Saksbehandler: anne.hege.tangen@ssb.no

NRS(HU) 6A Pensjonskostnader

Høringsuttalelse til Norsk RegnskapsStiftelse

Det vises til brev av 31. januar 2005, hvor det foreslås at foretak som avlegger årsregnskap etter regnskapslovens kapittel 3 til 7 skal kunne anvende internasjonal regnskapsstandard IAS 19 Ytelser til ansatte som alternativ til NRS 6 Pensjonskostnader.

Statistisk sentralbyrå (SSB) benytter i stor grad regnskapsdata som grunnlag for nasjonalregnskapets institusjonelle regnskap, herunder de finansielle sektorbalansene. Internasjonale rapporteringsforpliktelser, som Norge er underlagt på statistikkområdet, krever at nasjonalregnskapet utarbeides etter prinsippene i FNs nasjonalregnskapsstandard (SNA) og den europeiske nasjonalregnskapsstandarden (ESA). Disse standardene er for tiden under revisjon, og det legges opp til at forpliktelser knyttet til både fonderte og ufonderte pensjonsordninger skal beregnes aktuarielt og føres i nasjonalregnskapets inntekts- og kapitalregnskap, samt i de finansielle sektorbalansene.

Nasjonalregnskapet bygger på et grunnleggende prinsipp om dobbelt bokholderi. Av denne grunn ønsker SSB at en fordringspost i kreditors regnskap skal verdsettes likt som den tilhørende gjeldsposten i debitors regnskap. Dette blir spesielt viktig når datagrunnlaget hentes fra flere kilder slik som for pensjonsordningene. Generelt er derfor ikke valg mellom alternative føringsmåter ønskelig for statistikken. Definisjonene i IAS 19 harmonerer imidlertid bedre med definisjonene i de internasjonale statistikkstandardene enn NRS 6. Av den grunn har ikke Statistisk sentralbyrå noen innvendinger mot den foreslåtte valgadgangen mellom IAS 19 og NRS 6.