Artikkel

Kulturbruk i Oslo

Oslo-folk leser mer bøker enn andre

Innbyggerne i hovedstaden leser mer bøker og går oftere på kino, teater og utstilling enn folk i resten av landet. Likevel bruker de folkebiblioteket mindre flittig enn andre, og de går sjeldnere på konsert enn innbyggerne i de andre store byene.

Dette fremgår av rapporten Oslo-befolkningens bruk av kulturtilbud , der SSB har sett på kulturbruken blant befolkningen i Oslo fra 1991 til 2008, sammenlignet med andre store byer (Bergen, Trondheim og Stavanger) og landet i sin helhet. Tallene er hentet fra landsdekkende undersøkelser om kulturbruk SSB har gjennomført i dette tidsrommet.

Andel som har lest bok på fritida en gjennomsnittsdag blant dem som bor i Oslo, andre store byer og i landet totalt. Alder 9-79 år. 1991-2008. Prosent

Leser oftere bøker

Andelen som leser bok på fritida i løpet av en gjennomsnittsdag har i hele perioden fra 1991 til 2008 vært større blant befolkningen i Oslo enn i landet totalt. På 1990-tallet var andelen boklesere i de andre store byene på nivå med Oslo, men etter 2000 har de sakket akterut i forhold til hovedstaden. I 2008 var andelen boklesere på fritida på 31 prosent i Oslo, mot 26 prosent i andre store byer og 23 prosent i landet totalt.

Til tross for at Oslo-folk leser mye bøker, er de mindre flittige til å ta i bruk folkebibliotekene. Gjennomsnittlig besøkte hver Oslo-borger disse bibliotekene 4,3 ganger i året i perioden 1991-2008. I de andre store byene var det tilsvarende tallet 5,8, og i landet totalt besøkte hver innbygger et folkebibliotek i snitt 5,4 ganger i året.

Oftere på kino og teater, mindre på konsert

I gjennomsnitt går Oslos befolkning på mer enn 20 kulturbesøk per år, mot 19 i andre store byer og 16 i landet totalt. De går blant annet oftere på kino, teater og opera enn innbyggerne i de andre store byene og i landet totalt.

Til tross for at Oslo-folk er flittige brukere av en rekke kulturtilbud, går de klart mindre på konsert enn innbyggerne i de andre store byene. I 2008 gikk hver Oslo-borger på 3,4 konserter, mens folk fra de andre store byene var på 5,0 konserter. Tallet for Oslo har også vært klart lavere i hele perioden 1991-2008. På landsbasis gikk hver innbygger på 2,9 konserter i løpet av 2008.

Forskjeller på Øst og Vest

I tillegg til at Oslo skiller seg ut på en rekke områder i forhold til resten av landet, er det også klare forskjeller innad i hovedstaden. I de østlige bydelene går flere på kulturfestivaler, mens innbyggerne i vest oftere går på teater, dans og opera. Bruken av kulturtilbud er lavere blant Oslos innbyggere med innvandrerbakgrunn enn blant de øvrige innbyggerne.

Tilbakemelding

Fant du det du lette etter?
Oslo-folk leser mer bøker enn andre - SSB