2138_not-searchable
/arbeid-og-lonn/statistikker/akumnd/arkiv
2138
Uendra arbeidsløyse
statistikk
2005-08-05T10:00:00.000Z
Arbeid og lønn;Arbeid og lønn
no
akumnd, Arbeidskraftundersøkinga, sesongjusterte tal, AKU, arbeidsmarknad, sysselsette, arbeidslause, yrkesaktive, utførde vekeverk, arbeidsstyrken, arbeidsledig, arbeidsledige, arbeidsmarkedSysselsetting, Arbeidsledighet, Arbeid og lønn
false

Arbeidskraftundersøkinga, sesongjusterte tal, mai 2005

Innhald

Publisert:

Du er inne i ei arkivert publisering.

Gå til den nyaste publiseringa

Uendra arbeidsløyse

Arbeidsløysa i mai var uendra frå månaden før, syner nye sesongjusterte tal frå arbeidskraftundersøkinga (AKU) til Statistisk sentralbyrå.

Arbeidslause (AKU), registrerte arbeidslause og registrerte arbeidslause + arbeidsmarknadstiltak. Sesongjusterte tal, tremånaders glidande gjennomsnitt. 1989-2005. 1 000

Arbeidsstyrken, sysselsette og utførte vekeverk. Sesongjusterte tal, tremånaders glidande gjennomsnitt. 1989-2005. 1 000

Talet på arbeidslause i mai (tremånadersperioden april-juni) var uendra frå månaden før (mars-mai). Sesongjusterte tal for registrerte arbeidslause ved arbeidskontora pluss ordinære tiltaksdeltakarar viste ein liten nedgang i same perioden (frå månaden før).

Sidan våren 2004 har arbeidsløysa hatt ei noko ulik utvikling når ein samanliknar AKU og registertala frå Aetat. Personar registrerte på arbeidsmarknadstiltak eller som yrkeshemma i Aetat vert haldne utanfor statistikken over registrerte arbeidslause, medan dette ikkje treng å vera tilfelle for AKU sine tal over arbeidslause. Gjennom 2004 og fram til byrjinga av 2005 har det vore ein sterk vekst i talet på yrkeshemma i Aetat. Dette har truleg medverka til at AKU har synt ein auke i arbeidsløysa over den same perioden, medan Aetat sine tal på registrerte arbeidslause har vist ein nedgang. Meir om dette kan du lese i ein eigen artikkel.

Etter ein periode med negativ utvikling frå våren 2002, har sysselsetjinga i perioden sommaren 2003 til utgangen av 2004 auka meir eller mindre kontinuerleg. Frå februar (januar-mars) til mai i år var det ingen signifikante endringar i talet på sysselsette.

Lågare arbeidsløyse internasjonalt

Den sesongjusterte arbeidsløysa i Noreg var 4,7 prosent i mai, mot 4,5 prosent i februar. I EU-landa gjekk talet ned frå 8,1 til 8,0 prosent, medan OECD-landa hadde ein nedgang frå 6,8 til 6,6 prosent. Også i USA var det nedgang i arbeidsløysa, frå 5,4 til 5,1 prosent. Frå februar til mai heldt arbeidsløysa i Frankrike og Tyskland seg om lag uendra på respektive 9,8 og 9,6 prosent. For Danmark og Finland er det berre tilgjengelege tal for april frå OECD og Eurostat . Samanlikna med januar gjekk arbeidsløysa i desse respektive landa ned frå 5,0 til 4,9 prosent og frå 8,8 til 8,6 prosent.

Sesongjustert arbeidsløyse i utvalde land. April/mai 2005. I prosent av arbeidsstyrken

Uendra vekeverkstal

Utførte vekeverk (à 37,5 timer) viste ein minkande tendens i perioden mellom juni 1998 og mai 2003. Sidan har me sett teikn til ein aukande trend for desse tala. Frå februar til mai i år var talet på utførte vekeverk uendra.

Sysselsette (AKU). Sesongjusterte tal og trend. Tremånaders glidande gjennomsnitt. 1999-2005. Absolutte tal i 1 000

Dekkjer AKU all sysselsetjing?

For å kunne vera med i AKU må ein vera registrert som busett i folkeregisteret. Dette er personar som ein trur vil bu i landet i minst seks månader. Utlendingar som arbeider i Noreg i kortare tidsperiodar kjem difor ikkje med i AKU-tala. På den andre sida har ein med dei som er registrerte som busett i Noreg, men arbeider i utlandet. AKU følgjer her den avgrensinga som internasjonale organ rår til at ein nytter i personstatistikken. Statistisk sentralbyrå har nyleg publisert nokre tal for dei som ikkje er registrerte som busett .

I nasjonalrekneskapen og økonomisk statistikk er dei internasjonale føresegnene noko annleis. Her reknast sysselsetjing i alle bedriftene som "høyrer heime i landet" med, utan omsyn til om dei sysselsette er registrerte som busett eller ikkje. Men då ein krev at ei bedrift skal ha verksemd i landet i om lag eit år for å verta definert som at ho høyrer heime i landet, vil det også her vera nokre som arbeider i landet som ikkje blir talde med som sysselsette. I nasjonalrekneskapen skal produksjon i bedrifter med kort produksjonstid i landet klassifiserast som import.

Arbeidslause (AKU). Sesongjusterte tal og trend. Tremånaders glidande gjennomsnitt. 1999-2005. Absolutte tal i 1 000

Uvisse ved dei sesongjusterte tala

Føremålet med å justera for sesongvariasjon, er å beskriva utviklinga gjennom året og gje tal på endringar for den siste tremånadersperioden, som er reinsa for normale sesongsvingingar. Kvalitetstestar syner at dei sesongjusterte tala for AKU-arbeidsløysa er usikre. Sesongjusteringsmetoden har vanskar med å identifisera eit stabilt sesongmønster i denne talserien. Dei tilfeldige utslaga er relativt store i forhold til sesongkomponenten. I tillegg er det relativt få arbeidslause i utvalet, slik at uvissa blir stor. Dette gjer at tala må tolkast med varsemd. For å redusere utvalsuvissa, er dei publiserte AKU-tala tremånaders glidande gjennomsnitt av dei sesongjusterte tala. Til dømes er talet for mai gjennomsnittet av overslaga for april, mai og juni.

Tabeller: