315768
/sosiale-forhold-og-kriminalitet/statistikker/lovbruddo/aar
315768
statistikk
2017-09-27T08:00:00.000Z
Sosiale forhold og kriminalitet;Svalbard
no
lovbruddo, Ofre for anmeldte lovbrudd, kriminalitet, straffesaker, lovbruddsofre, fornærmede, tyveriofre, voldsofre, lovbruddsgrupper (for eksempel voldskriminalitet, vinningskriminalitet, seksualkriminalitet), lovbruddstyper (for eksempel tyveri, drap, voldtekt)Kriminalitet og rettsvesen, Sosiale forhold og kriminalitet, Svalbard, Sosiale forhold og kriminalitet
true

Ofre for anmeldte lovbrudd

Oppdatert

Neste oppdatering

Foreløpig ikke fastsatt

Nøkkeltall

148 942

personoffer for anmeldte lovbrudd i 2016

Lovbrudd anmeldt i alt og med personoffer, og personoffer for anmeldte lovbrudd i alt, eiendomstyveri og vold og mishandling. Absolutte tall
2016
Lovbrudd anmeldt, i alt336 413
Lovbrudd anmeldt, med personoffer159 510
Personoffer for anmeldte lovbrudd, i alt148 942
Personoffer for eiendomstyveri76 533
Personoffer for vold og mishandling30 699

Se flere tabeller om emnet

Tabell 1 
Lovbrudd anmeldt, etter type fornærmet og lovbruddsgruppe. Absolutte tall

Lovbrudd anmeldt, etter type fornærmet og lovbruddsgruppe. Absolutte tall
I altPersonAnnen juridisk enhet/foretakUten offer eller uoppgitt
2016
Alle lovbruddsgrupper336 413159 51046 179130 724
¬ Eiendomstyveri105 14479 56923 2222 353
¬ Annet vinningslovbrudd31 06418 2367 8664 962
¬ Eiendomsskade17 2939 0486 6291 616
¬ Vold og mishandling34 96930 0011 0213 947
¬ Seksuallovbrudd7 0795 93591 135
¬ Rusmiddellovbrudd50 2933691 31748 607
¬ Ordens- og integritetskrenkelse36 6468 8802 87424 892
¬ Trafikkovertredelse49 0325 8952 31140 826
¬ Annet lovbrudd4 8931 5779302 386

Tabell 2 
Personoffer, etter antall lovbrudd, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent

Personoffer, etter antall lovbrudd, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent
I alt1 lovbrudd2 lovbrudd3 lovbrudd4 eller flere lovbrudd
2016
Absolutte tall
I alt148 942135 02611 1341 832950
Kjønn
Menn83 58776 1196 182930356
Kvinner65 35558 9074 952902594
Alder
0-9 år4 5234 0603855127
10-19 år14 59413 0851 141229139
20-29 år34 56731 0632 801483220
30-39 år27 74324 9202 245368210
40-49 år28 98026 2132 225346196
50-59 år19 93818 3101 338186104
60-69 år11 39010 59965310434
70-79 år5 1384 8492384110
80 år og over1 9271 80993187
Uoppgitt alder1421181563
Prosent
I alt100,090,77,51,20,6
Kjønn
Menn100,091,17,41,10,4
Kvinner100,090,17,61,40,9
Alder
0-9 år100,089,88,51,10,6
10-19 år100,089,77,81,61,0
20-29 år100,089,98,11,40,6
30-39 år100,089,88,11,30,8
40-49 år100,090,57,71,20,7
50-59 år100,091,86,70,90,5
60-69 år100,093,15,70,90,3
70-79 år100,094,44,60,80,2
80 år og over100,093,94,80,90,4
Uoppgitt alder100,083,110,64,22,1

Tabell 3 
Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe, kjønn og alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe, kjønn og alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Alle lovbruddsgrupper¬ Eiendomstyveri¬ Annet vinningslovbrudd¬ Eiendomsskade¬ Vold og mishandling¬ Seksuallovbrudd¬ Ordens- og integritetskrenkelse¬ Trafikkovertredelse¬ Annet lovbrudd (inkl. Rusmiddellovbrudd)
2016
Absolutte tall
I alt148 94275 19017 0698 02428 7095 4376 4926 1751 846
Kjønn
Menn83 58743 8909 4165 28015 5979753 6053 6901 134
Kvinner65 35531 3007 6532 74413 1124 4622 8872 485712
Alder
0-9 år4 52336573 0741 1176517544
10-19 år14 5944 6219062514 7442 770555618129
20-29 år34 56718 9463 3981 3767 2088621 4081 054315
30-39 år27 74314 8013 2071 5295 1803081 3091 098311
40-49 år28 98016 1543 4841 8084 3731851 3371 203436
50-59 år19 93810 9582 6541 5442 50961927960325
60-69 år11 3905 9392 0139571 08428550633186
70-79 år5 1382 6831 021429359624331681
80 år og over1 9271 051381123126119811819
Uoppgitt alder1421005289000
Per 1 000 innbyggere
I alt28,614,43,31,55,51,01,21,20,4
Kjønn
Menn31,816,73,62,05,90,41,41,40,4
Kvinner25,212,13,01,15,11,71,11,00,3
Alder
0-9 år7,20,10,00,04,91,80,10,30,1
10-19 år23,07,31,40,47,54,40,91,00,2
20-29 år49,026,94,82,010,21,22,01,50,4
30-39 år40,021,34,62,27,50,41,91,60,4
40-49 år38,821,64,72,45,90,21,81,60,6
50-59 år30,116,64,02,33,80,11,41,50,5
60-69 år20,010,43,51,71,90,01,01,10,3
70-79 år14,47,52,91,21,00,00,70,90,2
80 år og over8,84,81,70,60,60,00,40,50,1
Uoppgitt alder..................

Tabell 4 
Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe og ettårig alder. Absolutte tall

Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe og ettårig alder. Absolutte tall
Alle lovbruddsgrupper¬ Eiendomstyveri¬ Annet vinningslovbrudd¬ Eiendomsskade¬ Vold og mishandling¬ Seksuallovbrudd¬ Ordens- og integritetskrenkelse¬ Trafikkovertredelse¬ Annet lovbrudd (inkl. Rusmiddellovbrudd)
2016
Absolutte tall
I alt148 94275 19017 0698 02428 7095 4376 4926 1751 846
0 år409002350367140
1 år19600115134280
2 år25610118061481
3 år4541103101155175
4 år4800003231335172
5 år5011003491214206
6 år547211385136994
7 år5573013551568268
8 år5558113321649319
9 år568202033916112259
10 år540252027118621305
11 år578401031218417204
12 år6555551284250203010
13 år1 0161228338042640334
14 år1 137144197418457493310
15 år1 339226503491478472816
16 år1 47939774195522445911222
17 år1 809678118295592227611512
18 år2 9691 4412978872317210012919
19 år3 0721 4933321017541511268827
20 år3 2831 64333310278315612911225
21 år3 4861 8633509879312012510136
22 år3 4401 921330141730821218431
23 år3 5342 028316127717931437535
24 år3 5211 9603331297509213110125
25 år3 5121 9503521457167213511527
26 år3 6532 0243591497578015310130
27 år3 4461 9033361596785515212835
28 år3 4001 8403401606816115013533
29 år3 2921 8143491666035116910238
30 år3 0061 6173131506343811112320
31 år3 0111 598336178580431439934
32 år2 8521 4853571505274214810835
33 år2 8681 5782951615272714810329
34 år2 6951 3893031785403611810031
35 år2 7501 4473111575323013310535
36 år2 6041 3693201404722212212336
37 år2 7781 4903471314862614512627
38 år2 5841 4402981374342212110626
39 år2 5951 3883271474482212010538
40 år2 7181 4623251584411914112646
41 år2 7571 4663441714642113810845
42 år2 9351 6473631674563012012230
43 år2 9501 6703491444781713311544
44 år3 0591 7313581764452614113547
45 år2 9841 6783342114421514112142
46 år2 9801 7113531864122014211442
47 år2 9671 6583611944301214512542
48 år2 8671 5943721914181411111453
49 år2 7631 5373252103871112512345
50 år2 5541 4213391843221010513340
51 år2 4731 4062841993271211210033
52 år2 3061 319280159304510310036
53 år2 1361 158276173276810210241
54 år2 0311 11427416825288010827
55 år1 8071 0062301422161938633
56 år1 7669492481492087829330
57 år1 7329412421202263897932
58 år1 6338782361362045767325
59 år1 5007662451141742858628
60 år1 4877832331081697678931
61 år1 3787192061111562698926
62 år1 3086932091041410706724
63 år1 2146421991061181656320
64 år1 097558209991017516111
65 år1 061566197971051393818
66 år1 00652421176743485416
67 år98750619594782455611
68 år93147417276682566617
69 år92147418286743405012
70 år85844817670582395015
71 år77140216345601464014
72 år65636112949430303410
73 år57428412359401233410
74 år487255924136029277
75 år425217883928116315
76 år414217694035020294
77 år384190723327024344
78 år28315056311308205
79 år28615953221918177
80 år og over1 9271 051381123126119811819
Uoppgitt alder1421005289000
Per 1 000 innbyggere
I alt28,614,43,31,55,51,01,21,20,4
0 år6,90,00,00,05,90,60,10,20,0
1 år3,30,00,00,02,50,60,00,10,0
2 år4,20,00,00,03,01,00,10,10,0
3 år7,30,00,00,05,01,80,10,30,1
4 år7,60,00,00,05,12,10,10,30,0
5 år7,70,00,00,05,41,90,10,30,1
6 år8,30,00,00,05,92,10,10,10,1
7 år8,60,00,00,05,52,40,10,40,1
8 år8,80,10,00,05,32,60,10,50,1
9 år9,00,30,00,05,42,50,20,40,1
10 år8,70,40,00,04,43,00,30,50,1
11 år9,30,60,00,05,03,00,30,30,1
12 år10,60,90,10,04,64,10,30,50,2
13 år16,82,00,10,06,37,10,70,50,1
14 år18,52,30,30,16,87,40,80,50,2
15 år20,83,50,80,07,67,40,70,40,2
16 år22,86,11,10,38,53,80,91,70,3
17 år28,110,51,80,58,73,41,21,80,2
18 år45,021,84,51,310,92,61,52,00,3
19 år45,622,24,91,511,22,21,91,30,4
20 år49,024,55,01,511,72,31,91,70,4
21 år51,927,75,21,511,81,81,91,50,5
22 år50,728,34,92,110,81,21,81,20,5
23 år50,829,24,51,810,31,32,11,10,5
24 år49,427,54,71,810,51,31,81,40,4
25 år47,926,64,82,09,81,01,81,60,4
26 år49,927,64,92,010,31,12,11,40,4
27 år47,026,04,62,29,30,82,11,70,5
28 år47,725,84,82,29,60,92,11,90,5
29 år46,125,44,92,38,40,72,41,40,5
30 år42,622,94,42,19,00,51,61,70,3
31 år42,922,84,82,58,30,62,01,40,5
32 år40,821,35,12,17,50,62,11,50,5
33 år40,622,44,22,37,50,42,11,50,4
34 år39,020,14,42,67,80,51,71,40,4
35 år39,320,74,42,27,60,41,91,50,5
36 år37,619,84,62,06,80,31,81,80,5
37 år40,421,75,11,97,10,42,11,80,4
38 år38,621,54,42,06,50,31,81,60,4
39 år37,820,24,82,16,50,31,71,50,6
40 år38,520,74,62,26,30,32,01,80,7
41 år37,520,04,72,36,30,31,91,50,6
42 år39,822,34,92,36,20,41,61,70,4
43 år38,821,94,61,96,30,21,71,50,6
44 år40,122,74,72,35,80,31,91,80,6
45 år39,622,34,42,85,90,21,91,60,6
46 år38,722,24,62,45,40,31,81,50,5
47 år39,021,84,72,55,60,21,91,60,6
48 år38,721,55,02,65,60,21,51,50,7
49 år37,520,94,42,95,30,11,71,70,6
50 år35,219,64,72,54,40,11,41,80,6
51 år34,719,74,02,84,60,21,61,40,5
52 år33,819,34,12,34,40,11,51,50,5
53 år32,117,44,12,64,10,11,51,50,6
54 år31,117,04,22,63,90,11,21,70,4
55 år28,015,63,62,23,30,01,41,30,5
56 år27,414,73,82,33,20,11,31,40,5
57 år27,214,83,81,93,50,01,41,20,5
58 år26,214,13,82,23,30,11,21,20,4
59 år23,912,23,91,82,80,01,41,40,4
60 år24,412,83,81,82,80,11,11,50,5
61 år23,212,13,51,92,60,01,21,50,4
62 år22,311,83,61,82,40,01,21,10,4
63 år21,111,23,51,82,10,01,11,10,3
64 år20,110,23,81,81,90,10,91,10,2
65 år19,210,23,61,81,90,00,70,70,3
66 år18,39,53,81,41,30,10,91,00,3
67 år17,89,13,51,71,40,00,81,00,2
68 år16,68,53,11,41,20,01,01,20,3
69 år16,18,33,21,51,30,10,70,90,2
70 år17,08,93,51,41,10,00,81,00,3
71 år16,18,43,40,91,30,01,00,80,3
72 år15,78,63,11,21,00,00,70,80,2
73 år15,17,53,21,61,10,00,60,90,3
74 år15,07,82,81,31,10,00,90,80,2
75 år12,96,62,71,20,80,00,50,90,2
76 år13,37,02,21,31,10,00,60,90,1
77 år13,26,52,51,10,90,00,81,20,1
78 år10,65,62,11,20,50,00,30,70,2
79 år11,56,42,10,90,80,00,30,70,3
80 år og over8,84,81,70,60,60,00,40,50,1
Uoppgitt alder..................

Tabell 5 
Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer, etter hovedlovbruddsgruppe og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Alle lovbruddsgrupper¬ Eiendomstyveri¬ Annet vinningslovbrudd¬ Eiendomsskade¬ Vold og mishandling¬ Seksuallovbrudd¬ Ordens- og integritetskrenkelse¬ Trafikkovertredelse¬ Annet lovbrudd (inkl. Rusmiddellovbrudd)
2016
Absolutte tall
I alt148 94275 19017 0698 02428 7095 4376 4926 1751 846
Hele landet147 22274 33116 9857 96728 3005 3826 4336 0401 784
Østfold8 4633 9189465311 781316445411115
Akershus16 6349 1351 7407802 748531701821178
Oslo27 85516 9832 2841 0374 6325121 378885144
Hedmark4 5942 12762622987821921222380
Oppland3 6241 51347322779618116121063
Buskerud6 9203 4329023741 28225424933097
Vestfold7 3803 6946874291 54525533334790
Telemark5 4342 6507093601 07318517222659
Aust-Agder3 3161 7493271666871151349543
Vest-Agder5 5783 0254263241 22515721514462
Rogaland14 6247 7582 0148152 377484471539166
Hordaland14 1487 0302 0637772 641511411533182
Sogn og Fjordane1 8296942591234021081277838
Møre og Romsdal5 0811 9166633801 16231633023381
Sør-Trøndelag8 0763 8801 1865001 38531237633998
Nord-Trøndelag2 9581 17157518658616012410254
Nordland4 9811 6685073251 485371269250106
Troms - Romsa3 6771 39238324997926118915569
Finnmark - Finnmárku2 04459421415563313413611959
Svalbard621030000
Norge, uoppgitt fylke000000000
Utlandet, uten oppgitt fylke1 7078558457405535813362
Uoppgitt fylke1340042120
Per 1 000 innbyggere
I alt28,614,43,31,55,51,01,21,20,4
Hele landet28,214,33,31,55,41,01,21,20,3
Østfold29,213,53,31,86,11,11,51,40,4
Akershus28,015,42,91,34,60,91,21,40,3
Oslo42,325,83,51,67,00,82,11,30,2
Hedmark23,510,93,21,24,51,11,11,10,4
Oppland19,28,02,51,24,21,00,91,10,3
Buskerud24,912,43,21,34,60,90,91,20,3
Vestfold30,115,12,81,86,31,01,41,40,4
Telemark31,515,44,12,16,21,11,01,30,3
Aust-Agder28,615,12,81,45,91,01,20,80,4
Vest-Agder30,516,62,31,86,70,91,20,80,3
Rogaland31,116,54,31,75,11,01,01,10,4
Hordaland27,413,64,01,55,11,00,81,00,4
Sogn og Fjordane16,76,32,41,13,71,01,20,70,3
Møre og Romsdal19,27,22,51,44,41,21,20,90,3
Sør-Trøndelag25,812,43,81,64,41,01,21,10,3
Nord-Trøndelag21,78,64,21,44,31,20,90,70,4
Nordland20,66,92,11,36,11,51,11,00,4
Troms - Romsa22,48,52,31,56,01,61,20,90,4
Finnmark - Finnmárku27,07,82,82,08,41,81,81,60,8
Svalbard..................
Norge, uoppgitt fylke..................
Utlandet, uten oppgitt fylke..................
Uoppgitt fylke..................

Tabell 6 
Personoffer, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altMennKvinner0-9 år10-19 år20-29 år30-39 år40-49 år50-59 år60-69 år70-79 år80 år og overUoppgitt alder
2016
Absolutte tall
I alt148 94283 58765 3554 52314 59434 56727 74328 98019 93811 3905 1381 927142
Hele landet147 22282 49064 7324 47414 46334 06027 36928 70919 73411 2595 0921 920142
Østfold8 4634 6403 8232749091 7421 4481 7891 1706653411196
Akershus16 6349 3907 2444491 5463 1772 8463 8092 7291 26457422614
Oslo27 85515 40412 4515511 8637 4477 0075 0223 1811 63672041810
Hedmark4 5942 5182 076150556902688892670464205652
Oppland3 6242 0361 588129449753549695532341127436
Buskerud6 9203 8823 0382146581 5081 2221 3999715582771049
Vestfold7 3804 1523 2282327561 4861 1831 5721 1066082961356
Telemark5 4343 0802 3541135421 1517961 1678095352476311
Aust-Agder3 3161 9201 396105325646586727455289145335
Vest-Agder5 5783 2282 3501675801 2299311 111804472217625
Rogaland14 6248 4426 1824051 4453 3242 9232 9811 8701 0604461637
Hordaland14 1487 9376 2113431 3373 8022 6032 6221 7581 00749017511
Sogn og Fjordane1 8291 0178125725544625532723917452213
Møre og Romsdal5 0812 7642 3172276641 1758098746264451915911
Sør-Trøndelag8 0764 4973 5792867282 1121 4571 3921 08761229110110
Nord-Trøndelag2 9581 6311 327145397645430522400279110264
Nordland4 9812 6952 2863217281 098740799636423169589
Troms - Romsa3 6772 0941 583190470919564661447271119279
Finnmark - Finnmárku2 0441 15988511625549632934724415675224
Svalbard6420023100000
Norge, uoppgitt fylke0000000000000
Utlandet, uten oppgitt fylke1 7071 091616461295003742712031314670
Uoppgitt fylke13673270010000
Per 1 000 innbyggere
I alt28,631,825,27,223,049,040,038,830,120,014,48,8..
Hele landet28,231,425,07,122,848,339,538,529,819,714,38,7..
Østfold29,232,026,48,425,251,342,041,729,819,015,29,2..
Akershus28,031,624,45,819,747,537,440,234,420,814,810,3..
Oslo42,346,937,76,830,563,056,554,343,929,422,219,7..
Hedmark23,525,821,27,623,839,833,032,524,717,712,15,9..
Oppland19,221,516,86,619,733,327,125,720,414,07,94,3..
Buskerud24,927,822,06,619,545,634,133,826,717,213,68,6..
Vestfold30,134,026,38,424,951,340,344,333,120,415,911,8..
Telemark31,535,727,36,125,754,441,547,234,524,317,97,3..
Aust-Agder28,633,024,37,421,945,341,344,430,520,717,37,0..
Vest-Agder30,535,225,87,124,249,239,943,935,324,518,08,3..
Rogaland31,135,326,86,323,750,742,844,833,123,716,810,0..
Hordaland27,430,324,45,321,050,436,536,628,418,814,98,0..
Sogn og Fjordane16,718,215,14,517,233,221,122,716,413,26,33,5..
Møre og Romsdal19,220,417,87,319,535,425,124,118,414,09,94,4..
Sør-Trøndelag25,828,323,27,719,742,834,931,928,518,614,08,0..
Nord-Trøndelag21,723,719,69,022,138,329,128,522,416,610,13,9..
Nordland20,622,019,112,124,135,727,724,219,414,08,54,8..
Troms - Romsa22,425,119,610,223,639,127,728,321,314,210,04,1..
Finnmark - Finnmárku27,029,724,113,926,447,037,830,924,417,214,17,5..
Svalbard..........................
Norge, uoppgitt fylke..........................
Utlandet, uten oppgitt fylke..........................
Uoppgitt fylke..........................

Tabell 7 
Personoffer, etter hovedlovbruddgruppe og bosted (kommunestørrelse). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer, etter hovedlovbruddgruppe og bosted (kommunestørrelse). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Alle lovbruddsgrupper¬ Eiendomstyveri¬ Annet vinningslovbrudd¬ Eiendomsskade¬ Vold og mishandling¬ Seksuallovbrudd¬ Ordens- og integritetskrenkelse¬ Trafikkovertredelse¬ Annet lovbrudd (inkl. Rusmiddellovbrudd)
2016
Absolutte tall
I alt148 94275 19017 0698 02428 7095 4376 4926 1751 846
Hele landet147 22274 33116 9857 96728 3005 3826 4336 0401 784
Alle kommuner147 21674 32916 9847 96728 2975 3826 4336 0401 784
0-1 999 innbyggere2 1797632991205281781428960
2 000-4 999 innbyggere8 1282 9641 2575121 861484449393208
5 000-9 999 innbyggere12 7354 9321 7918342 940649710623256
10 000-19 999 innbyggere20 7449 1242 9071 2414 302944924982320
20 000-29 999 innbyggere15 4027 3401 8758983 014661695711208
30 000-49 999 innbyggere17 8938 9421 9111 0423 682590747798181
50 000 innbyggere eller flere70 13540 2646 9443 32011 9701 8762 7662 444551
Norge, uoppgitt kommunestørrelse621030000
Utlandet, uten oppgitt kommunestørrelse1 7078558457405535813362
Uoppgitt kommunestørrelse1340042120
Per 1 000 innbyggere
I alt28,614,43,31,55,51,01,21,20,4
Hele landet28,214,33,31,55,41,01,21,20,3
Alle kommuner28,214,33,31,55,41,01,21,20,3
0-1 999 innbyggere18,86,62,61,04,61,51,20,80,5
2 000-4 999 innbyggere19,27,03,01,24,41,11,10,90,5
5 000-9 999 innbyggere20,78,02,91,44,81,11,21,00,4
10 000-19 999 innbyggere25,211,13,51,55,21,11,11,20,4
20 000-29 999 innbyggere25,312,03,11,54,91,11,11,20,3
30 000-49 999 innbyggere30,015,03,21,76,21,01,31,30,3
50 000 innbyggere eller flere34,519,83,41,65,90,91,41,20,3
Norge, uoppgitt kommunestørrelse..................
Utlandet, uten oppgitt kommunestørrelse..................
Uoppgitt kommunestørrelse..................

Tabell 8 
Personoffer, etter kjønn, alder og type hovedlovbrudd. Absolutte tall

Personoffer, etter kjønn, alder og type hovedlovbrudd. Absolutte tall
I altMennKvinner0-9 år10-19 år20-29 år30-39 år40-49 år50-59 år60-69 år70-79 år80 år og overUoppgitt alder
2016
Alle lovbruddstyper148 94283 58765 3554 52314 59434 56727 74328 98019 93811 3905 1381 927142
 
¬ Eiendomstyveri75 19043 89031 300364 62118 94614 80116 15410 9585 9392 6831 0511
¬¬ Tyveri, i alt74 72943 65031 079364 57518 82814 71216 06310 8965 9012 6701 0471
¬¬¬ Mindre tyveri2 3351 2741 0613177535411495360213110310
¬¬¬¬ Mindre tyveri fra butikk og annet salgssted6130310420710106400
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert mindre tyveri2 2741 2441 0303173515404485350207106310
¬¬¬ Tyveri54 46331 42223 041243 69313 82510 80212 0767 7203 9161 7266801
¬¬¬¬ Tyveri fra butikk og annet salgssted55826629202916110711864442870
¬¬¬¬ Tyveri fra annen næring og offentlig virksomhet3 2561 8561 4003469647500726447277125620
¬¬¬¬ Tyveri fra bolig og fritidsbolig8 2975 1673 13012601 5191 6361 7781 4009354972710
¬¬¬¬¬ Tyveri fra bolig2 9341 5831 35111816354775404682711821790
¬¬¬¬¬ Tyveri fra fritidsbolig5263381880135253951211137090
¬¬¬¬¬ Tyveri fra bod, garasje og areal til bolig og fritidsbolig4 8373 2461 5910668321 1061 143811551245830
¬¬¬¬ Tyveri fra bil og annet motorkjøretøy6 2884 6141 67411771 1501 2971 4251 193702269740
¬¬¬¬ Tyveri av sykkel13 7468 3925 35455032 9983 1484 0602 138687173331
¬¬¬¬ Tyveri fra person22 13211 02011 112132 2457 3154 0743 9302 4461 2496312290
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person i salgslokale6 5552 9663 58924652 7211 239966623313165610
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person i kollektiv transport (fra 1.10.2015)3 8961 9571 93913081 123747734537284129330
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person i gate, park, annet friområde (fra 1.10.2015)3 5851 9501 63523611 245697594368182101350
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person i anlegg for idrett, kultur o.l. (fra 1.10.2015)2 1721 1749981418563366550188542840
¬¬¬¬¬ Tyveri fra person på annet offentlig og privat sted (fra 1.10.2015)5 9242 9732 95176931 6631 0251 086730416208960
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert tyveri186107791103540393222340
¬¬¬ Grovt tyveri14 3608 1586 20295643 7712 7982 6352 1281 4447142970
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra butikk og annet salgssted1579760011732433719530
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra annen næring og offentlig virksomhet43328215103387669470571790
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra bolig og fritidsbolig5 6003 5792 0211607169471 1341 1538955031910
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra bolig3 3251 9781 3471514775516826794752701390
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra fritidsbolig893603290011352161227268137340
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra bod, garasje og areal til bolig og fritidsbolig1 3829983840822634429124715296180
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra bil og annet motorkjøretøy1 7621 28947323532334044633419376130
¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person6 3792 8923 48764352 6271 410912528276108770
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person i salgslokale (fra 1.10.2015)2 1968701 3260931 1194962591276326130
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person i kollektiv transport (fra 1.10.2015)1 5057058001112588342237130642740
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person i gate, park, annet friområde (fra 1.10.2015)1 1695825871904522541751145613140
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person i anlegg for idrett, kultur o.l. (fra 1.10.2015)274139135342995649177100
¬¬¬¬¬ Grovt tyveri fra person på annet eller uspesifisert sted1 2355966391983692621921408641460
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert grovt tyveri2919100013664540
¬¬¬ Brukstyveri av bil og annet motorkjøretøy3 5712 7967750141697701857688328120390
¬¬¬¬ Brukstyveri av bil1 7191 27144803835537637331816668250
¬¬¬¬ Brukstyveri av motorsykkel og moped1 04682222409326221226316942410
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert brukstyveri av motorkjøretøy8067031030108011322120112048130
¬¬ Annen bruk og bestittelse av andres eiendel461240221046118899162381340
¬ Annet vinningslovbrudd17 0699 4167 65359063 3983 2073 4842 6542 0131 0213810
¬¬ Heleri og hvitvasking45930015913394106101673114120
¬¬¬ Heleri, i alt45729915813394106100673014120
¬¬¬¬ Heleri4362811551329310491632714110
¬¬¬¬ Grovt heleri211830112943010
¬¬¬ Hvitvasking, i alt2110000101000
¬¬¬¬ Hvitvasking1100000100000
¬¬¬¬ Grov hvitvasking1010000001000
¬¬¬ Annet eller uspesifisert heleri og hvitvasking0000000000000
¬¬ Bedrageri, i alt15 8128 6447 16828333 1812 9763 2082 4501 8889383360
¬¬¬ Mindre bedrageri og liknende2 7721 4491 3230172522498584446341177320
¬¬¬ Bedrageri12 4646 8435 62116392 5662 3932 5251 9101 4736942630
¬¬¬ Grovt bedrageri576352224122938599947467410
¬¬ Underslag, i alt6393832562321001021421057154310
¬¬¬ Underslag5703352352299496123986345200
¬¬¬ Grovt underslag694821036619789110
¬¬ Økonomisk utroskap7430002111200
¬¬ Korrupsjon og påvirkningshandel6600001221000
¬¬ Regnskapsovertredelse4310010120000
¬¬ Kreditorrelatert lovbrudd2110000020000
¬¬ Skatt og avgift10730023121100
¬¬¬ Skattesvik0000000000000
¬¬¬ Grovt skattesvik0000000000000
¬¬¬ Annet, skatt og avgift10730023121100
¬¬ Tolloven1010000000100
¬¬¬ Smugling1010000000100
¬¬¬ Annet, tolloven0000000000000
¬¬ Annet næringslivs- og økonomilovbrudd12968610820172823201120
¬ Eiendomsskade8 0245 2802 74472511 3761 5291 8081 5449574291230
¬¬ Skadeverk, i alt7 9145 2102 70442481 3631 5031 7831 5309424221190
¬¬¬ Mindre skadeverk1 06468737702618619723121313167130
¬¬¬¬ Mindre skadeverk på og i bygning32421510904385269665629100
¬¬¬¬ Mindre skadeverk på motorkjøretøy og annet transportmiddel (fra 1.10.2015)51734017701112210112398441710
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert mindre skadeverk2231329101126443949312120
¬¬¬ Skadeverk6 3274 1592 16842111 0921 1841 4361 2197413401000
¬¬¬¬ Skadeverk på og i bygning1 573990583223171249384326252117490
¬¬¬¬ Skadeverk på motorkjøretøy og annet transportmiddel4 1772 8071 3702164856846924771401171420
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert skadeverk5773622150246589128122885290
¬¬¬ Grovt skadeverk5233641590118512211698701560
¬¬¬¬ Grovt skadeverk på og i bygning1378849031220313328550
¬¬¬¬ Grovt skadeverk på motorkjøretøy og annet transportmiddel3602581020869102756236710
¬¬¬¬ Annet grovt skadeverk2618800401036300
¬¬ Fare for allmennheten ved brann og annen skade1107040331326251415740
¬ Vold og mishandling28 70915 59713 1123 0744 7447 2085 1804 3732 5091 08435912652
¬¬ Voldslovbrudd17 3599 9867 3732 7873 1554 5762 8552 1391 1554731445817
¬¬¬ Kroppskrenkelse, i alt10 0156 1383 8777381 8463 0661 7421 385765331973213
¬¬¬¬ Kroppskrenkelse9 5435 7853 7587331 7642 8951 6491 327722314953113
¬¬¬¬ Grov kroppskrenkelse47235311958217193584317210
¬¬¬ Kroppsskade, i alt2 2001 82637426335820448305185611820
¬¬¬¬ Kroppsskade1 8201 50032015296670369259141531520
¬¬¬¬ Grov kroppsskade3803265411391507946448300
¬¬¬ Drap2716110228732210
¬¬¬ Drap, forsøk35231222118732000
¬¬¬ Uaktsomt påført betydelig skade eller død7543325911138104780
¬¬¬¬ Uaktsom kroppsskade4326175567542540
¬¬¬¬ Uaktsom forvoldelse av død3217150456362240
¬¬¬ Mishandling i nære relasjoner, i alt4 5571 6632 8942 0129465125253321375819142
¬¬¬¬ Mishandling i nære relasjoner4 4031 6062 7971 9229174995153251335818142
¬¬¬¬ Grov mishandling i nære relasjoner154579790291310740100
¬¬¬ Vold mot offentlig tjenestemann2581778102956759269000
¬¬¬ Annet eller uspesifisert voldslovbrudd19210092413594436266112
¬¬ Trusler, i alt5 6673 1512 516756881 3871 1921 19273629483191
¬¬¬ Trusler (fra 1.10.2015)4 6722 6801 992645941 17294395859625076190
¬¬¬ Grove trusler (fra 1.10.2015)2781261524406266484116100
¬¬¬ Trusler mot offentlig tjenestemann296159137025387855513100
¬¬¬ Andre eller uspesifiserte trusler421186235752100961014415501
¬¬ Ran og utpressing9047042001133301166126964423140
¬¬¬ Ran62949713211062181097964301570
¬¬¬ Grovt ran15411242016453526182660
¬¬¬ Utpressing11994250113821211312210
¬¬¬ Annet eller uspesifisert ran og utpressing2110001010000
¬¬ Tvang1466482532252529197400
¬¬ Frihetsberøvelse10653537283917932100
¬¬ Omsorgs- og familieforhold355147208129594239381131033
¬¬ Hensynsløs atferd og personforfølgelse4 1301 4782 65270638822874838488261103351
¬¬ Menneskehandel4012280111611110000
¬¬ Terror og terrorrelatert handling0000000000000
¬¬ Annen vold og mishandling2200001100000
¬ Seksuallovbrudd5 4379754 4621 1172 770862308185612861189
¬¬ Voldtekt, i alt2 1542771 87748482248917810324104238
¬¬¬ Voldtekt2 0842661 81846679946817210124104238
¬¬¬¬ Voldtekt, barn under 14 år678194484441201000000036
¬¬¬¬ Voldtekt, annen eller uspesifisert alder1 406721 334255984681721012410422
¬¬¬ Grov voldtekt7011591823216200000
¬¬¬¬ Grov voldtekt, barn under 14 år (fra 1.10.2015)126611100000000
¬¬¬¬ Grov voldtekt, annen eller uspesifisert alder58553722216200000
¬¬ Voldtekt, forsøk10899922846181130000
¬¬ Seksuell omgang i overmaktsforhold69145501719161140020
¬¬ Seksuell omgang, barn 14-15 år285362498260000000017
¬¬ Seksuell omgang mellom nærstående13322111893741100001
¬¬ Seksuell handling1 0962688282945821283724530221
¬¬¬ Seksuell handling, barn under 16 år781244537282477100000021
¬¬¬ Annen seksuell handling uten samtykke3152429112105127372453020
¬¬ Seksuelt krenkende atferd1 111177934105714150533324152411
¬¬¬ Seksuelt krenkende atferd, barn under 16 år (fra 1.10.2015)51311739678424000000011
¬¬¬ Seksuelt krenkende atferd, annen eller uspesifisert alder598605382729015053332415240
¬¬ Annet eller uspesifisert seksuallovbrudd481172309135310265210011
¬ Rusmiddellovbrudd32419213284969487345131360
¬¬ Narkotikalovbrudd67363121119131264000
¬¬¬ Narkotika, legemiddelloven201370366410000
¬¬¬¬ Narkotika, bruk11830143210000
¬¬¬¬ Narkotika, mindre besittelse9540223200000
¬¬¬ Narkotika, straffeloven, i alt47232428137854000
¬¬¬¬ Narkotikaovertredelse, straffeloven44212328126853000
¬¬¬¬ Grov narkotikaovertredelse, straffeloven3210011001000
¬¬ Doping1010100000000
¬¬¬ Doping, legemiddelloven0000000000000
¬¬¬ Doping, straffeloven1010100000000
¬¬ Ruspåvirket kjøring224148765144833583991350
¬¬¬ Promillekjøring, veitrafikk220145755144632573991350
¬¬¬ Promillekjøring, annet4310021100000
¬¬ Alkohollovovertredelse, i alt2451912101100000
¬¬¬ Alkohollovovertredelse2451912101100000
¬¬¬ Grov alkohollovovertredelse0000000000000
¬¬ Annet eller uspesifisert rusmiddellovbrudd8350221200010
¬ Ordens- og integritetskrenkelse6 4923 6052 887655551 4081 3091 337927550243980
¬¬ Offentlig ordenskrenkelse8926242689882511621571156137120
¬¬¬ Ordensforstyrrelse, i alt5253791464661941037943221040
¬¬¬¬ Regional ordensvedtekt, urinering og annet15781054120110
¬¬¬¬ Ordensforstyrrelse i selvforskyldt rus303231722421275935229520
¬¬¬¬ Annen eller uspesifisert ordensforstyrrelse207141661246240431913410
¬¬¬ Våpen-, brann- og eksplosivlovgivning36724512252257597872392780
¬¬¬¬ Bevæpning på offentlig sted513714212166762000
¬¬¬¬ Annet eller uspesifisert våpenlovbrudd513615081011964300
¬¬¬¬ Brann- og eksplosivlovgivning265172933231426260332480
¬¬ Myndighetskrenkelse1 483735748381542803043781939526150
¬¬¬ Hindre og motarbeide offentlig myndighet8502695812311319018018097451390
¬¬¬¬ Hindre og forulempe offentlig tjenestemann7938410125192095000
¬¬¬¬¬ Forulempe offentlig tjenestemann7033370121191793000
¬¬¬¬¬ Hindre offentlig tjenestemann9540040302000
¬¬¬¬ Motarbeide retts- og straffeforfølgning7712315402311216516116088401390
¬¬¬¬¬ Identifikasjonsplikt overfor offentlig myndighet7610121111000
¬¬¬¬¬ Oppholds- og kontaktsforbud585128457227811713112267281280
¬¬¬¬¬ Annet pålegg fra politi og annen myndighet2313100262452110
¬¬¬¬¬ Motarbeide straffegjennomføring1010000010000
¬¬¬¬¬ Annet, motarbeide retts- og straffeforfølgning1558471131402733149000
¬¬¬ Uriktig forklaring og anklage4613649712273861557239940
¬¬¬¬ Uriktig forklaring1199425051526421910200
¬¬¬¬ Uriktig anklage3422707211758601135329740
¬¬¬ Utlendingslovgivning191182373121000
¬¬¬¬ Innreiseforbud0000000000000
¬¬¬¬ Bistå ulovlig innreise og opphold3120300000000
¬¬¬¬ Annen eller uspesifisert utlendingslovgivning161062073121000
¬¬¬ Tjenestefeil og misbruk av offentlig myndighet10262403592732158300
¬¬¬ Annen eller uspesifisert myndighetskrenkelse512922911181072120
¬¬ Integritetskrenkelse4 1172 2461 87118313877843802619394180710
¬¬¬ Dokument- og ID-krenkelse2 3541 3471 007115157854344630521883290
¬¬¬¬ Dokumentfalsk2961871090744656455331990
¬¬¬¬¬ Dokumentfalsk, bruk925735021324231313310
¬¬¬¬¬ Dokumentfalsk, tilvirket og anskaffet204130740531414142201680
¬¬¬¬ Pengefalsk11650034111100
¬¬¬¬ ID-krenkelse (fra 1.10.2015)1 9521 094858114050346236323117559180
¬¬¬¬¬ ID-krenkelse, befatning (fra 1.10.2015)364223141016102846051351330
¬¬¬¬¬ ID-krenkelse, bruk (fra 1.10.2015)1 588871717112440137830318014046150
¬¬¬¬ Annen eller uspesifisert dokument- og ID-krenkelse95603504281218189420
¬¬¬ Uberettiget adgang og opphold85146838335012314216116811766210
¬¬¬¬ Inntrengning i bygning og annet sted645374271218801001211469959200
¬¬¬¬ Inntrengning i data- og kommunikasjonssystem206941121324342402218710
¬¬¬ Offentlig krenkelse av privatlivets fred5592343250791079412796332030
¬¬¬ Hatefulle ytringer og diskriminering1459352323453222163100
¬¬¬ Annen eller uspesifisert integritetskrenkelse2081041041110243246342310180
¬ Trafikkovertredelse6 1753 6902 4851756181 0541 0981 2039606333161180
¬¬ Veitrafikkovertredelse6 1513 6692 4821756141 0511 0931 1979586293161180
¬¬¬ Uten gyldig førerkort322481363982000
¬¬¬ Ulovlig hastighet2200000011000
¬¬¬ Personskade1 9751 11086594289311297339282191103690
¬¬¬ Annen eller uspesifisert veitrafikkovertredelse4 1422 5331 60980322734793849667435213490
¬¬ Annen transport- og trafikklovgivning242130435624000
¬ Annet lovbrudd1 522942580368024626336328017368130
¬¬ Natur- og miljølovbrudd926434492344811814421517112657130
¬¬¬ Allmennfarlig forgiftning og alvorlig miljølovbrudd9720012112200
¬¬¬ Jakt-, fangst- og fiskerilovbrudd41338000513511520
¬¬¬ Annet natur- og miljølovbrudd876394482344811713720116511350110
¬¬ Arbeidsmiljølovgivning5274715622811710912710337400
¬¬ Annen eller uspesifisert straffelovgivning69373204111021610700

Tabell 9 
Personoffer for eiendomstyveri, etter kjønn og ettårig alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for eiendomstyveri, etter kjønn og ettårig alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Personoffer for eiendomstyveriPersonoffer for eiendomstyveri per 1 000 innbyggere
Begge kjønnMennKvinnerBegge kjønnMennKvinner
2016
I alt76 53344 64231 89114,717,012,3
0 år0000,00,00,0
1 år0000,00,00,0
2 år1100,00,00,0
3 år1010,00,00,0
4 år0000,00,00,0
5 år1010,00,00,0
6 år2110,00,00,0
7 år3210,00,10,0
8 år8530,10,20,1
9 år201370,30,40,2
10 år259160,40,30,5
11 år4021190,60,70,6
12 år5535200,91,10,7
13 år12374492,02,41,7
14 år14975742,42,42,5
15 år229132973,64,03,1
16 år4102361746,37,15,5
17 år69739530210,811,99,7
18 år1 48172176022,421,123,8
19 år1 53176676522,722,023,5
20 år1 68982686325,223,826,7
21 år1 91496694828,527,929,1
22 år1 9501 00594528,728,728,8
23 år2 0651 08198429,730,029,3
24 år2 0061 09491228,129,926,2
25 år1 9921 07791527,228,925,4
26 år2 0571 14091728,130,525,5
27 år1 9281 11980926,330,122,4
28 år1 8881 07281626,529,823,2
29 år1 8411 05578625,828,822,6
30 år1 65099565523,427,519,1
31 år1 6291 00562423,228,018,2
32 år1 51389961421,724,818,3
33 år1 6131 01060322,927,717,7
34 år1 42384358020,623,817,2
35 år1 48090657421,125,017,0
36 år1 41284356920,423,617,0
37 år1 51691560122,125,718,2
38 år1 47985362622,124,619,3
39 år1 41583558020,623,517,5
40 år1 48489758721,024,717,1
41 år1 49588261320,423,417,2
42 år1 6821 02365922,826,818,5
43 år1 69599370222,325,319,0
44 år1 7661 05271423,226,919,2
45 år1 6981 00569322,525,918,9
46 år1 7261 02969722,426,018,6
47 år1 6931 00568822,225,718,6
48 år1 62097764321,925,717,8
49 år1 56196459721,225,316,8
50 år1 44488456019,923,616,0
51 år1 43286856420,123,616,4
52 år1 32581750819,423,415,2
53 år1 16773243517,521,413,5
54 år1 12771840917,221,512,8
55 år1 01562638915,718,912,4
56 år96960936015,018,411,5
57 år94459035414,818,211,3
58 år89158430714,318,510,0
59 år77348828512,315,49,2
60 år79448930513,015,910,1
61 år73047625412,315,98,6
62 år70644526112,115,28,9
63 år63841322511,114,37,9
64 år56936020910,413,07,7
65 år56937519410,313,57,0
66 år5293361939,612,27,0
67 år5123062069,211,07,5
68 år4813191628,611,55,7
69 år4803151658,411,15,7
70 år4532751789,011,16,9
71 år4072531548,510,76,3
72 år3622221408,610,96,5
73 år2851771087,59,75,5
74 år2571441137,99,46,6
75 år221135866,78,74,9
76 år219121987,08,45,9
77 år192108846,68,15,3
78 år15281715,76,74,8
79 år16186756,57,85,4
80 år og over1 0724376354,95,34,6
Uoppgitt alder110......

Tabell 10 
Personoffer for eiendomstyveri, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for eiendomstyveri, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altMennKvinner0-9 år10-19 år20-29 år30-39 år40-49 år50-59 år60-69 år70-79 år80 år og overUoppgitt alder
2016
Absolutte tall
I alt76 53344 64231 891364 74019 33015 13016 42011 0876 0082 7091 0721
Hele landet75 66744 11431 553354 70219 08014 93916 28910 9605 9212 6731 0671
Østfold4 0072 3531 6541289874697949610344163800
Akershus9 2745 4053 86925851 8381 6162 4101 6707053231250
Oslo17 3049 6047 700197444 8994 6373 2822 0639864352390
Hedmark2 1621 2918711163466321466354254103340
Oppland1 540929611012237823633622716161190
Buskerud3 4792 0101 4690229821611794520304140600
Vestfold3 7782 2001 5780239784611920640341167760
Telemark2 7001 6191 0812175605400648416279143311
Aust-Agder1 7821 115667110436633343727116381260
Vest-Agder3 0731 8641 2090217666533676519281140410
Rogaland7 8844 7013 18335711 8341 6291 8161 107584244960
Hordaland7 1604 2112 94924622 2371 3491 3499304942321050
Sogn og Fjordane7044232810692259612293731790
Møre og Romsdal1 9541 148806215953131538127918778220
Sør-Trøndelag3 9292 3081 62112121 197747724531319155430
Nord-Trøndelag1 18871647209830718423917312050170
Nordland1 7061 006700013745326333526916461240
Troms - Romsa1 42282659618743224329219710652120
Finnmark - Finnmárku61938523404016711611391562880
Svalbard2020002000000
Norge, uoppgitt fylke0000000000000
Utlandet, uten oppgitt fylke862525337137247191131127873650
Uoppgitt fylke4310130000000
Per 1 000 innbyggere
I alt14,717,012,30,17,527,421,822,016,810,57,64,9..
Hele landet14,516,812,20,17,427,121,521,816,610,47,54,8..
Østfold13,816,211,40,08,025,720,222,115,59,87,26,2..
Akershus15,618,213,00,07,427,521,225,421,011,68,35,7..
Oslo26,329,223,30,212,241,437,435,528,517,713,411,3..
Hedmark11,113,28,90,17,020,615,417,013,09,76,13,1..
Oppland8,29,86,50,05,416,711,712,48,76,63,81,9..
Buskerud12,514,410,60,06,824,817,119,214,39,46,95,0..
Vestfold15,418,012,80,07,927,120,825,919,211,59,06,7..
Telemark15,718,812,50,18,328,620,926,217,812,710,33,6..
Aust-Agder15,419,211,60,17,025,723,526,718,211,79,75,5..
Vest-Agder16,820,313,30,09,026,622,826,722,814,611,65,5..
Rogaland16,819,713,80,09,428,023,827,319,613,19,25,9..
Hordaland13,916,111,60,07,329,718,918,815,09,27,14,8..
Sogn og Fjordane6,47,65,20,04,616,77,98,56,45,52,01,5..
Møre og Romsdal7,48,56,20,14,716,09,810,58,25,94,01,6..
Sør-Trøndelag12,514,510,50,05,724,317,916,613,99,77,53,4..
Nord-Trøndelag8,710,47,00,05,418,212,513,09,77,14,62,5..
Nordland7,18,25,90,04,514,79,810,28,25,43,12,0..
Troms - Romsa8,79,97,40,14,418,412,012,59,45,54,41,8..
Finnmark - Finnmárku8,29,96,40,04,115,813,310,19,16,25,32,7..
Svalbard..........................
Norge, uoppgitt fylke..........................
Utlandet, uten oppgitt fylke..........................
Uoppgitt fylke..........................

Tabell 11 
Personoffer for eiendomstyveri, etter bosted (fylke) og utsatthet i egen bostedskommune. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for eiendomstyveri, etter bosted (fylke) og utsatthet i egen bostedskommune. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altI egen bostedskommuneUtenfor egen bostedskommuneUoppgitt bostedskommune
2016
Absolutte tall
I alt76 53348 34027 327866
Hele landet75 66748 34027 3270
Østfold4 0072 4381 5690
Akershus9 2744 6164 6580
Oslo17 30413 6983 6060
Hedmark2 1621 1939690
Oppland1 5407008400
Buskerud3 4791 9071 5720
Vestfold3 7782 3321 4460
Telemark2 7001 6561 0440
Aust-Agder1 7821 1626200
Vest-Agder3 0732 1559180
Rogaland7 8845 1172 7670
Hordaland7 1604 8662 2940
Sogn og Fjordane7042664380
Møre og Romsdal1 9549391 0150
Sør-Trøndelag3 9292 5481 3810
Nord-Trøndelag1 1886645240
Nordland1 7069277790
Troms - Romsa1 4228245980
Finnmark - Finnmárku6193312880
Svalbard2110
Norge, uoppgitt fylke0000
Utlandet, uten oppgitt fylke86200862
Uoppgitt fylke4004
Per 1 000 innbyggere
I alt14,79,35,2..
Hele landet14,59,35,2..
Østfold13,88,45,4..
Akershus15,67,87,8..
Oslo26,320,85,5..
Hedmark11,16,15,0..
Oppland8,23,74,4..
Buskerud12,56,95,7..
Vestfold15,49,55,9..
Telemark15,79,66,1..
Aust-Agder15,410,05,4..
Vest-Agder16,811,85,0..
Rogaland16,810,95,9..
Hordaland13,99,44,4..
Sogn og Fjordane6,42,44,0..
Møre og Romsdal7,43,53,8..
Sør-Trøndelag12,58,14,4..
Nord-Trøndelag8,74,93,8..
Nordland7,13,83,2..
Troms - Romsa8,75,03,6..
Finnmark - Finnmárku8,24,43,8..
Svalbard........
Norge, uoppgitt fylke........
Utlandet, uten oppgitt fylke........
Uoppgitt fylke........

Tabell 12 
Personoffer for eiendomstyveri, etter antall eiendomstyverier, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent

Personoffer for eiendomstyveri, etter antall eiendomstyverier, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent
I alt1 lovbrudd2 lovbrudd3 lovbrudd4 eller flere lovbrudd
2016
Absolutte tall
I alt76 53372 4793 67632256
Kjønn
Menn44 64242 1622 26219127
Kvinner31 89130 3171 41413129
Alder
0-9 år3636000
10-19 år4 7404 572152133
20-29 år19 33018 1951 0289710
30-39 år15 13014 2438106611
40-49 år16 42015 4768646416
50-59 år11 08710 5354885113
60-69 år6 0085 780201261
70-79 år2 7092 6119341
80 år og over1 0721 0304011
Uoppgitt alder11000
Prosent
I alt100,094,74,80,40,1
Kjønn
Menn100,094,45,10,40,1
Kvinner100,095,14,40,40,1
Alder
0-9 år100,0100,00,00,00,0
10-19 år100,096,53,20,30,1
20-29 år100,094,15,30,50,1
30-39 år100,094,15,40,40,1
40-49 år100,094,35,30,40,1
50-59 år100,095,04,40,50,1
60-69 år100,096,23,30,40,0
70-79 år100,096,43,40,10,0
80 år og over100,096,13,70,10,1
Uoppgitt alder100,0100,00,00,00,0

Tabell 13 
Personoffer for vold og mishandling, etter kjønn og ettårig alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for vold og mishandling, etter kjønn og ettårig alder. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
Personoffer for vold og mishandlingPersonoffer for vold og mishandling per 1 000 innbyggere
Begge kjønnMennKvinnerBegge kjønnMennKvinner
2016
I alt30 69916 56214 1375,96,35,5
0 år3591981616,06,55,6
1 år15073772,52,42,6
2 år18097833,03,12,8
3 år3231771465,25,54,8
4 år3281771515,25,54,9
5 år3471861615,45,65,1
6 år3912201716,06,55,3
7 år3612201415,66,64,5
8 år3371781595,35,55,2
9 år3461951515,56,04,9
10 år2751511244,54,84,1
11 år3231771465,25,64,8
12 år2981731254,85,54,1
13 år4002051956,66,76,6
14 år4462442027,27,86,7
15 år5252972288,29,07,3
16 år5843312539,09,98,1
17 år5883372519,110,28,0
18 år77544333211,713,010,4
19 år80643836812,012,611,3
20 år84551732812,614,910,2
21 år85247737512,713,811,5
22 år79446732711,713,49,9
23 år77445132311,112,59,6
24 år80243936311,212,010,4
25 år76841735110,511,29,7
26 år82144237911,211,810,5
27 år7193973229,810,78,9
28 år72839433410,210,99,5
29 år6563503069,29,58,8
30 år6783513279,69,79,5
31 år6283083209,08,69,3
32 år5693052648,18,47,9
33 år5732992748,18,28,0
34 år5792882918,48,18,7
35 år5732912828,28,08,4
36 år4952452507,26,87,5
37 år5262682587,77,57,8
38 år4832432407,27,07,4
39 år4732352386,96,67,2
40 år4802072736,85,78,0
41 år5102432676,96,47,5
42 år4892592306,66,86,5
43 år5232662576,96,87,0
44 år5022482546,66,36,8
45 år4842622226,46,86,1
46 år4512322195,95,95,9
47 år4682212476,15,66,7
48 år4552142416,15,66,7
49 år4222381845,76,25,2
50 år3471921554,85,14,4
51 år3472021454,95,54,2
52 år3331761574,95,04,7
53 år3061711354,65,04,2
54 år2691391304,14,24,1
55 år227139883,54,22,8
56 år234140943,64,23,0
57 år2421361063,84,23,4
58 år2211181033,63,73,4
59 år187108793,03,42,5
60 år18199823,03,22,7
61 år16591742,83,02,5
62 år15091592,63,12,0
63 år12880482,22,81,7
64 år10659471,92,11,7
65 år11568472,12,41,7
66 år7641351,41,51,3
67 år8651351,61,81,3
68 år7440341,31,41,2
69 år8249331,41,71,1
70 år6239231,21,60,9
71 år6334291,31,41,2
72 år4230121,01,50,6
73 år4323201,11,31,0
74 år3718191,11,21,1
75 år2913160,90,80,9
76 år3818201,21,31,2
77 år2813151,01,00,9
78 år13490,50,30,6
79 år201190,81,00,7
80 år og over13350830,60,60,6
Uoppgitt alder532825......

Tabell 14 
Personoffer for vold og mishandling, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for vold og mishandling, etter kjønn, alder og bosted (fylke). Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altMennKvinner0-9 år10-19 år20-29 år30-39 år40-49 år50-59 år60-69 år70-79 år80 år og overUoppgitt alder
2016
Absolutte tall
I alt30 69916 56214 1373 1225 0207 7595 5774 7842 7131 16337513353
Hele landet30 27516 30213 9733 0924 9657 5915 4894 7252 6981 15637313353
Østfold1 923955968191308466350349141753274
Akershus2 9141 5891 32534148565550047728411935117
Oslo5 0272 8112 2164337311 3131 09378441817651226
Hedmark932469463102164198151150113351621
Oppland8504474038716617115213185441022
Buskerud1 362756606144220325260224127391652
Vestfold1 6619027591892623992922571527321124
Telemark1 15960755266203284186201135551577
Aust-Agder7433853587013118212811866311421
Vest-Agder1 298718580117221351223199101661262
Rogaland2 5601 4191 141255404694501386195843182
Hordaland2 8261 5321 29419441780353045925911238131
Sogn og Fjordane427234193407111266634324620
Møre og Romsdal1 231642589145213313211173915220103
Sør-Trøndelag1 491742749188257372255222143331074
Nord-Trøndelag61331529810212615688754114821
Nordland1 564814750225307346241214149581473
Troms - Romsa1 027584443136173253151146100441743
Finnmark - Finnmárku66437828667106196110975522740
Svalbard3300021000000
Norge, uoppgitt fylke0000000000000
Utlandet, uten oppgitt fylke42025816229551668859147200
Uoppgitt fylke4221020010000
Per 1 000 innbyggere
I alt5,96,35,55,07,911,08,06,44,12,01,10,6..
Hele landet5,86,25,44,97,810,87,96,34,12,01,00,6..
Østfold6,66,66,75,88,513,710,28,13,62,11,40,5..
Akershus4,95,34,54,46,29,86,65,03,62,00,90,5..
Oslo7,68,66,75,412,011,18,88,55,83,21,61,0..
Hedmark4,84,84,75,17,08,77,25,54,21,30,90,2..
Oppland4,54,74,34,57,37,67,54,83,31,80,60,2..
Buskerud4,95,44,44,46,59,87,35,43,51,20,80,4..
Vestfold6,87,46,26,88,613,89,97,24,62,51,11,1..
Telemark6,77,06,43,69,613,49,78,15,82,51,10,8..
Aust-Agder6,46,66,24,98,812,89,07,24,42,21,70,4..
Vest-Agder7,17,86,45,09,214,09,67,94,43,41,00,8..
Rogaland5,45,94,93,96,610,67,35,83,51,91,20,5..
Hordaland5,55,95,13,06,610,67,46,44,22,11,20,6..
Sogn og Fjordane3,94,23,63,14,88,35,54,43,01,80,70,3..
Møre og Romsdal4,64,74,54,76,39,46,54,82,71,61,00,7..
Sør-Trøndelag4,84,74,85,07,07,56,15,13,81,00,50,6..
Nord-Trøndelag4,54,64,46,37,09,36,04,12,30,80,70,3..
Nordland6,56,66,38,510,211,39,06,54,51,90,70,6..
Troms - Romsa6,27,05,57,38,710,87,46,34,82,31,40,6..
Finnmark - Finnmárku8,89,77,88,011,018,612,68,65,52,41,31,4..
Svalbard..........................
Norge, uoppgitt fylke..........................
Utlandet, uten oppgitt fylke..........................
Uoppgitt fylke..........................

Tabell 15 
Personoffer for vold og mishandling, etter bosted (fylke) og utsatthet i egen bostedskommune. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere

Personoffer for vold og mishandling, etter bosted (fylke) og utsatthet i egen bostedskommune. Absolutte tall og per 1 000 innbyggere
I altI egen bostedskommuneUtenfor egen bostedskommuneUoppgitt bostedskommune
2016
Absolutte tall
I alt30 69922 9457 330424
Hele landet30 27522 9457 3300
Østfold1 9231 4095140
Akershus2 9141 7001 2140
Oslo5 0274 4535740
Hedmark9326452870
Oppland8505672830
Buskerud1 3628804820
Vestfold1 6611 2034580
Telemark1 1598692900
Aust-Agder7435402030
Vest-Agder1 2989833150
Rogaland2 5601 8457150
Hordaland2 8262 2545720
Sogn og Fjordane4273051220
Møre og Romsdal1 2319352960
Sør-Trøndelag1 4911 1883030
Nord-Trøndelag6134681450
Nordland1 5641 3232410
Troms - Romsa1 0278361910
Finnmark - Finnmárku6645391250
Svalbard3300
Norge, uoppgitt fylke0000
Utlandet, uten oppgitt fylke42000420
Uoppgitt fylke4004
Per 1 000 innbyggere
I alt5,94,41,4..
Hele landet5,84,41,4..
Østfold6,64,91,8..
Akershus4,92,92,0..
Oslo7,66,80,9..
Hedmark4,83,31,5..
Oppland4,53,01,5..
Buskerud4,93,21,7..
Vestfold6,84,91,9..
Telemark6,75,01,7..
Aust-Agder6,44,71,8..
Vest-Agder7,15,41,7..
Rogaland5,43,91,5..
Hordaland5,54,41,1..
Sogn og Fjordane3,92,81,1..
Møre og Romsdal4,63,51,1..
Sør-Trøndelag4,83,81,0..
Nord-Trøndelag4,53,41,1..
Nordland6,55,51,0..
Troms - Romsa6,25,11,2..
Finnmark - Finnmárku8,87,11,6..
Svalbard........
Norge, uoppgitt fylke........
Utlandet, uten oppgitt fylke........
Uoppgitt fylke........

Tabell 16 
Personoffer for vold og mishandling, etter antall lovbrudd med vold og mishandling, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent

Personoffer for vold og mishandling, etter antall lovbrudd med vold og mishandling, kjønn og alder. Absolutte tall og prosent
I alt1 lovbrudd2 lovbrudd3 lovbrudd4 eller flere lovbrudd
2016
Absolutte tall
I alt30 69927 9322 309318140
Kjønn
Menn16 56215 1991 14915955
Kvinner14 13712 7331 16015985
Alder
0-9 år3 1222 866233185
10-19 år5 0204 6093484617
20-29 år7 7597 01159010553
30-39 år5 5775 0534405826
40-49 år4 7844 3103895827
50-59 år2 7132 4851962210
60-69 år1 1631 0738082
70-79 år3753452820
80 år og over133128410
Uoppgitt alder5352100
Prosent
I alt100,091,07,51,00,5
Kjønn
Menn100,091,86,91,00,3
Kvinner100,090,18,21,10,6
Alder
0-9 år100,091,87,50,60,2
10-19 år100,091,86,90,90,3
20-29 år100,090,47,61,40,7
30-39 år100,090,67,91,00,5
40-49 år100,090,18,11,20,6
50-59 år100,091,67,20,80,4
60-69 år100,092,36,90,70,2
70-79 år100,092,07,50,50,0
80 år og over100,096,23,00,80,0
Uoppgitt alder100,098,11,90,00,0

Om statistikken

Statistikken inneholder alle anmeldte lovbrudd registrert av politiet og påtalemyndigheten i løpet av statistikkåret. Opplysninger om type fornærmet og om personofrenes kjønn, alder, bosted (fylke, kommunestørrelse og sentralitet), lovbruddstyper og antall lovbrudd de er utsatt for.

Definisjoner

Definisjoner av viktige begrep og variabler

Anmeldt lovbrudd er definert som: Alle lovbrudd registrert av politiet som anmeldelse i løpet av statistikkåret. At et lovbrudd er registrert anmeldt et bestemt år innebærer ikke nødvendigvis at lovbruddet er begått samme året (hhv. 93,8 og 93,2 prosent av alle lovbrudd anmeldt i 2004 og 2005 har gjerningsdato slutt i 2004 og 2005). Trafikk- og tollovertredelser som avgjøres med forenklede forelegg regnes ikke som anmeldte, og er derfor ikke med i statistikken (se Omfang under Produksjon). Saker som anmeldes, etterforskes og avgjøres av Spesialenheten for politisaker inngår ikke i datagrunnlaget til statistikken over ofre for anmeldte lovbrudd (se Sammenheng med annen statistikk under Produksjon).

Lovbrudd er i kriminalstatistikken definert som de handlinger loven til enhver tid beskriver som straffbare. I BL/STRASAK/PAL er det mer enn 1 200 forskjellige koder for klassifisering av lovbrudd. Statistikk over lovbrudd som publiseres av SSB er gruppert ut fra to standarder, det vil si lovbruddsgruppe og type lovbrudd (se også Standard klassifikasjoner under Definisjoner).

Lovbruddsgruppe er en standard inndeling av alle lovbrudd. Fra og med 2015 er lovbruddsgruppene delt inn i ni hovedgrupper, når denne brukes i sin mest detaljerte versjon. Lovbruddsgruppe er en offisiell standard som anvendes og forvaltes av flere etater i justissektoren.

Type lovbrudd følger stor sett kapitlene og paragrafene i straffeloven . I SSB kriminalstatistikk er type lovbrudd den mest detaljerte klassifikasjonen av lovbrudd, og avhengig av omfanget til statistikkenhetene brukes den mest spesifiserte eller den mindre spesifiserte versjonen av standarden. Fra og med 2015-årgangen er type lovbrudd ikke lenger delt inn i hovedskillet mellom forbrytelser og forseelser. Type lovbrudd fordeler alle lovbrudd etter en standard utarbeidet av SSB, og er ikke i særlig omfang eller på like strukturert måte anvendt til statistikkformål av andre – selv om det i enkelte tilfeller er samsvar mellom SSB og for eksempel politiets definisjoner av noen typer lovbrudd.

Lovbruddskategori er en inndeling av alle lovbrudd i forbrytelser og forseelser frem til og med 2014-årgangen. Skillet mellom forbrytelser og forseelser er ikke videreført i straffeloven av 2005, og er dermed kun tilgjengelig i statistikken frem til 2014-årgangen. Dette er ikke å betrakte som en egen standard, da dette er grupper som inngår i statistikkene og standardene for type lovbrudd (se over). Denne tidligere todelingen av alle straffbare handlinger var angitt i straffeloven av 1902 og dette lovbestemte skillet ble anvendt i stor grad til statistikkformål, også av andre enn SSB.

En forbrytelse er var normalt en straffbar handling av grovere karakter enn en forseelse . Forbrytelser og forseelser mot straffeloven er omtalt i henholdsvis 2. og 3. del av straffeloven 1902. Straffbare handlinger beskrevet i andre lover er var ifølge straffeloven 1902 § 2 forbrytelser dersom de har hadde en strafferamme på mer enn tre måneders fengsel, med mindre noe annet er var bestemt. Øvrige straffbare handlinger er var forseelser. Enkelte kategorier lovbrudd (for eksempel skadeverk og enkelte spesiallover) kan kunne ut fra loven være både forbrytelse og forseelse. Hvis lovbruddskategori ikke er var gitt ut fra den brukte lovbruddskoden, benyttes ble politiets registrering av lovbruddskategori benyttet i statistikken.

Type fornærmet: Alle anmeldte lovbrudd fordeles i statistikken etter hvilken Type fornærmet som er registrert i saken. Alle personer eller en andre juridiske enheter som er utsatt og registrert som fornærmet for et eller flere lovbrudd, regnes som ofre . Et lovbrudd kan enten ha en person, en annen juridisk enhet (oftest et foretak) eller være uten et offer – enten fordi det ikke finnes en part som er direkte fornærmet (for eksempel i en del trafikk- og narkotikalovbrudd) eller at registreringen av offeret er mangelfull. I noen tilfeller er flere fornærmede registrert i samme sak , det vil si at flere var ofre for det samme lovbruddet (dette til tross for at prinsippene for registrering av lovbrudd tilsier at hvert offer skal registreres som utsatt for hvert sitt lovbrudd). I slike tilfeller er alle fornærmede beholdt og med i tabellene over ofre. Er både personer og foretak fornærmet i samme sak og lovbrudd, velges personen fremfor foretaket i klassifiseringen av type fornærmet.

Personoffer identifiseres ut fra forskjellige opplysninger om den fornærmede – blant annet fødselsdato, personnummer, kjønn og navn (til forskjell fra annen juridisk enhet, som identifiseres ut fra organisasjonsnummer og navn). Ved mangelfulle opplysninger om person eller organisasjon kategoriseres den fornærmede som person hvis et minimum av personopplysninger er registrert.

I noen tilfeller er en person utsatt for flere lovbrudd (se egne tabeller i publiseringen), og dermed blitt registrert som offer flere ganger i samme statistikkår. Tabellene over personoffer viser antallet forskjellige personer som har vært registrert som offer i løpet av statistikkåret. Med andre ord telles en person kun en gang som personoffer i løpet av statistikkåret. Dette gjelder også for personer uten fødselsnummer, så sant disse kan identifiseres som samme person ved hjelp av fødselsdato, navn, kjønn, bosted og/eller statsborgerskap.

Personer som er registrert som offer for flere lovbrudd i løpet av statistikkåret, blir i tabellene over personofre gruppert ut fra hovedlovbruddet – det vil si det lovbruddet som ifølge loven kan straffes strengest.

I tabellene over personofre for vold og mishandling telles alle som er registrert med minst et lovbrudd i denne lovbruddsgruppen. Tabellene viser med andre ord alle personer som har vært ofre for minst ett tilfelle av vold eller mishandling, og hvor mange av denne type overgrep de er registrert med i løpet av året. Disse tabellene viser da ikke om voldsofrene også har vært utsatt for andre typer lovbrudd og/eller om de har et hovedlovbrudd i en annen lovbruddsgruppe. Tilsvarende gjelder også for tabellene over alle personofrene for eiendomstyveri.

Alder beregnes ut fra fødselsdato og gjerningstidspunktet for lovbruddet (første dato, dernest siste hvis første ikke er oppgitt). Dersom opplysninger om gjerningstidspunktet mangler, beregnes alder ut fra når lovbruddet ble registrert anmeldt. Flere lovbestemmelser om seksuell misbruk av barn, i motsetning til de fleste andre straffebestemmelser i Norge, er spesifisert ut fra offerets alder. SSB har da satt alder som ukjent når registeropplysningene tilsier en alder som er høyere enn alderen i den enkelte lovbestemmelsen. Med unntak av tilfeller hvor datoer er logisk feil (f.eks. at fødselsdato er etter gjerningsdato eller alder er for høy) anvendes data fra registeret til aldersberegningen uten ytterligere kontroller eller revisjoner.

Bosted (fylke, kommunestørrelse og sentralitet) er definert ut fra offerets bostedskommune i Det sentrale folkeregisteret for personopplysninger, ved årets begynnelse. Er personen kun identifiserbar i folkeregisteret ved årets slutt, anvendes opplysningene derfra. For alle personer som ikke identifiseres i folkeregisteret (vha. fødselsdato, personnummer eller navn), anvendes de opplysningene om statsborgerskap, bokommune og postland som er registrert av politiet.

Gjerningssted (fylke) er definert ut fra den gjerningskommune eller det gjerningsland som er oppgitt i politiets registrer. Hvis lovbruddet har mangelfulle opplysninger om gjerningskommune og -land, blir gjerningssted (som kommune, fylke eller Norge/utland) tillagt ut fra andre beskrivelser av gjerningsstedet (for eksempel politisonen).

Utsatthet i bostedskommune innebærer at bosted og gjerningssted er registrert med en gyldig kommuneverdi, og at bostedskommunen og gjerningskommunen er identiske. Hvis bostedskommune er oppgitt, og gjerningsstedet ikke er registrert skjedd i den samme kommunen, vil dette bli kategorisert i statistikken som utsatthet utenfor bostedskommune . Ved bosted utland, uoppgitt eller annen ugyldig bokommune tillegges ikke verdi for utsatthet i eller utenfor bostedskommune (blir uoppgitt). Statistikken over utsatthet i eller utenfor egen bostedskommune vil (blant annet på grunn av tilleggelsen av bosted, se over) kunne påvirkes av flytteaktivitet i perioden mellom tidspunktet for det registrerte bostedet (vanligvis årsskiftet) og det tidspunktet lovbruddet er registrert å ha skjedd. Systematiske forskjeller mellom registrert bosted og faktisk bostedsadresse kan også forekomme.

Standard klassifikasjoner

Følgende SSB standarder, med deres årlige versjoner (se Definisjoner av viktige begrep og variabler under Definisjoner og Sammenlignbarhet over tid og sted under Bakgrunn), benyttes:

 

Lovbruddsgruppe: Standard for lovbruddstyper, versjon Lovbruddstyper 2015, med oversikt over alle koder med tilhørende kodetekster. Se detaljert oversikt i KLASS.

Type lovbrudd: Standard for lovbruddstyper, versjon Lovbruddstyper 2015, med oversikt over alle koder med tilhørende kodetekster. Se detaljert oversikt i KLASS.

Lovbruddskategori (forbrytelse og forseelse, er en utgått klassifikasjon. Se standarden Lovbruddstyper 2006 i KLASS).

Kjønn

Alder (tiårig og ettårig).

Politidistrikt (12 politidistrikt, som eierdistrikt er også Sysselmannen på Svalbard og særorgan inkludert).

Fylke (gjernings- og bosted).

Kommunestørrelse (gjernings- og bosted) er en gruppering av kommunene etter folkemengde, og i kriminalstatistikkene benyttes en 7-delt inndeling. Denne grupperingen er ikke formalisert som en SSB standard, men brukes av SSB på flere statistikkområder.

Sentralitet (bosted) er en standard regional inndeling av kommunene etter kommunenes geografiske beliggenhet sett i forhold til tettsteder av ulik størrelser (4-delt). Disse er videre inndelt etter geografisk beliggenhet i forhold til landsdelssentrene (9-delt).

I kriminalstatistikkene brukes begge grupperinger som følger av standarden, det vil si den 4-delte og den mer detaljerte 9-delte. I den 4-delte versjonen av standard for sentralitet er alle landets kommuner grupper med de sentrale (3), noe sentrale (2) mindre sentrale (1) og minst sentrale (0) kommuner. Den 9-delte versjonen deler de mest sentrale (nivå 3) inn i ytterligere tre undergrupper, og hver av de andre (nivå 0-2) i to undergrupper:

Landsdelssentrene – det vil si Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand og Tromsø – har høyest nivå (33, det vil si tredje undergruppe av det mest sentrale nivå 3). De nærmeste kommunene er gradert ut fra reisetiden til sentrum av et landsdelssenter. De som ligger innenfor 35 minutter (for Oslo 45 minutter) har høyere sentralitetsnivå (32) enn de som har 36-75 minutters (for Oslo 46-90 minutters) reisetid (31). Hvert av sentralitetsnivåene 0-2 er videre gradert ut fra om reisetiden er mer eller mindre enn 2,5 time (for Oslo 3 timer) til sentrum i det nærmeste landsdelssenteret. For detaljert innhold av denne, og andre regionale inndelinger benyttet i statistikken, se henvisninger til database for standarder.

Administrative opplysninger

Navn og emne

Navn: Ofre for anmeldte lovbrudd
Emne: Sosiale forhold og kriminalitet

Ansvarlig seksjon

Seksjon for levekårsstatistikk

Regionalt nivå

Nasjonalt og fylkesnivå.

Hyppighet og aktualitet

Årlig. Publiseres normalt i 2. kvartal etter statistikkåret.

Internasjonal rapportering

Ikke relevant. Det er få land som har statistikk over ofre ut fra sakene som er anmeldt til politiet. Derfor etterspørres denne type statistikk som regel ikke av de internasjonale organer som SSB ellers rapporterer kriminalstatistikk til.

Lagring og anvendelse av grunnlagsmaterialet

Innsamlede og ferdig bearbeidete data lagres i henhold til SSB sin standard for arkivering av filer (jamfør DataDok): Rådatafiler og kataloger beholdes slik de er mottatt fra Politiets IKT-tjenester (tidligere Politiets data- og materielltjeneste (PDMT)). Ferdig bearbeidete filer, slik de er klargjort og anvendes for statistikkproduksjon, lagres både som flate tekstfiler og SAS-filer; og dokumenteres i henhold til gjeldende krav i SSB. Alle SAS-programmer benyttet i bearbeidingen og tabellproduksjonen til den enkelte årgangen ivaretas, og er derigjennom dokumentert og kan reproduseres.

Bakgrunn

Formål og historie

Statistisk sentralbyrå (SSB) har tidligere, i forbindelse med et analyseprosjekt, publisert statistikk over anmeldte lovbrudd (1995-1998) med opplysninger om ofre ( Gundersen 2000 ). Disse to statistikkene er imidlertid ikke direkte sammenliknbare – da det er betydelige ulikheter i både datagrunnlaget, bearbeidingen og definisjonene av statistikkenhetene. Statistikken over ofre 2004 regnes derfor som en ny statistikk fra SSB. Statistikken over ofre for anmeldte lovbrudd er utviklet, produsert og publisert på oppdrag fra Justisdepartementet. Produksjon av statistikk ut fra datagrunnlag fra tidligere årganger er vurdert, men av kvalitetshensyn ikke gjennomført. Fra og med 2009 årgangen er statistikken utvidet med nye variable og regionale statistikker (se Sammenlignbarhet over tid og sted under Produksjon, og Definisjoner).

Formålet med statistikken er å kartlegge hvem som blir utsatt for – og anmelder – lovbrudd, etter ulike demografiske bakgrunnsvariabler og type lovbrudd. Gjennom en kartlegging av ofre og anmeldere ønsker vi å gi et bedre grunnlag for å beskrive kriminalitetsbildet, samtidig som den gir oss en bredere forståelse av hva som skjer i rettssystemet. Lovbrudd som omfatter overgrep mot personer er av spesiell interesse og inneholder den beste datakvaliteten, og statistikkene setter derfor et særlig fokus på disse ofrene og de typer lovbrudd som personer utsettes for.

Statistikken er publisert med fordelinger på ulike typer lovbrudd, gruppert ut fra hovedinndelinger i straffelovgivningen og i en form som er å regne som en Standard for lovbruddstyper. Standarden følger i stor grad inndelinger og begrep i den til en hver tid gjeldende straffelovgivning og klassifiserer alle lovbrudd som er beskrevet i de norske straffelovene og spesiallovene (se Standard for lovbruddstyper i KLASS). Fra og med årgang 2015 publiseres statistikken med en ny versjon av Standard for lovbruddstyper: Lovbruddstyper 2015, laget som følge av ny straffelov av 2005 og tilhørende nytt kodeverk i alle register brukt i datagrunnlagene til SSB kriminalstatistikk. Standarden erstatter Lovbruddstyper 2006. Ny inndeling av lovbrudd er for enkelte tabeller gjort tilgjengelig med tilbakegående tall til årgang 2003 i enkelte tabeller i statistikkbanken.

Hovedskillet mellom forbrytelser og forseelser har med ikrafttredelsen av straffeloven av 2005 fra 1.10.2015 helt bortfalt fra den norske straffelovgivningen. Dette skillet er dermed ikke videreført fra og med 2015-årgangen i statistikken over anmeldte lovbrudd.

Brukere og bruksområder

Viktige brukere er ulike etater innenfor rettssystemet og andre som jobber direkte opp mot ofre, flere departement, fagmiljøer som kriminologi, forsknings- og utdanningssektoren, Stortinget og media. Statistikken tjener i tillegg som grunnlag for informasjon til andre som er interessert i tilstanden og utviklingen på kriminalitetsområdet.

Likebehandling av brukere

Ingen eksterne brukere har tilgang til statistikk før den er publisert samtidig for alle kl. 08.00 på ssb.no etter forhåndsvarsling i Statistikkalenderen . Dette er et av de viktigste Prinsipper for likebehandling ved SSBs publisering av statistikk og analyser.  

Sammenheng med annen statistikk

Ofre for lovbrudd anmeldt er en statistikk under området Kriminalitet og rettsvesen. Andre årlige kriminalstatistikker er anmeldte lovbrudd , etterforskede lovbrudd , straffereaksjoner og fengslinger . Ved bruk av flere kriminalstatistikker er det viktig å være klar over at de ulike delene ikke nødvendigvis refererer til den samme populasjon av lovbrudd eller personer. Et lovbrudd kan bli ferdig etterforsket eller gitt en reaksjon i et annet år enn det året det ble anmeldt. For en helhetlig presentasjon av kriminalstatistikkene se i publikasjonen Kriminalitet og rettsvesen 2009 .

En statistikk over ofre anmeldt til politiet er et viktig supplement til den periodiske kartleggingen av utsatthet og uro for lovbrudd i Levekårsundersøkelsene og andre offerundersøkelser (se for eksempel Ellingsen 2010 ) .

Spesialenheten for politisaker har som oppgave å etterforske saker som gjelder spørsmålet om ansatte i politiet eller påtalemyndigheten har begått en straffbar handling i tjenesten. Anmeldelser som blir etterforsket og påtalemessig avgjort av Spesialenheten for politisaker uten ytterligere saksgang i høyere påtale eller domstolene, inngår ikke i datagrunnlaget til statistikkene over anmeldte lovbrudd, ofre for anmeldte lovbrudd og etterforskede lovbrudd. Dersom denne typen anmeldelser ender med straffereaksjoner som registreres i Reaksjonsregisteret vil imidlertid disse sakene inngå i statistikkene over straffereaksjoner. I statistikken over fengslinger er denne type saker inkludert på samme måte som alle andre fengslinger i andre straffesaker. En nærmere undersøkelse av anmeldelsene registrert av Spesialenheten i 2016 viser at det store flertallet av sakene dreier seg om forskjellige typer tjenestefeil og misbruk av offentlig myndighet (i SSBs statistikker klassifisert under Myndighetskrenkelse som er en type lovbrudd som inngår i lovbruddsgruppen Ordens- og integritetskrenkelse). Spesialenheten etterforsker også en rekke andre typer av lovbrudd, blant annet volds- og trafikklovbrudd.

Spesialenheten for politisaker er ikke en del av politiet, men en uavhengig organisasjon som administrativt er underlagt Justisdepartementet og faglig underlagt Riksadvokaten (som også er klageinstans over henleggelser og andre påtalevedtak truffet av Spesialenheten). Spesialenheten for politisaker har i sine årsrapporter statistikk over anmeldelser som er behandlet i løpet av året.

Andre relaterte statistikker fra SSB er statistikk over Dødsårsaker (overtatt av Folkehelseinstituttet fom. statistikkåret 2013) - og statistikk over Veitrafikkulykker med personskader. Drapsstatistikken til Kripos inneholder også statistikk over ofre, men er systematisert ut fra en annen definisjon av utvalget (bl.a. år for gjerning og ikke registrering). I en del sammenhenger vil brukere bli anbefalt å anvende Kripos sin drapsstatistikk fremfor de opplysningene om drap som nå fremgår av SSB sin mer generelle statistikk over ofre. Fra og med årgang 2006 har imidlertid SSB, både i bearbeidingen av anmeldte lovbrudd og ofre for lovbrudd anmeldt, foretatt en egen gjennomgang og revisjon av alle drapssaker. Antall drap og ofre, med demografiske opplysninger, er etter disse revisjonene tilnærmet like i SSB og Kripos sine statistikker.

Lovhjemmel

Statistikkloven §§2-1, 2-2, 3-2 (Skjema/registre).

EØS-referanse

Ikke relevant

Produksjon

Omfang

Statistikken omfatter alle med rollen "fornærmet" i alle anmeldte lovbrudd registrert i løpet av statistikkåret. Hvert registrerte lovbrudd utgjør vanligvis én enhet i materialet. Når anmeldelsen omfatter flere lovovertredelser, skal alle forhold som kan komme til å utgjøre et eget punkt i en siktelse/tiltale registreres. Antall og type anmeldte lovbrudd skal i offerstatistikken være identisk med antall og type i statistikken over anmeldte lovbrudd i samme årgang. Når et lovbrudd inneholder flere forskjellige ofre beholdes alle til statistikkformål.

Statistikken gir opplysninger om lovbruddenes art, antall og gjerningssted. Den gir opplysninger om type fornærmet og ofrenes kjønn, alder, og bosted (se beskrivelse av begrep og kjennemerkerunder Definisjoner). Statistikken omfatter ikke overtredelser mot veitrafikkloven og tolloven hvor reaksjonen forenklet forelegg er ilagt (se statistikk over straffereaksjoner ).

Datakilder og utvalg

Uttrekket gjøres fra politiets analyse- og ledelsesverktøy (PAL), som dekker alle registrerte lovbrudd ved landets politidistrikter, særorgan og høyere påtalemyndighet. Politiets IKT-tjenester står for utkjøringen av datamaterialet. Datagrunnlaget er det samme som for statistikken over anmeldte lovbrudd. I tillegg brukes informasjon fra Det sentrale folkeregisteret for personopplysninger i bearbeidingen, og befolkningsstatistikk i publiseringen. Spesialenheten for politisaker etterforsker straffbare handlinger begått i tjenesten av ansatte i politiet eller påtalemyndigheten. Spesialenheten registrerer saker i en egen registerløsning i BL/STRASAK/PAL, og disse sakene inngår ikke i datagrunnlaget til statistikken over ofre for anmeldte lovbrudd (se Sammenheng med annen statistikk under Produksjon).

Se Omfang, Datainnsamling, revisjon og beregninger, Konfidensialitet og Sammenlignbarhet over tid og sted og Om statistikken for anmeldte lovbrudd .

Datainnsamling, editering og beregninger

Statistikken baserer seg på opplysninger fra politiets straffesaksregister (BL/STRASAK/PAL), som inneholder alle registrerte anmeldelser. Registreringen skjer først i et lokalt databasesystem (BL), hvorpå informasjonen overføres til de sentrale databasene STRASAK/PAL. STRASAK/PAL-registeret er oppdatert sentralt dagen etter registreringen lokalt i BL. Utfylling av informasjon om enkeltsaker i BL/STRASAK/PAL inngår som en oppgave i politi og påtalemyndighetens eget administrative registreringssystem. Innhenting av data fra STRASAK/PAL belaster Politiets IKT-tjenester (PIT) ved utkjøring fra registeret. Uttrekket fra PAL gjøres normalt ca. to uker etter statistikkårets utløp.

Registreringssystemene til politiet inneholder noen gyldighetskontroller av data. I tillegg foretar SSB sine kontroller og revisjoner av materialet: For eksempel blir mangelfulle opplysninger om gjerningskommune tillagt gjerningskommune i den grad det er mulig ut fra annen informasjon fra registeret. Dubletter av lovbrudd og ofre slettes, og ikke logisk gyldige verdier (for eksempel for datoer) revideres eller slettes. Opplysninger om enkeltsaker, med tanke på retting av relativt omfattende eller betydelige feil og mangler i grunnlaget, blir i noen tilfeller innhentet fra Politiets IKT-tjenester, politidistrikt eller Kripos. Fra og med 2006-årgangen blir alle drapssaker kontrollert og revidert (sak for sak) mot informasjon fra Kripos og registeropplysninger fra Politiets IKT-tjenester. Alle identifiserbare personer (ut fra fødselsdato, personnummer og/eller navn) suppleres med informasjon fra befolkningsfiler til SSB.

Politiets gyldighetskontroller og bearbeidingsrutinene ved SSB videreutvikles ved behov, og har som siktemål å gi en stadig forbedring av datamaterialet og de statistikkene som publiseres.

I statistikken telles fire enheter på bakgrunn av dataene fra politiregistrene (for utfyllende beskrivelser av begreper, variabler og beregninger, se Definisjoner):

  • Antall anmeldte lovbrudd med angitte egenskaper, som type offer og lovbruddsgruppe (se statistikk over anmeldte lovbrudd ).
  • Antall unike personofre registrert som offer for et eller flere lovbrudd i løpet av året, og antall av disse personene med ulike egenskaper, som alder, bosted og antall lovbrudd utsatt for. For personer utsatt for flere enn ett lovbrudd i løpet av året tillegges hovedlovbruddet ut fra en grovhetsindikator basert på øvre og nedre strafferamme, samt andre straffeprosessuelle egenskaper for lovbruddet.
  • Antall unike personofre for vold og mishandling, og antall av disse personene med ulike egenskaper, som alder. For personer utsatt for flere enn ett lovbrudd med vold og mishandling i løpet av året beregnes hovedlovbruddet med vold og mishandling (tilsvarende personofre over).
  • Antall unike personofre for eiendomstyveri, og antall av disse personene med ulike egenskaper, som alder. For personer utsatt for flere enn ett eiendomstyveri i løpet av året beregnes hovedeiendomstyveriet(tilsvarende personofre over).

I tillegg foretas prosentberegninger og rater per 1 000 innbyggere (også for ulike aldre, kjønn og regioner). Alle rater per 1 000 innbyggere beregnes med tall for folkemengde 1. januar i statistikkåret (se statistikk over folkemengde ). Alder beregnes som hovedregel ut fra fødselsdato og gjerningstidspunktet for lovbruddet (se Definisjoner av viktige begrep og variabler under Definisjoner).

Sesongjustering

Ikke relevant

Konfidensialitet

Statistikken inneholder følsomme personopplysninger og informasjon om straffbare forhold som regnes som svært sensitive; og forvaltes av SSB deretter. I det datagrunnlag som anvendes til statistikkformål slettes informasjon som kun er innhentet til bearbeidingsformål (for eksempel navn).

Datagrunnlaget er tilpasset et bestemt statistikkformål, og den enkelte forespørsel om bruk av data til andre formål vurderes ut fra dette. Utlevering av datagrunnlag, eller leveranser av kriminalstatistikk som ikke er offentliggjort av SSB, kan forekomme. Denne type oppdrag er imidlertid begrenset i omfang, og krav til konfidensialitet og datakvaliteten må være oppfylt.

Statistikken publiseres kun på høyere regionalt nivå (oftest hele landet), og ved inndeling i lavere nivå (fylker) publiseres lovbruddene kun i større kategorier; for eksempel av lovbrudd (lovbruddsgrupper) eller alder (tiårig). Prikking av celler med få enheter er derfor ikke nødvendig av hensyn til anonymisering (som for andre kriminalstatistikker publisert etter samme prinsipper). Ved offentliggjøring av statistikk med få enheter, gjøres det imidlertid en vurdering av hensynet til personvern i det enkelte tilfelle.

Sammenlignbarhet over tid og sted

Andelen lovbrudd med opplysninger om fornærmede varierer noe i de ulike politidistriktene og fylkene. Dette kan ha en sammenheng med ulik registreringspraksis i de ulike politidistriktene, og vil da ha betydning for sammenliknbarheten mellom fylkene – enten den gjøres for bosted eller gjerningssted.

Statistikken over ofre anmeldt i 2004 er første årgang. SSB tar sikte på å fortsette publiseringen av helårsstatistikk over personofre, slik at den vil bli sammenliknbar over tid og sted. Noen mindre endringer har funnet sted siden første årgang:

Lovendringer som påvirker innholdet i statistikkene direkte og betydelig skal, så sant SSB har kjennskap til slike, synliggjøres i de tabeller og årganger hvor slike endringer har skjedd – og er relevante for tilsvarende statistikker over tid. For eksempler på dette, se Ofre for anmeldte lovbrudd 2006 om de nye bestemmelsene om mishandling i familieforhold.

Fra og med statistikkåret 2006 blir alle drapssaker kontrollert og revidert (sak for sak) mot informasjon fra Kripos og registeropplysninger fra Politiets IKT-tjenester. Drapstallene blir derfor noe lavere enn tidligere år, og informasjonen om drapsofrene mer korrekt (se Sammenheng med annen statistikk under Bakgrunn).

Fra og med statistikkåret 2009 inneholder statistikken ofrenes bosted fordelt på kommunestørrelse og sentralitet, samt utsatthet i eller utenfor bostedskommune (seDefinisjoner av viktige begrep og variabler under Definisjoner).

Mange regionale standarder er svært stabile over lang tid, men det skjer også omgrupperinger av disse – som i enkelte tilfeller blir helt avgjørende for innholdet i statistikkene. Dette kan både være direkte synlige forandringer, som vil fremgå av statistikkene med et markert tidsbrudd, eller forandringer i de årlige versjonene av standarder som ikke er umiddelbart synlige ved kun å se på innholdet i de enkelte tabellene. Endringer i regionale standarder som ikke er direkte synlige skjer for eksempel når en kommune bytter fylke, ved en kommunesammenslåing eller når en kommune har endringer i befolkningsmengden som medfører en annen gruppering etter kommunestørrelse (se Definisjoner).

Innføring av ny straffelov 1.10.2015

Etter ikrafttredelse av ny straffelov (Straffelov av 2005) den 1.10.2015, er datagrunnlagene fra politiets register endret. Det er til dels vesentlige forskjeller i struktur, språk og innhold i straffeloven av 1902 og straffeloven av 2005, og i enda større grad i de tilhørende kodeverkene for registrering av lovbrudd i straffesaksregistrene. Begge kodeverkene brukes i straffesaksbehandlingen etter 1.10.2015, i og med at straffebestemmelser normalt ikke har tilbakevirkende kraft. Lovbrudd kan bli registrert og behandlet i rettssystemet lang tid etter at de er begått. Dette medfører at både straffeloven av 1902 og 2005, med hvert sitt kodeverk, vil forekomme i datagrunnlagene til alle kriminalstatistikkene i mange år fremover.

Straffesaker som omhandler brudd på straffebestemmelsene gjeldene før 1.10.2015, og registrert med kodeverk og benevnelser for disse, vil ikke alltid kunne spesifiseres og klassifiseres på samme måte som straffesaker med tilsvarende brudd på straffeloven av 2005. Noen typer lovbrudd i versjon 2015 inneholder derfor kun registrerte brudd på lovgivning gjeldende fra og med 1.10.2015, som i all hovedsak vil være lovbrudd begått 1.10.2015 eller senere. Disse typene lovbrudd er i standarden og statistikkene angitt med «(fra 1.10.2015)» i navnet på klassifikasjonen. Eldre lovbrudd som ikke kan spesifiseres i like stor grad som lovbrudd begått 1.10.2015 eller senere, er plassert i og navngitt som «andre eller uspesifiserte» typer av lovbrudd på samme nivå. Innholdet i statistikkene, og mulighetene for å spesifisere type lovbrudd på de laveste nivåene, vil da i stor grad være avhengig av omfanget av lovbrudd begått før eller etter 1.10.2015. Denne type tidsbrudd vil variere over tid for de ulike typene lovbrudd, og være forskjellig for de ulike typene av kriminalstatistikk. Når slike tidsbrudd er identifisert og medfører et problem for bruken av en kriminalstatistikk, vil det ofte være å anbefale at man bruker tall for den aktuelle typen lovbrudd på et mer overordnet nivå – det vil si tall som er mindre spesifisert og i mindre grad har slike tidsbrudd i seg. Se Standard for lovbruddstyper 2015 i KLASS.

For en helhetlig presentasjon av ny straffelov, se artikkelen De nye kriminalstatistikkene.

 

Nøyaktighet og pålitelighet

Feilkilder og usikkerhet

SSB har til en viss grad mulighet for å kvalitetssikre grunnlagsdataene, men må – i større grad enn i statistikkene over gjerningspersoner – anvende opplysningene slik de er i politiets register på uttrekkstidspunktet. SSB har et rimelig klart inntrykk av at politiets registrering av fornærmede ikke følger like strenge krav til presis og riktig identifisering av rolle, eller utfylling av opplysninger om den fornærmede – sammenliknet med registreringen av gjerningspersoner. Dette medfører at det er en noe større usikkerhet knyttet til presisjonsnivået til statistikken over ofre – både med hensyn til omfanget av ofre og hvorvidt rett person i saken er identifisert som fornærmet. Personopplysningene til de personene som var tillagt rolle som fornærmet i 2004-2010, hadde imidlertid en svært høy utfyllingsgrad – og ved utnyttelse av flere variable og kilder er det få personofre som har ukjent verdi i statistikkene over de mest sentrale demografiske variablene (kjønn, alder og bosted).

SSB sine kontroller, revisjoner og slettinger baserer seg i stor grad på generelle prinsipper – uten å gjøre individuelle vurderinger i den enkelte saken. I noen spesielle tilfeller vil de generelle prinsippene ikke være anvendbare og kunne skape nye feil som ikke ligger i grunnlaget. Dette kan for eksempel skje i forbindelse med sletting av dubletter. Ved hjelp av grundige tester av denne type prosedyrer mener imidlertid SSB å ha begrenset denne type feil til et absolutt minimum.

Mangelfulle eller feil opplysninger etterspørres ikke gjennom feillister til Politiets IKT-tjenester eller politidistriktene, men gjennom dialog med Politiets IKT-tjenester er det foretatt revisjoner på grunn av enkelte systemfeil i registeret. Det er i tillegg foretatt revideringer av enkeltsaker i spesielle tilfeller hvor det er oppdaget relativt omfattende eller betydelige feil og mangler i grunnlaget, og da spesielt for drapssaker (se Sammenheng med annen statistikk under Bakgrunn og Datainnsamling, revisjon og beregninger under Produksjon).

Statistisk sentralbyrå har få muligheter til å kontrollere frafall av enheter ved manglende registrering av kjente og ukjente lovbrudd og ofre (se Feilkilder og usikkerhet under Feilkilder). Det er for eksempel relativt store forskjeller mellom de ulike politidistriktenes andeler av lovbrudd som er uten opplysninger om ofre. Selv om det er andre forhold som i hovedsak er årsaken til disse ulikhetene mellom distriktene, kan vi ikke utelukke at noe av ulikhetene har sammenheng med en noe ulik registreringspraksis. En ulik praksis i registreringen av ofre vil da gi ulikt frafall av kjente ofre i ulike deler av landet. Partielle frafall (ved at enkelte kjennemerker ikke er oppgitt på enkelte enheter) forekommer, men ved hjelp av interne kontroller i STRASAK er disse begrenset til mindre sentrale kjennemerker.

Gyldighetskontrollene i registersystemene har variert og er utviklet over tid, og vil i ulik grad ha betydning for utfyllingsgraden og kvaliteten i registrene; som igjen vil kunne påvirke innholdet i de ulike årgangene i statistikkene. SSB har et klart inntrykk av at de stegvis innførte gyldighetskontrollene (først og fremst i BL) har forbedret utfyllingsgraden og kvaliteten, men at enkelte nye krav og kontroller også kan ha bidratt til nye typer frafall og svekkelse av kvaliteten til enkelte opplysninger i datagrunnlaget. I og med at statistikken over ofre for lovbrudd anmeldt først ble laget for 2004, er den ikke påvirket av de historiske endringene forut for dette. I og med at statistikken anvender registrerinformasjonen på en ny måte, og at vi i Norge ikke har noen tidligere tradisjon for denne type anvendelse, er det imidlertid å forvente at nye gyldighetskontroller og retningslinjer som kan påvirke statistikkens innhold vil bli innført i fremtiden.

Se også Om statistikken for anmeldte lovbrudd .

Lovbrudd og straffesaker som ikke har en registreringsdato i statistikkåret på det tidspunkt uttrekket til SSB blir gjort (normalt ca.14. januar), vil ikke inngå i utvalget. Lovbrudd, og ofrene for disse lovbruddene, som på et senere tidspunkt blir registrert som en anmeldelse med registreringsdato i statistikkåret, kommer da ikke med i noen av datagrunnlagene til statistikkene over ofre for anmeldte lovbrudd (eller anmeldte lovbrudd). Slike etterregistrerte lovbrudd vil imidlertid, når de er avgjort, inngå i datagrunnlagene til statistikkene over etterforskede lovbrudd.

I årene 2012 og 2013 var det langt færre etterregistreringer enn tidligere av anmelde lovbrudd og ofre for disse lovbruddene. Det årlige gjennomsnittet var da om lag 1 200 lovbrudd, som utgjør kun 0,3 prosent av alle lovbrudd i den publiserte statistikken. Ulike tester av forskjellige datagrunnlag for perioden 2008-2011 tilsier imidlertid at disse etterregistreringene har medført at ca. 1-2 prosent av alle faktisk anmeldte lovbrudd i denne perioden ikke har inngått i statistikkens årlig utvalg.

SSB har ikke datagrunnlag til å kunne eksakt tallfeste hvilken betydning disse etterregistreringene har for hvor mange personofre i de anmeldte lovbruddene som ikke har kommet med i statistikken. Som det fremgår av Om statistikken for anmeldte lovbrudd vet vi imidlertid at det er en relativt høy andel av narkotikalovbrudd som ikke har kommet med i statistikkene over anmeldte lovbrudd i årene før 2011. Dette påvirker ikke statistikken over ofre i særlig grad, fordi disse anmeldelsene sjeldent har registrerte ofre. Vi vet også at eiendomstyverier, som utgjør en svært stor andel av alle lovbrudd med personofre og hvor tre av fire av de anmeldte lovbruddene er registrert med personer som ofre, relativt sjeldent har blitt etterregistrert. For andre lovbruddsgrupper, som vold og mishandling og seksuallovbrudd, vil imidlertid endringene i omfang av etterregistreringer kunne ha en noe større betydning – spesielt når tallene fra 2011 og tidligere år sammenliknes med statistikkene for senere år.

Selv om omfanget av ofre, dvs. alle med rollen «fornærmet» i alle anmeldte lovbrudd, skulle vært noe større, særlig i årene før 2011, tilsier dette at disse etterregisteringene har en mindre betydning for statistikken over ofre for anmeldte lovbrudd enn for statistikken som kun inneholder de anmeldte lovbruddene.

Kriminalstatistikken omfatter bare den registrerte kriminaliteten, de lovbrudd, og ofre, politiet oppdager eller får kjennskap til. Politiets ressurser og prioriteringer og folks tilbøyelighet til å anmelde lovbrudd har stor betydning for hvilke handlinger som blir en del av kriminalstatistikken. Et ukjent antall lovbrudd blir aldri registrert. Slike uregistrerte lovbrudd kalles gjerne mørketall. Ulike intervjuundersøkelser om selvrapportert kriminalitet og utsatthet for kriminalitet tyder på at kriminaliteten som ikke blir registrert er omfattende, men også at mørketallene kan varier betydelig for ulike typer lovbrudd (se blant andre Levekårsundersøkelsen , SSB). Hva som over tid registreres av kriminalitet er nødvendigvis også påvirket av endringer i lovverk og forskrifter. Disse fenomenene er imidlertid ikke direkte "feil" ved statistikken, men elementer som påvirker den. For mer om hva som påvirker kriminalstatistikken og hvordan den kan tolkes, se i publikasjonen Kriminalitet og rettsvesen 2009 , kapittel 3 .

Revisjon

Ikke relevant

Kontakt

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB