9099
/inntekt-og-forbruk/statistikker/fbu/arkiv
9099
Forbruksveksten flatet ut
statistikk
1999-12-13T10:00:00.000Z
Inntekt og forbruk
no
fbu, Forbruksundersøkelsen, forbruksutgifter (for eksempel til bolig, transport, mat), husholdningutgifter, forbruksmønster, husholdningstyper (for eksempel aleneboende, par med og uten barn), forbrukte mengder mat og drikkevarer, varige forbruksvarer (for eksempel bil, oppvaskmaskin, campingvogn)Forbruk, Inntekt og forbruk
false

Forbruksundersøkelsen1998

Innhold

Publisert:

Du er inne i en arkivert publisering.

Gå til nyeste publisering

Forbruksveksten flatet ut

Forbruket i husholdningene flatet ut fra 1997 til 1998. I fjor var forbruket gjennomsnittlig 241 560 kroner per husholdning, mens det var 241 480 kroner i 1997 regnet i 1998-kroner. Fra 1988 har det vært en stigning på 9,7 prosent.

 

  
Utgift per husholdning per år, etter vare- og tjenestegruppe. 1988-1998. 1998-priser (deflatert med delindekser) 1

 

 

 
 19881989199019911992199319941995199619971998
 
I alt220 292213 657207 521219 077221 652212 789217 700220 559230 571241 480241 560
Matvarer31 45230 48530 69032 12230 83530 41831 85830 89430 82831 23129 831
Drikkevarer og tobakk10 15710 4209 7129 9839 7379 8999 0419 1279 2208 9388 630
Klær og skotøy13 06012 06111 43612 49112 96411 99312 20412 00713 85014 23715 411
Bolig, lys og brensel58 78257 94954 90656 44758 20453 03653 23848 50949 81950 91649 606
Møbler og husholdningsartikler16 26715 43016 05617 14017 35916 97318 76019 24019 93421 77420 275
Helsepleie6 2075 6796 6055 9496 2055 8064 9726 0727 1715 5796 220
Reiser og transport45 78341 51539 19042 91043 09341 89545 71048 79650 46959 38361 840
Fritidssysler og utdanning20 39222 85021 93624 30024 26623 53522 60725 47427 41627 08626 569
Andre varer og tjenester18 19217 26816 99017 73518 98919 23419 31020 44021 86422 33623 177
            
Tallet pål husholdninger1 4181 1721 2011 2841 3881 3081 3371 3121 3461 2631 183
Personer per husholdning2,432,432,412,382,372,262,352,282,252,262,17
 
1  Husholdningenes utgifter er omregnet med delindeksene fra konsumprisindeksen. Det vil si at utgiftene til matvarer er regnet om til 1998-kroner med delindeksen for matvarer, utgiftene til drikkevarer og tobakk med delindeksen for drikkevarer og tobakk og så videre.

Utgifter til reiser og transport er den absolutt største utgiftsposten med 61 840 kroner i gjennomsnitt per husholdning i 1998. Dette utgjør 25,6 prosent av de totale utgiftene, altså mer enn en fjerdedel.

Boutgifter som på midten av 1980-tallet

Den nest største utgiftsgruppen for private husholdninger er boutgiftene. Nedgangen i utlånsrenten, og dermed renteutgiftene, de siste årene har medført at utgiftene til bolig, lys og brensel har gått ned. Boutgiftene utgjør 49 606 kroner i 1998. Dette er 20,5 prosent av de totale utgiftene. Ikke siden midten av 1980-tallet har andelen til boutgifter vært nede på dette nivået.

Mindre andel til mat

Det har lenge vært en hovedtendens at vi har brukt en mindre andel av pengene til matvarer, mens bolig- og transportutgiftene har blitt stadig mer dominerende for husholdningene. Matvareandelen synker fortsatt og er nede på 12,3 prosent, med en gjennomsnittsutgift på 29 831 kroner i 1998. Dette betyr at mens husholdningen bruker mer enn en fjerdedel av utgiftene sine til transport, går under halvparten av dette, en åttendedel, til mat. Dette skyldes ikke at den enkelte spiser mindre, men at økt forbruk tas ut på andre områder enn mat. Det spises også mer utenfor hjemmet, på restaurant og lignende. I tillegg blir størrelsen på husholdningen stadig mindre.

Utgift per husholdning per år, etter vare- og tjenestegruppe.
1988-1998. Prosent (prosentandelene er basert på løpende priser)
 
 19881989199019911992199319941995199619971998
 
I alt100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0100,0
Matvarer15,215,015,314,914,014,014,213,613,012,612,3
Drikkevarer og tobakk3,43,73,63,63,74,03,63,73,63,53,6
Klær og skotøy7,16,76,46,56,66,46,46,16,46,16,4
Bolig, lys og brensel25,626,426,425,926,325,224,622,122,021,520,5
Møbler og husholdningsartikler8,17,88,38,38,18,28,88,98,99,18,4
Helsepleie2,22,12,62,32,52,42,12,52,92,22,6
Reiser og transport20,919,618,819,419,319,621,022,221,824,625,6
Fritidssysler og utdanning9,110,510,411,010,911,210,611,712,011,211,0
Andre varer og tjenester8,48,28,28,18,69,08,79,19,49,19,6
            
Tallet på husholdninger1 4181 1721 2011 2841 3881 3081 3371 3121 3461 2631 183
Personer per husholdning2,432,432,412,382,372,262,352,282,252,262,17
 

Kjøper mer klær og skotøy

Andelen av utgiftene husholdningene bruker på klær og skotøy er nå stabil med i overkant av 6 prosent etter å ha gått ned fra 7,1 prosent i 1988. I samme periode har beløpet økt fra 13 060 kroner til 15 411 kroner regnet i 1998-kroner. Når så prisene på klær og skotøy samtidig har gått ned de siste årene betyr det at vi kjøper mer klær og skotøy enn økningen i beløpet viser, selv om klær og skotøy nå utgjør en mindre andel av budsjettet.

Utgiftene til møbler og husholdningsartikler har steget fra 1989 til en topp i 1997, men har nå gått litt tilbake. Utgiftene har økt med nær en tredjedel på ni år. I 1998 brukte husholdningene i gjennomsnitt 20 275 kroner, mens tilsvarende utgift i 1989 var på 15 430 kroner i 1998-kroner.

Utgiftene til helsepleie har forandret seg lite i tiårsperioden. De utgjør mellom 2 og 3 prosent av det totale forbruket og ligger i 1998 på 6 220 kroner i gjennomsnitt.

Fritidssysler og utdanning har hatt en jevn utvikling de siste ti årene og har økt sin andel av totalutgiftene med 2 prosent i perioden og er nå oppe i 26 569 kroner i gjennomsnitt.

Tabeller:

Fant du det du lette etter?

Du har slått av Javascript. Du kan sende oss en tilbakemelding på informasjon@ssb.no.

Send e-post til SSB