276054
/virksomheter-foretak-og-regnskap/statistikker/foretak/aarleg-kjennetekn-tilsette
276054
Fire av ti føretak har berre mannlege tilsette
statistikk
2016-11-01T08:00:00.000Z
Virksomheter, foretak og regnskap
no
foretak, Føretak, ansatte, sysselsatte, omsetning, foretaksstørrelse, foretak etter næring, organisasjonsformer (for eksempel aksjeselskap, enkeltpersonforetak, norskregistrerte utenlandske foretak (NUF)), nyetableringer, eierskifte, nyregistreringer, høyvekstforetak, opphørte foretak, avganger, nedleggelser, nye foretakVirksomheter og foretak, Virksomheter, foretak og regnskap
true
Statistikken beskriver foretak etter de ansattes kjønn og utdanning samt foretakenes næring. I 17 prosent av foretakene arbeider bare kvinner, i 38 prosent bare menn.

Føretak

Statistikken skulle publiseres den 27. oktober 2017, men er utsatt på ubestemt tid.

Oppdatert

Neste oppdatering

Foreløpig ikkje fastsett

Nøkkeltal

38,2 %

av føretaka har berre mannlege tilsette

Føretak etter kjenneteikn ved dei tilsette
201520152012-2015
FøretakNyetableringarHøgvekstføretak
Totalt tal på føretak med tilsette134 9724 679847
Delen føretak med berre mannlege tilsette38,254,06,0
Delen føretak med berre kvinnelege tilsette16,619,30,6
Delen føretak med både mannlege og kvinnelege tilsette45,126,793,4

Sjå fleire tabellar om emnet

Tabell 1 
Føretak, etter kjønn på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Føretak, etter kjønn på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform
2015
I alt0 prosent kvinner/100 prosent menn1-49 prosent kvinner/51-99 prosent menn50 prosent kvinner/50 prosent menn51-99 prosent kvinner/1-49 prosent menn100 prosent kvinner/0 prosent menn
Del
Næring
I alt134 97238,223,67,913,716,6
Bergverksdrift og utvinning56737,052,95,81,23,0
Industri8 53933,545,15,98,57,0
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn45333,852,84,96,81,8
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd45148,843,04,22,02,0
Byggje- og anleggsverksemd21 65163,429,44,30,82,2
Varehandel, reparasjon av motorvogner29 56025,926,37,419,221,2
Transport og lagring9 90363,725,24,92,33,9
Overnattings- og serveringsverksemd7 28214,123,110,034,817,9
Informasjon og kommunikasjon5 87547,030,19,06,77,1
Finansierings- og forsikringsverksemd1 24334,828,37,620,19,3
Omsetning og drift av fast eigedom7 99551,812,612,25,617,7
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting17 01541,815,912,512,916,9
Forretningsmessig tenesteyting6 50535,924,39,415,315,2
Undervisning2 09624,419,610,623,022,3
Helse- og sosialtenester9 0689,64,87,434,144,0
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar2 27530,216,010,523,120,2
Anna tenesteyting4 42812,16,65,416,159,8
Lønt arbeid i private hushald30,00,00,00,0100,0
Internasjonale organisasjonar og organ10,00,00,00,0100,0
Ikkje opplyst6253,28,111,31,625,8
 
Storleik
I alt134 97238,223,67,913,716,6
1-4 tilsette81 80654,87,311,14,322,5
5-9 tilsette25 06320,239,33,624,212,8
10-19 tilsette15 2649,451,63,431,04,6
20-49 tilsette8 6503,260,61,633,21,4
50-99 tilsette2 2510,668,20,630,20,4
100-249 tilsette1 2500,469,00,230,10,2
250 og fleire tilsette6880,067,60,332,00,1
 
Organisasjonsform
I alt134 97238,223,67,913,716,6
Aksjeselskap (AS)110 11937,126,98,414,113,5
Ansvarleg selskap (ANS)71033,810,86,612,436,3
Einskildpersonføretak (ENK)16 21649,16,34,65,834,1
Foreining/lag/innretning (FLI)34819,023,38,931,917,0
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)2 31355,014,48,65,616,4
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)1 17622,45,23,712,556,2
Andre organisasjonsformer4 09023,316,36,237,017,3

Tabell 2 
Føretak, etter høgaste utdanningsnivå til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Føretak, etter høgaste utdanningsnivå til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform
2015
I alt0 prosent grunn- eller vidaregåande skule/100 prosent høgskule eller universitet1-49 prosent grunn- eller vidaregåande skule/51-99 prosent høgskule eller universitet50 prosent grunn- eller vidaregåande skule/50 prosent høgskule eller universitet51-99 prosent grunn- eller vidaregåande skule/1-49 prosent høgskule eller universitet100 prosent grunn- eller vidaregåande skule/0 prosent høgskule eller universitet
Del
Næring
I alt132 60714,17,56,225,746,4
Bergverksdrift og utvinning56310,115,63,433,737,1
Industri8 4685,33,93,641,046,2
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn45112,217,35,343,921,3
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd4495,83,83,136,151,2
Byggje- og anleggsverksemd20 8354,81,33,622,867,5
Varehandel, reparasjon av motorvogner29 3285,53,95,335,549,7
Transport og lagring9 6335,12,44,319,868,3
Overnattings- og serveringsverksemd7 0614,03,95,542,444,3
Informasjon og kommunikasjon5 84333,423,58,714,819,6
Finansierings- og forsikringsverksemd1 23626,626,26,622,118,4
Omsetning og drift av fast eigedom7 84723,46,58,39,852,1
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting16 88539,016,59,810,824,0
Forretningsmessig tenesteyting6 28013,77,57,328,443,1
Undervisning2 08024,822,28,217,527,4
Helse- og sosialtenester9 01920,813,610,632,622,5
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar2 25018,78,77,925,739,0
Anna tenesteyting4 3137,84,33,713,970,3
Lønt arbeid i private hushald30,033,30,033,333,3
Internasjonale organisasjonar og organ10,00,00,00,0100,0
Ikkje opplyst6227,46,58,13,254,8
 
Storleik
I alt132 60714,17,56,225,746,4
1-4 tilsette81 97021,93,18,67,159,4
5-9 tilsette24 2002,512,63,043,838,0
10-19 tilsette14 4711,014,32,460,921,5
20-49 tilsette8 0270,317,71,374,16,7
50-99 tilsette2 1010,123,40,775,20,7
100-249 tilsette1 1860,025,10,374,50,0
250 og fleire tilsette6520,023,00,077,00,0
 
Organisasjonsform
I alt132 60714,17,56,225,746,4
Aksjeselskap (AS)109 00314,87,86,328,043,1
Ansvarleg selskap (ANS)6908,35,86,818,161,0
Einskildpersonføretak (ENK)15 1198,41,65,510,574,0
Foreining/lag/innretning (FLI)34814,728,411,229,016,7
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)2 23726,86,97,411,347,7
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)1 1449,48,05,919,856,8
Andre organisasjonsformer4 06611,621,16,532,528,3

Tabell 3 
Føretak, etter gjennomsnittsalder på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Føretak, etter gjennomsnittsalder på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform
2015
I altMellom 16 og 24 årMellom 25 og 34 årMellom 35 og 44 årMellom 45 og 54 årMellom 55 og 66 år67 år eller eldre
Del
Næring
I alt134 97213,319,121,922,418,64,7
Bergverksdrift og utvinning5675,819,420,328,222,04,2
Industri8 53910,016,321,524,622,55,0
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn4535,511,515,932,726,57,9
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd45110,216,020,427,119,37,1
Byggje- og anleggsverksemd21 65114,022,623,821,415,13,0
Varehandel, reparasjon av motorvogner29 56020,317,319,821,517,04,0
Transport og lagring9 9039,620,322,223,318,66,0
Overnattings- og serveringsverksemd7 28231,627,417,313,58,12,0
Informasjon og kommunikasjon5 8755,722,130,424,215,02,6
Finansierings- og forsikringsverksemd1 2434,916,825,228,219,15,9
Omsetning og drift av fast eigedom7 9956,010,116,924,529,513,0
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting17 0154,615,022,625,925,46,5
Forretningsmessig tenesteyting6 50512,121,823,522,715,94,0
Undervisning2 0969,318,623,822,721,24,5
Helse- og sosialtenester9 0688,619,824,023,221,33,2
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar2 27519,721,522,219,413,34,0
Anna tenesteyting4 42817,827,220,518,412,93,1
Lønt arbeid i private hushald30,033,333,30,033,30,0
Internasjonale organisasjonar og organ10,00,00,0100,00,00,0
Ikkje opplyst628,119,422,622,624,23,2
 
Storleik
I alt134 97213,319,121,922,418,64,7
1-4 tilsette81 8069,416,621,924,221,86,2
5-9 tilsette25 06318,622,221,820,314,22,9
10-19 tilsette15 26421,023,221,318,813,32,4
20-49 tilsette8 65018,923,922,819,513,31,6
50-99 tilsette2 25115,025,122,721,714,11,6
100-249 tilsette1 25015,624,025,820,413,01,3
250 og fleire tilsette68824,331,519,015,78,70,7
 
Organisasjonsform
I alt134 97213,319,121,922,418,64,7
Aksjeselskap (AS)110 11912,418,522,223,219,14,6
Ansvarleg selskap (ANS)71018,020,820,118,916,25,9
Einskildpersonføretak (ENK)16 21621,724,119,916,613,44,3
Foreining/lag/innretning (FLI)34812,115,220,419,523,09,8
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)2 3135,517,627,526,019,04,4
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)1 17615,622,821,320,816,23,2
Andre organisasjonsformer4 0907,214,919,624,225,38,7

Tabell 4 
Føretak, etter styreerfaringa til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Føretak, etter styreerfaringa til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform1
2015
I alt0 prosent styreerfaring1-49 prosent styreerfaring50 prosent styreerfaring51-99 prosent styreerfaring100 prosent styreerfaring
Del
1Med styreerfaring meiner ein tidlegare eller noverande roller til dei tilsette, så som styreleiar, styremedlem eller nestleiar i eit eller fleire føretak.
Næring
I alt134 97216,635,310,99,927,2
Bergverksdrift og utvinning5679,552,78,110,119,6
Industri8 53910,650,89,810,318,4
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn4534,636,49,324,525,2
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd45111,149,210,09,320,4
Byggje- og anleggsverksemd21 65115,538,011,88,526,2
Varehandel, reparasjon av motorvogner29 56014,445,011,810,418,4
Transport og lagring9 90334,330,211,37,416,9
Overnattings- og serveringsverksemd7 28226,954,37,44,07,4
Informasjon og kommunikasjon5 8756,824,411,017,240,7
Finansierings- og forsikringsverksemd1 2434,727,98,522,236,7
Omsetning og drift av fast eigedom7 99518,89,710,59,151,9
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting17 0157,715,812,014,650,0
Forretningsmessig tenesteyting6 50519,236,19,68,426,7
Undervisning2 09612,930,711,412,133,0
Helse- og sosialtenester9 06822,642,39,45,720,0
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar2 27518,232,39,88,031,6
Anna tenesteyting4 42826,631,610,88,422,6
Lønt arbeid i private hushald333,366,70,00,00,0
Internasjonale organisasjonar og organ1100,00,00,00,00,0
Ikkje opplyst6225,83,23,23,264,5
 
Storleik
I alt134 97216,635,310,99,927,2
1-4 tilsette81 80624,19,714,77,044,5
5-9 tilsette25 0638,362,07,620,81,4
10-19 tilsette15 2643,481,14,111,30,0
20-49 tilsette8 6501,290,51,37,00,0
50-99 tilsette2 2510,193,90,65,40,0
100-249 tilsette1 2500,296,80,22,80,0
250 og fleire tilsette6880,099,30,00,70,0
 
Organisasjonsform
I alt134 97216,635,310,99,927,2
Aksjeselskap (AS)110 1198,038,911,711,230,2
Ansvarleg selskap (ANS)71052,823,99,02,511,7
Einskildpersonføretak (ENK)16 21671,012,66,21,48,9
Foreining/lag/innretning (FLI)34810,940,810,121,816,4
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)2 31322,718,611,54,243,1
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)1 17651,927,68,93,48,2
Andre organisasjonsformer4 09013,642,28,715,719,8

Tabell 5 
Nyetableringar, etter kjønn på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Nyetableringar, etter kjønn på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform
2015
I alt0 prosent kvinner/100 prosent menn1-49 prosent kvinner/51-99 prosent menn50 prosent kvinner/50 prosent menn51-99 prosent kvinner/1-49 prosent menn100 prosent kvinner/0 prosent menn
Del
Næring
I alt4 67954,012,27,37,319,3
Bergverksdrift og utvinning683,316,70,00,00,0
Industri17151,518,15,39,915,2
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn683,316,70,00,00,0
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd560,040,00,00,00,0
Byggje- og anleggsverksemd1 06681,911,44,70,31,8
Varehandel, reparasjon av motorvogner80037,411,18,812,330,5
Transport og lagring30176,714,64,01,73,0
Overnattings- og serveringsverksemd40118,022,49,529,920,2
Informasjon og kommunikasjon24365,411,58,62,911,5
Finansierings- og forsikringsverksemd2759,322,23,77,47,4
Omsetning og drift av fast eigedom10556,214,36,74,818,1
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting69460,18,49,44,018,2
Forretningsmessig tenesteyting30746,616,98,85,222,5
Undervisning9745,48,211,310,324,7
Helse- og sosialtenester19424,73,68,88,254,6
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar6334,911,19,59,534,9
Anna tenesteyting15917,02,53,13,174,2
Lønt arbeid i private hushald0.....
Internasjonale organisasjonar og organ0.....
Ikkje opplyst3444,117,62,98,826,5
 
Storleik
I alt4 67954,012,27,37,319,3
1-4 tilsette3 81162,25,87,92,521,5
5-9 tilsette55922,235,13,825,613,4
10-19 tilsette22710,646,36,633,92,6
20-49 tilsette5911,954,23,430,50,0
50-99 tilsette180,066,75,627,80,0
100-249 tilsette30,066,70,033,30,0
250 og fleire tilsette20,050,00,050,00,0
 
Organisasjonsform
I alt4 67954,012,27,37,319,3
Aksjeselskap (AS)4 19853,512,97,87,618,2
Ansvarleg selskap (ANS)520,040,00,020,020,0
Einskildpersonføretak (ENK)35259,44,32,33,730,4
Foreining/lag/innretning (FLI)10,00,00,00,0100,0
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)8868,213,63,40,014,8
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)2133,30,09,54,852,4
Andre organisasjonsformer1428,60,00,035,735,7

Tabell 6 
Nyetableringar, etter høgaste utdanningsnivå til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Nyetableringar, etter høgaste utdanningsnivå til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform
2015
I alt0 prosent grunn- eller vidaregåande skule/100 prosent høgskule eller universitet1-49 prosent grunn- eller vidaregåande skule/51-99 prosent høgskule eller universitet50 prosent grunn- eller vidaregåande skule/50 prosent høgskule eller universitet51-99 prosent grunn- eller vidaregåande skule/1-49 prosent høgskule eller universitet100 prosent grunn- eller vidaregåande skule/0 prosent høgskule eller universitet
Del
Næring
I alt4 37421,43,96,512,855,3
Bergverksdrift og utvinning560,00,00,020,020,0
Industri1639,84,94,315,365,6
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn650,00,016,733,30,0
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd50,00,00,020,080,0
Byggje- og anleggsverksemd9367,21,16,28,177,5
Varehandel, reparasjon av motorvogner77310,04,45,219,461,1
Transport og lagring2788,31,85,48,675,9
Overnattings- og serveringsverksemd3756,73,75,632,551,5
Informasjon og kommunikasjon23448,39,08,56,827,4
Finansierings- og forsikringsverksemd2722,23,711,122,240,7
Omsetning og drift av fast eigedom10225,510,87,86,949,0
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting66950,75,77,85,130,8
Forretningsmessig tenesteyting28118,53,27,516,754,1
Undervisning9640,65,210,410,433,3
Helse- og sosialtenester19048,95,37,912,125,8
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar6227,43,29,712,946,8
Anna tenesteyting13916,50,76,52,973,4
Lønt arbeid i private hushald0.....
Internasjonale organisasjonar og organ0.....
Ikkje opplyst3339,49,10,018,233,3
 
Storleik
I alt4 37421,43,96,512,855,3
1-4 tilsette3 63125,32,17,15,260,3
5-9 tilsette4962,610,33,844,239,1
10-19 tilsette1761,119,34,057,418,2
20-49 tilsette520,015,43,875,05,8
50-99 tilsette150,020,00,080,00,0
100-249 tilsette20,00,00,0100,00,0
250 og fleire tilsette0.....
 
Organisasjonsform
I alt4 37421,43,96,512,855,3
Aksjeselskap (AS)3 97621,54,06,713,654,3
Ansvarleg selskap (ANS)520,040,00,00,040,0
Einskildpersonføretak (ENK)28515,11,14,65,673,7
Foreining/lag/innretning (FLI)1100,00,00,00,00,0
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)7341,16,85,52,743,8
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)2020,00,015,015,050,0
Andre organisasjonsformer1421,428,60,00,050,0

Tabell 7 
Nyetableringar, etter gjennomsnittsalder på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Nyetableringar, etter gjennomsnittsalder på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform
2015
I altMellom 16 og 24 årMellom 25 og 34 årMellom 35 og 44 årMellom 45 og 54 årMellom 55 og 66 år67 år eller eldre
Del
Næring
I alt4 6799,334,931,517,16,50,6
Bergverksdrift og utvinning60,033,350,016,70,00,0
Industri17110,522,836,816,411,71,8
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn60,033,333,333,30,00,0
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd50,060,020,00,020,00,0
Byggje- og anleggsverksemd1 0665,337,136,816,44,30,2
Varehandel, reparasjon av motorvogner80016,135,928,514,64,60,3
Transport og lagring3018,032,632,219,37,30,7
Overnattings- og serveringsverksemd40122,249,920,06,70,70,5
Informasjon og kommunikasjon2434,538,739,911,55,30,0
Finansierings- og forsikringsverksemd2714,829,629,622,20,03,7
Omsetning og drift av fast eigedom1054,828,622,925,717,11,0
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting6943,924,433,026,811,01,0
Forretningsmessig tenesteyting3078,134,531,917,37,80,3
Undervisning9712,426,826,822,711,30,0
Helse- og sosialtenester1943,125,834,022,212,92,1
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar6315,936,525,414,36,31,6
Anna tenesteyting15912,658,520,16,31,90,6
Lønt arbeid i private hushald0......
Internasjonale organisasjonar og organ0......
Ikkje opplyst342,929,429,426,58,82,9
 
Storleik
I alt4 6799,334,931,517,16,50,6
1-4 tilsette3 8118,133,231,118,88,00,7
5-9 tilsette55914,739,534,910,60,20,2
10-19 tilsette22715,049,826,08,40,90,0
20-49 tilsette5915,347,530,56,80,00,0
50-99 tilsette1811,127,855,65,60,00,0
100-249 tilsette30,033,333,333,30,00,0
250 og fleire tilsette20,00,0100,00,00,00,0
 
Organisasjonsform
I alt4 6799,334,931,517,16,50,6
Aksjeselskap (AS)4 1988,635,231,817,26,60,5
Ansvarleg selskap (ANS)520,040,040,00,00,00,0
Einskildpersonføretak (ENK)35217,937,525,313,44,81,1
Foreining/lag/innretning (FLI)10,00,00,0100,00,00,0
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)886,820,539,825,06,81,1
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)219,519,042,923,84,80,0
Andre organisasjonsformer1421,414,321,421,421,40,0

Tabell 8 
Nyetableringar, etter styreerfaringa til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Nyetableringar, etter styreerfaringa til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform1
2015
I alt0 prosent styreerfaring1-49 prosent styreerfaring50 prosent styreerfaring51-99 prosent styreerfaring100 prosent styreerfaring
Del
1Med styreerfaring meiner ein tidlegare eller noverande roller til dei tilsette, så som styreleiar, styremedlem eller nestleiar i eit eller fleire føretak.
Næring
I alt4 67921,719,010,86,242,3
Bergverksdrift og utvinning633,316,70,016,733,3
Industri17124,025,74,78,237,4
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn60,033,316,70,050,0
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd520,020,040,020,00,0
Byggje- og anleggsverksemd1 06616,216,314,15,747,7
Varehandel, reparasjon av motorvogner80025,425,414,36,628,4
Transport og lagring30133,618,912,64,730,2
Overnattings- og serveringsverksemd40135,244,96,73,210,0
Informasjon og kommunikasjon24314,47,010,38,659,7
Finansierings- og forsikringsverksemd270,022,211,122,244,4
Omsetning og drift av fast eigedom10523,813,37,610,544,8
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting69410,26,58,27,267,9
Forretningsmessig tenesteyting30729,622,59,16,232,6
Undervisning9714,410,35,28,261,9
Helse- og sosialtenester19419,617,010,33,649,5
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar6320,617,56,31,654,0
Anna tenesteyting15939,010,110,13,137,7
Lønt arbeid i private hushald0.....
Internasjonale organisasjonar og organ0.....
Ikkje opplyst3417,620,60,08,852,9
 
Storleik
I alt4 67921,719,010,86,242,3
1-4 tilsette3 81123,77,212,35,351,6
5-9 tilsette55915,964,06,111,62,3
10-19 tilsette22710,178,92,28,80,0
20-49 tilsette595,191,50,03,40,0
50-99 tilsette180,0100,00,00,00,0
100-249 tilsette30,0100,00,00,00,0
250 og fleire tilsette20,0100,00,00,00,0
 
Organisasjonsform
I alt4 67921,719,010,86,242,3
Aksjeselskap (AS)4 19816,620,111,56,745,1
Ansvarleg selskap (ANS)560,040,00,00,00,0
Einskildpersonføretak (ENK)35275,69,14,00,311,1
Foreining/lag/innretning (FLI)10,00,00,00,0100,0
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)8843,25,75,76,838,6
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)2147,623,814,30,014,3
Andre organisasjonsformer1421,421,47,17,142,9

Tabell 9 
Høgvekstføretak, etter kjønn på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Høgvekstføretak, etter kjønn på dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform
2012-2015
I alt0 prosent kvinner/100 prosent menn1-49 prosent kvinner/51-99 prosent menn50 prosent kvinner/50 prosent menn51-99 prosent kvinner/1-49 prosent menn100 prosent kvinner/0 prosent menn
Del
Næring
I alt8476,070,80,422,20,6
Bergverksdrift og utvinning340,0100,00,00,00,0
Industri964,283,31,011,50,0
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn40,0100,00,00,00,0
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd250,050,00,00,00,0
Byggje- og anleggsverksemd17017,181,20,61,20,0
Varehandel, reparasjon av motorvogner1200,853,30,044,21,7
Transport og lagring9210,987,00,01,11,1
Overnattings- og serveringsverksemd760,032,90,067,10,0
Informasjon og kommunikasjon621,690,30,08,10,0
Finansierings- og forsikringsverksemd0.....
Omsetning og drift av fast eigedom60,033,30,066,70,0
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting570,071,90,028,10,0
Forretningsmessig tenesteyting1114,563,10,030,61,8
Undervisning0.....
Helse- og sosialtenester0.....
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar160,031,36,362,50,0
Anna tenesteyting10,00,00,0100,00,0
Lønt arbeid i private hushald0.....
Internasjonale organisasjonar og organ0.....
Ikkje opplyst0.....
 
Storleik
I alt8476,070,80,422,20,6
1-4 tilsette0.....
5-9 tilsette0.....
10-19 tilsette3727,054,10,018,90,0
20-49 tilsette5146,869,10,623,00,6
50-99 tilsette1663,671,10,024,70,6
100-249 tilsette830,079,50,019,31,2
250 og fleire tilsette470,087,20,012,80,0
 
Organisasjonsform
I alt8476,070,80,422,20,6
Aksjeselskap (AS)8156,171,00,222,10,5
Ansvarleg selskap (ANS)10,0100,00,00,00,0
Einskildpersonføretak (ENK)80,037,50,050,012,5
Foreining/lag/innretning (FLI)10,0100,00,00,00,0
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)119,190,90,00,00,0
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)20,00,00,0100,00,0
Andre organisasjonsformer90,066,711,122,20,0

Tabell 10 
Høgvekstføretak, etter høgaste utdanningsnivå til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform

Høgvekstføretak, etter høgaste utdanningsnivå til dei tilsette og næring, storleik og organisasjonsform
2012-2015
I alt0 prosent grunn- eller vidaregåande skule/100 prosent høgskule eller universitet1-49 prosent grunn- eller vidaregåande skule/51-99 prosent høgskule eller universitet50 prosent grunn- eller vidaregåande skule/50 prosent høgskule eller universitet51-99 prosent grunn- eller vidaregåande skule/1-49 prosent høgskule eller universitet100 prosent grunn- eller vidaregåande skule/0 prosent høgskule eller universitet
Del
Næring
I alt8460,517,80,573,47,8
Bergverksdrift og utvinning340,047,10,052,90,0
Industri960,010,41,077,111,5
Forsyning av elektrisitet, gass-, damp og varmtvatn40,050,00,050,00,0
Forsyning av vatn, avløps- og renovasjonsverksemd20,00,00,050,050,0
Byggje- og anleggsverksemd1700,63,50,677,118,2
Varehandel, reparasjon av motorvogner1200,05,80,890,82,5
Transport og lagring920,07,60,082,69,8
Overnattings- og serveringsverksemd760,06,61,388,23,9
Informasjon og kommunikasjon624,871,00,024,20,0
Finansierings- og forsikringsverksemd0.....
Omsetning og drift av fast eigedom60,033,30,066,70,0
Fagleg, vitskapleg og teknisk tenesteyting570,061,40,036,81,8
Forretningsmessig tenesteyting1100,012,70,080,96,4
Undervisning0.....
Helse- og sosialtenester0.....
Kulturell verksemd, underhaldning og fritidsaktivitetar160,018,80,081,30,0
Anna tenesteyting10,00,00,0100,00,0
Lønt arbeid i private hushald0.....
Internasjonale organisasjonar og organ0.....
Ikkje opplyst0.....
 
Storleik
I alt8460,517,80,573,47,8
1-4 tilsette0.....
5-9 tilsette0.....
10-19 tilsette372,718,92,743,232,4
20-49 tilsette5140,615,80,673,79,3
50-99 tilsette1650,023,00,073,93,0
100-249 tilsette830,020,50,078,31,2
250 og fleire tilsette470,017,00,083,00,0
 
Organisasjonsform
I alt8460,517,80,573,47,8
Aksjeselskap (AS)8140,517,40,573,68,0
Ansvarleg selskap (ANS)10,00,00,0100,00,0
Einskildpersonføretak (ENK)80,00,00,0100,00,0
Foreining/lag/innretning (FLI)10,00,00,0100,00,0
Norskregistrert utanlandsk føretak (NUF)110,036,40,054,59,1
Ansvarleg selskap med delt ansvar (DA)20,050,00,050,00,0
Andre organisasjonsformer90,044,40,055,60,0

Om statistikken

Statistikken viser aktive føretak per 1. januar, samt årlege tal på nyetablerte og avslutta føretak og kvartalsvise tal på nye føretak. Dessutan viser statistikken omsetning og sysselsetting i aktive føretak, og han beskriv aktive føretak med tilsette etter ulike kjenneteikn.

Omgrep

Definisjon av dei viktigaste omgrepa og variablane

Føretak
I Standard for næringsgruppering (SN2007) er eit føretak definert som den minste kombinasjonen av juridiske einingar som produserer varer eller tenester, og som til ei viss grad har sjølvstendig avgjerdsmakt. I statistikken blir ei juridisk eining behandla som eit føretak.

Føretak per 1. januar
Tal per 1. januar i statistikkåret (år t) inkluderer alle føretak med aktiv verksemd i inneverande år som framleis er registrerte per 1. januar

Nytt føretak
Som eit nytt føretak i ein gitt periode reknar ein eit føretak som er registrert i ER med skipingdato i denne perioden, dersom dei registrerte opplysningane tilseier at eininga skal drive næringsverksemd. Dersom skipingdatoen ikkje er oppgitt,  blir registreringsdatoen nytta.

Nyetablering
Nyetablering er nye føretak korrigert for eigarskifte. Det vil seie at nye føretak som overtar ei eksisterande verksemd, ikkje  blir rekna som ei nyetablering, men berre som eit nytt føretak.

Opphørte føretak
Som opphøyr reknar ein opphøyr av verksemda. Dette kan skje ved at verksemda blir seld, lagd ned, eller ved at føretaket blir sletta i BR.

Tilsette
Talet på tilsette er vaska tal frå a-ordninga for talet på tilsette per verksemd for midtuka i kvar månad. Tala var tidlegare basert på Aa-registeret. Frå 1. januar 2015 ble Aa-registeret saman med ein del rapporteringar frå arbeidsgjevare til Skatteetaten og SSB samorda i ein felles rapportering i det som blir kalla a-ordninga.

Sysselsetjing
Med sysselsetjing meiner vi summen av tilsette og eigarar. Sysselsetjingstala viser eit gjennomsnitt av talet på sysselsette ved slutten av fem utvalde månader i året, og kan avvike frå det som er publisert i arbeidskraftundersøkinga (AKU) og nasjonalrekneskapen (NR) fordi kjeldene og gjennomsnittsberekninga er ulik. I næringar der sysselsetjing ikkje  blir innhenta gjennom datafangsten til strukturstatistikkane, bereknar ein sysselsette ut frå talet på tilsette i VoF. Person med meir enn eitt arbeidsforhold vil kunne vere telt med som sysselsett i fleire næringar.

Omsetning
Omsetning er definert som summen av godtgjering for sal til kundar, sal av handelsvarer og bruttoinntekt av anna næringsverksemd. Omsetning inkluderer leigeinntekter og provisjonsinntekter, men ikkje offentlege tilskot eller gevinst ved sal av anleggsmiddel. Meirverdiavgift er ikkje med i tala. I enkelte næringar er omsetningsomgrepet ikkje eintydig definert, og for desse næringane blir ikkje omsetning publisert. Dette gjeld finansielle næringar og forsikring (næring 64-66), undervisning (næring 85) og helse- og sosialtenester (næring 86-88). For einingar i næringar som inngår i strukturstatistikkane, er omsetning henta frå dei. I andre næringar blir omsetning henta frå administrative kjelder (moms eller årsrekneskap).

Omsetning for næring 06 (utvinning av råolje og naturgass): Til og med 2014-årgangen leverte oljeselskapa ordinære næringsoppgåver, deretter blir det benytta ny næringsoppgåve (RF-1323, Skattemelding for selskap som omfattes av petroleumsskatteloven) for utvinningsselskapa. Dette påverkar bl.a. omsetninga i næring 06 som frå og med 2015 er basert på berekna tal.

Organisasjonsform
Selskapsform i ER. Her skil ein mellom anna mellom einskildpersonføretak, allmennaksjeselskap og ansvarleg selskap.

Heimfeste
Føretaket er heimfesta til fylke ut frå forretningsadressa til føretaket. I fleirverksemdføretak med verksemder i fleire fylke vil forretningsadressa til hovudkontoret bestemme fylke.

Standard klassifikasjonar

Standard for næringsgruppering (SN2007)
Gjeldande Standard for næringsgruppering (SN2007) i SSB, som byggjer på EUs standard NACE Rev.2. Næringsstandarden gjeld frå og med statistikkåret 2008. Fram til 2007 gjeld Standard for næringsgruppering SN2002. Næringsstandarden finst her. Næringsfordelingar etter SN2007 og SN2002 kan ikkje direkte samanliknast da det ikkje er eit 1:1-forhold mellom alle næringskodane.

Standard for inndeling av føretak etter storleiksgruppe

Standard for organisasjonsform

Administrative opplysingar

Namn og emne

Namn: Føretak
Emne: Virksomheter, foretak og regnskap

Ansvarleg seksjon

Seksjon for regnskapsstatistikk

Regionalt nivå

Nasjonalt nivå, fylkes- og kommunevis (føretak etter kjennetekn ved dei tilsette berre for heile landet)

Kor ofte og aktualitet

Føretaksdemografien blir publisert årleg med tal per 1. januar i år t, samt nye føretak i år t og opphørte føretak i løpet av året t-1. Nye føretak blir publiserte kvartalsvis om lag fem uker etter at kvartalet er slutt.

Føretak etter kjennetekn ved deil tilsette blir publisert årleg.

Føretak, omsetning og sysselsetjing blir òg publisert årleg med to års etterslep.

Internasjonal rapportering

Statistikk over aktive føretak, nyetableringar og nedleggingar blir rapportert til Eurostat, men populasjonane og dermed tala avvik frå det som blir publisert på www.ssb.no/foretak

Tal på nye føretak (kvartal) som blir rapportert til Eurostat, tilsvarar dei som blir publisert på www.ssb.no/foretak.

 

Lagring og bruk av grunnmaterialet

Informasjon om populasjonane blir lagra mellombels i programspråket SAS og i lang tid som tekstfiler.

Bakgrunn

Føremål og historie

Føretaksdemografien omfattar statistikk over talet på føretak per 1. januar, nye og nyetablerte føretak, opphørte og nedlagde føretak. Statistikken omfattar føretak innanfor alle næringar unnateke primærnæringane og offentleg forvalting.

Årgangspopulasjonen er ein årleg strukturstatistikk med omsetning og sysselsetjing for føretak i alle næringane unnateke offentleg forvalting.  

Første publiseringa var i november 2002.

Brukarar og bruksområde

Brukarar av statistikkane er offentleg forvalting, forskingsmiljø, næringslivet og media.

Likebehandling av brukere

Prinsipper for likebehandling

Ingen eksterne brukarar har tilgang til statistikk før statistikken er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på www.ssb.no etter varsling minst tre månader før i Statistikkalenderen.

Samanheng med annan statistikk

Nivåtala som blir presenterte, vil avvike frå talet på juridiske einingar i Einingsregisteret (ER), og kan på næringsnivå avvike frå det som blir presentert i strukturstatistikkane. Avviket i forhold til ER kjem i hovudsak av at ER omfattar alle juridiske einingar, også dei som ikkje driv næringsverksemd. SSB gjennomfører mange kontrollar for å finne ut om eit føretak verkeleg er aktivt.

Årgangspopulasjonane (t-1) og føretakstala i år t er samordna med strukturstatistikkane ved at dei, for dei næringane som er omfatta av strukturstatistikkane, berre omfattar føretak som i statistikkåret har vist seg å ha omsetning og sysselsetjing eller berre omsetning. Tala per år t+1 omfattar også alle dei nye føretaka i år t som framleis er registrerte ved inngangen av t+1. Da opphøyr ofte først blir registrert i etterkant, kan dette talet vere for høgt.

Tala i årgangspopulasjonane vil avvike frå det som er publisert i strukturstatistikkar for verksemder, da omsetning og sysselsetjing i eit føretak omfattar all omsetning og alle sysselsette i føretaket, også omsetning/sysselsetjing i verksemder med anna næring enn føretaket.

Lovheimel

Ikkje relevant

EØS-referanse

Ikkje relevant

Produksjon

Omfang

Føretaksdemografien/føretak, årleg
Statistikken er avgrensa ut frå næringa, organisasjonsforma og sektorkoden til føretaka.

1. Statistikken omfattar alle næringar etter Standard for næringsgruppering SN2007, unnateke primærnæringane (01 jordbruk, 02 skogbruk og 03 fiske og fangst) og offentleg administrasjon og forsvar (84 offentleg forvalting og forsvar). Frå og med statistikkåret 2008 er statistikken avgrensa ut frå næring etter Standard for næringsgruppering SN2007. Frå 2000 til 2007 blei statistikken avgrensa ut frå SN2002.

2. Tala per 1. januar i statistikkåret skal omfatte alle føretak med aktiv verksemd i Noreg det føregåande året. Som nyregistrering og nyetablering i statistikkåret blir berre føretak med opplysningar som tilseier at dei vil drive næringsverksemd, rekna. Det vil seie at enkelte organisasjonsformer blir haldne utanfor demografidelen av statistikken. Føretak med organisasjonsform som ikkje inngår i statistisk populasjon, blir haldne utanfor statistikken: BO, ESEK, IKJP, KBO, KIRK, KTRF, OPMV, UTBG, SAM, TVAM, VIFE, PERS, UTLA.

3. Føretak med sektorkode for offentlig forvalting er ikkje med i statistikken. Frå og med statistikkåret 2012 gjeld dette sektorkodane (sektor_2014) 3100, 6500 og 6100. Frå 2000 til 2011 blei følgjande sektorkodar haldne utanfor: 110 (stats- og trygdeforvaltinga), 150 (Norges Bank), 510 (kommunar) og 550 (fylkeskommunar). Føretak med desse sektorkodane er ikkje med i statistikken sjølv om dei skulle drive verksemd som kjem inn under næringane som er omfatta av statistikken. For næringar som er ei blanding av offentleg og privat tenesteyting, kan tala vere mangelfulle da offentleg tenesteyting er halden utanfor statistikken. Dette vil særleg gjelde kraft- og vassforsyning, undervisning, helsetenester og sosiale tenester. Statlege låneinstitutt, føretak innanfor forretningsdrifta i staten, statleg eigde føretak, statsføretak, kommunal forretningsdrift og sjølvstendige kommuneføretak, det vil seie føretak med sektorkodar 3100, 3900, 1110, 1120, 1510 og 1520, er med i statistikken dersom dei driv verksemd innanfor næringane som er dekte av statistikken.

Føretak, omsetning og sysselsetjing, årleg
Føretaka inngår i årgangspopulasjonen dersom dei er registrerte med aktiv verksemd i Noreg i statistikkåret.

Statistikken er avgrensa ut frå næringa, organisasjonsforma og sektorkoden til føretaka.

1. Statistikken omfattar alle næringar etter Standard for næringsgruppering SN2007, unnateke offentleg administrasjon og forsvar (84 offentlig forvalting og forsvar). Frå og med statistikkåret 2008 er statistikken avgrensa ut frå næring etter Standard for næringsgruppering SN2007. Frå 2000 til 2007 blei statistikken avgrensa ut frå SN2002.

2. Føretak med følgjande organisasjonsformer inngår ikkje i statistisk populasjon og er ikkje med i statistikken: BO, ESEK, IKJP, KBO, KIRK, KTRF, OPMV, UTBG, SAM, TVAM, VIFE, PERS, UTLA.

3. Føretak med sektorkode for offentleg forvalting er ikkje med i statistikken. Frå og med statistikkåret 2012 gjeld dette sektorkodane (sektor_2014) 3100, 6500 og 6100. Frå 2000 til 2011 blei følgjande sektorkodar haldne utanfor: 110 (stats- og trygdeforvaltinga), 150 (Norges Bank), 510 (kommunar), 550 (fylkeskommunar). Føretak med desse sektorkodane er ikkje med i statistikken sjølv om dei skulle drive verksemd som er innanfor næringar som er omfatta av statistikken. For næringar som er ei blanding av offentleg og privat tenesteyting, kan tala vere mangelfulle da offentleg tenesteyting er halden utanfor statistikken. Dette vil særleg gjelde kraft- og vassforsyning, undervisning, helsetenester og sosiale tenester. Statlege låneinstitutt, føretak innanfor forretningsdrifta i staten, statleg eigde føretak, statsføretak, kommunal forretningsdrift og sjølvstendige kommuneføretak, det vil seie føretak med sektorkodar 3100, 3900, 1110, 1120, 1510 og 1520, er med i statistikken dersom dei driv verksemd innanfor dei næringane som er dekte av statistikken.

Føretak etter kjenneteikn ved dei tilsette, årleg
Statistikken omfattar føretak (unnateke offentleg forvalting og primærnæringane) som har tilsette, og beskriv eigenskapar knytte til desse. Statistikken omfattar ikkje eigarar av personleg eigde føretak, det vil seie innehavarar av einskildpersonføretak (ENK). Deltakarar i ansvarlege selskap (ANS) eller selskap med delt ansvar (DA) inngår heller ikkje i statistikken.

Nye føretak, kvartal
Statistikken blir publisert ca. 5 uker etter at kvartalet er slutt.

Datakjelder og utval

Einingsregisteret (ER) og Verksemd- og føretaksregisteret (VoF). Tal på tilsette er frå a-ordninga. Omsetning og sysselsetjing er innhenta gjennom SSBs strukturundersøkingar og frå administrative kjelder.

Vidare blir data frå strukturstatistikkane og frå andre administrative register som meirverdiavgiftsdata, rekneskapsdata og sjølvmeldingsdata for sjølvstendig næringsdrivande, nytta for å avgrense omfanget når det gjeld reelt sett avslutta føretak.

Datainnsamling, editering og beregninger

Administrative data og gjenbruk av data frå statistiske undersøkingar.

VoF er per i dag eit heildekkjande og kvalitetssikra register med omsyn til omfang og grunndata.

Populasjonen av aktive føretak blir kvalitetssikra mellom anna gjennom direkte kontakt med einingar når det gjeld datafangsten i samband strukturstatistikkane og gjennom kopling mot administrative register i Overvakingssystemet for verksemder i VoF.

Det går føre seg ei kontinuerleg kvalitetssikring av næringskodane på verksemder og føretak i VoF. Kvalitetssikringa skjer mellom anna gjennom kontakt med føretaka i SSBs strukturundersøkingar, gjennom andre administrative kjelder og gjennom direkte kontakt med føretaka på annan måte, og ved hjelp av meldingar om føremålsendringar til ER.

Tal på estimerte nedleggingar blir laga ved å berekne forholdet mellom førebelse og endelege nedleggingar for ein tidlegare årgang. Dei estimerte tala for føretak per 1. januar blir laga ut frå dei førebelse tala for føretak per 1. januar og dei estimerte tala for nedlagde føretak. Storleiken på føretaket (målt i sysselsette året før opphøyr) og organisasjonsform er faktorane som har størst innverknad på forholdet mellom førebelse og endelege nedleggingar/aktive føretak.

 

Sesongjustering

Ikkje relevant

Konfidensialitet

I statistikkvarianten Føretak, omsetning og sysselsetting blir omsetninga ikkje offentleggjort der det er færre enn tre føretak.

Samanlikningar over tid og stad

At ei verksemd blir avslutta, blir først registrert i ettertid. Nye registreringar kan også skje i ettertid, og mange nyregistrerte føretak startar aldri opp noka verksemd. Føretakstala per 1. januar i t+1 vil derfor bli justert ned neste gong demografitala  blir presenterte.

For årgangspopulasjonen frå og med 2003-årgangen blei det gjort ei justering av metoden for å berekne omsetning og sysselsetjing for føretak som ikkje høyrde med i strukturstatistikkane. Dette omfatta føretak i næringane 65-67 og 80-99, men også føretak i næringane 10-41 (SN2002) som ikkje inngjekk i strukturstatistikken for industri (einskildpersonføretak og føretak med sysselsetjing mindre enn 0,5 årsverk). Denne justeringa medførte ein nedgang i talet på føretak, publiserte for 2003 totalt, og innanfor dei nemnde næringane i høve til tala som blei publiserte for 2002.

Nøyaktigheit og pålitelegheit

Feilkjelder og uvisse

Statistikken baserer seg på statistiske og administrative kjelder. Fleire administrative register er sentrale i arbeidet med oppdateringane av VoF og blir nytta både til å definere populasjonen og til å hente inn kjennemerke og opplysningar. ER, Momsregisteret og Aa-registeret  blir nytta til å hente inn opplysningar om einingane. Dette gir grunnlag for registerfeil som kan påverke uvissa i statistikken.

Ei mogleg feilkjelde er forelda opplysningar som følgje av etterslep i registreringane. Slike etterslep har si årsak i det faktum at endringar ofte  blir registrerte etter at dei har hendt. Konsekvensen er at registera ikkje er fullstendig oppdaterte til kvar tid, og det kan føre til at forelda opplysningar  blir nytta som datagrunnlag i statistikken.

Avslutning av verksemder  blir normalt registrerte i etterkant, ut frå tilbakemeldingar i samband med datafangsten til strukturstatistikkane eller ved kopling mot administrative register. Alle avgangar i perioden tala  blir publiserte for, er derfor ikkje nødvendigvis registrerte når tala  blir publiserte. Ein konsekvens av dette er at avgangstala normalt vil vere for låge, medan tala per 1. januar i t+1 vil være tilsvarande for høge. Også nye registreringar skjer i nokre tilfelle i etterkant.

I samband med nyregistreringar skal oppgåvegjevar opplyse om dette er ei ny verksemd eller eit eigarskifte. Der slike opplysningar manglar,  blir det gjennomført dublettkontroll mot eksisterande føretak for å identifisere eventuelle eigarskifte. Alle eigarskifte  blir ikkje fanga opp i desse rutinane, og talet på nyetableringar blir rekna å vere litt for høgt sett i samband med talet på nyregistreringar. Dessutan er det mange nye føretak som ikkje startar opp noka verksemd.

Revisjon

Ikkje relevant

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB