108268
artikkel
2013-04-15T14:24:00.000Z
no

Artikkel

Årsaker til avvik i ledigstallene til NAV og SSB

Her gis en kort omtale av årsaker til at NAVs tall for registrerte helt arbeidsledige avviker fra SSBs tall for arbeidsledige fra AKU.

1. AKU er en utvalgsundersøkelse

Noe av avviket mellom de to ledighetsmålene skyldes effekter av at AKU er en utvalgsundersøkelse. Alle utvalgsundersøkelser har en viss usikkerhet siden man generaliserer for en populasjon på grunnlag av svar fra et utvalg. Videre kan frafall fra undersøkelsen påvirke resultatet.

1.1 Utvalgsusikkerhet

Med et nivå på arbeidsledigheten i AKU på rundt 90 000 regner vi med at man må ha en endring på rundt +/- 10 000 før man kan si at endringen er signifikant det vil si ulik 0. Sier vi at en endring på + 11 000 er signifikant betyr altså ikke det at vi er rimelig sikker på at endringen er + 11 000, men at vi er rimelig sikker på at økningen i arbeidsledigheten er i intervallet + 1 000 til + 21 000.

1.2 Skjevheter som følge av frafallet i AKU

Analyser av frafallet tyder på at dette bidrar til en viss undervurdering av tallet på ledige i AKU. Dette henger blant annet sammen med at visse grupper innvandrere (med ledighet høyere enn gjennomsnittet) har et høyt frafall.

2. Begrepene er ikke fullstendig overlappende

De to målene på ledighet – NAVs tall over registrert helt ledige og SSBs AKU-tall over arbeidsledige – er ikke fullstendig overlappende. Dette henger først og fremst sammen med at kildene er forskjellige i og med at førstnevnte er basert på registerinformasjon mens sistnevnte er basert på svar oppgitt i en spørreundersøkelse.

2.1 Forhold som gjør at AKU vil ligge høyere enn registrerte ledige

  • En god del arbeidsledige i AKU er ikke registrert i NAVs registre som arbeidssøkere. Dette vil typisk være personer som ikke har krav på dagpenger og som dermed har lave insentiver til å registrere seg hos NAV. Dette vil blant annet gjelde mange unge.
  • En del personer som er definert som arbeidsledige i AKU er hos NAV registrert under andre kategorier enn helt arbeidsledig. For eksempel vil personer på arbeidsmarkedstiltak eller som er definert som yrkeshemmede hos NAV per definisjon ikke bli definert som registrerte arbeidsledige av NAV. I AKU kan disse personene svare slik at de oppfyller betingelsene for å bli klassifisert som arbeidsledige.

2.2 Forhold som gjør at AKU vil ligge lavere enn registrert ledige

  • En del registrert arbeidsledige hos NAV svarer i AKU slik at de blir definert som sysselsatte. En slik gruppe er helt permitterte med varighet på under 3 måneder. En annen gruppe er de som feilaktig ikke opplyser til NAV at de har jobb eller at de har hatt en jobb siste 14 dager før registrering.
  • En del registrert ledige hos NAV svarer slik at de blir definert som utenfor arbeidsstyrken i AKU. Det vil si at de i AKU svarer at de ikke har søkt arbeid siste 4 uker eller at de ikke er tilgjengelig for arbeid innen 2 uker.
  • AKU dekker bare personer bosatt i Norge mens NAV også har med personer som ikke er bosatt ifølge Folkeregisteret. Grensen for å bli definert som bosatt er i hovedsak at man forventes å ha opphold i Norge på minst 6 måneder.

Tilbakemelding

Fant du det du lette etter?
Årsaker til avvik i ledigstallene til NAV og SSB - SSB