601 4641 3581,4-4,5
1851 Lødingen2 2572 1345275084,2-5,4
1852 Tjeldsund1 3521 2523193104,0-7,4
1853 Evenes1 3611 4022532425,83,0
1854 Ballangen2 6842 5549328473,0-4,8
1856 Røst591535101054,5-9,5
1857 Værøy748744191940,0-0,5
1859 Flakstad1 4581 3491781698,0-7,5
1860 Vestvågøy10 74511 29442540727,85,1
1865 Vågan8 9929 44447946120,55,0
1866 Hadsel7 9078 00956755114,51,3
1867 Bø2 8992 62424723511,2-9,5
1868 Øksnes4 4864 58032031114,72,1
1870 Sortland9 70310 37872269714,97,0
1871 Andøy5 1524 9086566178,0-4,7
1874 Moskenes1 1561 0731191109,7-7,2
       
19 Troms Romsa154 136165 63225 87724 8696,77,5
1902 Tromsø464 49274 5412 5212 47430,115,6
1903 Harstad423 78424 84544542858,04,5
1911 Kvæfjord3 0482 9865134976,0-2,0
1913 Skånland2 8833 0484954656,65,7
1917 Ibestad1 5741 3942412346,0-11,4
1919 Gratangen1 2261 1213133053,7-8,6
1920 Lavangen1 0111 0763022963,66,4
1922 Bardu3 9203 9942 7042 5161,61,9
1923 Salangen2 2322 2204584385,1-0,5
1924 Målselv6 5906 7813 3263 2072,12,9
1925 Sørreisa3 3153 49636134710,15,5
1926 Dyrøy1 2651 1382892774,1-10,0
1927 Tranøy1 5701 5405244993,1-1,9
1928 Torsken9789212432353,9-5,8
1929 Berg9629142942763,3-5,0
1931 Lenvik11 02711 69789384913,86,1
1933 Balsfjord5 5695 6851 4971 4413,92,1
1936 Karlsøy42 3442 2731 0921 0512,2-3,0
1938 Lyngen3 1992 8768137963,6-10,1
1939 Storfjord1 9111 8901 5431 4781,3-1,1
1940 Gáivuotna Kåfjord2 2202 1329919502,2-4,0
1941 Skjervøy2 9662 9124744656,3-1,8
1942 Nordreisa4 6994 9193 4373 3361,54,7
1943 Kvænangen1 3511 2332 1092 0090,6-8,7
       
20 Finnmark Finnmárku72 66576 14948 63145 7551,74,8
2002 Vardø2 2862 1046015863,6-8,0
2003 Vadsø6 1246 1541 2581 2345,00,5
2004 Hammerfest9 39110 52784881912,912,1
2011 Guovdageaidnu Kautokeino2 9652 9389 7078 9690,3-0,9
2012 Alta18 09020 4463 8493 6535,613,0
2014 Loppa1 1509686896711,4-15,8
2015 Hasvik1 0051 0375565341,93,2
2017 Kvalsund1 0921 0271 8441 7390,6-6,0
2018 Måsøy1 3191 2041 1361 0671,1-8,7
2019 Nordkapp3 2743 2919268923,70,5
2020 Porsanger Porsángu Porsanki4 1413 9714 8734 6400,9-4,1
2021 Kárášjohka Karasjok2 8732 6965 4535 2090,5-6,2
2022 Lebesby1 3571 3303 4593 2320,4-2,0
2023 Gamvik1 0461 1371 4161 3550,88,7
2024 Berlevåg1 0869911 1221 0830,9-8,7
2025 Deatnu Tana2 9792 9114 0513 8320,8-2,3
2027 Unjárga Nesseby8849511 4371 3660,77,6
2028 Båtsfjord2 1132 2671 4351 4161,67,3
2030 Sør-Varanger9 49010 1993 9723 4592,97,5

Om statistikken

Statistikken gir folketalet for Noreg og alle norske fylker og kommunar. Folketalet ved årsskiftet gis etter alder, kjønn, sivilstand og statsborgarskap. Nye tal for fødde, døde, innanlandske flyttingar og inn- og utvandringar som viser endringane i befolkninga kjem kvart kvartal.

Omgrep

Definisjon av dei viktigaste omgrepa og variablane

Middelfolkemengd: Gjennomsnitt av folkemengda ved byrjinga og utgangen av året.

Busett: Kven som blir rekna som busett i Noreg og kvar i Noreg ein person skal reknast som busett, er fastlagd i lov om folkeregistrering av 16. januar 1970. Forskriftene til lova er endra fleire gonger, siste gong 1.10.1998.

Nokre hovudpunkt frå registreringsreglane som fortel kven som blir rekna som busett i Noreg: Personar som kjem frå land utanfor Norden, blir rekna som busett i Noreg når dei har teke opphald her eller har tenkt å bli her minst 6 månader, sjølv om opphaldet her er mellombels. Tilsvarande 6-månadersregel gjeld ved flytting frå Noreg til eit land utanfor Norden. Ved flytting mellom Noreg og eit anna nordisk land gjeld ikkje alltid denne 6-månedarsregelen, fordi landa har ulike tidsgrenser. For personar som kjem/flytter til Noreg frå eit anna nordisk land, gjeld likevel 6-månadersregelen, ettersom bustaden blir avgjord etter reglane i innflyttingslandet, jf. ein nordisk avtale om internordisk flytting datert 8. mai 1989. Denne avtalen avløyste ein liknande avtale frå 5. desember 1968. Personar som oppheld seg på Svalbard, Jan Mayen eller norske biland, og som ved utreisa var folkeregisteret i ein norsk kommune, skal framleis reknast som busett i denne kommunen. Tilsvarande regel gjeld for personar på den norske kontinentalsokkelen. Norsk personale ved norsk diplomati og konsulatvesen og norsk militært personell beordra til teneste i utlandet, blir rekna som busett i Noreg. Det same gjeld husstandane deira. Utanlandsk personale ved framandt diplomati og konsulatvesen og utanlandsk personell tilknytt NATO, vert ikkje rekna som busett i Noreg. Det same gjeld husstandane deira. Hovudregelen for kvar i Noreg ein skal reknast som busett: der han/ho har si regelbundne døgnkvile (nattesøvn). Dersom døgnkvila vert teken skiftevis på to eller fleire stader, skal ein person reknast som busett der han/ho etter ei samla vurdering kan seiast å ha sin meir faste tilhaldsstad. Ektefellar med felles heim og personar som har felles heim med barna sine, blir rekna som busette i denne heimen utan omsyn til kvar døgnkvila blir teken. Einslege personar som tek utdanning i ei anna kommune, skal som hovudregel framleis bli rekna som busett der dei budde før utdanninga tok til (bustaden til foreldra). Tilsvarande registreringsprinsipp gjeld også for vernepliktige under førstegongsteneste, sivilarbeidarar, personar i fengsel og personar innlagde på sjukehus. Personar som er innlagde eller plasserte i andre institusjonar eller i privat pleie, blir som hovudregel rekna som busett der når opphaldet er tenkt å vare, eller syner seg å vare, i minst 6 månader. Frå og med mars 1987 til og med januar 1994 vart asylsøkjarar som regel rekna som innflyttarar til Noreg - og derfor også som busette i landet - sjølv om søknaden om opphaldsløyve ikkje var ferdig behandla. Før og etter denne perioden har berre asylsøkjarar med opphaldsløyve blitt registrerte som busette.

Folketilvekst: Det er to måtar å berekne folketilvekst på; 1) summen av fødselsoverskot og nettoinnflytting, eller 2) differensen av folkemengd 1.januar år n+1 minus folkemengd 1. oktober (eller 1. januar år n). Ideelt sett skulle dei to måtane gje same resultat. Lang erfaring har synt at det alltid er eit avvik i befolkningsrekneskapet, noko som skyldast korreksjonar, annulleringar, forsinka meldingsgang osb.

I all kvartalsstatistikk fram til 4. kvartal 2005, og alle førebels endringstal for heile året til og med 2004 har folketilveksten blitt rekna som summen av fødselsoverskot og nettoflytting, og gitt grunnlag for førebels folketal. Folketalet 1. april, 1. juli og 1. oktober vil halde fram med å bli berekna på dette viset. Fordi førebels tal er erstatta av endelege tal for folkemengd frå 1. januar 2006 vil folketilveksten for eit år i alle samanheng bli rekna som folkemengd 1. januar år n+1 minus folkemengd år n, og tilsvarande vil folketilveksten for 4. kvartal bli rekna som folkemengde 1. januar år n+1 minus folkemengd 1. oktober.

Fødselsoverskot: Fødde minus døde, òg kalla "naturleg folketilvekst". Minusteikn tyder fødselsunderskot.

Fødde: Levendefødde.

Innflyttingar, utflyttingar: Som flytting reknas flytting for ein person mellom to norske kommunar eller mellom ein norsk kommune og utlandet. Viss ein person flyttar fleire gonger innan same kalenderår, tel kvar gong som ei flytting. I flyttetala for fylker er flyttingar mellom kommunane i fylket ikkje rekna med.

Nettoinnflytting: Innflyttingar minus utflyttingar. Minusteikn tyder netto utflytting.

Opprydding i folkeregisteret. Personar som er i landet kortare enn seks månader vert ikkje registrerte og er difor ikkje rekna med i desse tala. Skattedirektoratet har ei pågåande opprydding i Det sentrale folkeregisteret som utregistrerar personar som har flytta frå landet for lengre tid sida utan å melde frå til folkeregisteret. Dei siste åra har ei slik opprydding vore vanleg. 

Standard klassifikasjonar

Standard for land og statsborgarskap i personstatistik

Standard for sivilstand

Standard for kommuneinndeling

Standard for bydelsinndeling

Standard for kommuneklassifisering

Standard for landsdelsinndeling

Standard for sentralitet

Standard for økonomiske regioner

Administrative opplysingar

Namn og emne

Namn: Folkemengde og befolkningsendringar
Emne: Befolkning

Neste publisering

Ansvarleg seksjon

Seksjon for befolkningsstatistikk

Regionalt nivå

Kommune, bydel i dei 4 største byane og grunnkrinsar, men for kvartalsstatistikken og berekna folkemengd er det kommune og fylke som er regionalt nivå.

Kor ofte og aktualitet

Årleg. Kvartalsstatistikken blir publisert ca 6 veker etter referansetidspunkt, som er 1. januar, 1. april, 1. juli og 1. oktober

Internasjonal rapportering

Rapportering til FN og Eurostat

Lagring og bruk av grunnmaterialet

Filer på individnivå blir langtidslagra. Kvartalsstatistikken og statistikken over berekna folkemengd blir bare korttidslagra. 

Bakgrunn

Føremål og historie

Hovedtala og dei detaljerte tala for folkemengd skal syne samansetjinga av befolkninga (etter kjønn, alder, sivilstand, statsborgarskap, bustad mv) ved siste årsskifte og utviklinga over tid. Dei berekna tala er ein hutigstatistikk som bereknar folketalet fram i tid, ved det komande årsskiftet. Utviklinga i desember framskrivast ut frå den utviklinga som har vore for desember månad dei siste par åra, saman med det ein kan venta seg, sett ut frå utviklinga i inneverande år. Kvartalsstatistikken og dei årlege befolkningsendringane skal vise endringar i utviklinga av befolkninga. Endringane omfattar hendingar som fødslar, dødsfall og flyttingar, samt totalt folketal.

Årlege tal for folkemengd etter kjønn, alder, sivilstand og statsborgarskap finst attende til 1.1.1976, medan tilsvarande tal utan statsborgarskap finst attende til 1.1.1971. Før det finst tal frå dei ti - årlege folketeljingane og ein del berekna tal for mellomliggjande år.

Dei berekna folketala ved komande årsskiftet er laga sidan 1980, men berre for heile landet. 1. januar 2000 er fyrste gongen berekningane er gjort for fylka og kommunane i landet. Kommunetala vil vere noko meir usikre enn tala for fylka og heile landet, og berekna folketal i dei minste kommunane vil vere meir usikre enn berekningane for større kommunar.

Medan SSB på grunnlag av folkeregistermateriale har laga årleg statistikk over utviklinga i befolkninga frå og med 1951, har SSB sidan 1974 også laga kvartalsvis statistikk over fødde, døde, flyttingar og folketal.

Brukarar og bruksområde

Statistikken har eit vidt spekter av brukarar og bruksområde, som forskningsmiljø innan demografi og levekår, offentleg forvalting, massemedia og privatpersonar.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukarar har tilgang til statistikk før statistikken er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter varsling minst tre månader før i Statistikkkalenderen.  Dette er eit av deI viktigaste prinsippa i SSB for å sikre lik behandling av brukarane.

Samanheng med annan statistikk

Befolkningsframskrivingar Innvandrere og norskfødte med innvandreforeldre Flyttinger, inn- og utvandring   Fødte . Døde . Familie- og husholdninger . Samboertall

Lovheimel

Statistikkloven §§ 2-1, 2-2, 3-2

EØS-referanse

Ikkje relevant

Produksjon

Omfang

Folkemengd:

Gjeld alle personar registrerte som busette i Noreg 1. januar, det vil seie personar som skal ha sin faste bustad i Noreg i minst eit halvt år, og som har gyldig upphaldstillatelse. Personar som har innvandra for å arbeide i Noreg for mindre enn eit halvt år er ikkje med i statistikken, og personar som har flytta til utlandet utan å registrere seg er heller ikkje med. Kven som skal reknast som busett i Noreg, sjå deinisjoner. Definisjon av viktige begrep og variabler. Alle tal gjeld heimehøyrande (de jure) folkemengd.

Kvartalsstatistikken

Kvartalstal 1985-1999:

Tala for endringar i siste kvartal byggjer på meldingar om hendingar i kvartalet (fødslar, dødsfall, flyttingar) som gjaldt personar busett i Noreg, og som blei motteke seinast éin månad etter slutten av kvartalet. Meldingar som kom seinare, blei ikkje teke omsyn til, så sant det ikkje blei nevnt i fotnote.

Hendingar som fann stad i tidlegare kvartal innan same kalenderår, blei teke med i "endringane hittil i 19xx". Desse hendingane blei det også teke omsyn til i folkemengda ved inngangen til siste kvartal (omtala i fotnote).

I perioden 1985-1999 omfatta altså statistikken bare hendingar som faktisk fann stad innan kalenderåret, og altså ikkje meldingar om hendingar i tidlegare år som kom for seint til å bli teke med i statistikken.

Kvartalstal frå og med 2000:

Frå og med 1. kvartal 2000 blei òg for seint innkomne meldingar med i kvartalstala. I tillegg til hendingar som faktisk fann stad i det aktuelle kvartalet, tek ein og med alle meldingar motteke meir enn éin månad etter slutten av førre kvartal, og som gjaldt hendingar i alle tidlegare år og i tidlegare kvartal i inneverande år.

Eit resultat var at tala i kvartalsstatistikken for folkemengd blei meir i samsvar med seinare publiserte tal for folkemengd enn det dei var tidlegare, ettersom registeret (DSF) blir oppdatert fortløpande, også med seint mottekne meldingar.

Førebelse tal for folkemengd og endringstal for året fram til 2004

Eit resultat av summen av dei fire kvartalsstatistikkane har frå og med 2000 til og med 2004 blitt publisert som førebelse årstal for fødde, døde, flyttingar og folkemengd ved inngangen til nytt år fram til endelege tal har blitt utarbeidd. Tidlegare, før 2000, blei det også publisert tilsvarande førebelse tal for heile året, men desse blei ikkje rekna som summen av dei allereie publiserte tala for 1. til 4. kvartal. Framgangsmåten var litt annleis. Tala som var publisert for første kvartal blei først publisert. Lenger ut på året da tal for andre kvartal blei publisert blei tala for første kvartal enda meir oppdatert, og når tredje kvartal blei publisert var andre kvartalstala noko meir oppdatert. Slik blei og tala for tredjekvartal enda meir oppdatert. Summen av fjerde kvartal og dei meir oppdaterte tala for første til tredje kvartal blei publisert som førebelse tal for heile året fram til 2000.

Endelege tal for folkemengd og endringstal frå og med 2005:

Det førebelse folketalet ved siste årsskifte og endringstala for kalenderåret 2005 og seinare år har blitt erstatta med endelege tal av di det er mogeleg å gjøre dei nødvendige kontrollar tidlegare enn før.

Folketilveksten frå 2005 er satt lik differansen mellom folkemengd 1. januar 2006 og 1. januar 2005. Tilsvarande er folketilveksten i 4. kvartal lik differansen mellom folkemengd 1. januar 2006 og 1. oktober 2005. Da førebelse folketal (også kvartalstal, medrekna 4. kvartal) blei publisert tidlegare, blei folketilveksten rekna som summen av fødselsoverskot og nettoinnflytting, og ga grunnlaget for førebels folketal. Alle seinare folketal for 1. april, 1. juli og 1. oktober vil bli berekna slik.)

Dei to visa å berekne på som er nemnt ovafor skulle ideelt sett gi same resultat, men ut frå tidlegare erfaring blir det kvart år eitt visst avvik i "befolkningsrekneskapen" på grunn av forsinka meldingar, annulleringar, korreksjonar o.a.

Datakjelder og utval

Statistikken etter 1970 byggjer på folkeregisteropplysningar.

Sidan 1946 har det i den enkelte kommune vore eit lokalt folkeregister som skal registrere alle busette i kommunen i samsvar med lov om folkeregistrering og forskrifter til lova. Frå 2005 blei arbeidsmåten i folkeregistra endra, og det blei 97 større registereiningar som dekkjer registreringa for fleire kommunar i kvart fylke. Frå 2008 blei det oppretta nokre får regionkontor som tok over registreringa. Folkeregistra får meldingar om fødslar, dødsfall, giftarmål, skilsmisser, flyttingar med vidare frå ulike kjelder for dei kommunane dei dekkjer registreringa for.

Det sentrale personregisteret (DSP) ble bygget opp i årene 1964-1966 med utgangspunkt i folketeljinga i 1960, samstundes som det 11-sifra fødselsnummeret blei innført som identifikasjon. Registeret inneheld dei som deltok i folketeljinga, og seinare alle som har vært busett i Noreg frå og med 1. oktober 1964. I 1995 overtok Det sentrale folkeregister (DSF) i Skattedirektoratet som offisielt register. Sentralkontoret for folkeregistrering administrerer DSF (og før det DSP). Kontoret ble frå 1991 overført frå Statistisk sentralbyrå til Skattedirektoratet. Oppdateringa i Det sentrale folkeregister blir utført til dels ved de lokale folkeregisterkontora, som er knytte til registerbasen (DSF) via terminalar, delvis sentralt i Skattedirektoratet. Grunnlaget for statistikken over endringar i befolkninga er elektroniske kopiar til Statistisk sentralbyrå av alle slike meldingar som oppdaterer registeret. Meldingane oppdaterer ein eigen befolkningsdatabase i Statistisk sentralbyrå som skal utvikle statistikk. Denne befolkningsbasen utgjer grunnlaget for befolkningsstatistikken.

Datainnsamling, editering og beregninger

Frå januar 1998 er meldingar (elektroniske kopiar) blitt overførde dagleg frå DSF til SSB, tidlegare månadleg. Før mai 1995 tok SSB imot meldingane på magnetband kvar månad.

Folkemengd (busette personar) blir summert opp til grunnkrets, bydel og kommune

Sesongjustering

Ikkje relevant

Konfidensialitet

Ikkje relevant

Samanlikningar over tid og stad

På grunn av kommunesamanslåingar og -delingar, samt grensereguleringar, er ikkje tala alltid til å samanlikne når vi til dømes vil lage ein tidsserie for ei kommune. Endringane kan òg påverke fylkesgrensene og dermed også grunnlaget for samanlikning der. Historisk oversikt over kommune- og fylkesinndelingen 1838-1996

Nøyaktigheit og pålitelegheit

Feilkjelder og uvisse

Nokre feil i samband med innsamling og bearbeiding av data er ikkje til å unngå. Det kan være kodefeil, revisjonsfeil, feil i edb-behandlinga etc. Det er gjort eit omfattande arbeid for å minimalisere slike feil, så ein i statistikk samanhang som oftast kan sjå bort frå dei.

Fråfallsfeil vil finnast i den grad det er personar som oppheld seg i Noreg som ikkje er registrert som busett i fylgje regelverket, fastlagt i lov om folkeregistrering av 16. januar 1970. Sjå punkt 4.1. Definisjon av dei viktigaste omgrepa.

Ingen, då det ikkje vert nytta utvalsmateriale, men totalmateriale.

Kvaliteten på datagrunnlaget frå Det sentrale folkeregister er generelt svært god for statistiske formål. Eit minus er likevel bustadsregistreringa - til dels fordi for mange er registrerte som busette, men òg fordi visse grupper er registrerte med ein annan bustad enn den faktiske. I mange tilfelle skuldast det at registreringsreglane ikkje er følgde (flytting ikkje meldt), i andre tilfelle at registreringsreglane ikkje gir faktisk adresse. Det viktigaste eksemplet på det siste er at ugifte studentar ifølgje reglane skal stå som busette i heimen til foreldra.

Bustadsregistreringa Til statistisk bruk kan bustadregistreringa synast feilaktig. Spesielt gjeld dette i forhold til den ideelle situasjonen, der alle busette er registrert i samsvar med døgnkvileprinsippet. Også manglande og forseinka flyttemeldingar gjer sitt til slike avvik. For mange analyse- og planleggingsformål vil den faktiske bustaden vere av interesse. Ei undersøking i etterkant av Folke- og bustadteljinga i 1990 konkluderte med at 5,5 prosent av personane blir plasserte på feil bustad. Mykje av avviket skuldast den juridiske bustaddefinisjonen som er lagt til grunn i Det sentrale folkeregister, som for eksempel krev at studentar og bebuarar i felleshushald skal være registrert busett ein annan stad enn der dei for tida faktisk bur. I forhold til bustaddefinisjonen er mellom 1,8 og 3,0 prosent av personane plasserte på feil bustad. Arnfinn Schjalm: "Kvalitetsundersøkelsen for Folke- og boligtelling 1990", Rapporter 96/10, Statistisk sentralbyrå.

Utregistreringar Flytting til utlandet utan å melde ifrå har også i dei seinare åra vore ei betydeleg feilkjelde. Undersøkingar i 1993 førte til at folkeregistra registrerte nær 3 000 utlendingar som utflytta som viste seg å ha reist frå Noreg utan å melde utflytting. Også i 1994, 1995, 1997 og 1998 blei det gjort slike utregistreringar. For Oslo vart det utregistrert nærare 2 000 utlendingar til saman i 1997 og 1998

Trass i tiltak for å utregistrere innvandrarar som har reist frå landet utan å melde frå, vil det alltid være ein del personar som står registrert som busettei Noreg utan å være det lenger. På den andre sida er det, (utanom asylsøkjarar som ventar på opphaldsløyve), til ei kvar tid eit ukjent tal personar som oppheld seg ulovleg i landet, og som derfor ikkje er med i folketalet. Dei fleste av desse held til i Oslo. Sidan dei registreringsproblema dreg i kvar si retning, kan dei i tal i nokon mon oppvege kvarandre.

Revisjon

I tillegg til dei kontrollane som blir gjort i DSF, utfører SSB kontrollar for statistiske formål. Detaljerte opplysningar om kontrollar som blir gjort kan ein finne i dokumentasjon om i notatet; Interne dokumenter 11/2013 Uttak til befolkningsstatistikk fra populasjonsregisteret BeReg

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB