367681
/befolkning/statistikker/folkemengde/aar-per-1-januar
367681
statistikk
2019-02-22T08:00:00.000Z
Befolkning;Innvandring og innvandrere;Befolkning
no
folkemengde, Befolkning, folketall, folketal, folkemengde, innbyggjarar, middelfolkemengd, sivilstand (for eksempel gifte, ugifte, skilde), eldre, alder, kjønnBefolkning, Folketall, Barn, familier og husholdninger, Innvandring og innvandrere, Befolkning
true

Befolkning

Oppdatert

Neste oppdatering

Foreløpig ikkje fastsett

Nøkkeltal

5 328 212

folketalet i Noreg 1. januar 2019

Befolkningen fordelt på aldersgrupper per 1. januar
2019Endring i prosent
2018 - 20192014 - 20192009 - 2019
I alt5 328 2120,64,311,0
 
0 år55 391-2,8-6,6-8,7
1-5 år300 748-1,6-4,91,3
6-12 år452 8180,45,85,8
13-15 år188 6471,1-0,7-0,5
16-19 år257 853-1,1-1,90,6
20-44 år1 779 9990,22,08,6
45-66 år1 487 0621,05,613,3
67-79 år579 6952,921,346,0
80-89 år181 0311,71,5-2,1
90 år eller eldre44 9680,66,129,7

Sjå utvalde tabellar frå denne statistikken

Tabell 1 
Befolkning i kommunane

Befolkning i kommunane
20182019Folketilvekst i prosent
2018-2019
1Utan Rindal.
2Medrekna Rindal.
31. januar 2019 vart 1567 Rindal i Møre og Romdal overført til 5061 Rindal i Trøndelag.
 
Heile landet5 295 6195 328 2120,6
 
01 Østfold295 420297 5200,7
0101 Halden31 03731 1770,5
0104 Moss32 58832 7260,4
0105 Sarpsborg55 54355 9970,8
0106 Fredrikstad80 97781 7721,0
0111 Hvaler4 5404 5991,3
0118 Aremark1 3991 357-3,0
0119 Marker3 5673 5920,7
0121 Rømskog682673-1,3
0122 Trøgstad5 3375 3470,2
0123 Spydeberg5 8536 0423,2
0124 Askim15 81015 8650,3
0125 Eidsberg11 41411 4240,1
0127 Skiptvet3 8313 797-0,9
0128 Rakkestad8 2028 2300,3
0135 Råde7 4657 5421,0
0136 Rygge16 08316 1450,4
0137 Våler (Østfold)5 4715 5932,2
0138 Hobøl5 6215 6420,4
 
02 Akershus614 026624 0551,6
0211 Vestby17 48617 8241,9
0213 Ski30 88030 843-0,1
0214 Ås20 08420 3351,2
0215 Frogn15 73515 7610,2
0216 Nesodden19 28719 4881,0
0217 Oppegård27 17827 3940,8
0219 Bærum125 454126 8411,1
0220 Asker60 92661 5231,0
0221 Aurskog-Høland16 39016 5000,7
0226 Sørum17 98018 2631,6
0227 Fet11 66311 8421,5
0228 Rælingen17 87418 1611,6
0229 Enebakk10 94511 0260,7
0230 Lørenskog38 67040 1063,7
0231 Skedsmo54 17855 6522,7
0233 Nittedal23 54524 0892,3
0234 Gjerdrum6 7046 8231,8
0235 Ullensaker36 57638 2344,5
0236 Nes (Akershus)21 68121 8850,9
0237 Eidsvoll24 64724 9191,1
0238 Nannestad13 24013 6823,3
0239 Hurdal2 9032 864-1,3
 
03 Oslo673 469681 0711,1
0301 Oslo kommune673 469681 0711,1
 
04 Hedmark196 966197 4060,2
0402 Kongsvinger17 93417 823-0,6
0403 Hamar30 93031 1440,7
0412 Ringsaker34 15134 4881,0
0415 Løten7 6157 6630,6
0417 Stange20 64620 9161,3
0418 Nord-Odal5 0975 024-1,4
0419 Sør-Odal7 8847 879-0,1
0420 Eidskog6 1426 114-0,5
0423 Grue4 7404 646-2,0
0425 Åsnes7 2797 214-0,9
0426 Våler (Hedmark)3 6803 7050,7
0427 Elverum21 12321 1910,3
0428 Trysil6 5676 6070,6
0429 Åmot4 4804 407-1,6
0430 Stor-Elvdal2 4902 459-1,2
0432 Rendalen1 8271 791-2,0
0434 Engerdal1 2941 286-0,6
0436 Tolga1 5531 551-0,1
0437 Tynset5 6055 591-0,2
0438 Alvdal2 4242 418-0,2
0439 Folldal1 5691 5770,5
0441 Os (Hedmark)1 9361 912-1,2
 
05 Oppland189 870189 545-0,2
0501 Lillehammer27 93828 0230,3
0502 Gjøvik30 64230 6760,1
0511 Dovre2 6422 615-1,0
0512 Lesja2 0382 009-1,4
0513 Skjåk2 1792 2041,1
0514 Lom2 3312 293-1,6
0515 Vågå3 6383 589-1,3
0516 Nord-Fron5 7285 7420,2
0517 Sel5 8725 789-1,4
0519 Sør-Fron3 1463 127-0,6
0520 Ringebu4 4544 425-0,7
0521 Øyer5 1305 119-0,2
0522 Gausdal6 1486 112-0,6
0528 Østre Toten14 88814 9480,4
0529 Vestre Toten13 31413 3840,5
0532 Jevnaker6 7776 8461,0
0533 Lunner9 0659 051-0,2
0534 Gran13 77013 642-0,9
0536 Søndre Land5 6505 623-0,5
0538 Nordre Land6 7506 671-1,2
0540 Sør-Aurdal3 0142 981-1,1
0541 Etnedal1 3521 305-3,5
0542 Nord-Aurdal6 4436 418-0,4
0543 Vestre Slidre2 1392 135-0,2
0544 Øystre Slidre3 2213 208-0,4
0545 Vang1 6011 6100,6
 
06 Buskerud281 769283 1480,5
0602 Drammen68 71368 9330,3
0604 Kongsberg27 41027 4810,3
0605 Ringerike30 28330 4420,5
0612 Hole6 8336 8450,2
0615 Flå1 0691 052-1,6
0616 Nes (Buskerud)3 3413 315-0,8
0617 Gol4 5664 5760,2
0618 Hemsedal2 4572 4811,0
0619 Ål4 6264 6711,0
0620 Hol4 5204 473-1,0
0621 Sigdal3 4883 4900,1
0622 Krødsherad2 2772 239-1,7
0623 Modum13 88013 9800,7
0624 Øvre Eiker18 92619 1171,0
0625 Nedre Eiker24 91724 9630,2
0626 Lier25 98026 3731,5
0627 Røyken22 45222 6350,8
0628 Hurum9 4509 5210,8
0631 Flesberg2 6882 6940,2
0632 Rollag1 4111 4190,6
0633 Nore og Uvdal2 4822 448-1,4
 
07 Vestfold249 058251 0780,8
0701 Horten27 31727 3340,1
0704 Tønsberg45 36045 9761,4
0710 Sandefjord62 61563 2711,0
0711 Svelvik6 6726 6850,2
0712 Larvik46 80147 1070,7
0713 Sande (Vestfold)9 7269 9041,8
0715 Holmestrand14 21214 3711,1
0716 Re9 6219 7301,1
0729 Færder26 73426 700-0,1
 
08 Telemark173 391173 3180,0
0805 Porsgrunn36 09136 2240,4
0806 Skien54 51054 6450,2
0807 Notodden12 66412 6820,1
0811 Siljan2 3512 329-0,9
0814 Bamble14 18314 089-0,7
0815 Kragerø10 50610 406-1,0
0817 Drangedal4 1054 080-0,6
0819 Nome6 6096 538-1,1
0821 Bø (Telemark)6 4606 6302,6
0822 Sauherad4 3594 293-1,5
0826 Tinn5 8565 780-1,3
0827 Hjartdal1 5871 572-0,9
0828 Seljord2 9592 934-0,8
0829 Kviteseid2 3972 4030,3
0830 Nissedal1 4891 476-0,9
0831 Fyresdal1 3201 286-2,6
0833 Tokke2 2362 228-0,4
0834 Vinje3 7093 7230,4
 
09 Aust-Agder117 222117 6550,4
0901 Risør6 8826 848-0,5
0904 Grimstad23 01723 2461,0
0906 Arendal44 64544 7850,3
0911 Gjerstad2 4672 454-0,5
0912 Vegårshei2 0872 0930,3
0914 Tvedestrand6 0866 069-0,3
0919 Froland5 7905 8450,9
0926 Lillesand10 87110 9901,1
0928 Birkenes5 1875 2120,5
0929 Åmli1 8451 8480,2
0935 Iveland1 3301 326-0,3
0937 Evje og Hornnes3 6253 6380,4
0938 Bygland1 2071 192-1,2
0940 Valle1 2251 156-5,6
0941 Bykle958953-0,5
 
10 Vest-Agder186 532187 5890,6
1001 Kristiansand91 44092 2820,9
1002 Mandal15 65915 6590,0
1003 Farsund9 7269 695-0,3
1004 Flekkefjord9 0669 0660,0
1014 Vennesla14 53214 6300,7
1017 Songdalen6 6566 7060,8
1018 Søgne11 34211 4030,5
1021 Marnardal2 3082 297-0,5
1026 Åseral943939-0,4
1027 Audnedal1 7861 780-0,3
1029 Lindesnes4 9384 9530,3
1032 Lyngdal8 5718 6090,4
1034 Hægebostad1 6991 683-0,9
1037 Kvinesdal6 0246 0480,4
1046 Sirdal1 8421 839-0,2
 
11 Rogaland473 526475 6540,4
1101 Eigersund14 89814 830-0,5
1102 Sandnes76 32877 2461,2
1103 Stavanger133 140134 0370,7
1106 Haugesund37 16737 2500,2
1111 Sokndal3 3313 305-0,8
1112 Lund3 2373 213-0,7
1114 Bjerkreim2 8262 807-0,7
1119 Hå18 76218 8140,3
1120 Klepp19 21719 3540,7
1121 Time18 69918 7950,5
1122 Gjesdal11 86611 8990,3
1124 Sola26 26526 5821,2
1127 Randaberg10 97211 0530,7
1129 Forsand1 2461 193-4,3
1130 Strand12 63812 7200,6
1133 Hjelmeland2 7232 684-1,4
1134 Suldal3 8493 794-1,4
1135 Sauda4 6634 597-1,4
1141 Finnøy3 1973 150-1,5
1142 Rennesøy4 8494 8470,0
1144 Kvitsøy542516-4,8
1145 Bokn844840-0,5
1146 Tysvær11 02311 0280,0
1149 Karmøy42 24342 161-0,2
1151 Utsira208196-5,8
1160 Vindafjord8 7938 743-0,6
 
12 Hordaland522 539524 4950,4
1201 Bergen279 792281 1900,5
1211 Etne4 0834 077-0,1
1216 Sveio5 7215 7210,0
1219 Bømlo11 90211 9600,5
1221 Stord18 78018 699-0,4
1222 Fitjar3 1943 2010,2
1223 Tysnes2 8572 846-0,4
1224 Kvinnherad13 18013 137-0,3
1227 Jondal1 0961 087-0,8
1228 Odda6 8356 745-1,3
1231 Ullensvang3 3633 320-1,3
1232 Eidfjord931906-2,7
1233 Ulvik1 1171 093-2,1
1234 Granvin9319370,6
1235 Voss14 57714 6060,2
1238 Kvam8 4558 441-0,2
1241 Fusa3 9203 861-1,5
1242 Samnanger2 4632 4650,1
1243 Os (Hordaland)20 57320 8041,1
1244 Austevoll5 1895 2120,4
1245 Sund7 0857 062-0,3
1246 Fjell25 72526 1661,7
1247 Askøy29 07129 2750,7
1251 Vaksdal4 1274 045-2,0
1252 Modalen3803800,0
1253 Osterøy8 1258 120-0,1
1256 Meland8 0798 1871,3
1259 Øygarden4 8774 8890,2
1260 Radøy5 1295 091-0,7
1263 Lindås15 78915 8120,1
1264 Austrheim2 9022 887-0,5
1265 Fedje5615620,2
1266 Masfjorden1 7301 711-1,1
 
14 Sogn og Fjordane110 230109 774-0,4
1401 Flora11 98811 852-1,1
1411 Gulen2 3452 322-1,0
1412 Solund8078201,6
1413 Hyllestad1 3781 366-0,9
1416 Høyanger4 1544 091-1,5
1417 Vik2 6742 672-0,1
1418 Balestrand1 2621 2791,3
1419 Leikanger2 3452 331-0,6
1420 Sogndal8 0598 1911,6
1421 Aurland1 7781 764-0,8
1422 Lærdal2 1532 151-0,1
1424 Årdal5 2775 245-0,6
1426 Luster5 2235 195-0,5
1428 Askvoll3 0523 038-0,5
1429 Fjaler2 8462 770-2,7
1430 Gaular3 0063 0270,7
1431 Jølster3 0433 0470,1
1432 Førde13 08913 0920,0
1433 Naustdal2 8252 793-1,1
1438 Bremanger3 7673 705-1,6
1439 Vågsøy6 0015 970-0,5
1441 Selje2 7572 747-0,4
1443 Eid6 1576 151-0,1
1444 Hornindal1 1751 152-2,0
1445 Gloppen5 8745 836-0,6
1449 Stryn7 1957 167-0,4
 
15 Møre og Romsdal2648171265 3920,2
1502 Molde26 90027 0010,4
1504 Ålesund47 51047 9981,0
1505 Kristiansund24 30024 274-0,1
1511 Vanylven3 1873 163-0,8
1514 Sande (Møre og Romsdal)2 5222 493-1,1
1515 Herøy (Møre og Romsdal)8 9658 927-0,4
1516 Ulstein8 5558 6090,6
1517 Hareid5 1505 1550,1
1519 Volda9 1889 1970,1
1520 Ørsta10 81210 8570,4
1523 Ørskog2 2672 250-0,7
1524 Norddal1 6701 645-1,5
1525 Stranda4 5874 565-0,5
1526 Stordal972947-2,6
1528 Sykkylven7 6957 657-0,5
1529 Skodje4 6804 7641,8
1531 Sula9 1319 2711,5
1532 Giske8 2928 3981,3
1534 Haram9 3459 3830,4
1535 Vestnes6 5596 536-0,4
1539 Rauma7 5077 487-0,3
1543 Nesset2 9462 9560,3
1545 Midsund2 0492 019-1,5
1546 Sandøy1 2631 238-2,0
1547 Aukra3 5573 539-0,5
1548 Fræna9 7759 8000,3
1551 Eide3 4403 433-0,2
1554 Averøy5 8595 849-0,2
1557 Gjemnes2 6232 6410,7
1560 Tingvoll3 0783 045-1,1
1563 Sunndal7 1197 106-0,2
1566 Surnadal5 9785 928-0,8
1571 Halsa1 5711 5740,2
1573 Smøla2 1722 134-1,7
1576 Aure3 5933 553-1,1
 
50 Trøndelag4607832464 0600,7
5001 Trondheim193 501196 1591,4
5004 Steinkjer22 09622 0900,0
5005 Namsos13 07813 1130,3
5011 Hemne4 2254 2280,1
5012 Snillfjord9879991,2
5013 Hitra4 6484 6941,0
5014 Frøya4 9625 0682,1
5015 Ørland5 3515 334-0,3
5016 Agdenes1 6841 6930,5
5017 Bjugn4 8644 9040,8
5018 Åfjord3 2773 3401,9
5019 Roan9539570,4
5020 Osen967947-2,1
5021 Oppdal6 9706 9750,1
5022 Rennebu2 5412 501-1,6
5023 Meldal3 9303 905-0,6
5024 Orkdal11 93312 0861,3
5025 Røros5 6635 610-0,9
5026 Holtålen2 0282 025-0,1
5027 Midtre Gauldal6 2256 2460,3
5028 Melhus16 42416 5620,8
5029 Skaun8 1428 2311,1
5030 Klæbu6 0946 076-0,3
5031 Malvik13 95814 0400,6
5032 Selbu4 0934 088-0,1
5033 Tydal834794-4,8
5034 Meråker2 4692 432-1,5
5035 Stjørdal23 96424 0280,3
5036 Frosta2 6162 6320,6
5037 Levanger20 11520 2540,7
5038 Verdal14 94314 933-0,1
5039 Verran2 4732 449-1,0
5040 Namdalseid1 5851 576-0,6
5041 Snåase - Snåsa2 0942 1000,3
5042 Lierne1 3791 3860,5
5043 Raarvihke - Røyrvik4744821,7
5044 Namsskogan902871-3,4
5045 Grong2 4002 374-1,1
5046 Høylandet1 2681 254-1,1
5047 Overhalla3 8453 8790,9
5048 Fosnes618605-2,1
5049 Flatanger1 1051 103-0,2
5050 Vikna4 4924 5781,9
5051 Nærøy5 1175 072-0,9
5052 Leka582567-2,6
5053 Inderøy6 7856 8040,3
5054 Indre Fosen10 0909 988-1,0
5061 Rindal320392 028-0,5
 
18 Nordland243 335243 3850,0
1804 Bodø51 55852 0240,9
1805 Narvik18 63818 6300,0
1811 Bindal1 4861 450-2,4
1812 Sømna2 0202 014-0,3
1813 Brønnøy7 9487 916-0,4
1815 Vega1 2211 2320,9
1816 Vevelstad506497-1,8
1818 Herøy (Nordland)1 7901 780-0,6
1820 Alstahaug7 4507 415-0,5
1822 Leirfjord2 3072 3200,6
1824 Vefsn13 44813 403-0,3
1825 Grane1 4631 4932,1
1826 Hattfjelldal1 4111 359-3,7
1827 Dønna1 4031 391-0,9
1828 Nesna1 8051 792-0,7
1832 Hemnes4 5034 5010,0
1833 Rana26 23026 3150,3
1834 Lurøy1 9201 904-0,8
1835 Træna4544560,4
1836 Rødøy1 2491 238-0,9
1837 Meløy6 3466 331-0,2
1838 Gildeskål1 9981 978-1,0
1839 Beiarn1 0291 022-0,7
1840 Saltdal4 6914 657-0,7
1841 Fauske - Fuosko9 7759 760-0,2
1845 Sørfold1 9791 975-0,2
1848 Steigen2 5342 5761,7
1849 Hamarøy - Hábmer1 8011 747-3,0
1850 Divtasvuodna - Tysfjord1 9531 925-1,4
1851 Lødingen2 1022 077-1,2
1852 Tjeldsund1 2591 2590,0
1853 Evenes1 3871 3870,0
1854 Ballangen2 5222 470-2,1
1856 Røst517508-1,7
1857 Værøy746732-1,9
1859 Flakstad1 3011 292-0,7
1860 Vestvågøy11 39711 4800,7
1865 Vågan9 6119 595-0,2
1866 Hadsel8 0428 0910,6
1867 Bø (Nordland)2 6232 616-0,3
1868 Øksnes4 5414 449-2,0
1870 Sortland - Suortá10 40110 5181,1
1871 Andøy4 9024 771-2,7
1874 Moskenes1 0681 039-2,7
 
19 Troms166 499167 2020,4
1902 Tromsø75 63876 6491,3
1903 Harstad - Hárstták24 82024 8270,0
1911 Kvæfjord2 9282 858-2,4
1913 Skånland2 9943 0090,5
1917 Ibestad1 3801 375-0,4
1919 Gratangen1 1171 105-1,1
1920 Loabák - Lavangen1 0611 042-1,8
1922 Bardu3 9794 0301,3
1923 Salangen2 2262 183-1,9
1924 Målselv6 7986 8050,1
1925 Sørreisa3 4943 489-0,1
1926 Dyrøy1 1651 129-3,1
1927 Tranøy1 5361 513-1,5
1928 Torsken943931-1,3
1929 Berg902888-1,6
1931 Lenvik11 64411 6790,3
1933 Balsfjord5 6535 625-0,5
1936 Karlsøy2 2632 252-0,5
1938 Lyngen2 8772 847-1,0
1939 Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono1 8561 841-0,8
1940 Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono2 1322 097-1,6
1941 Skjervøy2 9252 917-0,3
1942 Nordreisa4 9444 909-0,7
1943 Kvænangen1 2241 202-1,8
 
20 Finnmark76 16775 865-0,4
2002 Vardø2 1102 081-1,4
2003 Vadsø6 0335 894-2,3
2004 Hammerfest10 53310 5360,0
2011 Guovdageaidnu - Kautokeino2 9462 924-0,7
2012 Alta20 63520 6650,1
2014 Loppa941917-2,6
2015 Hasvik1 0221 0452,3
2017 Kvalsund1 027988-3,8
2018 Måsøy1 2311 2350,3
2019 Nordkapp3 2393 218-0,6
2020 Porsanger - Porsángu - Porsanki3 9643 944-0,5
2021 Kárásjohka - Karasjok2 7012 673-1,0
2022 Lebesby1 3491 328-1,6
2023 Gamvik1 1531 1691,4
2024 Berlevåg983981-0,2
2025 Deatnu - Tana2 9222 900-0,8
2027 Unjárga - Nesseby944941-0,3
2028 Båtsfjord2 2632 2700,3
2030 Sør-Varanger10 17110 156-0,1

Tabell 2 
Befolkning i fylka og endring over tid

Befolkning i fylka og endring over tid
2019Endring i prosent
2018 - 20192014 - 20192009 - 20191999 - 2019
Østfold297 5200,74,410,820,9
Akershus624 0551,68,418,335,5
Oslo681 0711,17,318,335,4
Hedmark197 4060,21,53,95,9
Oppland189 545-0,20,92,94,0
Buskerud283 1480,54,011,220,5
Vestfold251 0780,84,29,619,2
Telemark173 3180,01,13,45,3
Aust-Agder117 6550,43,49,615,9
Vest-Agder187 5890,65,111,521,8
Rogaland475 6540,43,513,128,9
Hordaland524 4950,43,811,721,4
Sogn og Fjordane109 774-0,40,73,12,0
Møre og Romsdal265 3920,22,37,610,4
Trøndelag464 0600,74,710,619,0
Nordland243 3850,01,03,42,0
Troms - Romsa167 2020,43,27,511,3
Finnmark - Finnmárku75 865-0,40,94,72,4

Tabell 3 
Aldersfordeling i fylka

Aldersfordeling i fylka
2019
I alt0 år1-5 år6-12 år13-15 år16-19 år20-44 år45-66 år67-79 år80-89 år90 år eller eldre
11. januar 2018 vart Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag slegne saman til eit fylke Trøndelag
Heile landet5 328 21255 391300 748452 818188 647257 8531 779 9991 487 062579 695181 03144 968
Østfold297 5202 65515 47324 78010 64714 80089 85688 89936 73811 1972 475
Akershus624 0556 54337 82059 10824 79531 866196 798180 43663 03019 3704 289
Oslo681 0719 00241 03150 98619 25724 815298 570162 82953 62216 1624 797
Hedmark197 4061 6479 20715 1716 7209 45956 56360 40427 5018 6012 133
Oppland189 5451 5589 05814 5306 5249 38354 96157 63025 7378 2811 883
Buskerud283 1482 73415 25424 22410 28913 58288 66282 51433 28910 1252 475
Vestfold251 0782 33213 06820 8839 02812 41175 95674 93530 5379 6102 318
Telemark173 3181 5528 53613 8996 1398 59351 02852 34222 5766 8621 791
Aust-Agder117 6551 1156 46910 7854 3056 00036 17633 84814 0133 988956
Vest-Agder187 5891 95711 10317 3166 90010 04262 15650 92319 4996 1901 503
Rogaland475 6545 53330 81845 74318 09824 419163 374127 11743 74813 5503 254
Hordaland524 4955 76231 24345 43618 74825 797181 686139 56353 66117 8104 789
Sogn og Fjordane109 7741 0625 8739 5874 3716 05932 13231 47313 1564 6991 362
Møre og Romsdal265 3922 66214 39322 7549 93613 64881 39675 68831 75310 2862 876
Trøndelag1464 0604 69326 19638 72316 13722 640157 374126 74951 72415 8863 938
Nordland243 3852 20912 54519 3998 52412 13473 30871 84330 94910 0302 444
Troms - Romsa167 2021 6658 73713 5115 6638 19955 75847 35319 3255 7641 227
Finnmark - Finnmárku75 8657103 9245 9832 5664 00624 24522 5168 8372 620458

Tabell 4 
Prosentvis aldersfordeling i fylka

Prosentvis aldersfordeling i fylka
2019
I altAlder
0 år1-5 år6-12 år13-15 år16-19 år20-44 år45-66 år67-79 år80-89 år90 år eller eldre
11. januar 2018 vart fylka Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag slegne saman til eit nytt fylke Trøndelag.
Heile landet100,01,05,68,53,54,833,428,010,93,40,8
Østfold100,00,95,28,33,65,030,229,912,33,80,8
Akershus100,01,06,19,54,05,131,528,910,13,10,7
Oslo100,01,36,07,52,83,643,823,97,92,40,7
Hedmark100,00,84,77,73,44,828,730,613,94,41,1
Oppland100,00,84,87,73,45,029,030,413,64,41,0
Buskerud100,01,05,48,63,64,831,329,111,83,60,9
Vestfold100,00,95,28,33,64,930,329,812,23,80,9
Telemark100,00,94,98,03,55,029,430,213,04,01,0
Aust-Agder100,00,95,59,23,75,130,728,811,93,40,8
Vest-Agder100,01,05,99,23,75,433,127,110,43,30,8
Rogaland100,01,26,59,63,85,134,326,79,22,80,7
Hordaland100,01,16,08,73,64,934,626,610,23,40,9
Sogn og Fjordane100,01,05,48,74,05,529,328,712,04,31,2
Møre og Romsdal100,01,05,48,63,75,130,728,512,03,91,1
Trøndelag1100,01,05,68,33,54,933,927,311,13,40,8
Nordland100,00,95,28,03,55,030,129,512,74,11,0
Troms - Romsa100,01,05,28,13,44,933,328,311,63,40,7
Finnmark - Finnmárku100,00,95,27,93,45,332,029,711,63,50,6

Tabell 5 
Sivilstand, kjønn og alder

Sivilstand, kjønn og alder
2019
I altSivilstand
UgifteGifteEnkjer/enkjemennSkildeSeparerteRegistrertet partnararSeparerte partnararSkilde partnararGjenlevende partnarar
 
Begge kjønn
I alt5 328 2122 803 5291 808 370226 964424 54662 0511 3731511 096132
0-4 år294 863294 86300000000
5-9 år320 053320 05300000000
10-14 år320 042320 04200000000
15-19 år320 499320 3751180330000
20-24 år341 231333 3957 384141722650100
25-29 år371 188314 88151 769992 4971 9420000
30-34 år364 972226 883123 3963509 4814 83830210
35-39 år352 397164 188161 03877519 3556 85361161083
40-44 år350 211129 689178 8581 42331 2548 652137201744
45-49 år378 428117 591198 9802 50848 80510 1391642820112
50-54 år366 04493 387198 1354 29560 4259 2992363322212
55-59 år325 70065 217184 9296 79361 0727 2082612816824
60-64 år303 74342 654184 75811 85759 0385 123195118918
65-69 år273 00424 650174 67518 92150 9303 58714667118
70-74 år255 79116 317163 55631 99341 4312 32210973323
75-79 år164 0478 50696 04335 90722 3921 13547179
80-84 år109 2105 03552 83039 85811 01445510017
85-89 år71 8213 44024 35639 1174 7171853012
90-94 år34 5481 7756 70824 4461 581371000
95-99 år9 3415138017 68333770000
100 år eller eldre1 07975369254210000
 
Menn
I alt2 685 0731 498 062921 87849 727183 31030 5368069256795
0-4 år151 852151 85200000000
5-9 år164 083164 08300000000
10-14 år164 061164 06100000000
15-19 år165 165165 154100100000
20-24 år176 336174 3231 913340570000
25-29 år189 610169 33518 875207156650000
30-34 år186 264127 15253 884753 2431 89820100
35-39 år181 46693 61577 4481507 3042 8493711502
40-44 år179 75073 28889 23033012 8893 8287914893
45-49 år194 07465 899101 41255620 9745 01491181046
50-54 år187 94752 869102 0411 04126 9014 815136191169
55-59 år166 14037 50395 3311 60127 5493 888148168420
60-64 år152 59025 00594 8552 86226 7592 92011974914
65-69 år136 12514 73291 6314 74922 7652 1078933514
70-74 år125 4009 57288 1557 93518 2451 3816642418
75-79 år76 7284 67053 8458 1599 34367629042
80-84 år47 1002 61131 6208 1954 3682937015
85-89 år27 2091 58116 0647 7431 7001153012
90-94 år10 8596154 9094 863446260000
95-99 år2 1351276301 3165930000
100 år eller eldre1791525129910000
 
Kvinner
I alt2 643 1391 305 467886 492177 237241 23631 5155675952937
0-4 år143 011143 01100000000
5-9 år155 970155 97000000000
10-14 år155 981155 98100000000
15-19 år155 334155 2211080230000
20-24 år164 895159 0725 471111322080100
25-29 år181 578145 54632 894791 7821 2770000
30-34 år178 70899 73169 5122756 2382 94010110
35-39 år170 93170 57383 59062512 0514 004245581
40-44 år170 46156 40189 6281 09318 3654 824586851
45-49 år184 35451 69297 5681 95227 8315 1257310976
50-54 år178 09740 51896 0943 25433 5244 484100141063
55-59 år159 56027 71489 5985 19233 5233 32011312844
60-64 år151 15317 64989 9038 99532 2792 203764404
65-69 år136 8799 91883 04414 17228 1651 480573364
70-74 år130 3916 74575 40124 05823 18694143395
75-79 år87 3193 83642 19827 74813 04945918137
80-84 år62 1102 42421 21031 6636 6461623002
85-89 år44 6121 8598 29231 3743 017700000
90-94 år23 6891 1601 79919 5831 135111000
95-99 år7 2063861716 36727840000
100 år eller eldre90060117963300000

Tabell 6 
Utanlandske statsborgarar i fylka

Utanlandske statsborgarar i fylka
Absolutte talProsent av folkemengdenProsent av folkemengdenProsent av folkemengden
200920142019200920142019
11. januar 2018 vart fylka Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag slegne saman til eit nytt fylke Trøndelag.
Heile landet302 977483 177584 2336,39,511,2
 
01 Østfold14 91522 41427 8585,67,99,4
02 Akershus38 46560 48978 8467,310,512,6
03 Oslo70 26997 184111 12412,215,316,3
04 Hedmark7 25411 73915 0543,86,07,6
05 Oppland7 36311 83914 8914,06,37,9
06 Buskerud17 24028 16134 2246,810,312,1
07 Vestfold12 61018 82824 5165,57,89,8
08 Telemark7 97711 99714 1454,811,08,2
09 Aust-Agder5 7849 04110 8485,47,99,2
10 Vest-Agder10 14214 49917 2246,08,19,2
11 Rogaland30 84353 67957 9277,311,712,2
12 Hordaland25 72445 73453 3585,59,110,2
14 Sogn og Fjordane4 7328 82710 9784,48,110,0
15 Møre og Romsdal10 94822 47127 5614,48,610,4
50 Trøndelag118 53930 87540 8024,47,08,8
18 Nordland8 63115 61219 7233,76,58,1
19 Troms7 31112 25216 0444,77,69,6
20 Finnmark4 2307 5369 1105,810,012,0

Tabell 7 
Utanlandske statsborgarar fordelt på statsborgarskap

Utanlandske statsborgarar fordelt på statsborgarskap
Statsborgarskap2019
Menn og kvinnerMennKvinner
I alt584 233316 141268 092
Av dette (15 største):
Polen105 19266 91238 280
Litauen45 06725 84019 227
Sverige43 96522 98820 977
Syria30 22217 82612 396
Tyskland24 83513 14911 686
Danmark22 83812 45410 384
Eritrea19 10811 2657 843
Storbritannia16 45310 7555 698
Romania15 5648 8586 706
Somalia14 5317 5406 991
Filippinene12 3272 7379 590
Thailand11 8821 80510 077
Latvia11 4946 5884 906
Russland11 4203 8827 538
USA9 4694 6524 817

Om statistikken

Statistikken gir folketalet for Noreg og alle norske fylke og kommunar. Folketalet ved årsskiftet blir gitt etter alder, kjønn, sivilstand og statsborgarskap. Nye tal for fødde, døde, innanlandske flyttingar og inn- og utvandringar som viser endringane i befolkninga kjem kvart kvartal.

Omgrep

Definisjon av dei viktigaste omgrepa og variablane

Middelfolkemengd: Gjennomsnitt av folkemengda ved byrjinga og utgangen av året.

Busett: Kven som blir rekna som busett i Noreg og kvar i Noreg ein person skal reknast som busett, er fastlagd i lov om folkeregistrering av 16. januar 1970. Forskriftene til lova er endra fleire gonger, siste gong 1.10.1998.

Nokre hovudpunkt frå registreringsreglane som fortel kven som blir rekna som busett i Noreg: Personar som kjem frå land utanfor Norden, blir rekna som busett i Noreg når dei har teke opphald her eller har tenkt å bli her minst 6 månader, sjølv om opphaldet her er mellombels. Tilsvarande 6-månadersregel gjeld ved flytting frå Noreg til eit land utanfor Norden. Ved flytting mellom Noreg og eit anna nordisk land gjeld ikkje alltid denne 6-månedarsregelen, fordi landa har ulike tidsgrenser. For personar som kjem/flytter til Noreg frå eit anna nordisk land, gjeld likevel 6-månadersregelen, ettersom bustaden blir avgjord etter reglane i innflyttingslandet, jf. ein nordisk avtale om internordisk flytting datert 8. mai 1989. Denne avtalen avløyste ein liknande avtale frå 5. desember 1968. Personar som oppheld seg på Svalbard, Jan Mayen eller norske biland, og som ved utreisa var folkeregisteret i ein norsk kommune, skal framleis reknast som busett i denne kommunen. Tilsvarande regel gjeld for personar på den norske kontinentalsokkelen. Norsk personale ved norsk diplomati og konsulatvesen og norsk militært personell beordra til teneste i utlandet, blir rekna som busett i Noreg. Det same gjeld husstandane deira. Utanlandsk personale ved framandt diplomati og konsulatvesen og utanlandsk personell tilknytt NATO, vert ikkje rekna som busett i Noreg. Det same gjeld husstandane deira. Hovudregelen for kvar i Noreg ein skal reknast som busett: der han/ho har si regelbundne døgnkvile (nattesøvn). Dersom døgnkvila vert teken skiftevis på to eller fleire stader, skal ein person reknast som busett der han/ho etter ei samla vurdering kan seiast å ha sin meir faste tilhaldsstad. Ektefellar med felles heim og personar som har felles heim med barna sine, blir rekna som busette i denne heimen utan omsyn til kvar døgnkvila blir teken. Einslege personar som tek utdanning i ei anna kommune, skal som hovudregel framleis bli rekna som busett der dei budde før utdanninga tok til (bustaden til foreldra). Tilsvarande registreringsprinsipp gjeld også for vernepliktige under førstegongsteneste, sivilarbeidarar, personar i fengsel og personar innlagde på sjukehus. Personar som er innlagde eller plasserte i andre institusjonar eller i privat pleie, blir som hovudregel rekna som busett der når opphaldet er tenkt å vare, eller syner seg å vare, i minst 6 månader. Frå og med mars 1987 til og med januar 1994 vart asylsøkjarar som regel rekna som innflyttarar til Noreg - og derfor også som busette i landet - sjølv om søknaden om opphaldsløyve ikkje var ferdig behandla. Før og etter denne perioden har berre asylsøkjarar med opphaldsløyve blitt registrerte som busette.

Folketilvekst: Det er to måtar å berekne folketilvekst på; 1) summen av fødselsoverskot og nettoinnflytting, eller 2) differensen av folkemengd 1.januar år n+1 minus folkemengd 1. oktober (eller 1. januar år n). Ideelt sett skulle dei to måtane gje same resultat. Lang erfaring har synt at det alltid er eit avvik i befolkningsrekneskapet, noko som skyldast korreksjonar, annulleringar, forsinka meldingsgang osb.

I all kvartalsstatistikk fram til 4. kvartal 2005, og alle førebels endringstal for heile året til og med 2004 har folketilveksten blitt rekna som summen av fødselsoverskot og nettoflytting, og gitt grunnlag for førebels folketal. Folketalet 1. april, 1. juli og 1. oktober vil halde fram med å bli berekna på dette viset. Fordi førebels tal er erstatta av endelege tal for folkemengd frå 1. januar 2006 vil folketilveksten for eit år i alle samanheng bli rekna som folkemengd 1. januar år n+1 minus folkemengd år n, og tilsvarande vil folketilveksten for 4. kvartal bli rekna som folkemengde 1. januar år n+1 minus folkemengd 1. oktober.

Fødselsoverskot: Fødde minus døde, òg kalla "naturleg folketilvekst". Minusteikn tyder fødselsunderskot.

Fødde: Levendefødde.

Innflyttingar, utflyttingar: Som flytting reknas flytting for ein person mellom to norske kommunar eller mellom ein norsk kommune og utlandet. Viss ein person flyttar fleire gonger innan same kalenderår, tel kvar gong som ei flytting. I flyttetala for fylker er flyttingar mellom kommunane i fylket ikkje rekna med.

Nettoinnflytting: Innflyttingar minus utflyttingar. Minusteikn tyder netto utflytting.

Opprydding i folkeregisteret. Personar som er i landet kortare enn seks månader vert ikkje registrerte og er difor ikkje rekna med i desse tala. Skattedirektoratet har ei pågåande opprydding i Det sentrale folkeregisteret som utregistrerar personar som har flytta frå landet for lengre tid sida utan å melde frå til folkeregisteret. Dei siste åra har ei slik opprydding vore vanleg. 

Standard klassifikasjonar

Standard for land og statsborgarskap i personstatistik

Standard for sivilstand

Standard for kommuneinndeling

Standard for bydelsinndeling

Standard for kommuneklassifisering

Standard for landsdelsinndeling

Standard for sentralitet

Standard for økonomiske regioner

Administrative opplysingar

Namn og emne

Namn: Befolkning
Emne: Befolkning

Ansvarleg seksjon

Seksjon for befolkningsstatistikk

Regionalt nivå

Kommune, bydel i dei 4 største byane og grunnkrinsar, men for kvartalsstatistikken og berekna folkemengd er det kommune og fylke som er regionalt nivå.

Kor ofte og aktualitet

Årleg. Kvartalsstatistikken blir publisert ca 6 veker etter referansetidspunkt, som er 1. januar, 1. april, 1. juli og 1. oktober

Internasjonal rapportering

Rapportering til FN og Eurostat

Lagring og bruk av grunnmaterialet

Filer på individnivå blir langtidslagra. Kvartalsstatistikken og statistikken over berekna folkemengd blir bare korttidslagra. 

Bakgrunn

Føremål og historie

Hovedtala og dei detaljerte tala for folkemengd skal syne samansetjinga av befolkninga (etter kjønn, alder, sivilstand, statsborgarskap, bustad mv) ved siste årsskifte og utviklinga over tid. Dei berekna tala er ein hutigstatistikk som bereknar folketalet fram i tid, ved det komande årsskiftet. Utviklinga i desember framskrivast ut frå den utviklinga som har vore for desember månad dei siste par åra, saman med det ein kan venta seg, sett ut frå utviklinga i inneverande år. Kvartalsstatistikken og dei årlege befolkningsendringane skal vise endringar i utviklinga av befolkninga. Endringane omfattar hendingar som fødslar, dødsfall og flyttingar, samt totalt folketal.

Årlege tal for folkemengd etter kjønn, alder, sivilstand og statsborgarskap finst attende til 1.1.1976, medan tilsvarande tal utan statsborgarskap finst attende til 1.1.1971. Før det finst tal frå dei ti - årlege folketeljingane og ein del berekna tal for mellomliggjande år.

Dei berekna folketala ved komande årsskiftet er laga sidan 1980, men berre for heile landet. 1. januar 2000 er fyrste gongen berekningane er gjort for fylka og kommunane i landet. Kommunetala vil vere noko meir usikre enn tala for fylka og heile landet, og berekna folketal i dei minste kommunane vil vere meir usikre enn berekningane for større kommunar.

Medan SSB på grunnlag av folkeregistermateriale har laga årleg statistikk over utviklinga i befolkninga frå og med 1951, har SSB sidan 1974 også laga kvartalsvis statistikk over fødde, døde, flyttingar og folketal.

Brukarar og bruksområde

Statistikken har eit vidt spekter av brukarar og bruksområde, som forskningsmiljø innan demografi og levekår, offentleg forvalting, massemedia og privatpersonar.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukarar har tilgang til statistikk før statistikken er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter varsling minst tre månader før i Statistikkkalenderen.  Dette er eit av deI viktigaste prinsippa i SSB for å sikre lik behandling av brukarane.

Samanheng med annan statistikk

Befolkningsframskrivingar Innvandrere og norskfødte med innvandreforeldre Flyttinger, inn- og utvandring   Fødte . Døde . Familie- og husholdninger . Samboertall

Lovheimel

Statistikkloven §§ 2-1, 2-2, 3-2

EØS-referanse

Ikkje relevant

Produksjon

Omfang

Folkemengd:

Gjeld alle personar registrerte som busette i Noreg 1. januar, det vil seie personar som skal ha sin faste bustad i Noreg i minst eit halvt år, og som har gyldig upphaldstillatelse. Personar som har innvandra for å arbeide i Noreg for mindre enn eit halvt år er ikkje med i statistikken, og personar som har flytta til utlandet utan å registrere seg er heller ikkje med. Kven som skal reknast som busett i Noreg, sjå deinisjoner. Definisjon av viktige begrep og variabler. Alle tal gjeld heimehøyrande (de jure) folkemengd.

Kvartalsstatistikken

Kvartalstal 1985-1999:

Tala for endringar i siste kvartal byggjer på meldingar om hendingar i kvartalet (fødslar, dødsfall, flyttingar) som gjaldt personar busett i Noreg, og som blei motteke seinast éin månad etter slutten av kvartalet. Meldingar som kom seinare, blei ikkje teke omsyn til, så sant det ikkje blei nevnt i fotnote.

Hendingar som fann stad i tidlegare kvartal innan same kalenderår, blei teke med i "endringane hittil i 19xx". Desse hendingane blei det også teke omsyn til i folkemengda ved inngangen til siste kvartal (omtala i fotnote).

I perioden 1985-1999 omfatta altså statistikken bare hendingar som faktisk fann stad innan kalenderåret, og altså ikkje meldingar om hendingar i tidlegare år som kom for seint til å bli teke med i statistikken.

Kvartalstal frå og med 2000:

Frå og med 1. kvartal 2000 blei òg for seint innkomne meldingar med i kvartalstala. I tillegg til hendingar som faktisk fann stad i det aktuelle kvartalet, tek ein og med alle meldingar motteke meir enn éin månad etter slutten av førre kvartal, og som gjaldt hendingar i alle tidlegare år og i tidlegare kvartal i inneverande år.

Eit resultat var at tala i kvartalsstatistikken for folkemengd blei meir i samsvar med seinare publiserte tal for folkemengd enn det dei var tidlegare, ettersom registeret (DSF) blir oppdatert fortløpande, også med seint mottekne meldingar.

Førebelse tal for folkemengd og endringstal for året fram til 2004

Eit resultat av summen av dei fire kvartalsstatistikkane har frå og med 2000 til og med 2004 blitt publisert som førebelse årstal for fødde, døde, flyttingar og folkemengd ved inngangen til nytt år fram til endelege tal har blitt utarbeidd. Tidlegare, før 2000, blei det også publisert tilsvarande førebelse tal for heile året, men desse blei ikkje rekna som summen av dei allereie publiserte tala for 1. til 4. kvartal. Framgangsmåten var litt annleis. Tala som var publisert for første kvartal blei først publisert. Lenger ut på året da tal for andre kvartal blei publisert blei tala for første kvartal enda meir oppdatert, og når tredje kvartal blei publisert var andre kvartalstala noko meir oppdatert. Slik blei og tala for tredjekvartal enda meir oppdatert. Summen av fjerde kvartal og dei meir oppdaterte tala for første til tredje kvartal blei publisert som førebelse tal for heile året fram til 2000.

Endelege tal for folkemengd og endringstal frå og med 2005:

Det førebelse folketalet ved siste årsskifte og endringstala for kalenderåret 2005 og seinare år har blitt erstatta med endelege tal av di det er mogeleg å gjøre dei nødvendige kontrollar tidlegare enn før.

Folketilveksten frå 2005 er satt lik differansen mellom folkemengd 1. januar 2006 og 1. januar 2005. Tilsvarande er folketilveksten i 4. kvartal lik differansen mellom folkemengd 1. januar 2006 og 1. oktober 2005. Da førebelse folketal (også kvartalstal, medrekna 4. kvartal) blei publisert tidlegare, blei folketilveksten rekna som summen av fødselsoverskot og nettoinnflytting, og ga grunnlaget for førebels folketal. Alle seinare folketal for 1. april, 1. juli og 1. oktober vil bli berekna slik.)

Dei to visa å berekne på som er nemnt ovafor skulle ideelt sett gi same resultat, men ut frå tidlegare erfaring blir det kvart år eitt visst avvik i "befolkningsrekneskapen" på grunn av forsinka meldingar, annulleringar, korreksjonar o.a.

Datakjelder og utval

Statistikken etter 1970 byggjer på folkeregisteropplysningar.

Sidan 1946 har det i den enkelte kommune vore eit lokalt folkeregister som skal registrere alle busette i kommunen i samsvar med lov om folkeregistrering og forskrifter til lova. Frå 2005 blei arbeidsmåten i folkeregistra endra, og det blei 97 større registereiningar som dekkjer registreringa for fleire kommunar i kvart fylke. Frå 2008 blei det oppretta nokre får regionkontor som tok over registreringa. Folkeregistra får meldingar om fødslar, dødsfall, giftarmål, skilsmisser, flyttingar med vidare frå ulike kjelder for dei kommunane dei dekkjer registreringa for.

Det sentrale personregisteret (DSP) ble bygget opp i årene 1964-1966 med utgangspunkt i folketeljinga i 1960, samstundes som det 11-sifra fødselsnummeret blei innført som identifikasjon. Registeret inneheld dei som deltok i folketeljinga, og seinare alle som har vært busett i Noreg frå og med 1. oktober 1964. I 1995 overtok Det sentrale folkeregister (DSF) i Skattedirektoratet som offisielt register. Sentralkontoret for folkeregistrering administrerer DSF (og før det DSP). Kontoret ble frå 1991 overført frå Statistisk sentralbyrå til Skattedirektoratet. Oppdateringa i Det sentrale folkeregister blir utført til dels ved de lokale folkeregisterkontora, som er knytte til registerbasen (DSF) via terminalar, delvis sentralt i Skattedirektoratet. Grunnlaget for statistikken over endringar i befolkninga er elektroniske kopiar til Statistisk sentralbyrå av alle slike meldingar som oppdaterer registeret. Meldingane oppdaterer ein eigen befolkningsdatabase i Statistisk sentralbyrå som skal utvikle statistikk. Denne befolkningsbasen utgjer grunnlaget for befolkningsstatistikken.

Datainnsamling, editering og beregninger

Frå januar 1998 er meldingar (elektroniske kopiar) blitt overførde dagleg frå DSF til SSB, tidlegare månadleg. Før mai 1995 tok SSB imot meldingane på magnetband kvar månad.

Folkemengd (busette personar) blir summert opp til grunnkrets, bydel og kommune

Sesongjustering

Ikkje relevant

Konfidensialitet

Ikkje relevant

Samanlikningar over tid og stad

På grunn av kommunesamanslåingar og -delingar, samt grensereguleringar, er ikkje tala alltid til å samanlikne når vi til dømes vil lage ein tidsserie for ei kommune. Endringane kan òg påverke fylkesgrensene og dermed også grunnlaget for samanlikning der. Historisk oversikt over kommune- og fylkesinndelingen 1838-1996

Nøyaktigheit og pålitelegheit

Feilkjelder og uvisse

Nokre feil i samband med innsamling og bearbeiding av data er ikkje til å unngå. Det kan være kodefeil, revisjonsfeil, feil i edb-behandlinga etc. Det er gjort eit omfattande arbeid for å minimalisere slike feil, så ein i statistikk samanhang som oftast kan sjå bort frå dei.

Fråfallsfeil vil finnast i den grad det er personar som oppheld seg i Noreg som ikkje er registrert som busett i fylgje regelverket, fastlagt i lov om folkeregistrering av 16. januar 1970. Sjå punkt 4.1. Definisjon av dei viktigaste omgrepa.

Ingen, då det ikkje vert nytta utvalsmateriale, men totalmateriale.

Kvaliteten på datagrunnlaget frå Det sentrale folkeregister er generelt svært god for statistiske formål. Eit minus er likevel bustadsregistreringa - til dels fordi for mange er registrerte som busette, men òg fordi visse grupper er registrerte med ein annan bustad enn den faktiske. I mange tilfelle skuldast det at registreringsreglane ikkje er følgde (flytting ikkje meldt), i andre tilfelle at registreringsreglane ikkje gir faktisk adresse. Det viktigaste eksemplet på det siste er at ugifte studentar ifølgje reglane skal stå som busette i heimen til foreldra.

Bustadsregistreringa Til statistisk bruk kan bustadregistreringa synast feilaktig. Spesielt gjeld dette i forhold til den ideelle situasjonen, der alle busette er registrert i samsvar med døgnkvileprinsippet. Også manglande og forseinka flyttemeldingar gjer sitt til slike avvik. For mange analyse- og planleggingsformål vil den faktiske bustaden vere av interesse. Ei undersøking i etterkant av Folke- og bustadteljinga i 1990 konkluderte med at 5,5 prosent av personane blir plasserte på feil bustad. Mykje av avviket skuldast den juridiske bustaddefinisjonen som er lagt til grunn i Det sentrale folkeregister, som for eksempel krev at studentar og bebuarar i felleshushald skal være registrert busett ein annan stad enn der dei for tida faktisk bur. I forhold til bustaddefinisjonen er mellom 1,8 og 3,0 prosent av personane plasserte på feil bustad. Arnfinn Schjalm: "Kvalitetsundersøkelsen for Folke- og boligtelling 1990", Rapporter 96/10, Statistisk sentralbyrå.

Utregistreringar Flytting til utlandet utan å melde ifrå har også i dei seinare åra vore ei betydeleg feilkjelde. Undersøkingar i 1993 førte til at folkeregistra registrerte nær 3 000 utlendingar som utflytta som viste seg å ha reist frå Noreg utan å melde utflytting. Også i 1994, 1995, 1997 og 1998 blei det gjort slike utregistreringar. For Oslo vart det utregistrert nærare 2 000 utlendingar til saman i 1997 og 1998

Trass i tiltak for å utregistrere innvandrarar som har reist frå landet utan å melde frå, vil det alltid være ein del personar som står registrert som busettei Noreg utan å være det lenger. På den andre sida er det, (utanom asylsøkjarar som ventar på opphaldsløyve), til ei kvar tid eit ukjent tal personar som oppheld seg ulovleg i landet, og som derfor ikkje er med i folketalet. Dei fleste av desse held til i Oslo. Sidan dei registreringsproblema dreg i kvar si retning, kan dei i tal i nokon mon oppvege kvarandre.

Revisjon

I tillegg til dei kontrollane som blir gjort i DSF, utfører SSB kontrollar for statistiske formål. Detaljerte opplysningar om kontrollar som blir gjort kan ein finne i dokumentasjon om i notatet; Interne dokumenter 11/2013 Uttak til befolkningsstatistikk fra populasjonsregisteret BeReg

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB